جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: "الرجال قوامون النسا" یعنی چه؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  نوشته
  1
  مورد تشکر
  1 پست
  حضور
  29 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  "الرجال قوامون النسا" یعنی چه؟
  با سلام و خسته نباشید
  معنی این آیه مدتیه ذهن منو درگیر کرده، اصلا مشکلات فمینیستی ندارم! فقط میخوام بدونم در زندگی چطوری پیاده میشه؟ یعنی مثلا من باید گاهی همسرمو نسبت به خودم ترجیح بدم، یا در مقابل حرفشون، گاهی که هم نظر نیستیم، کوتاه بیام یا ... یا از منظر دیگه ای باید دید؟
  میشه کمکم کنید؟


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  601
  مورد تشکر
  1,148 پست
  حضور
  10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با نام الله
  "الرجال قوامون النسا" یعنی چه؟

  کارشناس بحث: استاد یاسین 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  149
  مورد تشکر
  631 پست
  حضور
  6 روز 10 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام و احترام


  «الرِّجالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلى‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ»[1]( مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتريهايى كه خداوند (از نظر نظام اجتماع) براى بعضى نسبت به بعضى ديگر قرار داده است، و بخاطر انفاقهايى كه از اموالشان (در مورد زنان) مى‏كنند).  " مردان سرپرست و خدمتگزار زنان هستند"- براى توضيح اين جمله بايد توجه داشت كه خانواده يك واحد كوچك اجتماعى است و همانند يك اجتماع بزرگ بايد رهبر و سرپرست واحدى داشته باشد، زيرا رهبرى و سرپرستى دستجمعى كه زن و مرد مشتركا آن را به عهده بگيرند مفهومى ندارد در نتيجه مرد يا زن يكى بايد" رئيس" خانواده و ديگرى" معاون" و تحت نظارت او باشد، قرآن در اينجا تصريح مى‏كند كه مقام سرپرستى بايد به مرد داده شود (اشتباه نشود منظور از اين تعبير استبداد و اجحاف و تعدى نيست بلكه منظور رهبرى واحد منظم با توجه به مسئوليتها و مشورت‏هاى لازم است)


  اين مسئله در دنياى امروز بيش از هر زمان روشن است كه اگر هيئتى (حتى يك هيئت دو نفرى) مامور انجام كارى شود حتما بايد يكى از آن دو،" رئيس" و ديگرى" معاون يا عضو" باشد و گر نه هرج و مرج در كار آنها پيدا مى‏شود- سرپرستى مرد در خانواده نيز از همين قبيل است.


  و اين موقعيت به خاطر وجود خصوصياتى در مرد است مانند ترجيح قدرت تفكر او بر نيروى عاطفه و احساسات (به عكس زن كه از نيروى سرشار عواطف بيشترى بهره‏مند است) و ديگرى داشتن بنيه و نيروى جسمى بيشتر كه با اولى بتواند بينديشد و نقشه طرح كند و با دومى بتواند از حريم خانواده خود دفاع نمايد.


  بعلاوه تعهد او در برابر زن و فرزندان نسبت به پرداختن هزينه‏هاى زندگى، و پرداخت مهر و تامين زندگى آبرومندانه همسر و فرزند، اين حق را به او مى‏دهد كه وظيفه سرپرستى به عهده او باشد.[2]  [1] - سوره نساء،آیه34.


  [2] - تفسير نمونه، ج‏3، ص: 369-370. 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام جناب یاسین نوشته اید : " مردان سرپرست و خدمتگزار زنان هستند"

  ببخشید در آیه خدمتگزار ندارد شما از کجا خدمتگزار را ذکر نمودید آیا تفسیرش را هم نوشتید؟

  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  149
  مورد تشکر
  631 پست
  حضور
  6 روز 10 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط yanoor نمایش پست
  ببخشید در آیه خدمتگزار ندارد شما از کجا خدمتگزار را ذکر نمودید آیا تفسیرش را هم نوشتید؟

  بسم الله الرحمن الرحیم

  این مطلب را به نقل قول از تفسیر نمونه ذکر کردم.(1)

  به نظر می رسد ایشان با توجه به ادامه آیه که می فرماید« بِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِم»( بخاطر انفاقهايى كه از اموالشان (در مورد زنان) مى‏كنند) سوره نساء،آیه34، این مطلب را فرمودند.

  به هر حال مرد وظیفه دارد کار و تلاش کند و ما یحتاج زندگی مشترک را در حد توان و امکاناتش فراهم کند و این عمل به نوعی خدمت کردن محسوب می شود.

  (1)
  تفسير نمونه، ج‏3، ص: 369
  ویرایش توسط ابدیت : ۱۳۹۳/۰۷/۲۷ در ساعت ۱۲:۲۸


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  41
  مورد تشکر
  120 پست
  حضور
  1 روز 2 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  آیه کریمه:الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلی‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ

  چنین ترجمه شده است: (مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتریهایی که خداوند (از نظر نظام اجتماع) برای بعضی دیگر قرار داده است و بخاطر انفاق هائی که از اموالشان در مورد زنان می کند.(1)

  اکنون چند نکته را به اختصار توضیح می دهیم:
  اول ـ مفهوم اصلی آیه مربوط به شوهران و همسرانشان می باشد، یعنی مردان در محیط زندگی خانوادگی مسئولیت سرپرستی و مدیریت خانواده را بعهده دارند بنابراین اینچنین نیست که بگوئیم جنس زن باید تحت سرپرستی جنس مرد قرار بگیرد و چنانکه می دانیم مردان به عنوان فرزند تحت قیومیت و مدیریت والدین و از جمله مادران خود هستند و به هر مقام علمی و سیاسی که برسند، دستورات مادر برای آنان واجب الاتباع است.
  همچنین باید دانست که زن در غیر امور خانوادگی و در امور شخصی از قبیل حفظ اموال شخصی، اداره و اجرای برنامه های آن، مراجعه به محاکم و… تحت قیومیت شوهر نیست [البته در صورتی که امور مذکور با حق خانواده و شوهر، که بوسیلة قرار داد ازدواج ثابت شده منافات و تعارض داشته باشد، مسئله ایست که احکام خاص خود را داشته و از موضوع بحث بیرون است].

  دوم ـ برتری هائی که خداوند برای مردان قرار داده، دو مفهوم می تواند داشته باشد:

  الف ـ برتری در توانائی کسب کمال، جهات انسانی، کرامت، فهم و شعور حقائق و….
  ب ـ برتری از جهت توانائی اداری، اجرائی، قدرت دفاع، تحمل کارهای سخت و سنگین.

  باید دانست که برتریهای مذکور در آیة کریمه طبق نظر مفسرین، برتری از جهت دوم است و این منافاتی ندارد که زن نیز در جهات دیگر برتری داشته باشد.

  شک نیست که توانائی اداری و اجرائی و دفاع از حریم خانواده، حریم اقتصادی و…. عموماً و غالباً در مرد بیشتر است و زنان بالطبع عاطفی و احساسی بوده و طبیعت ایشان بر عطوفت و ظرافت مبتنی است. آری ممکن است زنانی در همین جهات بر شوهران خود امتیاز داشته باشند لکن قوانین [و از جمله مدیریت خانواده] به تک تک افراد و نفرات نظر ندارد. بلکه نوع و کلی را در نظر می گیرد. و البته کارهائی هم که بعهده زن گذاشته شده بسیار مهم است و از وظایف مرد کمتر نیست.

  خلاصه باید گفت:

  مسائل اجتماعی و شم اقتصادی و تلاش و کوشش برای تحصیل مال و تأمین نیازمندیهای منزل و اداره زندگی را مرد بر عهده می گیرد و چون مسئول تأمین هزینه، مرد است، سرپرستی داخل منزل هم با مرد است. اما چنین نیست که مرد از این سرپرستی بخواهد مزیتی هم بدست آورد! نه، این یک کار اجرائی است و وظیفه، و ما باید این آیه را بصورت تبیین وظیفه تلقی کنیم نه اعطای مزیت.(2)

  پی نوشت:
  1.سورة نساء آیه 34 ترجمة آیه الله مکارم شیرازی
  2.این مقال خلاصه ایست از کتاب تفسیر نمونه نوشته جمعی از دانشمندان زیر نظر آیه الله مکارم شیرازی جلد 3 تفسیر آیه مربوطه و کتاب زن در آیینة جلال و جمال نوشته آیه الله جوادی آملی صفحة 365 تا صفحه 369 و شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به منابع مذکور و همچنین تفسیر المیزان نوشته علامه طباطبائی جلد 4 مراجعه نمائید.


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  133
  مورد تشکر
  80 پست
  حضور
  3 روز 15 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللَّـهُ بَعْضَهُمْ عَلَىٰ بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُوا مِنْ أَمْوَالِهِمْ ۚ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِّلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللَّـهُ ۚ وَاللَّاتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ ۖ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلَا تَبْغُوا عَلَيْهِنَّ سَبِيلًا ۗ إِنَّ اللَّـهَ كَانَ عَلِيًّا كَبِيرًا ﴿34﴾ وَإِنْ خِفْتُمْ شِقَاقَ بَيْنِهِمَا فَابْعَثُوا حَكَمًا مِّنْ أَهْلِهِ وَحَكَمًا مِّنْ أَهْلِهَا إِن يُرِيدَا إِصْلَاحًا يُوَفِّقِ اللَّـهُ بَيْنَهُمَا ۗ إِنَّ اللَّـهَ كَانَ عَلِيمًا خَبِيرًا ﴿35﴾


  مردان بر زنان شوهرند (نگهدار و مواظب وسرپرست [1]) به سبب آنچه الله بعضشان را بر بعضي (از نظر تعقل) برتري داده [2] است و به سبب آنچه از اموالشان خرج مي كنند. پس، زنانِ نيكوكار، فرمانبردارند و بر پنهان ها نگهبانند. به سبب آنچه الله حفظ [3] فرموده است (فرمان بر حفظ روابط و اسرار خانوادگي « مؤمنون : 5، نساء : 20 و 21 ») و زنانی كه از سرپيچي و دشمني (بدرفتاري) [4] ايشان مي ترسيد پس،(برمبناي بندگي و ترس مطلق از فرامين الله) ايشان را نصيحت كنيد! و از آنان در خوابگاه ها دوري كنيد! و ايشان را (برمبناي بندگي و ترس مطلق از فرامين الله براي خاتمه سرپيچي و دشمني و بدرفتاري اندکی وحكيمانه) بزنيد! پس، اگر (برمبناي بندگي و ترس مطلق از فرامين الله ) از شما اطاعت كردند پس، بر عليه ايشان راهي (زياده روي ظالمانه) نجوئيد! (بلكه برمبناي فرامين الله زندگي عادي شود) يقينًا الله (به طورمطلق) بلند مرتبه و كبير است و اگر (شما متصديان امور خانواده) از (ريشه دار شدن) شقاق و دشمني بين آن دو مي ترسيد، پس، اگر (راه) اصلاح را خواستند داوري از خويشان مرد و داوري از خويشان زن را بفرستيد! [5] (تا آيات) الله بينشان را اصلاح [6] كند. يقينًا الله (به طور مطلق) دانا و با خبر است. [i]

  [1] قوّامون : القوي علي القيام بالامر (كسي كه بر انجام كاري توانا باشد)، القيِّم علي الامر قيِّمة : متوليَّة كقيِّم (سرپرست و متولي كاري) « قيِّم المراة » زوجها (شوهر زن)

  [2] فَضَّلَه علي غيره : حكم له بالفضل عليه (به برتري او بر ديگري حكم داد) صيَّره افضل منه (او را برتر از ديگري قرارداد)

  [3] حَفِظَ السرَّ : كتمه (راز را نگه داشت، راز را پنهان كرد)

  [4] نشوز : نشزت المراة بزوجها ومنه وعليه : إستعصت عليه ابغضته (زن از فرمان شوهر سرپچي كرد و او را دشمن داشت)

  [5] بَعَثَه : ارسله وحده (به تنهائي او را فرستاد) بَعَثَه: اثاره و هيِّجه (او را بر انگيخت و برگزيد)

  [6] وَفَّقَ بين القوم : اصلح (بين آن قوم را اصلاح كرد)
  [i]
  همسران پيامبر (به تأييد الله درسوره احزاب : 29) مقيد به اجراي فرمان احزاب : 70 و 71 و ملبس به لباس تقوا اسوه ای مورد تبعيت زنان مؤمنان. « اعراف : 26 » لذا « نشوز » در باره تازه ايمانان مدينه و بعضًا كم ايمان و حتي منافق و مقلد شيطان هاي مذهبي يا هوا و هوس خواه (قابل مقايسه با زنان لوط و نوح « تحريم : 10 ») و مانند آيه ممتحنه : 12 مراتبی برای آزمايش درجه ايمان در زمان پيغمبر است و بدون ايمان مطلق به كلام الله اجراي آيه براي جامعه (مشمول آيه يوسف : 106، مريم : 59) نيست.


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  149
  مورد تشکر
  631 پست
  حضور
  6 روز 10 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  معنی آیه «الرجال قوامون علی النساء» مدتی است ذهن مرا درگیر کرده، فقط می خوام بدانم در زندگی چطوری پیاده می شود؟ یعنی مثلا من باید گاهی همسرم را نسبت به خودم ترجیح بدهم، یا در مقابل حرفشان، گاهی که هم نظر نیستیم، کوتاه بیایم یا ... یا از منظر دیگری باید دید؟

  پاسخ:
  از آنجا که خانواده یک نوع اجتماع کوچک است و در هر اجتماع و جمعی باید یک مدیر وجود داشته باشد، خانواده نیز از این امر مستثنی نیست. در زندگی خانوادگی هر یک از زن و مرد وظایفی دارند، وظیفه تامین مسکن، تغذیه، پوشاک و... بر عهده مرد می باشد. مردان از نظر جسمی نسبت به زنان برتری دارند و زنان از نظر عاطفی برتری دارند.

  به خاطر وجود خصوصياتى در مرد است مانند ترجيح قدرت تفكر او بر نيروى عاطفه و احساسات (به عكس زن كه از نيروى سرشار عواطف بيشترى بهره‏ مند است) و ديگرى داشتن بنيه و نيروى جسمى بيشتر كه با اولى بتواند بينديشد و نقشه طرح كند و با دومى بتواند از حريم خانواده خود دفاع نمايد مرد مسئول و سرپرست خانواده می باشد.

  اگر قرآن می فرماید مرد سرپرست زن است منظور از اين تعبير استبداد و اجحاف و تعدى نيست بلكه منظور رهبرى واحد منظم با توجه به مسئوليت ها و مشورت‏ هاى لازم است.(1)

  ___________

  (1) تفسير نمونه، ج‏3، ص: 370.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۶/۰۱ در ساعت ۲۰:۳۱ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. """ به قضاوت خود نشسته اید؟؟؟ """
  توسط nasim7 در انجمن اخلاق
  پاسخ: 19
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۱/۱۲, ۱۹:۲۶
 2. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۶/۳۰, ۱۲:۰۹
 3. """درسهايي از علامه طباطبائي""""
  توسط The Praises to God در انجمن افلاکیان خاک نشین
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۰۳, ۱۲:۴۵
 4. پاسخ: 804
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۱/۱۴, ۲۲:۱۳
 5. آیا "دین داری" با "تقلید ازمراجع" رابطه ای داره؟؟؟؟
  توسط کهیعص در انجمن اجتهاد و تقلید
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۱۱/۱۰, ۰۲:۱۹

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود