صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امام صادق(ع) مبین جامع قرآن و رئیس مذهب جعفری

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

امام صادق(ع) مبین جامع قرآن و رئیس مذهب جعفری

دانشگاه قرآن و حدیثِ صادق آل محمد(ص)؛ پهناورتر از قرون و اعصار

مکتب شیعه وامدار تحوّل فرهنگی برجسته ای است که امام صادق علیه السلام ایجاد نمود.

افزون بر روایات فراوان در مسائل گوناگون اعتقادی، فقهی، اخلاقی و تفسیری و پر بودن کتاب های تفسیری شیعه مانند:
    تفسیر عیاشی، نورالثقلین، البرهان، تفسیر قمی و نیز مجمع البیان و تفسیر صافی از گفتارهای ارزشمند این امام بزرگ، دو کتاب به نام های مصباح الشریعه و تفسیر جعفر الصادق در کتاب حقایق التفسیر القرآن به ایشان منسوبند.

مصباح الشریعه تاکنون چندبار به چاپ رسیده است ولی مانند بیشتر کتاب های حدیثی به صورت سندی و نقل قولی به امام صادق علیه السلام منتسب شده است و ظاهر کلماتی که در آغاز هر باب با مدح و اعظام حضرت آمده، نشان می دهند که این کتاب دست کم توسط حضرت صادق علیه السلام نگارش نیافته است. بیشتر کتاب حاوی مضامین اخلاقی و نکات اعتقادی است.

اما کلمات آن حضرت در کتاب حقائق التفسیر ابوعبدالرحمن سلمی و دیگر کتاب های منسوب به ایشان که بخش مشخصی از آن مباحث تفسیری و تأویلی است، به خوبی برجسته و آشکار است. این مطالب تفسیری، عرفانی و بکر است و گرایش باطنی و رمزی دارد.

امام صادق علیه السلام شاگردان فراوانی تربیت کردند، به گونه ای که شاگردان آن حضرت را تا چهار هزار تن گفته اند. اما شاگردان ایشان در تفسیر افزون بر افرادی مانند:
    ابوحمزه ثمالی، جابربن یزید جعفی و عطاء بن ابی ریاح و حتی ابوالجارود که اصحاب دو یا سه امام بوده اند؛ شخصیت های دیگری نیز در تفسیر ذکر گردیده است که برخی از آن ها عبارتند از:
    یحیی بن کثیر، شعبة بن حجاج، سفیان بن عیینه، عبدالرحمن بن زید و....

بحث تحول فرهنگی که امام صادق علیه السلام پدید آورد، فرصت و جایگاه خاصی می طلبد و نیاز به کتاب ها دارد. همچنین بررسی شاگردان ایشان تنها به موارد مزبور خلاصه نمی شود.....

ما در این تایپک تلاش خواهیم کرد معرفتی گسترده تر نسبت به ششمین پیشوای خویش پیدا کنیم و ارادت خود را به این امام همام ابراز داریم.

منبع: پایگاه حوزه – گنجینه معارف

2.  

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

انس امام صادق(ع) با قرآن

در سیره امام صادق(ع) آمده است که فرمود:
    به دنبال مونسی بودم که در پناه آن، آرامش پیدا کنم، آن را در قرائت قرآن یافتم.

همچنین آن حضرت فرمود:
    القرآن عهد اللّه الی خلقه ینبغی للمرء المسلم أن ینظر فی عهده وأن یقرأ منه فی کلّ یوم خمسین آیة؛
    قرآن، میثاقی است بین خالق و مخلوق و شایسته است یک مسلمان، هر روز به این عهدنامه نظر کند و (حداقل) پنجاه آیه از آن را بخواند.

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

امام صادق (ع) می فرماید:

إنَّ هذَالقُرآنِ فیهِ مَنارُالهُدی وَ مَصابیحُ الدُّجی فَلْیَجُلْ جالٍ بَصَرَهُ وِ نَفْتَحُ لِلضِّیاءِ، نَظَرَهُ فَإنَّ التَّفَکَّرَ حَیاةُ قلْبِ الْبَصیرِ کَما یَمْشیِ الْمُسْتَنیرُ فِی الظُّلُماتِ بِالنُّورِ

همانا قرآن (کتابی) است که در آن جایگاه نور هدایت و چراغ های شب تار است.

پس شخص تیزبین باید که در آن دقّت نظر کند و برای دریافت پرتو حیات بخش آن، نظر خویش را بگشاید.

زیرا اندیشه کردن، مایه حیات قلب بینا است.

همانگونه که کسی که جویای روشنایی است، در تاریکی ها به وسیله نور، راه می پیماید.

اصول کافی، ج 4،ص 400، انتشارات علمیه اسلامیه

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

ضرورت جدیِ اندیشه و تدبر و عبرت گیری بهنگام قرائت قرآن، در بیان امام صادق(ع):

امام صادق(ع) قبل از قرائت قرآن، وقتی که آن را در دست می گرفتند به خداوند عرض می کردند:

أَللَّهُمَّ اِنّی أَشْهَدُ أَنَّ هذا کِتابُکَ المُنَزَلُ مِنْ عِنْدِکَ عَلی رَسولِکَ محمّد بن عبدالله، وَ کَلامُکَ النَّاطِقُ عَلی لِسانِ نَبِیِّکَ، جَعَلْتَهُ هادِیا مِنْکَ اِلی خَلْقِکَ وَ حَبْلاً مُتَّصِلاً فیما بَیْنَکَ وَ بَیْنَ عِبادِکَ. أَللّهمَّ إِنّی نَشَرْتُ عَهْدَکَ وَ کِتابَکَ، اللّهمَّ فَاجْعَلْ نَظَری فیهِ عِبادَةً، وَ قِرائَتی فِیهِ فِکْرا، وَ فِکْری فیهِ اعْتِبارا، وَاجْعَلْنی مِمَّنِ اتَّعَظَ بِبَیانِ مَواعِظِکَ فیهِ وَاجْتَنَبَ مَعاصیکَ، وَ لا تَطْبَعْ عِنْدَ قِرائَتی عَلی سَمْعی، وَ لا تَجْعَلْ عَلی بَصَری غِشاوَةً، وَ لا تَجْعَلْ قِرائَتی قِرائَةً لا تَدَبُّرَ فیها، بَلِ اجْعَلْنی أتَدَبَّرُ آیاتِهِ وَ أَحْکامَهُ، آخِذا بِشَرائِعِ دینِکَ، وَ لا تَجْعَلْ نَظَری فیهِ غَفْلَةً وَ لا قِرائَتی هَذَرا، إِنَّکَ أَنْتَ الرَّؤُوفُ الرَّحیمُ (بحارالانوار، ج 92،ص 207.)

خدایا! من شهادت می دهم: این کتاب توست که از نزد تو بر رسولت محمّد بن عبداللّه نازل شده است.

و کلام توست که بر زبان پیامبرت جاری شده است.

آن را هادی به سوی خلقت و ریسمان متّصل بین خود و بندگانت قرار داده ای.

خدایا! من «عهد و کتابت» را باز می کنم.

خدایا! نظر کردنم در قرآن را، عبادت و قرائتم را، فکر و فکر کردنم در آن را عبرت پذیری قرار ده.

مرا از کسانی قرار ده که به وسیله بیان مواعظ تو در قرآن، موعظه می پذیرند و از نافرمانی تو پرهیز می کنند.

و هنگام قرائت کردنم، برگوش (دل) من مُهر (غفلت) و بر دیدگانم (قلبم) پرده (جهالت) نکش.

و قرائتم را قرائتی که بدون تدبّر در آن باشد، قرار نده،

بلکه مرا طوری قرار ده که در آیات قرآن و احکام آن تدبّر کنم به گونه ای که شرایع دینت را اخذ کنم.

و نظرم را در آن، نظر غفلت و قرائتم را، بیهوده گویی قرار نده. به درستی که تو مهربان و رحیم هستی.

پاسدار اسلام - شماره 334

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

صادق آل محمد با دانشگاهی به گستره پهنه علوم

مرحوم شیخ طوسی رضوان اللّه تعالی علیه به نقل از هشام بن سالم حکایت فرماید:
    روزی به همراه جماعتی از اصحاب حضرت ابو عبداللّه، امام جعفر صادق علیه السلام، در مجلس و محضر مبارکش نشسته بودیم که شخصی از اهالی شهر شام اجازه گرفت و سپس وارد مجلس شد و سلام کرد.
    امام علیه السلام جواب سلام او را داد و فرمود:
    خواسته ات چیست؟ و برای چه به این جا آمده ای؟

آن شخص اظهار داشت: شنیده ام که شما نسبت به تمام علوم و به همه مسائل آشنا و عالم هستی، لذا آمده ام تا مناظره کنم .
    حضرت فرمود: در چه موردی؟
    عرضه داشت : پیرامون قرآن؛ و حروف مقطّعه و إ عراب آن .
    حضرت فرمود: مطالب خود را در این رابطه با حمران بن اءعین در میان بگذار.

مرد شامی گفت: می خواهم با شخص خودت مباحثه و مناظره نمایم، نه با دیگران!
    امام علیه السلام تاکید فرمود: مسائل خود را با حمران مطرح کن، چنانچه بر او غلبه کردی، بر من نیز غالب خواهی شد!
    پس از آن، شامی با حمران مشغول مذاکره و مناظره گردید، تا جائی که خودش خسته شد.
    حضرت فرمود: ای مرد شامی! او را چگونه یافتی؟
    پاسخ داد: او را شخصی متخصّص و آشنا یافتم، هر چه سؤ ال کردم، جواب شنیدم.

سپس عرضه داشت: چنانچه ممکن باشد می خواهم با خودت پیرامون علوم عربی مناظره نمایم؟
    امام صادق علیه السلام اشاره به اءبان بن تغلب نمود و اظهار داشت: با این شخص مناظره کن.
    مرد شامی کنار اءبان بن تغلب رفت و در مناظره با او مغلوب شد، این بار به حضرت گفت: می خواهم در علم فقه مناظره کنم .
    حضرت در این مرحله یکی دیگر از شاگردان خویش را به نام زراره، معرّفی نمود و به مرد شامی فرمود: با او مناظره کن، که تو را قانع می نماید.

و چون با زراره مباحثه و مناظره کرد، نیز مغلوب گشت و شکست خورد؛ حضرت را مخاطب قرار داد و گفت: این بار می خواهم با خودت درباره علم کلام مناظره نمایم .
    امام علیه السلام این بار نیز به یکی دیگر از شاگردان خود به نام مؤ من طاق خطاب نمود و فرمود: ای مؤ من طاق! با این مرد شامی در آنچه که می خواهد مناظره نما.

پس او طبق دستور حضرت با مرد شامی در علم کلام مناظره نمود و بر او غالب گردید.
    و بر همین منوال با هشام بن سالم در توحید و خداشناسی؛ و بعد از آن با هشام بن حکم پیرامون امامت و خلافت مناظره انجام گرفت و مرد شامی شکست خورد.
    و امام جعفر صادق علیه السلام شادمان بود و تبسّم می نمود.

سپس شامی اظهار داشت: مثل این که، خواستی به من بفهمانی که در بین شیعیان شما این چنین افرادی وجود دارند که در علوم مختلف آشنا و مسلّط می باشند؟!
    حضرت فرمود: این چنین فکر کن ...
    مرد شامی در این لحظه گفت: خوشا به حال کسی که با شما همنشین باشد...

سپس اظهار داشت : یاابن رسول اللّه! آیا ممکن است ، که من هم جزء شیعیان شما قرار گیرم؟
    و مرا نیز از علوم و برکات خود بهره مند فرمائی؟
    حضرت هم او را پذیرفت و به هشام فرمود: مسائل مورد نیاز او را تعلیمش ‍ بده که برایت شاگردی شایسته باشد.

اختیار معرفة الرّجال : ص 275، ح 494.

ا

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

خطاب خداوند به پیامبر در مورد «اعتدال در انفاق» در بیان امام صادق(ع)

امام صادق(ع) مي فرمايد:

خداوند به پيامبرش آموخت كه چگونه انفاق كند و آن، چنين بود:

نزد وي قدري طلا بود و او كراهت داشت كه(بدون انفاق آنها) شب را سپري كند!

پس آنها را صدقه داد و صبحگاهان، در حالي برخاست كه نزد وي چيزي(براي صدقه دادن) نبود.

نيازمندي به سراغ آن حضرت آمد، اما پيامبر(ص) چيزي نداشت كه به او ببخشد.

آن نيازخواه، به سرزنش پيامبرگرامي(ص) پرداخت و آن حضرت كه بسیار مهربان و دل نازك بود، اندوهگين شد

زیرا چيزي براي بخشيدن نداشت!

آنگاه خداوند تعالي پيامبرش را با فرمان خويش، چنين خطاب فرمود:

وَ لا تَجْعَلْ يَدَكَ مَغْلُولَةً إِلى‏ عُنُقِكَ وَ لا تَبْسُطْها كُلَّ الْبَسْطِ فَتَقْعُدَ مَلُوماً مَحْسُوراً (الاسراء 29)

و نه هرگز دست خود(در احسان به خلق) محكم به گردنت بسته‏دار، و نه بسيار باز و گشاده‏دار،

كه(هر كدام كنى) به نكوهش و درماندگى خواهى نشست.

بحارالانوار، ج 47، ص 235

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

امام صادق (ع) درباره حق تلاوت آیات قرآن می فرماید:

فَانْظُرْ کَیْفَ تَقْرَأُ کِتابَ رَبِّکَ وَ مَنشُورَ وَلایَتِکَ، وَ کَیْفَ تُجیبُ أوامِرَهُ وَ نَواهِیَهُ وَ کَیْفَ تَمْتَثِلُ حُدُودَهُ، فَإِنَّهُ کِتابٌ عَزِیزٌ لایَأْتیهِ الْباطِلُ مِنْ بَینِ یَدَیْهِ وَ لا مِنْ خَلْفِهِ تَنْزِیلٌ مِنْ حَکیمٍ حَمیدٍ، فَرَتِّلْهُ تَرْتیلاً وَ قِفْ عِندَ وَعْدِهِ وَ وَعیدِهِ، وَ تَفَکَّرْ فِی أَمْثالِهِ وَ مَواعِظِهِ وَاحْذَرْ أَنْ تَقَعَ مِنْ إقامَتِکَ حُرُوفَهُ فی إِضاعَةِ حُدُودِهِ؛
    بحارالانوار، ج 82،ص 44.

بنگر چگونه نامه پروردگارت و منشور ولایتت را می خوانی

و چگونه امرها و نهی های او را پاسخ می دهی

و چگونه از حدود الهی فرمانبرداری می کنی،

که این قرآن کتابی است استوار که نه از پیش رو و نه از پشت سر، از هیچ طرف، باطلی سراغ آن نمی آید،

نازل شده ای از سوی خدای حکیم و ستوده است.

پس آن را به نیکی تلاوت کن، هنگام (برخورد با) وعده و وعیدش درنگ کن

و در مَثَل ها و موعظه هایش بیندیش،

و بپرهیز از این که با مراعات حروف، به تباه ساختن حدود آن بیفتی!

این تعبیر، به راستی که شگفت است، برخی در قرائت، تنها به ادای صحیح مخارج حروف و رعایت قواعد تجوید و لحن و صوت می اندیشند، امّا حقیقت قرآن را مورد بی مهری و بی اعتنایی قرار می دهند.

این همان اقامه حروف و اضاعه حدود است و پرداختن به پوست و غفلت از مغز!

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

با خدا آشتی می کنم

مرد، خیلی آشفته بود و از این که مرتکب گناه و لغزش شده بود، رنج می برد. او با خود فکر می کرد، که چرا انسان باید کاری کند که نیروهای خود را به هدر دهد، نعمت های الهی را ضایع گرداند و روح و وجدان خویش را نیز عذاب و آزار دهد؟!

عرق بر پیشانیش نقش بسته بود و از این که خطایی را مرتکب شده بود؛ به خود می لرزید و در فکر راه چاره بود، تا خود را از عذاب وجدان و آلودگی به گناه نجات دهد.

این مرد، در مدینه زندگی می کرد و بهترین جایی را که برای سؤال و راهنمایی سراغ داشت، خانه امام جعفر صادق(ع) و نیز عالم ترین و دلسوزترین پناهگاه،همان حضرت بود، بدان سوی روانه شد و به حضور آن امام بزرگ رسید.

مسعده؛ فرزند زیاد و از یاران امام جعفر صادق(ع)، می گوید: من در حضور آن حضرت بودم که آن مرد با پریشان حالی وارد شد و پس از سلام، خطاب به امام(ع) گفت:

ای مولای من، پدر و مادرم به قربانت! من، از روی نادانی و هوای نفس مرتکب گناهی شده ام، همسایگان من دارای زنان و دختران آواز خوان و نوازنده هستند و آنان، گاهی فضای خانه خود را با خوانندگی شهوت آمیز و حیوانی انباشته می گردانند!

من مسلمانم و در خانه ام چنین اعمال ضد دینی وجود ندارد، ولی از آن جایی که محل قضای حاجت ما به خانه آن همسایگان مشرف است، گاهی که برای «قضای حاجت»می روم، ماندن و نشستن خود را در محل دست شویی طول می دهم؛ تا بیشتر از صدای آواز خوانی و نوازندگی زنان و دختران لذّت ببرم!

البته من، بدین منظور به آن محل نمی روم، بلکه زیاد ماندنم به خاطر گوش دادن به ساز و آواز و لذت بردن است، ایا با این رفتار مرتکب گناهی شده ام؟!

امام صادق(ع) فرمود: این عمل تو گناه است، دیگر آن را تکرار نکن، مگر نشنیده ای که خداوند متعال در قرآن فرموده است:

انّ السّمع و البصر و الفؤاد کلّ اولئک کان عنه مسئولا؛
    از چیزی که نمی دانی پیروی و به کاری که آگاهی نداری اقدام نکن؛ زیرا (نعمت های) گوش و چشم و دل ها، همه مسئولند و در پیشگاه خداوند عالم، در مورد عملکرد و فعالیت خود، مورد سؤال و مؤاخذه قرار می گیرند
    (سوره اسراء، ایه 36)

مرد گفت: آری،این ایه قرآن است، ولی گویا تاکنون، من آن را از هیچ عرب و غیر عربی نشنیده بودم، اکنون که این ایه قرآن و معنای آن را دانستم، دیگر هرگز به یاری خداوند، مرتکب چنین گناهی نخواهم شد و از عمل زشت خود توبه و با خدا آشتی خواهم کرد.

در حالی که مرد خوشحال شد و افراد حاضر نیز شادمان گردیدند، امام صادق(ع) فرمود:
    «اکنون برخیز و غسل توبه انجام بده و تا می توانی،(برای جبران گناه خود) نماز بخوان؛ زیرا تا به حال، مرتکب کار زشت و گناه بزرگی شده ای و اگر با این وضع گناه آلود (بدون توبه) می مردی، وضع بسیار سخت و بدی داشتی!

اکنون، سپاس و شکر خدا را انجام بده، از لغزش هایی که از تو سر زده توبه کن و از خدا آمرزش بخواه، تا هر کاری را خدا گناه و ناپسند می داند، دیگر مرتکب نشوی؛ زیرا خداوند از هر عمل زشت و گناهی بیزار است، به طور طبیعی، هر کسی اهل کاری است، ولی شخص مؤمن، هرگز اهل کار زشت و آلودگی به گناه و نافرمانی خدا نیست».
    (کافی، ج 6، ص 432، وسائل الشیعه، ج 2، ص 957، باب اغسال مندوبه باب 18)

به این ترتیب، آن مرد از گناه خویش توبه نمود و بر اساس همین روایت است که، در کتاب های فقهی و فتوایی «غسل توبه»، به عنوان یکی از «غسل های مستحب چهل گانه» مطرح گردیده است. (جامع المدارک، ج 1، ص 172، جامع عباسی، ص 11)
    بشارت شماره 62

10. تشکرها 3

نوشته
    3,951
    صلوات
    12700
    تعداد دلنوشته
    19
    مورد تشکر
    289 پست
    حضور
    77 روز 5 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

شرح حال حضرت صادق عليه السلام .....
    بدان كه حضرت صادق جعفر بن محمد بن على بن الحسين (ع) از ميان برادران خويش جانشين پدرش حضرت باقر عليه السّلام بود، و وصى آن جناب بود كه پس از او بامر امامت قيام نمود، و در فضل و دانش سر آمد همه برادران گشت، و از همه آنان نام آورتر، و در قدر و منزلت بالاتر، و در ميان شيعه و سنى مقامش ارجمندتر بود، و باندازه مردم از علوم آن حضرت نقل كرده‏اند كه سخنانش توشه راه كاروانيان و مسافران و نام ناميش در هر شهر و ديار زبانزد مردمان گشته، و از هيچ يك از اين خاندان علماء و دانشمندان بدان اندازه كه از آن جناب حديث نقل كرده از ديگرى نقل نكرده‏اند، و هيچ يك از اهل آثار و ناقلان اخبار بدان اندازه كه از آن حضرت بهره بردند از ديگران بهره‏گيرى نكردند، زيرا اصحاب حديث كه نام راويان ثقات آن بزرگوار را جمع كرده‏اند با اختلاف در عقيده و گفتار شماره آنان بچهار هزار نفر ميرسد.
    و دليلهاى روشن در باره امامت آن جناب باندازه‏اى است كه دلها را حيران كرده، و زبان دشمن را از خورده‏گيرى گنگ و لال ساخته. و ولادت آن حضرت در شهر مدينه سال هشتاد و سه بود، و در ماه شوال در سال صد و چهل و هشت در سن شصت و پنج سالگى از دنيا رفت، و در قبرستان بقيع در كنار پدر و جد و عمويش امام حسن عليه السّلام بخاك سپرده شد.
    از حضرت باقر عليه السّلام. فرمود اى جابر سلام مرا بشيعيان من برسان و بآنان اعلام كن كه بين ما و خدا قرابت خويشاوندى نيست و راه تقرب بخدا فقط اطاعت و فرمانبرى از اوست. اى جابر هر كس كه اطاعت خدا نموده و ما را دوست بدار او ولى و دوست ما است و كسى كه معصيت خدا را كند محبت ما سودى بحالش ندارد
    -----------------------------------------------------
    ارشاد-ترجمه رسولى محلاتى، ج‏2، ص: 174

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

13. تشکرها 3

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری