جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مقام ربوبیت خداوند

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مقام ربوبیت خداوند

سلام
    می دانیم که انسانها می توانند بخشی از صفات خداوند را دارا باشند مانند بخشنده - مهربان - روزی رسان - محمود و ...... بجز صفت الوهیت و عبودیت . سوال من اینجاست که وقتی انسان در مقام پرورش دهنده قرار می گیرد از مقام ربوبیت خداوند بخشی را کسب کرده است مثلا مادر در پرورش فرزند یا معلم در پرورش دانش آموز . سوال این است با توجه به این موضوع وقتی فرعون می گوید انا ربکم الاعلی این نمی تواند ادعای خدائی باشد و اگر فرعون ادعای خدائی کرده است چرا از کلمه رب در اینجا استفاده شده است؟
    متشکرم

2. تشکر

3.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

مقام ربوبیت خداوند

کارشناس بحث: استاد یاسین

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط abkh نمایش پست
    سلام
    می دانیم که انسانها می توانند بخشی از صفات خداوند را دارا باشند مانند بخشنده - مهربان - روزی رسان - محمود و ...... بجز صفت الوهیت و عبودیت . سوال من اینجاست که وقتی انسان در مقام پرورش دهنده قرار می گیرد از مقام ربوبیت خداوند بخشی را کسب کرده است مثلا مادر در پرورش فرزند یا معلم در پرورش دانش آموز . سوال این است با توجه به این موضوع وقتی فرعون می گوید انا ربکم الاعلی این نمی تواند ادعای خدائی باشد و اگر فرعون ادعای خدائی کرده است چرا از کلمه رب در اینجا استفاده شده است؟
    متشکرم
    دوست گرامی
    با سلام
    شما همیشه قرآن کریم را از روی متن فارسی آن میخوانید و می فهمید.
    این نظریه کاملا اشتباه است. قرآن را باید بامعنی آن در زمان بعثت و با آیات و احادیث محکم و تفاسیر و نظرات علمای بزرگوار معاصر و استعانت از خداوند متعال
    بررسی نموده و فهمید.
    اگر به آیات بعد از گفته فرعون و آیه قبل آن نگاه بکنید چنین خواهید یافت:
    ابراهیم ع در محاجه با فرعون می فرماید رب من می میراند و زنده میکند.
    فرعون با زیرکی و ترفند از کلمه رب و اقامه دلیل ابراهیم ع سوء استفاده کرده و جهت نیرنگ عوام و ... میگوید من هم زنده می کنم و می میرانم و ماجرای آن دو زندانی را صورت می دهد.
    ابراهیم ع چون از کلمه رب سوء استفاده شده بود می فرماید: خدای من خورشید را از مشرق و... بقیه ماجرا . اگر تو می توانی خورشید را از مغرب طلوعش را قرار بده و فرعون عاجز می ماند.!!!!!!!!!!!!!!!
    بالاترین جایی که میتوان خداوند متعال را در قرآن یافت: "کلمة الله هی العلیا" است و این عالم کلمات است و خلقت و ربوبیت شاخه طیبه این کلمه است و تاکنون جزء انبیاء الوالعزم این عالم را درک نکرده اند.
    لذا عاجزانه خواهشمندم در طرح سئوالات و جوابها دقت بفرمایید نعوذبالله به"ثقلین" این امانات آقا رسول الله ص اجر بنهیم تا مبادا شامل حال کسانی شویم که خود ایشان فرموند اجر ما را تمام و کمال بدهید.
    سپاسگزارم

اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

6. تشکر

نوشته
    149
    حضور
    6 روز 10 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    می دانیم که انسان ها می توانند بخشی از صفات خداوند را دارا باشند مانند بخشنده و ...... بجز صفت الوهیت و عبودیت. از طرفی وقتی انسان در مقام پرورش دهنده قرار می گیرد از مقام ربوبیت خداوند بخشی را کسب کرده است. لذا با توجه به این موضوع، وقتی فرعون می گوید «انا ربکم الاعلی» این نمی تواند ادعای خدائی باشد و اگر فرعون ادعای خدائی کرده است چرا از کلمه "رب" در این جا استفاده شده است.؟

پاسخ:
    خداوند در مقام بیان حال و گفتگوی ساحرانی که به موسی (علیه السلام) ایمان آوردند و از سیطره فرعون رها شدند می فرمایند: "ما تو را بر خدايى كه ما را آفريده به همين دليل كه آفريده ترجيح نمى‏ دهيم، و ما به او به دليل اينكه رب" مالك و مدبّر" ما است ايمان آورديم، و خدا خير است به دليل اين كه اللَّه "ذات دارنده تمامى صفات كمال" است.(1)

فرعون می گوید: « قالَ آمَنْتُمْ لَهُ قَبْلَ أَنْ آذَنَ لَكُمْ إِنَّهُ لَكَبيرُكُمُ الَّذي عَلَّمَكُمُ السِّحْرَ فَلَأُقَطِّعَنَّ أَيْدِيَكُمْ وَ أَرْجُلَكُمْ مِنْ خِلافٍ وَ لَأُصَلِّبَنَّكُمْ في‏ جُذُوعِ النَّخْلِ وَ لَتَعْلَمُنَّ أَيُّنا أَشَدُّ عَذاباً وَ أَبْقى‏»؛ (
    فرعون) گفت: «آيا پيش از آنكه به شما اذن دهم به او ايمان آورديد؟! مسلّماً او بزرگ شماست كه به شما سحر آموخته است! به يقين دستها و پاهايتان را بطور مخالف قطع مى‏ كنم؛ و شما را از تنه‏ هاى نخل به دار مى‏ آويزم؛ و خواهيد دانست مجازات كدام يک از ما دردناكتر و پايدارتر است!»(2)

و ساحران در جواب گفتند: «سوگند به آن كسى كه ما را آفريده، هرگز تو را بر دلايل روشنى كه براى ما آمده، مقدّم نخواهيم داشت! هر حكمى مى‏ خواهى بكن تو تنها در اين زندگى دنيا مى‏ توانى حكم كنى.(3)

در حقیقت فرعون اجازه ایمان آوردن و پذیرش خداوند را در اختیار خود می دانست، بلکه بالاتر از آن، خود را به عنوان خدا معرفی می کرد: «وَ قالَ فِرْعَوْنُ يا أَيُّهَا الْمَلَأُ ما عَلِمْتُ لَكُمْ مِنْ إِلهٍ غَيْري»؛ فرعون گفت: «اى جمعيت اشراف! من خدايى جز خودم براى شما سراغ ندارم. (امّا براى تحقيق بيشتر،) اى هامان، برايم آتشى بر گل بيفروز (و آجرهاى محكم بساز)، و براى من برج بلندى ترتيب ده تا از خداى موسى خبر گيرم هر چند من گمان مى‏ كنم او از دروغ گويان است.!(4)

و می گفت اگر غیر از من خدایی هم باشد! من بزرگ ترین خدایان هستم: « فَقالَ أَنَا رَبُّكُمُ الْأَعْلى‏» و گفت: «من پروردگار برتر شما هستم!»(5)

بنا بر این، با توجه به صحبت ساحرانی که ایمان آوردند، دلیل این که فرعون خودش را به عنوان "رب" معرفی می کرد، سوق دادن مردم به سمت بندگی او و محق بودن خود بود، تا به این وسیله افکار عمومی را نسبت به پرستش و فرمانبردای اش قانع کند.

ـــــــــــــــــــــــــ
    (1) ترجمه الميزان، ج‏ 14، ص 255.
    (2) طه/ 71.
    (3) طه/ 72.
    (4) قصص/ 38.
    (5) نازعات/ 24.

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۱۲/۰۵ در ساعت ۰۰:۴۲ دلیل: اصلاح ویرایشی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری