جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  505
  مورد تشکر
  1,182 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  17
  آپلود
  0
  گالری
  0

  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)


  قلم به همه گستاخى اش ,از وصف او عاجزاست .انديشه با همه وسعت و اوجش ,از درك آفاق وجودى او قاصر. سالهاى درازى بايد بگذرد و تاريخ , روند تكامل خويش را بپمايد تا عظمت و بلنداى مقام آن بزرگمرد, نموده شود وابعاد و خصايص آسمانى او دراين پهندشت خاكى , تفسيرى بسزا يابد. شهيد مطهرى درابعاد وجودى استاد خود نوشته است :
  [ اين مرد بسيار بسيار بزرگ وارزنده ... مردى است كه صد سال ديگر, بايد بنشينند وافكاراو را تجزيه و تحليل كنند و به ارزش او پى ببرد]. 1
  عشق به او به ما جرات بخشيد تا در سالگرد عروجش با زمزمه نام و گرامى داشت يادش , نمى ازيم صفات و فضايلش برگيريم .
  علامه و مفسر كبير,از [قلتات تاريخ] و قله هاى بلند جامعه بشرى بود.او, در خانواده اى پاك واصيل ,از سلاله آل رسول , ديده به جهان گشود. چونان جدش , رسول خدا, در كودكى , يتيم شد و در دامن عموى بزرگوارش رشد كرد.
  با همتى بلند,اراده اى استوار و تلاشى بى امان ,اقيانوس علوم : معقول و منقول را با سفينه تزكيه , تقوا و مراقبت دائمى در نورديد.امواج سهمگين هواهاى نفسانى را بااستعانت از شب زنده دارى و ترنم هاى عاشقانه سحرى درهم شكست و غوكهاى هوس را با كمك از ذكرى مدام و توفيق الهى , بر درگاه وصال حق , سربريد.
  حقيقت علوم مرسوم , در حوزه ها را چشيد و به هر درس و كسى كه اميد نور و كمال مى برد, سرزد. نوشيدن حقيقت علوم , عطش او را پاسخ نگفت . عشقى ديگر در سر داشت و رازى والا در دل .
  جان جهان بين او دراين سراى محدود, نمى گنجيد و علوم رسمى خواسته هاى آن سويى او را بر نمى تابيد.او, پيوستن به جان جهان و بقاى ابدى را مى جست . پس از طى علوم عقلى و نقلى و پيمودن راههاى شهود و عرفان , در درياى گفتار معصومان , شناور گشت و حيات نورانى را از[ بحارالانوار] علوم آنان مى خواست .
  فرو رفتن در درياى گفته هاى زندگى ساز آيات كبراى الهى و نوش كردن حقايق گفتار ولوى . حيرا و مدهوشش كرد واو چنان :[ ميتى] تسليم غسال ربوبى , حجابهاى همه علوم را كنار زد و و زروبال لغات و كلمات را با سدر و كافور حقايق شست و به جان مايه بيرنگى حيات ابدى پيوست . درياى ناآرام و وجوداو در پيشگاه قرآن , به آرامش نشست و ناله هاى فراق او را,انس با كلام خداوند فرو نشانيد و قرآن ميزان انديشه و عمل او شد.
  نگاهى كوتاه به زندگى مبارك او, گواه گفته هاى ماست . علامه از كوچكى مورد عنايت خاص ربوبى و تحت توجهات حضرت حجت ( ع ) بود. به مجرد ورود به نجف علوى , عارف الهى , مرحوم قاضى , به سراغ او آمد. مقامات الهى را براو نماياند و عشق حق و عرفان حقيقت , هستى را در روح و جانش دميد.
  [وقتى به نجف رسيدم , لدالورود, رو كردم به قبر و بارگاه اميرالمومنين ( ع ) و عرض كردم : يا على ! من براى ادامه تحصيل , به محضر شما شرفيات شده ام , ولى نمى دانم چه روشى را پيش بگيرم و چه برنامه اى راانتخاب كنم .از شما مى خواهم كه در آنچه صلاح است , مرا راهنمايى كنيد. منزلى اجاره كردم و در آن , ساكن شدم . در همان روزهاى اول , قبل ازاين كه در جلسه درس شركت كرده باشم , در منزل نشسته بودم و به آينده خود, فكر مى كردم . ناگاه , در خانه را زدند. در راباز كردم , ديدم يكى از علماى بزرگ است . سلام كردم . داخل منزل شد. دراتاق نشست و خير مقدم گفت . چهره اى داشت , بسيار جذاب و نورانى . با كمال صفا و صميميت , به گفتگو نشست و باامن ,انس گرفت . در ضمن صحبت ,اشعارى برايم خواند و سخنانى بدين مضمون برايم گفت :
  [ كسى كه به قصد تحصيل , به نجف مى آيد, خوب است : علاوه بر تحصيل , به فكر تهذيب و تكميل نفس خويش نيز باشد واز نفس خود, غافل نماند].اين را فرمود و حركت كرد 2 .
  اين استادالهى و عارف واصل , علامه را شيفته خويش كرد واو در زمره اصحاب آن بزرگ استاد, در آمد. با بهره ورى از دستورالعملهاى اخلاقى مرحوم قاضى و عمل به آنها, پا بر فرق اين عالم خاكى نهاد و با گذراز مرز ماده , به فرامرز عالم مثال رسيد و با طى اين هر دو عالم , با ملكوت عالم قدس همنوا گرديد.
  [در ماههاى آخر عمرش , ديگر به امور دنيا, توجهى نداشت .ازامور دنيا غافل بود و در عالم ديگر سير مى كرد. ذكر خدا بر لب داشت .از دنيا بريده بود و به جهان ديگر پيوسته بود] 3 .
  آرى او پيش از مدت طبيعى , با مرگ ارادى خود, با عالم ديگر مانوس گشت و با آنچه مرتبط به اين عالم ماده بود, وداع كرد.
  [چند روز قبل از وفاتش به يكى از دوستان فرمود بود: من ديگر ميل به چاى ندارم و گفته ام سماور را در جهان آخرت , روشن كنند. ميلم به غذا نمى كشد و غذا نمى خواهم و بعداز آن هم , غذا ميل نفرمود. با كسى سخن نمى گفت و حيرت زده به گوشه اتاق , نگاه مى كرد] 4 .
  حالات او در آخر عمر, خود گواهى بود بر كسانى كه مقامات معنوى را انكار كرده و يا كسب مقامات را جدى نمى گيرند.
  او, ساعتهاى آخر عمر, كليد رسيدن به اين مقامات را نمود و در پاسخ پرسش يك ازاصحابش , كه ازاو رمز توجه به خدا و حضور قلب در نماز را پرسيد, وى در جواب گفت :
  [توجه , مراوده , مراقبه , توجه , مراوده]... .
  اين جمله را آن بزرگوار, بيش از ده بار تكرار كرده بود .
  عشق او به خاندان رسالت , باعث شد كه ساعات آخر عمر خود را با ديدار و ملاقات آن بزرگواران بگذارند و آخرين لحظه هاى وداع دنيا را با وصال اولياءالهى پايان ببرد.
  [ما بيرون رفتيم و يكى از دوستان , كه بعداز ما چند ساعت ديگر در حضوراستاد, باقى مانده بود, مى گفت :استاد, ساعتى به هوش آمد واز جا حركت كرد, به طورى كه گويا مى خواهد بپا خيزد. عرض كردم : ميل داريد برخيزيد؟ فرمود: آن دو نفر كه درانتظارشان بودم آمدند]. 6
  اينك گوش جان را به ره آوردهاى ملكوتى و حياتبخش آن مردالهى مى سپاريم و با توفيق ربوبى و توسل به انوار هدايت الهى , آموزه هاى اين دستورالعملها را به كار مى گيريم .

  بعون الله

  السلام عليكم

  براى موفق شدن و رسيدن به منظورى كه در پشت ورقه مرقوم داشته ايد, لازم است : همتى برآورده و توبه نموده , به مراقبه و محاسبه بپردزيد. به اين نحو كه : هر روزه كه طرف صبح از خواب بيدار مى شويد, قصد جدى كنيد كه : هر عملى كه پيش آيد, رضاى خدا, عزاسمه را مراعات خواهم كرد. آن وقت در هركارى كه مى خواهيدانجام دهيد, نفع آخرت را منظور خواهيد داشت , به طورى كه اگر نفع اخروى نداشته باشد,انجام داد, هر ه باشد. و همين حال را تا شب , وقت خواب , ادامه خواهيد داد.
  وقت خواب , چهار - پنج دقيقه اى در كارهايى كه روزانجام داده ايد, فكر كرده و يكى يكى از نظر خواهيد گذارنيد, هر كدام مطابق رضاى خدا انجام يافته , شكر بكنيد و هر كدام , تخلف شده استغفار بكنيد و هر كدام , تخلف شده استغفار بكنيد. واين رويه را هر روزادامه دهيد. اين روش اگر چه در بادى حال . سخت و در ذائقه نفس تلخ مى باشد, ولى كليد نجات و رستگارى است .
  و هر شب , پيش از خواب , توانستيد, سور مسبحات يعنى : سوره حديد و حشر و صف و جمعه و تغابن را بخوانيد واگر نتوانستيد, تنها سوره حشر را بخوانيد و پيش از بيست روز,از حال اشتغال , حالات خود را براى بنده در نامه بنويسيد.ان شاءالله موفق خواهيد بود.

  محمدحسين طباطبايى

  السلام عليكم

  به عرض شريف مى رساند:
  نامه شريف دوم زيارت شد. قبلا نيز يك نامه ديگرى رسيده بود كه تاكنون , پاسخ آن نوشته نشده .اصولا, در زمستان گذشته , دراثر كسالت مزاج و ناراحتى اعصاب , نه تنها نامه جناب عالى , بلكه نامه هاى زياد ديگرى , كه دراين مدت رسيده تاامروزها, براى هيچ كدام , نتوانسته ام جواب بنويسم .
  امروزها كه كمى حالم را به بهبوداست , تدريجا, جواب مى فرستم . به هر حال , عذر گذشته مى خواهم . عرض كنم :
  روشى كه براى ما در همه حال و همه شرائط, در حد ضرورت است , روش بندگى و به عبارت ديگر, خداشناسى است .
  و راه آن طبق آنچه از كتاب و سنت بر مى آيد, همانا ياد خدا و امتثال تكاليف عملى است .
  يعنى :
  همان مراقبه و محاسبه است كه در نامه اولى خدمتتان عرض شده .
  فعلا به اين ترتيب كه هر صبح كه از خواب , بيدار مى شويد, تصميم بگيريد كه خدا را فراموش نخواهيد كرد. آن گاه , به طوراستمرار, خود را در برابر خدا تصور كنيد.

  محمدحسين طباطبائى

  بسمه تعالى

  برادر عزيز!

  حالتى كه به شما رخ مى دهد, حالت (جذبه )است . لازم است كه به مراقبت بپردازيد و با تمامى قوا, به سوى خداى متعال توجه كنيد و خود را در برابر حق ببينيد و تصور كنيد.
  و ضمنا, روزانه ,اقلا, با خداى خود, عزاسمه , ساعتى خلوت كرده و به ذكراو مشغول باشيد.
  بااستخاره , يكى از دو ذكر شريف :
  [لاالله الاالله] روزى هزار مرتبه , يا هزار و هفتصد و پنجاه مرتبه , يااگر توانستيد سه هزار مرتبه مشغول شويد.
  و در خوردن و نوشيدن , حرف زدن , معاشرت و خواب ازافراط و تفريط بپرهيزيد. فرصت را غنيمت شماريد, چنانكه مى فرمايد:

  ان لربكم فى ايام دهركم نفحات .الا فتعرضوا بها ولاتعرضوا عنها وفقكم الله وايدكم ان شاءالله .

  محمدحسين طباطبائى

  پاورقى ها:

  1. حق و باطل و ضميمه احياء تفكراسلامى , شهيط مطهرى ,انتشارات صدرا,.86.
  2. يادنامه مفسر كبيراستاد علامه سيدمحمدحسين طباطبايى ,.132.
  3. همان مدرك ,.132.
  4. همان مدرك .
  5. همان مدرك ,.133.
  6. همان مدرك ,.135.

  السلام علیک یااباصالح المهدی(عج)


  http://www.askquran.ir/picture.php?a...pictureid=2362


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,856
  مورد تشکر
  2,967 پست
  حضور
  2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  سر به تعظیمت فرود می اورم این ظاهر است/ / / / عالمی داند زبان از حمد ربم قاصر است


  خداوندا تو غرقم کن در این باران رحمت//// که بی اذنت همه دنیا عذاب و بار زحمت
  ویرایش توسط ║★║فاطمی║★║ : ۱۳۸۸/۱۲/۲۰ در ساعت ۰۱:۴۶
  خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
  ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
  رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
  ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
  بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
  اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

  التماس دعا بزمئ

 3. تشکر


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  1,626
  مورد تشکر
  2,312 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  توصيه ها و دستور العمل هاي اخلاقي مرحوم علامه محمد حسين طباطبايي(ره)

  «يك وقت عازم زيارت بيت الله الحرام بودم، براي عرض سلام و خداحافظي خدمت علامه رفتم و گفتم نصيحتي بفرماييد كه به كارم بيايد و توشه راهم باشد. اين آيه مباركه را قرائت فرمودند:
  «فاذكروني اذكركم:
  به ياد من باشيد تا من به ياد شما باشم.» (بقره/152)

  علامه مي افزايد:
  «به ياد خدا باش تا خدا به يادت باشد، اگر خدا به ياد انسان بود، از جهل رهايي مي يابد و اگر در كاري مانده است خداوند نمي گذارد عاجز شود و اگر در مشكل اخلاقي گير كرد خدايي كه داراي اسماء حسني است و متصف به صفات عاليه، البته به ياد انسان خواهد بود.»
  هنگامي كه مرحوم علامه پاسخ نامه دوست خود، آيت الله مرندي را نوشته و در پاكت مي گذارد و به يكي از بستگان مرحوم مرندي مي دهد تا به وي برساند، آن شخص به علامه عرض مي كند: آقا! مطلبي هم براي من بنويسيد. علامه طباطبائي تكه كاغذي برداشته و با خط زيباي خودشان مي نويسند:
  «خدا را فراموش مكن!»

  قرآن
  استاد امجد مي گويد:
  «هرگاه از ايشان مي پرسيدم: چگونه قرآن بخوانيم؟ مي فرمودند :
  «توجه داشته باشيد كه كلام الله است.»
  در اينجا مناسب است به دو روايت بسيار لطيف و عميق اشاره شود كه اگر معناي ژرف و خاص «تجلي» را بدانيم و التفات داشته باشيم كه كلام از متكلم جدا نيست، آن دو را جامع ترين روايت در معرفي قرآن خواهيم دانست:
  1- حضرت مولي الموحدين علي(ع) مي فرمايند:
  «فتجلي ـ سبحانه ـ لهم في كتابه من غير أن يكونوا رأوه بما أراهم من قدرته:
  پس خداوند سبحان، در كتابش (قرآن) بر بندگان، بي آن كه (بتوانند) او را ببينند، تجلي كرد به آنچه از توانايي اش به آنان نشان داد.»

  2- حضرت صادق(ع) فرمودند:
  «(والله) لقد تجلي الله لخلقه في كلامه ولكنهم لايبصرون:
  (به خدا قسم كه) خداوند در سخن خويش (قرآن) بر آفريدگان خود تجلي كرده، اما آنان او را نمي بينند (و توجه ندارند.)»

  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)


  **************************************************
  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم

  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم

  *************************
  يادمان باشد زنده بودن را به بيداري بگذرانيم
  چرا كه زماني دراز به اجبار خواهيم خفت


  ************************************************** 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  1,626
  مورد تشکر
  2,312 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  اهل بيت (ع)
  علامه مي فرمود:
  «ما هر چه داريم از اهل بيت پيامبر(ع) داريم... ما همه آبروي خود را از محمد و آل محمد(ع) كسب كرده ايم.»

  مراقبه و خودسازي
  علامه مي فرمود:
  «در شب و روز زماني را براي حسابرسي خود قرار بدهيد و ببينيد كه اين بيست و چهار ساعت چگونه بر شما گذشته، اهل محاسبه باشيد، همانطور كه يك بازرگان، يك كاسب، دخل و خرج خود و صادرات و واردات خود را حساب مي كند، شما ببينيد در شبانه روزي كه بر شما گذشته چه چيزي اندوخته ايد، چه گفته ايد، يك يك رفتار و گفتارتان را حساب برسيد، از نادرستي ها استغفار كنيد و سعي كنيد تكرار نشود و براي آنچه شايسته و صالح و به فرمان حاكم عقل بود خدا را شاكر باشيد، تا به تدريج براي شما تخلق به اخلاق ربوبي ملكه بشود.»
  آيت الله استاد حسن زاده آملي مي فرمايد:
  يكي از كلمات قصار علامه طباطبايي، اين بود كه:
  «ما كاري مهم تر از خودسازي نداريم.»
  البته اين نه به اين معناست كه انسان همه كارها و وظايفش را كنار بگذارد و برود يك گوشه اي مشغول خودسازي شود، بلكه خودسازي اصلي در اجتماع بودن و به وظايف خود عمل كردن و گناه نكردن است.
  علامه مي فرمايد:
  «تخم سعادت، مراقبت است. مراقبت يعني كشيك نفس كشيدن. يعني حريم دل را پاسباني كردن. يعني سر را از تصرفات شيطاني حفظ داشتن. پاسبان حرم دل بودن. اين تخم سعادت را بايد در مزرعه دل كاشت و بعد به اعمال صالحه و آداب و دستورات قرآني ، اين نهال سعادت را پروراند.»
  اواخر عمر مباركشان دائم مي فرمودند:
  «توجه! توجه!» و اين، فراتر از «تذكر» و «تفكر» است.
  علامه مي فرمودند:
  «بزرگترين (و سخت ترين) رياضت ها، همين دينداري است.»
  در روايتي از حضرت امير(ع) هست كه مي فرمايد:
  «الشريعه رياضه النفس:
  آيين اسلام و احكام آن، رياضت و ورزيدگي نفس مي آورد.»
  از خود بطلب هر آنچه خواهي!
  آيت الله حسن زاده به نقل از علامه مي فرمود:
  «ما سرانجام هر چه را در «خارج» مي جستيم، در «درون» يافتيم.»
  بيرون ز تو نيست هر چه در عالم هست از خود بطلب هر آنچه خواهي، كه تويي

  آخرت
  استاد حسن زاده آملي نقل مي كردند:
  خداوند درجات ايشان را متعالي بفرمايد كه لفظ «ابد» را بسيار بر زبان مي آورد و در مجالس خويش چه بسا اين جمله كوتاه و سنگين و وزين را به ما القا مي فرمود كه:
  «ما ابد در پيش داريم. هستيم كه هستيم.»
  «انما تنتقلون من دار الي دار» انسان از بين رفتني نيست، باقي و برقرار است، منتها به يك معني لباس عوض مي كند و به يك معني، جا عوض مي كند.

  منزل پرخطر سلوك!
  آيت الله مصباح نقل مي كنند:
  «آقايي در قم بود كه آلبومي از عكس هاي همه بزرگان و علما درست كرده بود. از هر يك از علما و مراجع عكسي همراه با امضايي از آنان تهيه كرده بود.
  از من خواستند كه عكسي هم از علامه برايش بگيرم ... مرحوم علامه هم عكسي از خودشان را دادند و پشت آن، (اين) شعر حافظ را نوشتند.
  در ره منزل ليلي كه خطرهاست در آن
  شرط اول قدم آن است كه مجنون باشي
  نقطه عشق نمودم به تو هان! سهل مكن
  ورنه تا بنگري از دايره بيرون باشي
  كاروان رفت و تو در خواب و بيابان در پيش
  كي روي؟ ره ز كه پرسي؟ چه كني؟ چون باشي؟

  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)
  **************************************************
  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم

  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم

  *************************
  يادمان باشد زنده بودن را به بيداري بگذرانيم
  چرا كه زماني دراز به اجبار خواهيم خفت


  ************************************************** 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  1,626
  مورد تشکر
  2,312 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  اثر اعمال بر هستي
  استاد امجد از قول علامه مي گويد:
  «اگر يك كاه برداري، در همه عالم(هستي) اثر ميگذارد!»
  پس گناه كردن چه اثري بر هستي مي گذارد؟

  اثر غذا
  به استاد طباطبائي عرض شد:
  «شاعري مدعي است كه مشاهداتي دارد و ...»
  ايشان فرمود:
  «يك وعده خوراك كامل به او بدهيد!»
  وقتي غذا را به وي رساندند و سير خورد، پرسيدند: «حالا هم چيزي مي بيني؟» گفت: «نه؛ آن حالت از بين رفت.»

  اثر گناه غيبت
  حجت الاسلام سيد احمد فاطمي نقل مي كند:
  در اوايل طلبگي ام، روزي مرحوم علامه به حجره ام تشريف آوردند و فرمودند:
  «به ظاهر در اين جا غيبت شده است!»
  گفتم: بله؛ پيش از آمدن شما، چند نفر كه درسشان از من بالاتر بود، اين جا بودند و غيبت كسي را كردند. علامه فرمودند:
  «بايد مي گفتي از اين جا بروند، اين حجره ديگر براي درس خواندن مناسب نيست؛ اتاق خود را عوض كن.»

  دعاي سحر
  علامه حسن زاده آملي مي نويسد:
  وقتي به حضور شريف علامه طباطبايي، تشرف حاصل كرده بودم و عرض حاجت نمودم، فرمود:
  «آقا دعاي سحر حضرت امام باقر (ع) را فراموش نكن كه در آن جمال و جلال و عظمت و نور و رحمت و علم و شرف است و حرفي از حور و غلمان نيست اگر بهشت شيرين است، بهشت آفرين شيرين تر است.»
  مطالعه كتاب شريف بحارالانوار
  حجت الاسلام قرائتي نقل مي كند كه روزي در مسير راه به علامه طباطبائي(ره) برخوردم. از ايشان خواستم مرا نصيحت كند. ايشان فرمود:
  «بحار الانوار را زياد مطالعه كنيد و از روايت هاي آن ساده نگذريد.»


  تأليف و نويسندگي

  حجت الاسلام ضرابي مي گويد علامه مي فرمود:
  «هرج و مرج علمي شده و هر كس دست به قلم برده و ...» ؛ لذا به اينجانب سفارش مي فرمود:
  «تا خوب پخته نشديد، دست به قلم نبريد و كتاب به جامعه عرضه نكنيد.»

  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  **************************************************
  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم

  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم

  *************************
  يادمان باشد زنده بودن را به بيداري بگذرانيم
  چرا كه زماني دراز به اجبار خواهيم خفت


  ************************************************** 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  1,626
  مورد تشکر
  2,312 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  تذکرات اخلاقی از علامه طباطبائی
  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)تذکرات اخلاقی از علامه طباطبائیدستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)
  - درس اخلاقدستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  علامه می‌فرمود:
  «درس اخلاق، گفتنی نیست، عمل است.»


  - زیارت اهل قبوردستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  علامه هر شب جمعه به زیارت اهل قبور می‌رفت و معتقد بود:
  «رفتن به قبرستان در سازندگی انسان مؤثر است.»


  - اثر سوء عصبانیتدستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  حجت الاسلام و المسلمین فاطمی‌نیا به نقل از علامه می گوید:
  «گاهی یک عصبانیت، بیست سال انسان را به عقب می‌اندازد.»


  - مهم‌‌ترین وظیفه انساندستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  علامه می‌فرماید:
  «ما بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کاری که در عالم داریم و هیچ کاری از اطوار و شئون زندگی ما مهم‌تر از آن نیست، اینست که خودمان را درست بسازیم.»


  - والدیندستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  آیت الله امجد نقل می‌کنند:
  شخصی به مرحوم علامه عرض کرد: «با این پدر و مادرهای پر توقع چه کنیم؟ ایشان فرمودند: « غیبت پدر و مادرها را نکنید!»


  - دنیادستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  علامه طباطبایی می‌فرمود:
  «عناوین دنیوی، اگر وفا و دوام داشته باشند تا لب گورند و نوعاً هم، بی‌وفا هستند، بعد از آن مائیم و ابدِ ما.»


  - ذکر آخر عمردستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  علامه در اواخر عمر مبارکشان دائم می‌فرمودند:
  «توجه! توجه!» و این، فراتر از «تذکر» و «تفکر» است.


  - عاطفهدستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  نجمة السادات طباطبائی (فرزند علامه) از قول پدر می‌گوید:
  «بشر باید عاطفه داشته باشد کسی که عاطفه ندارد، یعنی با قرآن دوست نیست!»


  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)
  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  **************************************************
  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم

  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم

  *************************
  يادمان باشد زنده بودن را به بيداري بگذرانيم
  چرا كه زماني دراز به اجبار خواهيم خفت


  ************************************************** 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  1,626
  مورد تشکر
  2,312 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  دو درس از محضر علامه طباطبایی(ره)
  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)


  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)


  دو درس از محضر علامه طباطبایی(ره)

  اثر اعمال بر هستی

  استاد امجد از قول علامه نقل می‌کند:
  «اگر یک کاه برداری، در همه عالم(هستی) اثر می‌گذارد!»؛ (پس گناه کردن چه اثری بر هستی می‌گذارد؟)


  اهمیت اهل‌بیت علیهم السلام

  علامه می‌فرمود:
  «ما هر چه داریم از اهل‌بیت پیامبر علیهم السلام داریم... ما همه آبروی خود را از محمّد و آل محمّد علیهم‌السلام کسب کرده‌ایم.»

  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  **************************************************
  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم

  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم

  *************************
  يادمان باشد زنده بودن را به بيداري بگذرانيم
  چرا كه زماني دراز به اجبار خواهيم خفت


  ************************************************** 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  1,626
  مورد تشکر
  2,312 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  درخواست یک جوان از علامه طباطبایی
  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)


  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  مکاتبه یک جوان با علامه
  نامه جوان:
  محضر مبارک حضرت آیة الله العظمی جناب آقای طباطبایی سلام علیکم و رحمة الله و برکاته.
  جوانی هستم 22 ساله، که تنها ممکن است شما باشید که به این سوال من پاسخ گویید.
  در محیط و شرایطی زندگی می‌کنم که هوای نفس و آمال بر من تسلط فراوان دارند و مرا اسیر خود ساخته‌اند و سبب باز ماندن من از حرکت به سوی الله شده‌اند.
  درخواستی که از شما دارم این است که بفرمایید بدانم به چه اعمالی دست بزنم تا بر نفس مسلط شوم و این طلسم شوم را که همگان گرفتار آنند بشکنم و سعادت بر من حکومت کند؟ لطفاً نصیحت نمی‌خواهم، بلکه دستورات عملی برای پیروزی لازم دارم.( 23/10/1355)
  داود نور محمدی
  السلام علیکم
  برای موفق شدن و رسیدن به منظوری که در نامه مرقوم داشته‌اید، لازم است همتی برآورده و توبه‌ای نموده، به مراقبه و محاسبه پردازید.
  به این نحو که هر روز که هنگام صبح از خواب بیدار می‌شوید، قصد جدی کنید که در هر عملی که پیش می‌آید رضای خدا را مراعات خواهم نمود، آن وقت در سر هر کاری که می‌خواهید انجام دهید نفع آخرت را منظور خواهید داشت به طوری که اگر نفع اخروی نبود، انجام نخواهید داد و وقت خواب چهار پنج دقیقه در کارهایی که روز انجام داده‌اید فکر کرده و یکی یکی از نظر خواهید گذرانید.
  هر کدام مطابق رضای خدای انجام یافته شکر بکنید و هر کدام تخلف شده استغفار. این رویه را هر روز ادامه دهید. این روش گرچه در ابتدا سخت است و در ذائقه نفس تلخ، ولی کلید نجات و رستگاری است و هر شب پیش از خواب اگر توانستید سور مسبّحات ( حدید ـ حشر ـ صف ـ جمعه و تغابن ) را بخوانید و اگر نتوانستید تنها سوره حشر را بخوانید و پس از 20 روز، حالات خود را برای بنده بنویسید.
  ان شاء الله موفق خواهید بود.
  والسلام علیکم
  محمدحسین طباطبایی
  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  **************************************************
  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم

  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم

  *************************
  يادمان باشد زنده بودن را به بيداري بگذرانيم
  چرا كه زماني دراز به اجبار خواهيم خفت


  ************************************************** 10. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  3
  مورد تشکر
  5 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  156
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام چگونه مي توان با ائمه ارتباط نزديكي داشت ؟


 11. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  2
  مورد تشکر
  4 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط همدم آسمان نمایش پست
  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)تذکرات اخلاقی از علامه طباطبائیدستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)
  - درس اخلاقدستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  علامه می‌فرمود:
  «درس اخلاق، گفتنی نیست، عمل است.»


  - زیارت اهل قبوردستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  علامه هر شب جمعه به زیارت اهل قبور می‌رفت و معتقد بود:
  «رفتن به قبرستان در سازندگی انسان مؤثر است.»


  - اثر سوء عصبانیتدستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  حجت الاسلام و المسلمین فاطمی‌نیا به نقل از علامه می گوید:
  «گاهی یک عصبانیت، بیست سال انسان را به عقب می‌اندازد.»


  - مهم‌‌ترین وظیفه انساندستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  علامه می‌فرماید:
  «ما بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کاری که در عالم داریم و هیچ کاری از اطوار و شئون زندگی ما مهم‌تر از آن نیست، اینست که خودمان را درست بسازیم.»


  - والدیندستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  آیت الله امجد نقل می‌کنند:
  شخصی به مرحوم علامه عرض کرد: «با این پدر و مادرهای پر توقع چه کنیم؟ ایشان فرمودند: « غیبت پدر و مادرها را نکنید!»


  - دنیادستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  علامه طباطبایی می‌فرمود:
  «عناوین دنیوی، اگر وفا و دوام داشته باشند تا لب گورند و نوعاً هم، بی‌وفا هستند، بعد از آن مائیم و ابدِ ما.»


  - ذکر آخر عمردستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  علامه در اواخر عمر مبارکشان دائم می‌فرمودند:
  «توجه! توجه!» و این، فراتر از «تذکر» و «تفکر» است.


  - عاطفهدستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)

  نجمة السادات طباطبائی (فرزند علامه) از قول پدر می‌گوید:
  «بشر باید عاطفه داشته باشد کسی که عاطفه ندارد، یعنی با قرآن دوست نیست!»


  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)
  دستور العمل از حكيم صمدانى , علامه طباطبائى (قدس سره)
  سلام بر همدم آسمان: امیدوارم در معرفی علامه و اوصاف الهی ایشان بیش از پیش کوشا باشید و این رویه را ادامه دهید. حال بگویید من که استاد اخلاق می‌خواهم و علامه هم نیست از چه کسی استفاده کنم؟


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جمع بندی معجزات علمي قرآن در كيهان شناسي!
  توسط مریم در انجمن اعجاز
  پاسخ: 24
  آخرين نوشته: ۱۳۹۵/۱۲/۱۸, ۱۷:۴۲
 2. اصلاح انحرافات در دين توسط امام راحل قدس الله نفسه الزكيه
  توسط Partofar در انجمن سایر مباحث اعتقادی در قرآن
  پاسخ: 30
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۸/۲۸, ۰۹:۴۲
 3. وقتي تزكيه نباشد٬
  توسط حکمتی فرد در انجمن اخلاق
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۵/۲۶, ۱۴:۲۱
 4. درخواست خطبه فدكيه با ترجمه فارسي
  توسط prober در انجمن قرآن و اهل بیت
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۳/۱۳, ۱۵:۰۸
 5. فرياد هاوكينگ از سياه‌چاله شنيده مي‌شود.
  توسط MOHAMMAD REZA در انجمن سایر موارد
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۵/۱۷, ۱۷:۲۷

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود