جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایا عزاداری درست است ان هم به شیوه ی نوحه گران ؟

نوشته
    27
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ایا عزاداری درست است ان هم به شیوه ی نوحه گران ؟

سلام

یک مبحثی درون این انجمن خواندم که در مورد عزاداری برای امام حسین بود که

بعضی ها میگفتند این اشتباه است و بعضی ها میگفتند صحیح است .

من با خود قضیه مشکلی ندارم و به نظرم نیک است که یاد امامان را گرامی بداریم همان گونه که یاد فوت شدگان را گرامی میداریم و

بگذریم که خیلی ها این را مرده پرستی طلقی میکنند که اشتباه است .

سوال من این است که :

ایا شرکت در این عزاداری ها درست و صحیح است ؟

یعنی بگذریم که اشخاصی سینه و زنجیر میزنند که از نظر من به شخصه واقعا اشتباه است ولی

مبحث مورد سوال من نوحه گری است که میخواهد مردم را به لحن خود بگریاند نه با حقایق ؟

ایا صحیح است دسته ها شب در کوچه ها راه میافتند و ارامش را سلب میکنند ؟

ایا صحیح است ؟

ممنون ، با ارزوی سلامتی

موفق باشید

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

ایا عزاداری درست است ان هم به شیوه ی نوحه گران ؟

کارشناس بحث: استاد اندیشمند

نوشته
    268
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 16 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام خدمت شما بزرگوار

اینگونه روشن است شمابا اصل عزاداری مشکلی ندارید ولی با برخی از مصادیق آن مشکل دارید.

عزاداری در ملل مختلف شیوه های متفاوتی دارد و حتی در بین همین ملل نیزطی زمان های مختلف شیوه عزاداری نیز تغییر کرده است.روشن است شیوه های عزاداری موضوعی نیست که حتما باید برای آن دلیل آورده شود بلکه همینقدر که آن شیوه اشاره به مصیبت و حزن داشته باشد جایز است البته به شرطی که کار حرامی انجام نشود.سینه زنی و نوحه خوانی نیز از سنت های بسیار ارزنده است که نه اشکال شرعی بر آن مترتب است نه عرفی و نه عقلی و این شیوه در فرهنگ ما و برخی از کشورها برای ابراز اندوه و مصیبت به کار می رود.

در مورد لحن مداح نیز واضح است که لحن کسی که نوحه خوانی می کند در ابراز اندوه موثر است و این مطلب مربوط به مساپل غمناک نمی شود بلکه در خنداندن دیگران نیز لحن گوینده تاثیرگذار است.
    مردم نیز هیچگاه برای لحن مداح گریه نمی کنند زیرا اگر چنین بود باید صرفا هر سخنی که با آن لحن گفته شود مردم گریه کنند بلکه لحن صرفا نقش تاثیرگذار دارد نه بیشتر.

موفق باشید

ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۲/۰۶/۲۶ در ساعت ۱۹:۴۳

نوشته
    27
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط اندیشمند نمایش پست
    با سلام خدمت شما بزرگوار

اینگونه روشن است شمابا اصل عزاداری مشکلی ندارید ولی با برخی از مصادیق آن مشکل دارید.

سلام

ضمن عرض تشکر و خسته نباشید خدمت شما

دقیقا همین گونه است .

به نظر خودم یک سر از مسائل وارد عزاداری شده است که خلوص نیت را میگیرد

و جای خودش را به جزییات میدهد .

هدف از سینه زدن چیست ؟ چرا ما باید بر سینه ی خود بزنیم ؟ ایا کار شایسته ای است ؟

به نظر من هیچ کدام از ائمه ، خدا و امامان نمی خواهند که

ما خود را بزنیم برای اینکه انها راضی باشند . این نوع عزاداری از نظر من اشتباه است .

خیلی از مصادیق عادت های مردم میشود که واقعا اشتباه است . بالافرض روی تمام صندق صدقات نوشته است انتقادات و پیشنهادات

قطعا همه میدانیم که پیشنهاد کلمه ای فارسی است و ات نمی گیرد ولی در بین مردم باب شده است که

اینگونه بگویند .

چرا نباید فرهنگ اشتباه مردم را اصلاح کنیم و خلوص نیت را به دلهای مردم بیاوریم ؟

.
    .
    .
    من خودم ترجیح میدم جای شرکت در این عزاداری ها جایی بروم که از داستان امام حسین و رشادت های ایشان چیزی یاد بگیرم و

صرفا کتاب مطالعه کنم و در مورد پیرامون این قضایا تحقیق کنیم تا

بر سینه ی خود بزنم و ترانه هایی که از شاعران دیگر هستند ولی فقط اسامی انها عوض شده اند را بخوانم

و وقتی از چیزی اطلاع ندارم بی جهت گریه کنم .

موفق باشید

نوشته
    268
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 16 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاک نژاد نمایش پست
    سلام

به نظر خودم یک سر از مسائل وارد عزاداری شده است که خلوص نیت را میگیرد

و جای خودش را به جزییات میدهد .

هدف از سینه زدن چیست ؟ چرا ما باید بر سینه ی خود بزنیم ؟ ایا کار شایسته ای است ؟

به نظر من هیچ کدام از ائمه ، خدا و امامان نمی خواهند که

ما خود را بزنیم برای اینکه انها راضی باشند . این نوع عزاداری از نظر من اشتباه است .

خیلی از مصادیق عادت های مردم میشود که واقعا اشتباه است . بالافرض روی تمام صندق صدقات نوشته است انتقادات و پیشنهادات

قطعا همه میدانیم که پیشنهاد کلمه ای فارسی است و ات نمی گیرد ولی در بین مردم باب شده است که

اینگونه بگویند .

چرا نباید فرهنگ اشتباه مردم را اصلاح کنیم و خلوص نیت را به دلهای مردم بیاوریم ؟

.
    .
    .
    من خودم ترجیح میدم جای شرکت در این عزاداری ها جایی بروم که از داستان امام حسین و رشادت های ایشان چیزی یاد بگیرم و

صرفا کتاب مطالعه کنم و در مورد پیرامون این قضایا تحقیق کنیم تا

بر سینه ی خود بزنم و ترانه هایی که از شاعران دیگر هستند ولی فقط اسامی انها عوض شده اند را بخوانم

و وقتی از چیزی اطلاع ندارم بی جهت گریه کنم .

موفق باشید
    با سلام خدمت شما بزرگوار

خلوص نیت بحثی نیست که بتوانیم به شیوه های عزاداری مرتبط کنیم بلکه مربوط به هدف یک شخص می باشد.ممکن است شخصی با همین شیوه های مرسوم در اوج خلوص نیت باشد و هدفی جز ارادت به اهل بیت
    (علیهم السلام) نداشته باشد و شخص دیگری با همان شیوه مورد اشاره شما هدفی جز ریا نداشته باشد.

این مواردی هم که شما می فرمایید با هم منافات ندارند به گونه ای که یک انسان یا سینه زنی برود یا مجلس آشنایی با امام حسین(علیه السلام) بلکه شخص می تواند هردو کار را انجام دهد.مثل این است که شخصی بگوید من به جای نماز نافله ترجیح می دهم نماز شب بخوانم در حالیکه اصلا نباید چنین مقایسه ای انجام دهیم.

مضافا بر این مطالب نباید فراموش کنیم که در این موارد علاوه بر جنبه علمی باید جنبه عشق و عاطفی را لحاظ کنیم و خود به شخصه دیده ام همین مجالس گریه و سینه زنی چه تاثیراتی روی برخی گذاشته که مجلس مطالعه و...این تاثیر را نداشته است.

موفق و موید باشید

ویرایش توسط اندیشمند : ۱۳۹۲/۰۶/۲۸ در ساعت ۱۸:۵۳

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری