جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اعتماد در زندگی مشترک

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,658 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316

  اعتماد در زندگی مشترک

  اعتماد در زندگی مشترک

  اعتماد در زندگی مشترک"اعتماد در زندگی مشترک(1)" اعتماد در زندگی مشترک


  یکی از عوامل دوام و پایداری زندگی مشترک وجود اعتماد است. البته اگر اصول آشنیای همسران با یکدیگر و سایر مراحل تا ازدواج و زندگی مشترک، همگی بر مبنای قواعد صحیح باشد، اعتماد به خودی خود وجود دارد فقط باید با رفتار صحیح، اعتماد موجود را حفظ کرد. عموامل موثر در حفظ اعتماد میان همسران


  1) تظاهر نکنید: دوران عقد و قبل از شروع زندگی مشترک فرصت خوبی است که شناخت اولیه حاصل شود. معمولا آقایان با این تصور که شخصیت همسرشان تغییر نخواهد کرد ازدواج می کنند. تظاهر نکردن بسیار آسان است شاید به خاطر همین سهولتش باشد که گاه فراموش می شود. متاسفانه کسانی که با شروع زندگی مشترک می خواهند تظاهر کنند که وضع مالی بهتری دارند، همسر حرف گوش کن و مطیعی دارند و خلاصه اوضاع را بسیار مطلوب و ایده آل تر از آنچه که هست جلوه می دهند، در دام تظاهر افتاده اند این افراد به خاطر دیگران می خندند، به خاطر اطرافیان مهمانی می روند و در کل به خاطر مردم زنده اند و با تظاهر به "زندگی" ادامه می دهند و این رفتار آنقدر تداوم خواهد داشت که فرد در دوست داشتن همسر خود نیز تظاهر می کند واعتماد را میان خود و همسرش کم رنگ می کند.

  2) پنهان کاری ممنوع: کسی که ازدواج می کند باید شرایط جدید را درک کند، ازدواج یعنی تصمیم گیری مشترک. از تصمیماتی که برای خود دارید، همسرتان را مطلع کنید، گاهی این تکروی ها در زندگی مشترک تبدیل به پنهان کاری می شود و به دنبال آن سوء تفاهم و عدم اعتماد پیش می آید.

  3) همدلی کنید: مدتی پس از شروع زندگی مشترک، برای برخی زوجها، زندگی عادی می شود و هر یک مشغول ایفای نقش خود می شوند و به تدریح با هم بودن، عادتی تکراری می شود و علیرغم اینکه ساعتهایی را با هم سپری می کنند از عواطف و باورهای یکدیگر بی خبر و دوراند؛ همین امر می تواند زمینه های بی اعتمادی را ایجاد کند.

  4) اعتماد نکنید: برخی افراد باتوجه افراطی به شک و تردیدهای ذهنی خود نسبت به همسرشان، باعث ایجاد جوّ بی اعتمادی می شوند و با سوالات مکرر در مورد رفت و آمد و رفتارهای همسرشان چنین می نمایانند که به او اعتماد ندارند و با شک و تردیدهای بی مورد زندگی را به صحنۀ بازجویی تبدیل کرده، به جای ایفای نقش همسری، نقش یک بازپرس و مراقب را ایفا می کنند.
  اعتماد در زندگی مشترک 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,658 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  5) سوال بپرسید: هر گاه برخی از رفتارهای همسرتان به نظر شما مرموز بود، از او دربارۀ دلیل رفتارش بپرسید. البته نوع پرسش هایی که مطرح می کنید بسیار مهم است. گاهی پرسش ها نشانگر این است که شما سعی در کنترل رفتارهای او دارید ، که این اصلاً مناسب نیست. اما پرسش هایی که برای رفع شک و شبهه هستند کاملاً بی غرض اند و نشان دهندۀ این است که شما نگران همسر خود هستید و رفتارهای او برای شما مهم و با معناست. اگر پرسش های شما کوتاه، کم و در حد رفع نگرانی باشد، محبت را افزایش خواهد داد وبه گسترش اعتماد در زندگی مشترک کمک خواهد کرد.

  6) استقلال شخصیت همسر خود را حفظ کنید: همسر شما نیز مثل همه انسانهای دیگر نیاز دارد که گاهی در خلوت خود فکر کند، تنها باشد و در آرامش به محاسبه رفتار و گفتارش بپردازد. متاسفانه برخی نمی توانند چند لحظه تنهایی همسر خود را تحمل کنند و مدام خلوت و آرامش او را به هم می زنند. اگر چه تک روی در زندگی مشترک معنایی ندارد ولی هرازگاهی خلوت و آرامش روحی باعث می شود همسرتان تمرکز بیشتری کسب کند. شما با حفظ تنهایی و آرامش کوتاه مدت او، به استقلال شخصی اش احترام گذاشته اید و زمینه ساز افزایش اعتماد در زندگی مشترک شده اید.

  7) در حفظ ارزشهای دینی تلاش کنید: شما به عنوان همسر در خانواده، رکن اصلی آرامش و حفظ باورهای دینی محسوب می شوید. با عمل به دستوارات دینی سعادت پایدار برای خانواده خود تضمین کنید، اگر زوجین در زندگی مشترک به ارزشهای دینی توجه کرده طبق آن عمل کنند آن گاه هر یک در هر کاری خدا را حاضر و ناظر بر اعمال خود می بینند و به خاطر خدا رفتار خود را اصلاح می کنند، همین امر باعث حفظ و ثبوت اعتماد زوجین به یکدیگر می شود . 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,658 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  "اعتماد در زندگی مشترک (2)"

  در مطلب گذشته عوامل موثر در حفظ اعتماد همسران را بررسی کردیم. حال می خواهیم مواردی را بررسی کنیم که تا حدودی کمک می کنند اعتماد از دست رفته باز گردد، به نوعی در صدد آن هستیم راهکارهایی ارائه دهیم تا اعتماد همسران به یکدیگر را افزایش دهد. البته فراموش نکنید همان طور که در مطالب پیشین اشاره شده، اگر زندگی خود را بر مبنای اصول اساسی، به صورت صحیح بناکرده باشید، اعتماد فی نفسه در زندگی مشترک شما وجود دارد مگر اینکه این زندگی از ابتدابا یک تردید و سوء تفاهم آغاز شده باشد که البته این مسأله هم راه حل دارد.


  عوامل موثر در افزاشی اعتماد در زندگی مشترک

  1) رفع سوء تفاهم ها: اگر در زندگی مشترک با همسرتان طی اتفاقی دچار سوء تفاهم شده اید در رفع آن تلاش کنید. در فرصتی مناسب با هم دربارۀ آن ماجرا به گفتگو بنشینید و فارغ از هر کینه و ناراحتی، خواسته و انتظارات خود را بیان کنید، به همسرتان فرصت بدهید تا صحبت کند و مهم تر از همه به خودتان فرصت دهید تا بتوانید از اشتباهات او بگذرید و از نو، شروع کنید.

  2) دائم محبت خود را ابراز کنید: محبت مناسب و مداوم، کانون خانواده را گرم و صمیمی می کند و مجالی برای بروز تردید، دلخوری و بی اعتمادی باقی نمی گذارد.


  ویرایش توسط صدیقه طاهره : ۱۳۹۲/۰۶/۲۷ در ساعت ۱۸:۲۲

 4. تشکر


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,658 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  3) ببخشید: گذشت از خطای طرف مقابل، هم به فرصت جبران می دهد، هم بزرگواری شما را ثابت می کند. البته گذشت هم شرایط دارد. قبل از اینکه بخشش خود را به زبان آورید، اعمال و رفتار او را ارزیابی کنید و مطمئن شوید که به خطاهای خود کاملاً واقف است و سعی در جبران آن دارد.

  4) عبرت بگیرد: به یا د داشته باشید که خطای اول به علت ناآگاهی و عدم سوء نیت قابل بخشش است اما تکرار همان اشتباه یعنی سوزاندن تمام فرصت های جبران، چرا که برداشت همه اطرافیان این است که از اعتماد و بخشش آنها سوء استفاده شده است.

  5) هوشیار باشید: با وقایع هوشیارانه برخورد کنید، اگر در تجربیات تلخ قبلی خود عواملی را به عنوان سبب ساز ایجاد جوّ بی اعتمادی شناسایی کرده اید، سعی در رفع این عوامل داشته باشید. این موارد ممکن است ناشی از سبک زندگی اشتباه، سوء معاشرت ها، توجه بیش از حد به تبلیغات رسانه ها، بی توجهی به رعایت حدود و مرزهای دینی و ارزشی و ... باشد.

  در مجموع بهترین موقعیت این است که در زندگی در فضایی سراسر امنیت و آرامش و اعتماد جریان داشته باشد، اگر هم بی اعتمادی ایجاد شد، با بی صبری و عدم تدبیر آن را به یک بحران تبدیل نکنید. از ارتباط کلامی مثبت و یاری گرفتن از بزرگان با تجربه اعتماد را مجدد به خانه باز گردانید.


  نرگس اکبری
  دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات زنان و خانواده


 6. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود