صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فرق بین حکم ولایتی و حکم حکومتی چیست!؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  462
  مورد تشکر
  1,026 پست
  حضور
  11 روز 21 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  14

  فرق بین حکم ولایتی و حکم حکومتی چیست!؟
  فرق بین حکم ولایتی ( حکمی که ولی فقیه بابت موضوعات دینی و شرعی میدهد)

  با حکم حکومتی چیست؟ 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  27
  مورد تشکر
  38 پست
  حضور
  14 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط اسراء نمایش پست
  با سلام بنده فرقی بین این دو نمی بینم
  موفق باشید
  پس چرا زمان رضا شاه برای قضیه ی حجاب مردم ممانعت میکردند ؟

  حکم حکومتی بود دیگر ، باید گوش داده شود .

  موفق باشید


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  462
  مورد تشکر
  1,026 پست
  حضور
  11 روز 21 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  14  حکم ولایتی و شرعی حکمی است که ولی فقیه در جایگاه مرجع تقلید میدهد.  حکم حکومتی حکمی است که ولی فقیه در جایگاه حاکمیت میدهد.و بعضا دلیل دینی هم ندارد.

  مانند انتصاب حجت اسلام مصلحی به عنوان وزیر رهبری


  در زمان غیبت امام عصر(عج) این دو حکم باهم فرق دارد. اما شاید بعد از ظهور این دو حکم باهم برابر شود. 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط پاک نژاد نمایش پست
  پس چرا زمان رضا شاه برای قضیه ی حجاب مردم ممانعت میکردند ؟

  حکم حکومتی بود دیگر ، باید گوش داده شود .

  موفق باشید
  ///////////////////////

  منظور حکم ولی فقیه است نه حکم زمان طاغوت

  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  462
  مورد تشکر
  1,026 پست
  حضور
  11 روز 21 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  14  سرکار خانم yanoor


  حکم ولایتی (شرعی) با حکم حکومتی فرق دارد. حتی در حکومتی دینی.


  ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۲/۰۷/۰۶ در ساعت ۱۷:۱۸


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  41
  مورد تشکر
  120 پست
  حضور
  1 روز 2 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  حكم‌ حكومتي‌ از جمله‌ موضوعاتي‌ است‌ كه‌ تاكنون‌ بحث‌هاي‌ فراواني براي‌ تعيين‌ ماهيت، ملاك‌ حدود و شرايط‌ و ديگر مسائل‌ وابسته‌ به‌ آن‌ صورت‌ گرفته‌ است. از بررسی که در کتب فقهی و اصولی صورت گرفته است باید گفت که :
  دستوراتی که برای مسلمانان در شرایط طبیعی و عادی آمده است؛ بدون آن که شرایط و اضطرارات در آن لحاظ شده باشد چه در عبادات، سیاسات و یا سایر احکام، حكم اوليه نام دارد و احکام موقتی و محدودي که احکام تابع حالات و روی موضوع خاصی قرار دارند را احكام ثانويه مي نماند و چون حالات موقت اند، حکم نیز موقت است.
  در طول اين دو حكم كه هر دو از ناحيه شارع مقدس صادر مي‌گردد، حكم ديگري قرار دارد، كه از ناحيه حاكم اسلامي، اعم از معصوم و غير معصوم(ولی فقیه ) صادر مي‌شود كه حكم حكومتي نام دارد. از آن‌جا كه حكم حكومتي همواره دستور به اجراي يك حكم اولي يا ثانوي است، بعضي از فقها آن‌را حكم اجرايي ناميده‌اند.
  حكم حكومتي هميشه در مقايسه با حكم اولي يا ثانوي مافوق خود جزيي تر است. فرق ديگر حكم حكومتي با حكم شرعي در مدت زمان اعتبار آن است؛ زيرا احكام اوليه كه به موضوعات در حالت طبيعي تعلق گرفته‌اند، دائمي هستند. واحكام ثانويه دائر مدار عناوين خود از قبيل ضرورات، اضطرار، ضرر، حرج، حفظ نظام و مصلحت اهم مي‌باشد. يعني تا يكي از اين عناوين و نظاير آن‌ها باقي است، حكم ثانوي نيز باقي است و با رفع آن‌ها حكم ثانوي مرتفع مي‌شود، اما حكم حكومتي دائر مدار مصلحت و عناويني است كه حاكم اسلامي با در نظر گرفتن آن‌ها اقدام به صدور حكم مزبور مي‌كند. باید خاطرنشان‌ ساخت‌ که‌ برای‌ «حکم‌ حکومتی» سه‌ قلمرو موضوعی، قلمرو زمانی‌ و قلمرو مکانی می توان در نظر گرفت.


 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۸
  نوشته
  2,426
  مورد تشکر
  10,522 پست
  حضور
  22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  4
  گالری
  28

  حکم حکومتی چیست؟ تفاوت آن با فتوا چیست؟
  به نام خدا

  حکم حکومتی چیست؟ تفاوت آن با فتوا چیست؟دایره اختیارات ولی فقیه در صدور آن چقدر است؟ تشخیص حکومتی بودن یا نبودن حکم برعهده کیست؟
  شناخت حکم حکومتی و تفاوت آن با فتوا نیازمند شناخت «حکم» و اقسام آن می باشد بر این اساس: الف. تعریف «حکم»:
  در لغت برای حکم معانی متعددی بیان شده است، در کتاب های «مفردات راغب» (راغب اصفهانی، مفردات فی غرایب القرآن، ص ۱۲۵) و «معجم مقاییس اللغه» (ابن فارس، معجم مقاییس اللغه، ج ۲، ص ۹۱) و «النهایه» (ابن اثیر، النهایه، ج ۱، ص ۶۲) حکم به معنای «منع و بازدارندگی برای اصلاح» دانسته شده است. به عبارت دیگر، حکم یعنی «بازداشت و ممانعتی که در مسیر اصلاح باشد».
  و در اصطلاح شرعی، به مجموعه باید ها و نبایدهایی که شارع مقدس برای رسیدن بشر به کمال مطلوب وضع کرده است، حکم می گویند. شهید آیت الله صدر درباره معنای شرعی حکم می گوید: «حکم قانون وضع شده از طرف خداوند متعال، برای تنظیم حیات بشری است» (محمدباقر صدر، دروس فی علم الاصول، الحلقه الاول، ص ۱۶۱) در اصطلاح فقهی حکم به معنای «انشاء حکم الله در موضوع معین» است؛ بدین شکل که:
  اولا: حاکم، حکم شرعی یک موضوع معین را تشخیص می دهد و به عبارت دیگر؛ حکم کلی(فتوا) را بر مصداق معین تطبیق می دهد و تصدیق می کند. (مثلا در فتوا گفته می شود، اگر آب نداشتی تیمم بگیر، ولی در حکم گفته می شود: طبق بررسی، معلوم شده که تو آب نداری پس تیمم بگیر)
  به عنوان نمونه می گوید، امروز اول ماه شوال است یا این خانه متعلق به فلان شخص است.
  ثانیا: این نظر را بیان و صادر می نماید.
  ثالثا: آن را اجرا می نماید و یا افراد را ملزم می کند که انجام دهند؛ و به هر حال آن تشخیص موردی، اجرا گشته و عمل ، ایجاد (= انشاء) می گردد. (سیدهدایت الله طالقانی، مرجعیت، تهران، ارغنون، چاپ اول، ۱۳۷۴، ص ۲۹۸) ب. اقسام حکم و تعریف حکم حکومتی:
  حکم در یک تقسیم بر دو گونه است:
  یکم. حکم قاضی که «موضوع معین» آن عبارت است از: «موضوع مورد نزاع و اختلاف بین نزاع کنندگان».
  دوم. حکم حاکم که «موضوع معین» آن عبارت است از: «موضوع خاص مربوط به مصلحت های جامعه اسلامی و یا اشخاص». حکم حاکم مبتنی بر اینست که شرایط خاص جامعه و مصلحت مسلمین، اسلام و احیانا کشور اسلامی و یا مصلحت های شخص خاصی بررسی گشته و سپس حکم متناسب با این شرایط صادر گردد. حکم حاکم در امور شرعی مثل رویت هلال، وقوف در عرفات و … حکم حاکم در امور شرعی شخصی؛ مانند: طلاق زن در شرایط خاص و رعایت مصلحت ها، حکم حاکم در مسائل اجتماعی اسلام، مثل دستور امام علی(علیه السلام ) به قیمت گذاری کالاها. (صبحی صالح، شرح نهج البلاغه، نامهء ۵۳، ص ۴۸۳) و یا اجبار فروش اجناس احتکار شده، حکم تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی و حکم تحریم سلطه بیگانه بر مسلمین توسط میرزا محمد تقی شیرازی (شیرازی دوم) و حکم تحریم کاپیتالاسیون و حکم قتل سلمان رشدی توسط حضرت امام(رحمه الله ) و … .
  بر این اساس در تعریف حکم حکومتی می توان چنین گفت: «احکام حکومتی» تصمیماتی است که ولی امر، در سایه قوانین شریعت و رعایت موافقت آن ها به حسب مصلحت وقت گرفته ، طبق آن ها مقرراتی وضع نموده ، به اجرا در می آورد، مقررات نام برده لازم الاجرا و مانند شریعت دارای اعتبار می باشند، با این تفاوت که قوانین آسمانی، ثابت و غیرقابل تغییر و مقررات وضعی، قابل تغییر و در ثبات و بقاء تابع مصلحتی می باشند که آن ها را به وجود آورده است و چون پیوسته، زندگی جامعه انسانی در تحول و رو به تکامل است، طبعا این مقررات تدریجا تغییر و تبدل پیدا کرده، جای خود را به بهتر از خود خواهند داد. بنابراین می توان مقررات اسلامی را بر دو قسم دانست: قسم نخست احکام آسمانی و قوانین شریعت که مواردی ثابت و احکامی غیر قابل تغییر می باشند و قسم دوم مقرراتی که از کرسی ولایت سرچشمه گرفته، به حسب مصلحت وقت وضع شده و اجرا می شود». (سیدمحمدحسین طباطبایی، بحثی درباره مرجعیت و روحانیت، مقاله «ولایت و زعامت»، صص ۸۳_۸۵) ج. تعریف فتوا:
  فتوا و فتیا، در لغت به معنای «روشن کردن ابهامات، پاسخ و تبیین مسائل و مجهولات» است و در لسان ادبی قرآن و حدیث نیز به همین معنی به کار رفته است. (ر.ک: سیدهدایت الله طالقانی، همان، ص ۳۲۲ و ۲۹۸) و در اصطلاح به معنای «بیان حکم الله» است. فتوا نظر کلی کارشناختی و استنباطی است که فقیه نسبت به حکم کلی الهی در رابطه با موضوعی دارد. در چنین استنباطی شرایط و مصالح خاصی جدا از آنچه در ادله مربوط به خود آن موضوع آمده ملاحظه نمی گردد و تا زمانی که حکم مجتهد جامع الشرایط بر خلاف آن نباشد، هر مقلدی موظف است به استنباط مرجع تقلید خود عمل نماید. د. تفاوت حکم حکومتی با فتوا:
  حکم حکومتی و به طور کلی (حکم) از چند جهت با فتوا تفاوت دارد؛
  جهت اول: از نظر معنا و ماهیت:
  اولا: فتوا بیان کلی حکم شرعی (حکم الله) است و کاری با تطبیق حکم بر مصداق ندارد ولی حکم (حکومتی و یا غیرحکومتی)، علاوه بر فتوا، مطابقت با مصداق هم انجام می شود و دستور به اجرا صادر می گردد؛ یعنی حکم شامل ۴ قسمت است: ۱. فتوای حکم کننده ( حاکم یا قاضی) ۲. مطابقت فتوا بر مصداق ۳. صدور ۴. دستور اجراء
  ثانیا: به لحاظ اینکه فتوا، کلی و حکم، مصداقی و جزئی است؛ در فتوا مصلحت ها و شرایط مکلف خاص، در نظر گرفته نمی شود؛ بلکه حداکثر مصلحت های مکلفین _عموم_ در نظر گرفته می شود، ولی در حکم شرایط شخص خاص و یا مصلحت ها در نظر گرفته می شود. جهت دوم: از نظر خصوصیت صادرکننده:
  هم در فتوا و هم در حکم، صادرکننده، باید فقیه جامع الشرایط باشد؛ با این تفاوت که در حکم حکومتی برای والی شرایط اضافه تری مثل مدیر و مدبر بودن و آگاهی ها و بینش سیاسی و … در نظر گرفته شده است. جهت سوم: از نظر قلمرو نفوذ:
  در فتوا فقط بر خود مرجع صادرکننده فتوی (مفتی) و مقلدین او واجب است که طبق فتاوای او عمل کنند (فقط بر اینها جهت است) ولی حکم حکومتی بر همهء مردم لازم الاجرا است، حتی بر فقهاء و مراجع دیگر، زیرا نقض حکم پیامدهای سیاسی _ اجتماعی داشته و با منافع و مصالح عموم مردم در اصطکاک است. مگر در موارد بسیار نادری که انسان یقین کند که حکم حاکم، خلاف شرع است که تشخیص این مساله هم از همه کس ساخته نیست. (جهت آشنایی ر.ک: سیدهدایت الله طالقانی، همان، ص ۲۰۷)
  جهت چهارم: از نظر تقدم داشتن
  حکم حکومتی در مرحله تزاحم مقدم بر فتوا بوده و بر آن حاکمیت دارد. به عنوان مثال: اگر چه فتوای همه علمای شیعه بر وجوب حج، و بلکه شمردن آن در ردیف ضروریات دین اسلام است، ولی در صورتی که همین فریضه مهم دینی با مصالح کشور اسلامی و امت مسلمان تزاحم پیدا کند، حاکم اسلامی می تواند از انجام این فریضه مهم موقتا جلوگیری کند. (صحیفه نور، ج ۲۰، ص ۱۷۱) ه. ولی فقیه و حکم حکومتی:
  در اندیشه سیاسی اسلام ولی فقیه دارای اختیارات تامی است که می تواند در تمام امور سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، قضایی و … ، حکم حکومتی کند و اطاعت از حکمش واجب است. بنابراین دایرهء اختیارات ولی فقیه در صدور حکم حکومتی گسترده و حتی آنچنان که حضرت امام (رحمه الله ) می فرماید:
  «حکومت، اهم احکام الهی است و بر جمیع احکام فرعیه الهیه تقدم دارد» (صحیفه نور، ج ۲۰، ص ۱۷۰) و «حکم حکومتی از احکام اولیه است» (همان، ج ۲۰، ص ۱۷۴) و «به عناوین ثانویه محدود نیست» (جهت مطالعه کامل ر.ک: دین و دولت در اندیشه اسلامی، محمد سروش، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ۱۳۷۸، صص ۶۱۴_۶۷۰).
  حکم حکومتی به پشتوانه مشروعیت اصل حکومت و ولایت و جایگاه ارزشی آن، همه احکام اولی و ثانوی و یا واقعی و ظاهری را در بر می گیرد. یعنی مجموعه احکامی که برای حفظ کیان اسلام و نظام سیاسی _ اجتماعی مسلمانان مفید و تاثیر گذار است می تواند به عنوان اولی یا ثانوی اش با تشخیص ولی فقیه در قالب احکام حکومتی جعل و صادر شود و اجرایش بر همگان واجب گردد. (ولایت فقیه، جوادی آملی، ص ۸۷-۸۸)
  درباره قلمرو نفوذ حکم حکومتی، امام راحل(رحمه الله ) می فرماید:
  «حاکم می تواند مسجد و یا منزلی که در مسیر خیابان است خراب کند… همچنین می تواند هر امری چه عبادی و یا غیرعبادی که جریان آن مخالف اسلام است از آن مادامی که چنین است جلوگیری کند، حکومت می تواند از حج که از فرائض مهم الهی است در مواقعی که مخالف مصالح کشور اسلامی است موقتا جلوگیری کند». (صحیفه نور، ج ۲۰، ص ۱۷۰_۱۷۱)
  بنابراین محدود اختیارات ولی فقیه در صدور احکام حکومتی تا جایی است که مصالح جامعه اسلامی اقتضا نماید. و. مرجع تشخیص احکام حکومتی:
  احکام حکومتی را می توان بر اساس معیارها و ویژگی هایی که حکم حکومتی دارد شناخت و حتما نیاز نیست که در خود حکم و یا توسط مرجعی خاص حکومتی بودن آن، مشخص گردد. بر این اساس هر حکمی که از ولی فقیه جامع الشرایط، در ارتباط با موضوعی معین با رعایت مصالح جامعه اسلامی صادر و شامل تمامی افراد حوزه اسلامی شود، حکم حکومتی است.
  به عبارت دیگر برای شناخت حکومتی بودن یک حکم باید بررسی شود که آیا این حکم از ویژگی احکام حکومتی (مصلحت مداری، گستردگی حوزه شمول، تغییر و تبدل پذیری ، لازم الاجرا بودن و …) برخوردار است یا نه؟ و بر این اساس به حکومتی یا غیر حکومتی بودن آن پی برد.

  منبع: nahad.ir

     
  به این سوال از آیت الله مکارم شیرازی توجه کنید:
  آیا تبعیت از حکم حکومتی ولی فقیه بر مراجع تقلید هم واجب است ؟
  آری، واجب است.
  ۲ رابطه حکم حکومتی با احکام اولیه و ثانویه [حکومت اسلامى]
  رابطه حکم حکومتى با احکام اوّلیّه و ثانویّه چیست؟ آیا احکامى که پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) و امیرالمؤمنین(علیه السلام) در خصوص نظم بخشیدن به امور اجتماعى زمان خود، و همچنین نصب افراد به مناصب مختلف حکومتى صادر مى کردند، از مصادیق احکام حکومتى است؟
  آنچه در بالا نوشته اید از احکام حکومتى است، و احکام حکومتى عموماً به یک کبراى کلیّه، که در زمره احکام عناوین اوّلیّه یا ثانویّه است، باز مى گردد. به تعبیر دیگر، احکام حکومتى در طول احکام اوّلیّه و ثانویّه است، نه در عرض آنها.
  حاکم شرع: مجتهدی که بر اساس موازین شرعی دارای قدرت بر فتوی است.

  http://www.makaremshirazi.org


  یا علی(ع)

  به نام خدا

  [SIGPIC][/SIGPIC]

  کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

  (شادی روحشان صلوات)


  آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید
  و روضه هفتگی و لو دو سه نفری داشته باشید که اسباب گشایش است.

  منو دل کندن از دل بر محاله...

  یا علی


 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  462
  مورد تشکر
  1,026 پست
  حضور
  11 روز 21 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  14  نقل قول نوشته اصلی توسط اسراء نمایش پست
  با سلام بنده فرقی بین این دو نمی بینم
  موفق باشید
  عرض سلام و ادب واحترام خدمت کارشناس محترم.

  به نظره بنده شما بروید و بیشتر مطالعه بفرمایید تا فرق بین حکم ولایتی یا همان حکم فقهی را با حکم حکومتی دریابید.
  .

  ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ در ساعت ۱۰:۵۵

 10. تشکر


 11. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  نوشته
  116
  مورد تشکر
  281 پست
  حضور
  1 روز 18 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط پاک نژاد نمایش پست
  نقل قول نوشته اصلی توسط اسراء نمایش پست ها
  با سلام بنده فرقی بین این دو نمی بینم
  موفق باشید
  پس چرا زمان رضا شاه برای قضیه ی حجاب مردم ممانعت میکردند ؟

  حکم حکومتی بود دیگر ، باید گوش داده شود .

  موفق باشید
  منظور از کلمه ی حکومتی در عبارت «حکم حکومتی »(خصوصا وقتی در کنار حکم ولایی اورده می شود)حکومت اسلامی و ولایی است. بنابر این اصلا حکومت طاغوت در این بین مطرح نیست .
  موفق باشید
  ویرایش توسط اسراء : ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ در ساعت ۱۸:۴۹


 12. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  682
  مورد تشکر
  1,565 پست
  حضور
  16 روز 21 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  2  با نام و یاد دوست
  فرق بین حکم ولایتی و حکم حکومتی چیست!؟
  کارشناس بحث: استاد کریمصفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود