جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: در دعا، درخواست حتمی نکنیم!

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

در دعا، درخواست حتمی نکنیم!

شهید مطهری:
    هيچ وقت چيزى را بر خدا حتم نكنيد، يعنى نگوييد خدايا فلان چيز را به هر حال من مى‏خواهم، من كار ندارم حكمت اقتضا مى‏كند يا نه، مصلحت است يا مصلحت نيست.

ادب عبوديت اقتضا مى‏كند كه انسان از خدا بخواهد. آن كسى كه از خدا چيز نمى‏خواهد او در مقابل خدا انانيّت به خرج مى‏دهد. عبوديت اقتضا مى‏كند كه انسان هميشه از خداوند چيز بخواهد و وقتى كه انسان از خدا چيز مى‏خواهد، اول اين را بايد بخواهد:

خدايا اين قلب من را هدايت كن كه از تو آن چيزى را بخواهد كه حكمت و مصلحت است و الّا من خيلى اوقات گمراه مى‏شوم، چيزهايى براى خود مى‏خواهم كه نبايد بخواهم.

و چه دعاى بزرگى است! در نهج‏البلاغه است، مى‏فرمايد:
    اللَّهُمَّ انْ فَهِهْتُ عَنْ مَسْأَلَتى، اوْ عَمِهْتُ عَنْ طَلِبَتى، فَدُلَّنى عَلى‏ مَصالِحى، وَ خُذْ بِقَلْبى الى‏ مَراشِدى، فَلَيْسَ ذلِكَ بِنُكْرٍ مِنْ هِداياتِكَ، وَ لا بِبِدْعٍ مِنْ كِفاياتِكَ (خطبه 218 فیض الاسلام)

يعنى خدايا اگر زمانى من گنگ و لال شدم نفهميدم از تو چه بايد بخواهم، عوضى چيزى خواستم، خدايا اگر از مطلوب واقعى خودم كور شدم، چشمهايم آن مطلوبهاى واقعى خودم را نديد و چيزهايى را ديد كه اصلًا نبايد من به اينها توجه كنم، خدايا اولين دعاى من اين است كه با آن لطف و كرم خودت دست به قلب من بينداز و دل مرا هدايت كن كه بفهمم چه بخواهم، مرا به مصالح خودم راهنمايى كن.

اين قلب من را بگير و به سوى رشدش و آنچه كه صلاح و هدايت و راهش است راهنمايى بفرما. از كرم تو و از لطف عميم تو اينها عجيب و چيز تازه‏اى نيست؛ يعنى تو چقدر لطف دارى كه بسيارى از اوقات اصلًا قلب من را خودت هدايت كرده‏اى كه من چه از تو بخواهم، اينها هم جزء لطفهاى توست.
    مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهر ج‏27 671

2.  

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

بله دقیقا باید بگوییم خدایا اگر مصلحت و خیر ما در آن است مثلا فلان چیز را عطا بفرما

و همیشه از قبل همه خوبیها را بخواهیم برای همه و خودمان و خانواده مان و همه بدیها را نخواهیم نه اینکه صرفا وقتی بدی و سختی و مرض به سراغمان آمد

دعا کنیم حدیث داریم از قبل دعای خیر داشته باشیم که آن موقع صدایمان را بشنوند البته مفهوم حدیث را نوشتم

ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۵/۲۶ در ساعت ۱۵:۱۷
    اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری