صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بخشیدن آدم ظالم

شروع کننده موضوع

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

بخشیدن آدم ظالم

آیا خداوند بخشیدن افرادی را که در حق دیگران ظلم کرده اند و از کرده خود پشیمان نیستند را هم دوست دارد و به آن سفارش کرده است؟ و یا اینکه این بخشش حماقت است
    مثال: شخصی مرتبا باعث رنجش فردی می شود چه با زبان چه با رفتار و اعمال خود, ولی فردی که در حقش ظلم میشود طبق دستور خداوند که می فرمایند ببخشید تا بخشیده شوید دوست دارد او را ببخشد ولی هر بار با تکرار رفتار او منصرف میشود تکلیف چیست؟؟

2.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

بخشیدن آدم ظالم

کارشناس بحث: استاد سمیع

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط asieh نمایش پست
    آیا خداوند بخشیدن افرادی را که در حق دیگران ظلم کرده اند و از کرده خود پشیمان نیستند را هم دوست دارد و به آن سفارش کرده است؟ و یا اینکه این بخشش حماقت است
    مثال: شخصی مرتبا باعث رنجش فردی می شود چه با زبان چه با رفتار و اعمال خود, ولی فردی که در حقش ظلم میشود طبق دستور خداوند که می فرمایند ببخشید تا بخشیده شوید دوست دارد او را ببخشد ولی هر بار با تکرار رفتار او منصرف میشود تکلیف چیست؟؟
    باسمه تعالی
    باسلام و تشکر از سوالی که مطرح فرمودید:

ما باید بدانیم بخششی پسندیده است که فرد با قدرت بر انتقام، در راه خدا، از خطای شخصی که به او ستم کرده بگذرد و طبق فرمایشات معصومین(علیهم السلام)، هر گونه سرزنش و ملامتی را هم به دنبال عفو خود نیاورد(1)والبته این بخشش سبب گستاخی ظالمان نشود.

ولی اگر عفو و گذشت سبب گستاخی و جرأت ظالمان و خاطیان شود در این صورت برای حفظ نظم جامعه و پیش­گیری از تکرار خطا باید از عفو صرف نظر کرد لذا حق تعالی در عین اینکه بندگان خود را به عفو و بخشش فرا می­خواند در آیات مختلف مردم را به قتال نیز دعوت می­کند تا حرمت­های الهی حفظ شوند. خداوند در قرآن می­فرماید:

«و با آنها پیکار کنید تا فتنه (و بت ­پرستی و سلب آزادی از مردم) باقی نماند و دین مخصوص خدا گردد. پس اگر (از روش نادرست خود) دست برداشتند (مزاحم آنها نشوید. زیرا) تعدی جز بر ستمگران روا نیست(2)
    پی نوشت:
    1-میزانا الحکمة،ج8،ص3837
    2-بقره،193

ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۲/۰۷/۰۵ در ساعت ۰۹:۴۶

شروع کننده موضوع

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

سلام خدمت پاسخگوی محترم
    ممنون بابت جواب خوب شما
    من مدتها بود سر این قضیه فکرم مشغول بود و الان فهمیدم باید چیکار بشه

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

بخشش هم حد دارد اگر موجب جری تر شدن ظالم و زیر ظلم رفتن مظلوم شود و مرتب تکرار شود

نباید بخششی صورت بگیرد حدیث از امیرالمومنین حضرت علی ع داریم به این مفهوم : ( تکبر با آدم متکبر عین عبادت است ) عموما افراد ظالم هم متکبرند

ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۷/۰۶ در ساعت ۱۴:۵۷
    اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

شروع کننده موضوع

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

نقل قول نوشته اصلی توسط Behrooz_313 نمایش پست
    گاهی ادمی بهتره قبل اینکه واسه بقیه نسخه بپیچه برگرده و یه نگاهی هم به خودش کنه
    چون ممکنه تو ظلم و بیوجدانی از همه اونایی که انتقاد میکنه بدتر باشه

گاهی خدا بعضی از ادمای ظالم رو سر راه بعضی قراره میده تا بفهمند که چقدر ظلم بده و دیگه خودشون تکرار نکنن و حتما حتما بعدش جبران گذشته کنن و دل اونایی که رنجوندن رو بدست بیاره

ولی بعضی ها کلا فقط میخوان اشکالات رو تو بقیه پیدا و گوشزد کنن و خود پر اشکالشون رو نمیبینن

اینا رو گفتم تا از این زاویه هم به نگاهی به موضوع شده باشه
    اگه خط اخرتون رو نخونده بودم اینا رو به خودم میگرفتم و لی خدارو شکر موضوع رو از این جهت هم بیان کردید
    ولی این ادمی که من میگم اینقدر بدی کرده و اینقدر دیگران به بد بودنش مطمئن شدند که به حق از نظر من آدم ظالمی لقب گرفته شاید بخشیدن اینطور افراد نهایت ترحم به این افراد باشه ولی اگه واقعا بشه , اخه واقعا سخته

ویرایش توسط asieh : ۱۳۹۲/۰۷/۰۵ در ساعت ۱۹:۴۴

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 18 ساعت نامشخص
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

سلام

استاد مواردی که گفته شد برای زمانی بود که شخصی که به ما ظلم کرده نزدیک ما باشه و ما با کلام بهش بگیم حلالت کردم و بخشیدمت .

سوال من اینجاست که وقتی کسی به ما ظلمی میکنه که ظلم خیلی خیلی بدی هم باشه که بخشیدنش فوق العاده سخت باشه . و اون فرد رو دیگه نبینیم در حد یه همکلاسی باشه که مدتی با اون هستیم و بعد دیگه نمیبینیمش یا یه همکار که حتی یک روز با ما همکار بشه و دیگه نبینیمش یا موارد دیگه ...

مسلما بخشیدن یا نبخشیدن من رو اون فرد متوجه نمیشه در این صورت چی ؟ بخشش درسته ؟ اگه رفتار فرد طوری بوده که حتی وقتی فکرش رو هم بکنیم ناراحت و غمگین بشیم و تو دلمون حس بد تنفر ایجاد بشه ؟

من خیلی سعی کردم این فرد رو ببخشم اما گاهی ناخودآگاه که به یاد میارم ... اصلا نمیتونم تلخی اون رفتار رو فراموش کنم و هر چی هم با خودم میگم خدا بدترین گناهان من رو (ان شاء الله) میبخشه من هم باید به خاطر بزرگواری خدای خودم سعی کنم بزرگوار باشم اما خیلی برام سخته .

اگه این مورد رو هم راهنمایی کنید ممنونتون میشم .
    التماس دعا

»»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

9. تشکرها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

نقل قول نوشته اصلی توسط ║✿║خادم زهرا║✿║ نمایش پست
    من خیلی سعی کردم این فرد رو ببخشم اما گاهی ناخودآگاه که به یاد میارم ... اصلا نمیتونم تلخی اون رفتار رو فراموش کنم
    از این دست افراد که بی دلیل باعث شکستن دل انسانها میشند خیلی زیاده میبینیم یکی تو ذهن خودش افکار پوچ و خارج واقع رو مدام پرورش میده و بعد اونا رو در مرحله اجرا میذاره و باعث تهمت و رنجیدن دل انسانها می شود واقعا طریقه برخورد با این انسانها چیه و خیلی دوست دارم بدونم خدا با این افراد چگونه برخورد میکنه واقعا اینجور افراد جای بخشش دارند, آیا افرادی رو که بی جهت به کسی تهمت میزنند جزء دسته ی ظالمان تقسیم بندی میشن؟ واقعا با کسی که حد خودش رو نمیدونه و با افکار پوچ مدام در صدد آزار دیگران هست باید چه برخوردی کرد ؟
    ممنون میشیم پاسخگویان راهنمایی کنند

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ║✿║خادم زهرا║✿║ نمایش پست
    سلام

استاد مواردی که گفته شد برای زمانی بود که شخصی که به ما ظلم کرده نزدیک ما باشه و ما با کلام بهش بگیم حلالت کردم و بخشیدمت .

سوال من اینجاست که وقتی کسی به ما ظلمی میکنه که ظلم خیلی خیلی بدی هم باشه که بخشیدنش فوق العاده سخت باشه . و اون فرد رو دیگه نبینیم در حد یه همکلاسی باشه که مدتی با اون هستیم و بعد دیگه نمیبینیمش یا یه همکار که حتی یک روز با ما همکار بشه و دیگه نبینیمش یا موارد دیگه ...

مسلما بخشیدن یا نبخشیدن من رو اون فرد متوجه نمیشه در این صورت چی ؟ بخشش درسته ؟ اگه رفتار فرد طوری بوده که حتی وقتی فکرش رو هم بکنیم ناراحت و غمگین بشیم و تو دلمون حس بد تنفر ایجاد بشه ؟

من خیلی سعی کردم این فرد رو ببخشم اما گاهی ناخودآگاه که به یاد میارم ... اصلا نمیتونم تلخی اون رفتار رو فراموش کنم و هر چی هم با خودم میگم خدا بدترین گناهان من رو (ان شاء الله) میبخشه من هم باید به خاطر بزرگواری خدای خودم سعی کنم بزرگوار باشم اما خیلی برام سخته .

اگه این مورد رو هم راهنمایی کنید ممنونتون میشم .
    التماس دعا
    باسمه تعالی
    با سلام:
    اتفاقا در این مورد خاص که بخشیدن کار سخت و دشواری است اگر شما بدون اینکه آن شخص مطلع شود، ببخشیدن و عفوتان نشانه کرامت و بزرگواری شما می‌باشد. که در روایات آمده است:
    «اَلعَفوُ تاجُ المَكارِمِ؛»[1]؛ «گذشت، اُوج بزرگواريهاست.»

رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله می‌فرمایند:
    «إِذا اوقِفَ العِبادُ نادى مُنادٍ: لِيَقُم مَن أَجرُهُ عَلَى اللّه‏ِ وَليَدخُلِ الجَنَّةَ قيلَ: مَن ذَاالَّذى أَجرُهُ عَلَى اللّه‏ِ؟ قالَ: العافُونَ عَنِ النّاسِ؛»[2]؛ «هنگامى كه بندگان در پيشگاه خدا مى‏‌ايستند، آواز دهنده‏‌اى ندا دهد: آن كس كه مزدش با خداست برخيزد و به بهشت رود. گفته مى‏‌شود: چه كسى مزدش با خداست؟ مى‏‌گويد: گذشت كنندگان از مردم.

مانند حضرت یوسف علیه‌السلام که با آن همه ظلم و ستمی که برادرانش در حق وی روا داشتند، او را در چاه انداختند و از خانه و زندگی دورش کردند. چهل سال به فراغ پدر مبتلایش کردند، ولی وقتی برادران بعد از چهل سال قطع رحم و آزار و اذیت آمدند عذرخواهی کردند حضرت یوسف علیه‌السلام نه تنها آنها را توبیخ و سرزنش ننمود، بلکه آنها را مورد عفو و اغماض خویش قرار داد. و از گذشت حق‌ تعالی نیز خبر داد.
    «قالَ لا تَثْریبَ عَلَیْکُمُ الْیَوْمَ یَغْفِرُ اللَّهُ لَکُمْ وَ هُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمینَ.»[3]؛ « ( یوسف ) گفت: «امروز ملامت و توبیخی بر شما نیست! خداوند شما را می بخشد و او مهربانترین مهربانان است!»

و نمونه این گذشت‌ها در رفتار ائمه دینمان علیهم السلام نیز مشهود است.

در روایت آمده است که رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم فرمودند:
    «إِذَا كَانَ يَوْمُ الْقِيَامَةِ نَادَى مُنَادٍ مَنْ كَانَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ فَلْيَدْخُلِ الْجَنَّةَ فَيُقَالُ مَنْ ذَا الَّذِي أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ فَيُقَالُ الْعَافُونَ‏ عَنِ‏ النَّاسِ‏ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ ... بِغَيْرِ حِساب‏[4

« روز قیامت از طرف خدای متعال خطاب می‌رسد کجا هستند کسانی‌ که به خدا حق دارند و اجرشان بر عهده حق‌تعالی است، که داخل بهشت شوند؟ پرسیده می‌شود چه کسانی‌اند که بر خدا حق دارند؟ گفته می‌شود آنهایی که اهل بخششند. و در نتیجه بدون حساب وارد بهشت می‌شوند.»؛

و در قرآن کریم نیز به این مطلب اشاره شده است:
    «فَمَنْ عَفا وَ أَصْلَحَ فَأَجْرُهُ عَلَى اللَّه» [5]؛«کسی که اهل عفو و صلح و آشتی باشد اجرش با خداست.»

بنابراین مورد سوال شما، اگر چه عفو و بخششتان سخت است ولکن اگر ببخشید از اجر و قرب بیشتری برخوردار خواهید بود
    . و این سختی به آن شیرینی می‌ارزد.

پی‌نوشت:
    [1].
    غررالحكم، ج1، ص140، ح520
    [2].كنزالعمال، ج3، ص374، ح7009
    [3].یوسف،92
    [4].بحارالانوار، ج64، ص266
    [5].شوری، 40

نوشته
    976
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    12 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    9

اَللَّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ آخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِکَ الی یوم القیامه

دردها از بودن است و حرفها از نبودن. ميان بودن و نبودن مرزي است باريك. شايد بتوان در آن مرز قدم زد، آبي نوشيد، شعري نوشت، بي هيچ دردي و حرفي.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری