جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احرام محرم

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  88
  مورد تشکر
  225 پست
  حضور
  3 روز 13 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما احرام محرم
  احرام محرم

  محرم را احرامی باید ... ؟
  محرم آمد و ماه حسین علیه السلام طلوع کرد! بیایید حسینی شویم، و برای حضور در ماه کربلا روح و جسم خود را آماده کنیم .


  محبت فطری و روح پاک هر شیعه در ایام حزن اهل بیت علیهم السلام، قلب او را محزون و فکر اورا به خود مشغول مینماید . عاشورای حسینی که بالاترین مصیبت خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و پیروان ایشان است، وجود محبّین را در دریایی از غم فرو می برد که جز اشک چاره ای برای آن نمیماند .

  با توجه به عظمت مصیبتی که هر ساله با طلوع محرم در انتظار دل شیعه است ، باید قبل از رویت هلال ماه غم، آمادگی لازم را در خود ایجاد نماییم و با قلب و روح و فکر و جسمی آماده به استقبال ماه حسینی رویم ، تا حظّ وافر را از ایام اشک ببریم.


 2. #2
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  88
  مورد تشکر
  225 پست
  حضور
  3 روز 13 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  تاریخچه عزاداری

  به سر و صورت و سینه زدن، لطمه زدن، گریبان چاک زدن، دست روی سر گذاشتن، فریاد زدن ريا، گریستن، تباکی نمودن و محزون بودن را عزاداری میگویند. سوگ و سوگواری بر عزیزان از دست رفته سنتی است که از گذشته تا کنون میان تمام جوامع بشری به انحاء گوناگون برپا میشده است .
  15 قرن است که سوگ بر حضرت حسین بن علی علیه السلام جایگاه ویژه ای در سنت عزاداری جوامع اسلامی دادر که وابسته به کشور یا مذهب خاصی نیست، اما در جوامع شیعه این سنت – علاوه بر ماه محرم در تمام سال و به مناسبت های مختلف در قالب مجالس عزاداری برپا میشود و بذکر مصیبت سیدالشهدا علیه السلام و خاندان و یارانش پرداخته میشود. امام صادق علیه السلام میفرماید :
  رحم الله شیعتنا، شیعتنا والله هم المومنون. فقد الله شر کونا فی المصیبه بطول الحزن و الحسره. بحارالانوار ج 43 ص 222 ؛ ثواب الاعمال ص 217 ؛ مثیر الاحزان ص 62.
  خداوند شیعیان مارا رحمت کند. به خدا قسم شیعیان ما همان مومنین اند. به خدا قسم انان با حزن و حسرت طولانی خویش در عزای ما، شریک و همدرد مصیبت های ما خاندان نبوت هستند .
  واقعه ی جانگداز کربلا و عاشورای حضرت سیدالشهداء علیه السلام به قدری عمیق است که قطور ترین کتاب ها و فصیح ترین قلم ها و لغت ها نمیتوانند حتی گوشه ای از آن را ترسیم و بیان کنند .
  شیعیان و محبین ائمه اطهار علیهم السلام، سالیان سال در آن مصیبت عظمی با برپایی مجالس عزاداری و ذکر مصیبت آن عزیزان الهی خواستند تا گوشه ای هرچند کوچک از آن واقعه بزرگ را به عالم معرفی کنند .
  عزاداری به انواع آن از زمان حضرت ادم علیه السلام بوده و پیامبری بعد از پیامبر دیگر، این وظیفه مهم را انجام میداده است . گریستن بر مصائب مخصوصا بر مصائب اولیای خدا – بالاخص حضرات معصومین علیهم السلام – و سابقه و اثر و ثواب و خواص آن ، و گریه های انبیاء و ائمه علیهم السلام و ملائکه بر مصائب خامس ال عبا حضرت سیدالشهداء علیه السلام به تفضیل در ورایات ائمه هدی علیهم السلام ذکر شده است . به کتاب ((اشک حسینی سرمایه شیعه)) مراجعه شود.
  این عزاداری ها، سینه زنی ها، اشک ها و مرثیه و مقتل خواندن ها دانسته و ندانسته توسط عده ای مورد بی مهری، بلکه هجوم واقع شده و میشود. بعضی قلم شکسته ها که میل به عقائد دشمنان اهل بیت علیهم السلام دارند میخواهند به هر طریق ممکن این مجالس را بی رنگ کنند ، در حالی که به برکت آن، مردم در تکایا و حسینیه ها و مساجد احکام دین خود را یاد میگیرند و بقای شریعت به عظمت آن ها بستگی دارد . مجالس عزاداری امام حسین علیه السلام به اندازه ای شیعه ی خالص به عالم عرضه نموده ، که هیچ کتاب و مبلغی نتوانسته است. با مروری بر تاریخچه عزاداری ، گذشته ان را دنبال میکنیم.

  عزاداری از آدم علیه السلام تا خاتم صلی الله علیه و اله و سلم
  در مناسبت های مختلفی که انبیا و اوصیا با خدا در ارتباط بودند ، جبرئیل به امر خداوند در رابطه با پنج تن علیهم السلام مطالبی را بیان میکرد ، و این گاهی در هنگام نزول وحی یا مناجات بود و یا هنگامی که حاجتی از خداند متعال درخواست میکردند. ایشان چون از واقعه ی کربلا و شهادت سیدالشهدا علیه السلام با خبر میشدند بر مصائب ان حضرت و اهل بیت و اصحابش میگریستند.

  عزاداری بانوان در زمان پیامبر صلی الله علیه و اله و ائمه علیهم السلام
  قبل و بعد از ولادت امام حسین علیه السلام پیامبر صلی الله علیه و اله و اهل بیت علیهم السلام بارها بر آن حضرت علیه السلام گریستند.اشک حسینی سرمایی شیعه ص 67 – 56
  آنچه مسلم و منصوص است منسوبین به اهل بیت علیهم السلام از فاطمیات و علویات و غیر ان ها در حضور معصوم علیه السلام و یا در جمعی خصوصی با اذن و رضایت ان بزرگواران بر ان حضرات یا منسوبین به ایشان میگریستند که موارد ان بسیار است. از نمونه های آن گریه زن ها بر حضرت حمزه علیه السلام است. هنگامی که صحابه خبردار شدند که پیامبر صلی الله علیه و اله فرموده اند: ((کسی بر عمویشان عزاداری نمیکند)). اصحاب، زنان خودرا به منزل جناب حمزه علیه السلام فرستادند و عزاداری نمودند.
  وسائل الشیعه ج 3 ص 241،284 ؛ بحارالانوار ج 20 ص 98 و ج 79 ص 84،92 ؛ مستدرک الوسائل ج 2 ص 384 ؛الغدیر ج 6 ص 165.
  هنگامی که امام حسن علیه السلام را مسموم کردند و آن سم جگر مبارک آن حضرت را پاره پاره کرد و آن حضرت به شهادت رسید، زنان بنی هاشم یک ماه مجلس نوحه و عزداری برپا کردند. الغدیر ج 11 ص 11 ، تاریخ دمشق ج 13 ص 283،295 ؛ طبقات ابن سعد ج 8 ص 169 ؛ مستدرک الوسائل ج 3 ص 173 ؛ اسدالغابه ج 2 ص 15
  حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا علیه السلام قبل از خروج از مدینه اهل و عیال خود را امر به گریه فرمود، و آن ها برای حضرت گریستند. عیون اخبار الرضا علیه السلام ج 1 ص 235 ؛ بحارالانوار ج 49 ص 52، 117 و ج 99 ص 53؛ دلائل الامامه ص 349؛ مناقب آل ابی طالب علیهم السلام ج 3 ص452.


 3. #3
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  88
  مورد تشکر
  225 پست
  حضور
  3 روز 13 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  گریه بانوان بنی هاشم قبل از خوج حضرت از مدینه
  از آغاز حرکت کاوان حسینی از کربلا تا بازگشت غمبار قافله به مدینه گریه همراه آنان بود، که به نمونه هایی از آن اشاره میشود.
  هنگامی که حسین بن علی علیه السلام خواستند که از مدینه به طرف مکه حرکت کنند، بانوان بنی عبدالمطلب جمع شدند و گریه کدند. حضرت سیدالشهدا علیه السلام تشریف آورد و فرمود: چرا گریه میکیند و دیگران را بر این سفر آگاه میکنید؟ بانوان گفتند: چرا در گریه پیشی نگیریم در حالی که آن روز که شما شهید میشوید نزد ما مانند روز رحلت جّدتان رسول الله و علی متضی و فاطمه زهرا و حسن مجتبی علیهم السلام و رقیه و زینب و ام کلثوم است. قسم میدهیم شما را که مانع از گریه ما نشوید. خداوند مارا فدای شما گرداند، ای حبیب ابرار.
  یکی از عمه های حضرت در حالی که گریه میکرد گفت: شهادت میدهم ای حسین که شنیدم جن بر تو نوحه گری میکردند و میگفتند:
  و ان قتیل الطف من آل هاشم اذل رقابا من قریش فذلت
  بحارالانوار ج45 ص88، 89؛ کامل الزیارات ص195

  عزاداری فاطمیات در روز عاشورا کنار قتلگاه
  هنگامی که فاطمیات و علویات ذوالجناج را با آن حالت مشاهده کدند، بر سر و سینه زنان و ناله و ندبه کنان به سوی قتلگاه و نمودند و صدا به وامحمدا واعلیا بلند نمودند و این با غارت و سوختن خیمه ها همزمان بود. بحارالانوار ج45 ص58 و ج98 ص322.

  عزاداری ام سلمه روزعاشورا در مدینه
  عصر عاشورا هنگامی که ام سلمه پیامبر صلی الله علیه و آله را در خواب دید و آن حضرت خبر شهادت فرزند عزیزش امام حسین علیه السلام و اهل بیت و یارانش را داد، صدای ناله بلندی از خانه ام سلمه به گوش رسید.مردم جمع شدند، و زنان وارد خانه شدند و گفتند: تو را چه شده که ناله و فیاد میکنی؟


  او به طرف زنان هاشمیات رفت و گفت: قسم به خدا، آقای شما و آقای جوانان اهل بهشت کشته شد. قسم به خدا سبط پیامب صلی الله علیه و آله و ریحانه او حسین علیه السلام شهید شده است. گفتند از کجا میدانی؟ ماجرای خواب را نقل کرد و از آن خون گرفت و بر صورتش مالید. آن روز ماتم گرفتند و بر آن حضرت نوحه سرایی کردند.امالی شیخ طوسی ص315؛ بحارالانوار ج45 ص230.


  عزاداری فاطمیات در روز یازدهم هنگام بردن اسیران کربلا به کوفه
  مراسم عزاداری حسین بن علی علیه السلام بلافاصله پس از واقعه عاشورای حسینی، در یازدهم محرم 61ق زمانی که اسیران کربلا را آماده حرکت به سوی کوفه کرده بودند، برگزار شد. بانوان وقتی از کنار بدن های مطهر امام حسین علیه السلام و فرزندان و اصحاب وی گذشتند، فغان کردند و گریستند و به صورت های خویش زدند.
  زینب کبری دختر فاطمه زهرا سلام الله علیها وقتی از کنار برادر مقتول خویش میگذشت خطاب به جدش پیامبر صلی الله علیه و آله عرضه میداشت: ((یا محمدا، این حسین توست که در دشت افتاده، آغشته به خون و اعضای بریده، یا محمد، دخترانت اسیرند))! به خدا قسم، این ناله های دختر امیرالمومنین علیه السلام دوست و دشمن را به گریه درآورد.دائرة المعارف تشیع ج6 ص391.

  ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۲/۰۶/۲۱ در ساعت ۰۸:۲۲

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود