جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خدایی که میداند نهایت یک انسان کجاست.چرا ما را در این دنیا آزمایش میکند!؟

نوشته
    462
    حضور
    11 روز 21 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    14

خدایی که میداند نهایت یک انسان کجاست.چرا ما را در این دنیا آزمایش میکند!؟

شخصی چند روز پیش درباره علم تکوین و آیا خداوند از سرونشت انسانها خبر دارد یا خیر سوالی پرسید.

آن شخص به من گفت : حضرت خضر(ع) پسرکی را کشت و زمانی که موسی (ع) دلیلش راپرسید. فرمود: آن پرسک در آینده پدر و مادرش را کافر میکرد و به دستور خدا او را کشتم تا این اتفاق نیوفتد.
    گفت چرا خداوند برای اینکه قرار بود شخصی را در آینده پدرش را کافر کند او را امروز مجازات کرد.
    و زمانی که توضیح دادم حضرت خضر(ع) مامور به حکم تکوین بود و باید این کار را میکرد.

پرسید:

پس خدایی که میداند نهایت یک انسان کجاست.چرا ما را در این دنیا آزمایش میکند!؟
    چرا از ابتدا جهنمیان را به جهنم و بهشتیان را به بهشت نمیفرستد.

بنده هم گفتم:یک دانش آموزی 8 سال در یک مقطع تحصیلی مردود شده است.
    وقتی او با پدرش برای ثبت نام مجدد به مدرسه میرود.
    معلم آن شخص نزد پدر ان دانش اموز میرود و میگوید: (تمام رفتار و اخلاق و منش دانش آموز را شرح میدهد) و در انتها میگوید که این دانش اموز نمیتواند درس بخواند و بازهم رد میشود اما با اصرار پدر دانش آموز میگوید برای اینکه به شما ثابت کنم این دانش آموز دوباره مردود میشود بازهم از او آزمایش میگیرم تا در آخر سال تحصیلی قفلی بر دهانتان بزنم.

گفتم این آزمایش به آن دلیل است که خداوند در آخرت قفلی بر دهانها بزند تا کسی نگوید چرا برای خطای نکرده عذاب میکنید.

به او گفتم :

در قیامت آنهای که در کودکی مرده بوده اند همه در محشر حاظر میشوند و خداوند کوهی از آتش را در مقابلشان برپا میکند وبه همه ی آن کودکان امر میکند که وارد جهنم شوید.گروهی سر را به زیر انداخته و به سمت جهنم حرکت میکنند و گروهی به خداوند اعتراض میکنند و میگویند چرا ما بابت کاره نکرده مستحق
    آتش جهنم هستیم.آنگاه خداوند میگوید آنهای که سر به زیر انداخته بودند و راه جهنم را در پیش گرفته بودند وارد بهشت شوند و انهایی که اعتراض کردند وارد جهنم شوند.
    دوباره اعتراض میکنند که برای چه!؟
    خداوند میفرماید من همین الان به شما دستور دادم وارد جهنم شوید ولی شما دستور مرا اطاعت نکردید حال چگونه در دنیا میخواستید از دستورات پیغمبر و امامی که آن را ندیده اید اطاعت کنید.

2.  

نوشته
    462
    حضور
    11 روز 21 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    14

بعد از اینکه پست بنده توسط جناب حکمت تایید شده بود.
    ایشون پستی را در پروفایل بنده گذاشتند که لطفا با منبع سخن بگویید.

بنده اولا از ایشان بابت اینکه منبع ذکر نکردم پوزش میطلبم.

دوما این هم منبع:

کتاب من لا یحضره الفقیه ج 3 ص 490

حدیث شماره 4740

ح - عبد اللَّه بن سنان گوید: از امام صادق علیه السّلام پرسیدم حكم اولاد مشركین كه پیش از بلوغ بمیرند چیست؟ فرمود: حكمشان حكم كفّار است غسل و كفن و نماز نمى‏ خواهند و خداوند خود بهتر میداند كه آنان چه كرده اند، اكنون حكم كفّار را در تجهیز دارند. (در این روایت امام حکم دنیوی آنها را بیان کرده و حکم آخرت را بیان نکرده اند)

حدیث شماره 4741

ح - فرمود: آتشى براى ایشان برافروزند و گویند كه بآن درآئید، پس اگر اطاعت كردند و بآتش درشدند، آن بر ایشان سرد و سلامت گردد، و چنانچه امتناع ورزیدند خداوند عزّ و جلّ آنان را گوید: چنین است اینك من شما را فرمان دادم و شما نافرمانى نمودید، پس أمر كند آنان را بسوى دوزخ برند.

حدیث شماره 4742

ح- زر
    ارة گوید: امام باقر علیه السّلام فرمود: چون روز رستاخیز آید خداوند بر هفت گروه حجّت آورد: 1- كودكان كه پیش از بلوغ از دنیا رفته‏ اند. 2- كسانى كه در زمان فترت یعنى میان دو رسول بوده و از دنیا رفته‏ اند. 3- پیران سالخورده كه پیغمبر را درك كرده ولى عقل خود را از دست داده بوده ‏اند 4- بیخردان یا عقب افتادگان روانى. 5- دیوانگان كه داراى عقل نبوده ‏اند. 6- كران كه حسّ شنوائى نداشته‏ اند. 7- گنگ‏ها و لال‏هاى مادر زاد، هر كدام از این طوائف با خداوند عزّ و جلّ احتجاج نماید، فرمود: آنگاه خداوند عزّ و جلّ فرستاده‏اى بسوى آنان گسیل دارد و آتشى براى امتحان ایشان برافروزد پس بآنان فرمان دهد و گوید: پروردگار شما امر فرموده كه خود را در این آتش افكنید، پس هر كس در آتش جست آن آتش بر وى سرد و سلامت شود، و هر كس نافرمانى نمود بسوى آتش دوزخ رهسپارش كنند.

نوشته
    97
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 15 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

خدایی که می داند نهایت یک انسان کجاست، چرا ما را در این دنیا آزمایش می کند؟
    من یک سال پیش در مورد تحقیق کردم و الان چیزایی که یادم میاد به طور خلاصه می نویسم (ممکنه کامل یا دقیق نباشه):
    مقدمه این بحث اینه که باید بدونید خدا هر کاری رو نمی تونه انجام بده. چون بعضی چیزها نقیض یکدیگر هستند و اجتماع نقیضین ممکن نیست. مثلا خدا هیچ وقت نمی تونه یه خدای دیگه خلق کنه که از خودش بزرگتر باشه. چون لازمه این کار اینه که هم خدا بزرگترین باشه، هم یه خدای دیگری وجود داشته باشه که از او بزرگتر باشه. که خوب هردوی این موارد نمی تونن با هم وجود داشته باشند. (توضیحات بیشتر در مورد این موضوع)

هدف نهایی زندگی انسان ها رسیدن به کمال و شناخت خداست. هر موجودی ظرفیت این رو داره که به درجه ای از کمال برسه. بالاترین درجه کمال هم درجه کسانیست که "با اختیار خودشون خدا را عبادت کرده اند". پس اگر خدا بخواهد ما رو به اجبار به این درجه برسونه، این دیگه "با اختیار خودمون" نیست. لازمه چنین اتفاقی اینه که ما هم با اجبار خدا به این مرحله رسیده باشیم و هم همزمان بدون اجبار و با اراده خودمون! تناقض رو می بینید؟ پس خدا نمی تونه ما را به اجبار به اون درجه از کمال برسونه و تنها راهش اینه که ما رو خلق کنه، بهمون اراده بده و اجازه بده تا خودمون به اون جا برسیم.

کسی که این سوال رو مطرح می کنه، برداشتش از بهشت (و مقصد نهایی انسان) اشتباه بوده. بهشت رو به عنوان یک باغ، شبیه باغ های دنیوی فرض کرده و بعد می پرسه چرا ما رو مستقیم نمی فرستند اون جا؟

این خلاصه توضیحات بود، اگر علاقه داشتید با جستجوی عبارات "کمال نهایی انسان" و "هدف خلقت" می تونید توضیحات کامل تری در سایت های مختلف پیدا کنید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)