جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شکوفه های برفی ( ایتام )

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0

  شکوفه های برفی ( ایتام )
  شکوفه های برفی ( ایتام )

  ايتام از منظر قرآن

  در قرآن بر ضرورت تكريم ايتام تاكيد فراوان شده و بي اعتنايي و راندن آنان علامت كفر، نفاق و نشانه‌ي تكذيب دين و روز قيامت دانسته شده است.

  ........................................

  در اين مجموعه، آيات قرآن مربوط به ايتام در قالب 5 عنوان اختياري ذيل طبقه بندي شده كه در ارتباط با هر عنوان علاوه بر ترجمه، توضيحات كوتاهي نيز ارائه گرديده است:
  1. رعايت حقوق و حفظ مال ايتام
  2. نيكي نمودن و احسان به ايتام
  3. انفاق و كمك مالي به ايتام
  4. غذا دادن و اطعام به ايتام
  5. سرپرستي ايتام  1- رعايت حقوق و حفظ مال ايتام
  آیه های 34 سوره‌ي اسراء و152 سوره‌ي انعام:  ﴿ وَلاَ تَقْرَبُواْ مَالَ الْيَتِيمِ إِلاَّ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ حَتَّى يَبْلُغَ أَشُدَّهُ ﴾
  «به مال یتیم نزدیک نشوید ودر آن تصرفی نکنید مگر به نیکوترین (‌طریقه ای که به اصلاح او باشد) تا به حد بلوغ و رشد خود برسد»
  نه تنها مال یتیم را نخورید بلکه حریم آن را کاملا محترم بشمارید و هر گونه تصرفی در اموال یتیمان به منظور حفظ و اصلاح، تکثیر و اضافه بوده باشد وجهات لازم برای پیشگیری از هدر رفتن این اموال در نظرگرفته شود مجاز است بلکه خدمتی است آشکار به یتیمان که قادر برحفظ مصالح خویشتن نیستند البته این وضع تازمانی ادامه دارد که به حد رشد فکری و اقتصادی برسد. .........................


  چون یتیم مدافعی ندارد و اموالش لغزشگاه است پس مواظب باشیم. (وَلاَ تَقْرَبُواْ)
  برای حفظ حقوق ایتام باید بهترین طریقه بهره گیری از اموال ودارایی اوانتخاب شود جز کسانی که اهلیت اقتصادی و تقوای کافی دارند نباید دیگران به مال یتیم نزدیک شوند. (بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ)
  وقتی یتیمان به رشد و تجربه کامل رسیدند سلطه خود را از آنان بردارید. (حَتَّى يَبْلُغَ أَشُدَّهُ)
  تفسیر نور ج3 ص 383

  .......................................

  شکوفه های برفی ( ایتام )

  آیه‌ي 2 سوره‌ي نساء:  ﴿ وَآتُواْ الْيَتَامَى أَمْوَالَهُمْ وَلاَ تَتَبَدَّلُواْ الْخَبِيثَ بِالطَّيِّبِ وَلاَ تَأْكُلُواْ أَمْوَالَهُمْ إِلَى أَمْوَالِكُمْ إِنَّهُ كَانَ حُوبًا كَبِيرًا ﴾
  «واموال ایتام را به آنها بدهید واموال بد خود را با اموال خوب آنها عوض نکنید واموال آنان را همراه اموال خودتان با مخلوط کردن یا تبدیل نمودن نخورید، زیرا این گناه بزرگی است.»

  ...............................

  شکوفه های برفی ( ایتام )

  آیه‌ي 6 سوره‌ي نساء:
  ﴿ وَابْتَلُواْ الْيَتَامَى حَتَّىَ إِذَا بَلَغُواْ النِّكَاحَ فَإِنْ آنَسْتُم مِّنْهُمْ رُشْدًا فَادْفَعُواْ إِلَيْهِمْ أَمْوَالَهُمْ وَلاَ تَأْكُلُوهَا إِسْرَافًا وَبِدَارًا أَن يَكْبَرُواْ وَمَن كَانَ غَنِيًّا فَلْيَسْتَعْفِفْ وَمَن كَانَ فَقِيرًا فَلْيَأْكُلْ بِالْمَعْرُوفِ فَإِذَا دَفَعْتُمْ إِلَيْهِمْ أَمْوَالَهُمْ فَأَشْهِدُواْ عَلَيْهِمْ وَكَفَى بِاللّهِ حَسِيبًا ﴾
  «ویتیمان را چون به حد بلوغ برسند بیازمایید اگر در آنها رشد یافتید اموالشان را به آنها بدهید و پیش از آنکه بزرگ شوند اموالشان را از روی اسراف نخوردید هرکس که بی نیاز است (از برداشت حق الزحمه) خودداری و آن کس که نیازمند است بطور شایسته (و مطابق با زحمتی که می‌کشد) از آن بخورد و هنگامی‌که اموالشان را به آنها باز می‌گردانید شاهد بگیرید اگر چه خداوند برای محاسبه کافی است.»
  کسی که سرپرستی مال یتیم او را از رسیدگی به زندگی خویش باز داشته دراین صورت می‌تواند به اندازه مناسب و شایسته از مال یتیم استفاده کند و این در صورتی است که به صلاح یتیم باشد، اما اگر ثروت یتیم کم باشد (و طبعا سرپرستی آن نیز وقت زیادی را اشغال نمی‌کند) در این صورت چیزی از مال یتیم برندارد و در این حکم درباره اولیاي ایتام اشاره کرده ومی‌فرماید: «هنگامی‌که می‌خواهید اموال آنها رابه دست آنها بسپارید گواه بگیرید» تا جای اتهام و نزاع و گفتگو باقی نماند و در پایان آیه می‌فرماید که حساب کننده واقعی خداست و مهمتر از هر چیز این است که حساب شما نزد او روشن باشد، او است که اگر خیانتی از شما سرزند و برگواهان مخفی ماند به حساب آن رسیدگی خواهد گرديد.

  شکوفه های برفی ( ایتام )

  ادامه دارد ...........................

  http://danyalsalehi.blogfa.com/post/12

  ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۷/۰۴ در ساعت ۱۷:۵۴
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  آیه 82 سوره کهف:
  ﴿ وَأَمَّا الْجِدَارُ فَكَانَ لِغُلَامَيْنِ يَتِيمَيْنِ فِي الْمَدِينَةِ وَكَانَ تَحْتَهُ كَنزٌ لَّهُمَا وَكَانَ أَبُوهُمَا صَالِحًا فَأَرَادَ رَبُّكَ أَنْ يَبْلُغَا أَشُدَّهُمَا وَيَسْتَخْرِجَا كَنزَهُمَا رَحْمَةً مِّن رَّبِّكَ ﴾
  «واما آن دیوار از آن دو نوجوان یتیم در آن شهر بود و زیر آن گنجی متعلق به آن دو وجود داشت وپدرشان مرد صالحی بود و پروردگار تو می‌خواست آنها به حد بلوغ برسند وگنجشان را استخراج کنند این رحمتی از پرودگارت بود.»
  حضرت خضر به حضرت موسی می فرماید دلیل تعمیر این دیوار آن بود که من مامور بودم به خاطر نیکوکاری پدر ومادر این دو یتیم، آن دیوار را بسازم، مبادا سقوط کند گنج ظاهر شود وبه خطر بیفتد.
  تفسیر نمونه ج 12 ص 548
  حفظ اموال یتیمان، واجب است (لِغُلَامَيْنِ يَتِيمَيْنِ)
  پیامبر اکرم(ص) در روایتی فرمودند: آن گنج، کلماتی حکیمانه بود که بر صحیفه ای از طلا نوشته شده بود. مضمون آن حکمت ها این بود: تعجب از کسی که ایمان به تقدیر الهی دارد، چرا محزون می شود شگفت از کسی که یقین به مرگ دارد، چرا شاد است، یقین به حساب دارد، چرا غافل است، یقین به رزق دارد، چرا خود را به زحمت بیش از اندازه می‌اندازد و یقین به دگرگونی دنیا دارد، چرا به آن اطمینان می کند.
  تفسیر نور ج 16 ص 214و215
  شکوفه های برفی ( ایتام )

  آیه 7 سوره حشر:
  ﴿ مَّا أَفَاء اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَى فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ كَيْ لَا يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الْأَغْنِيَاء مِنكُمْ ﴾
  «آنچه را خداوند از اهل این آبادیها به رسولش باز گرداند از آن خدا و رسول و خویشاوندان و یتیمان و مستمندان و در راه ماندگان است تا این مال عظیم دست به دست ثروتمندان شما نگردد... .»
  بعداز بیرون رفتن یهود بنی نضیر از مدینه، باغها و زمینهای کشاورزی و خانه ها و قسمتی از اموال آنها در مدینه باقی ماند جمعی از سران مسلمین خدمت رسول خدا(ص) رسیدند و طبق آنچه سنت عصر جاهلیت به خاطر داشتند عرض کردند: برگزیده های این غنیمت و یک چهارم آنرا برگیر و بقیه را به ما واگذار تا در میان خود تقسيم کنیم آیات فوق نازل شد و با صراحت فرمود: چون برای این غنایم جنگی نشده و مسلمانان زحمتی نکشیده اند تمام آن در اختیار رسول الله قرارگیرد.
  خداوند در این آیه موارد مصرفی زکات را بیان می کند 1-سهم خداوند 2-سهم پیامبر
  3-خویشاوندان پیامبر 4-یتیمان و مساکین و در راه ماندگان. این آیه اصل اساسی در اقتصاد اسلامی را بازگو می کند و آن اینکه جهت گیری اقتصاد اسلامی چنین است که در عین احترام به مالکیت خصوصی برنامه را تنظیم کرده که اموال و ثروتها متمرکز در دست گروهی محدود نشود که پیوسته در میان آنها دست به دست بگردد.
  تفسیر نمونه ج23 ص 505-507

  شکوفه های برفی ( ایتام )

  ***
  آیه 41 سوره انفال:
  ﴿ وَاعْلَمُواْ أَنَّمَا غَنِمْتُم مِّن شَيْءٍ فَأَنَّ لِلّهِ خُمُسَهُ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ
  «بدانید هرگونه غنیمتی به دست آوردید خمس آن را برای خدا وبرای پیامبروبرای خویشاوندان و یتیمان و مسکینان و واماندگان در راه از آنها است... »
  منظور از یتیمان و مسکینان و واماندگان در راه تنها بنی هاشم و سادات می‌باشند اگر چه ظاهر آیه مطلق است و قیدی در آن دیده نمی‌شود.


  .................................

  شکوفه های برفی ( ایتام )

  آیه‌ي 10سوره‌ي نساء:
  ﴿ إِنَّ الَّذِينَ يَأْكُلُونَ أَمْوَالَ الْيَتَامَى ظُلْمًا إِنَّمَا يَأْكُلُونَ فِي بُطُونِهِمْ نَارًا وَسَيَصْلَوْنَ سَعِيرًا ﴾
  «کسانی که اموال یتیمان را به ظلم و ستم می‌خوردند در حقیقت تنها آتش می‌خورند و به زودی در شعله های آتش می‌سوزند.»
  آنها که مال یتیم را می‌خورند گرچه چهره ظاهری عملشان بهره گیری از غذاهای لذیذ و رنگین است، اما چهره واقعی این غذاها آتش سوزان است و همین چهره است که در قیامت آشکار می‌شود.
  چهره واقعی عمل همیشه تناسب خاصی با کیفیت ظاهری این عمل دارد همان گونه که خوردن مال یتیم وغصب حقوق او قلب اورا می‌سوزاند و روح او را آزار می‌دهد چهره واقعی این عمل آتش سوزان است.
  رسول اکرم(ص)، امير المؤمنين(ع) و حضرت کاظم(ع)، رضا(ع) و جواد(ع) خوردن مال يتيم را از گناهان کبيره شمرده اند و از گناهاني است که خداوند وعده آتش بر آن داده بلکه تصريح به کبيره بودن آن فرموده است.
  در حدیثی از امام باقر(ع) یا امام صادق(ع) نقل شده که کسی سوال کرد این مجازات آتش درباره چه مقدار از غصب مال یتیم است فرمود: «در برابر دو درهم»
  تفسیر نمونه ج 3 ص 317-318
  شکوفه های برفی ( ایتام )
  ادامه دارد ..................

  http://danyalsalehi.blogfa.com/post/12

  ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۷/۰۴ در ساعت ۱۷:۵۶
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  آیه‌ي 3 سوره‌ي نساء:  ﴿ وَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُواْ فِي الْيَتَامَى فَانكِحُواْ مَا طَابَ لَكُم مِّنَ النِّسَاء
  «و اگر می‌ترسید که به هنگام ازدواج با دختران یتیم عدالت را رعایت نکنید از ازدواج با آنان چشم پوشی کنید وبا زنان پاک دیگر ازدواج نمايد.‌«
  قبل از اسلام معمول بود که بسیاری از مردم حجاز دختران یتیم را به عنوان تکفل و سرپرستی به خانه خود می‌بردند و بعد آنها را هم تملک می‌کردند و چون همه کار دست آنها بود حتی مهریه آنها را کمتر از معمول قرار می‌دادند و هنگامی‌که کمترین ناراحتی از آنها پیدا می‌کردند به آسانی آنها را رها می‌ساختند و در حقیقت حاضر نبودند حتی به شکل یک همسر معمولی با آنها رفتار نمایند.
  در این هنگام آیه فوق نازل شد و به سرپرستان ایتام دستور داد در صورتی با دختران یتیم ازدواج کنند که عدالت را بطور کامل درباره آنها رعایت نمایند و در غیر این صورت از آنها چشم پوشی کرده و همسران خود را از زنان دیگر انتخاب نمایند.
  تفسیر نمونه ج 3 ص 286
  شکوفه های برفی ( ایتام )
  2- نيكي نمودن و احسان به ايتام
  آیه‌ي 83 سوره‌ي بقره:  ﴿ وَإِذْ أَخَذْنَا مِيثَاقَ بَنِي إِسْرَائِيلَ لاَ تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللّهَ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ
  «[و به ياد آوريد] زماني را كه از بني‌اسرائيل پيمان گرفتيم كه جز خداوند يگانه را نپرستيد و نسبت به پدر و مادر و نزديكان و يتيمان و بينوايان نيكي كنيد...»

  ...............................
  شکوفه های برفی ( ایتام )

  آیه‌ي 36 سوره‌ي نساء:
  ﴿ وَاعْبُدُواْ اللّهَ وَلاَ تُشْرِكُواْ بِهِ شَيْئًا وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَبِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَالْجَارِ ذِي الْقُرْبَى وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالجَنبِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ﴾
  «و خدا را بپرستید و هیچ چیز را همتای او قرار ندهید و به پدر و مادر نیکی کنید همچنین به خویشاوندان و یتیمان و مسکینان و همسایه نزدیک و دور و دوست و همنشین و واماندگان سفر و بردگانی که مالک آنها هستید.....»

  ..............................


  شکوفه های برفی ( ایتام )  آیه‌ي 17 از سوره‌ي فجر:
  ﴿ كَلَّا بَل لَّا تُكْرِمُونَ الْيَتِيمَ ﴾
  «چنان نيست كه شما خيال مي‌كنيد، بلكه شما يتيمان را گرامي نمي‌داريد.» ......................


  نکات مهم قابل فهم از این آیات
  1- مهمتر از جسم یتیم روح اوست که باید گرامی داشته شود. (تُكْرِمُونَ)
  2- کمبودهای روحی را با احترام و محبت جبران کنید اولین انتظار یتیمان احترام به شخصیت آنهاست. (تُكْرِمُونَ الْيَتِيمَ)
  3- در مورد کارهای خداوند قضاوت نا بجا نکنید دلیل تنگی رزق را بی‌اعتنائی خداوند مپندارید بلکه نتیجه عملکرد خودتان بدانید. (وَلَا تَحَاضُّونَ)
  4- تکریم خداوند از شما باید سبب تکریم شما از یتیمان باشد نه برعکس. (تُكْرِمُونَ)
  تفسیر نور ج12 ص 477

  ادامه دارد
  http://danyalsalehi.blogfa.com/post/12

  ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۷/۰۴ در ساعت ۱۷:۵۳
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  آیه‌ي 9سوره‌ي نساء:
  ﴿ وَلْيَخْشَ الَّذِينَ لَوْ تَرَكُواْ مِنْ خَلْفِهِمْ ذُرِّيَّةً ضِعَافًا خَافُواْ عَلَيْهِمْ فَلْيَتَّقُوا اللّهَ وَلْيَقُولُواْ قَوْلًا سَدِيدًا ﴾
  «اگر کسانی که فرزندان ناتوانی از خود به یادگار بگذارند از آینده آنان می‌ترسند باید (ازستم درباره یتیمان مردم) بترسند از مخالفت خدا بپرهیزند و سخنی استوار بگویند.»
  ....................................

  شکوفه های برفی ( ایتام )


  آیه‌ي 1-2 سوره‌ي ماعون:
  ﴿ أَرَأَيْتَ الَّذِي يُكَذِّبُ بِالدِّينِ* فَذَلِكَ الَّذِي يَدُعُّ الْيَتِيمَ ﴾
  «آيا ديدي آن را كه دين و روز قيامت را دروغ مي‌پندارد؟ پس او كسي است كه يتيم را از خود مي راند.» .............................

  شکوفه های برفی ( ایتام )  آیه‌ي 127سوره‌ي نساء:
  ﴿ ... وَأَن تَقُومُواْ لِلْيَتَامَى بِالْقِسْطِ وَمَا تَفْعَلُواْ مِنْ خَيْرٍ فَإِنَّ اللّهَ كَانَ بِهِ عَلِيمًا ﴾
  «... واینکه با یتیمان با انصاف رفتار کنید هر کار خیری انجام می دهید خدا از آن آگاه است»
  حفظ حقوق یتیمان وظیفه همگانی است باید جامعه اسلامی برای اجرای عدالت در میان یتیمان قیام کند (وَأَن تَقُومُواْ لِلْيَتَامَى - بِالْقِسْطِ)
  بر خورد عادلانه بایتیم نمونه کار خیراست (وَمَا تَفْعَلُواْ مِنْ خَيْرٍ)
  خدمت وحمایت از یتیمان فراموش نشود و ایمان به علم الهی بهترین تشویق برای انجام کار خیراست (فَإِنَّ اللّهَ كَانَ بِهِ عَلِيمًا)
  تفسیر نور ج 2ص 398

  شکوفه های برفی ( ایتام )
  آیه‌ي 220 سوره‌ي بقره:
  ﴿ وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْيَتَامَى قُلْ إِصْلاَحٌ لَّهُمْ خَيْرٌ وَإِنْ تُخَالِطُوهُمْ فَإِخْوَانُكُمْ وَاللّهُ يَعْلَمُ الْمُفْسِدَ مِنَ الْمُصْلِحِ وَلَوْ شَاء اللّهُ لأعْنَتَكُمْ إِنَّ اللّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ ﴾
  «و در باره يتيمان از تو مى‏پرسند بگو به صلاح آنان كار كردن بهتر است و اگر با آنان همزيستى كنيد برادران [دينى] شما هستند و خدا تباهكار را از درستكار باز مى‏شناسد و اگر خدا مى‏خواست [در اين باره] شما را به دشوارى مى‏انداخت آرى خداوند توانا و حكيم است.» ............................

  شکوفه های برفی ( ایتام )  آیه‌ي 8 سوره‌ي نساء:
  ﴿ وَإِذَا حَضَرَ الْقِسْمَةَ أُوْلُواْ الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينُ فَارْزُقُوهُم مِّنْهُ وَقُولُواْ لَهُمْ قَوْلًا مَّعْرُوفًا ﴾
  «واگر بهنگام تقسیم ارث، خویشاوندان و یتیمان و مستمندان، حضور داشته باشند، چیزی از آن اموال را به آنها بدهید و با آنان بطور شایسته سخن بگویید.» ...............
  شکوفه های برفی ( ایتام )


  3- انفاق وکمک مالی به ايتام
  آیه‌ي 215 سوره‌ي بقره:
  ﴿ يَسْأَلُونَكَ مَاذَا يُنفِقُونَ قُلْ مَا أَنفَقْتُم مِّنْ خَيْرٍ فَلِلْوَالِدَيْنِ وَالأَقْرَبِينَ وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا تَفْعَلُواْ مِنْ خَيْرٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِيمٌ ﴾
  «از تو مى‏پرسند چه چيزى انفاق كنند [و به چه كسى بدهند] بگو هر مالى انفاق كنيد به پدر و مادر و نزديكان و يتيمان و مسكينان و به در راه مانده تعلق دارد و هر گونه نيكى كنيد البته خدا به آن داناست.» .............................
  شکوفه های برفی ( ایتام )


  آیه‌ي 177 سوره‌ي بقره:
  ﴿ لَّيْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَكِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَالْمَلآئِكَةِ وَالْكِتَابِ وَالنَّبِيِّينَ وَآتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينَ
  «نيكي[تنها] اين نيست كه به هنگام نماز صورت خود را به سوي مشرق و مغرب كنيد، بلكه نيكوكار كسي است كه به خدا و روز رستاخيز و فرشتگان و كتاب آسماني و پيامبران ايمان آورد و مال خود را با تمام علاقه‌اي كه به آن دارد به خويشاوندان و يتيمان و از كارافتادگان و... انفاق كند...».........................
  شکوفه های برفی ( ایتام )


  4- غذا دادن و اطعام ايتام
  آیه‌ي 14و15 سوره‌ي بلد:
  ﴿ أَوْ إِطْعَامٌ فِي يَوْمٍ ذِي مَسْغَبَةٍ *يَتِيمًا ذَا مَقْرَبَةٍ ﴾
  در این آیات مورد بحث بندگان ناسپاسی را مورد ملامت و سرزنش قرار می‌دهد که چگونه با داشتن آن همه وسائل سعادت راه نجات را نپیمودند. در این آیات می‌فرماید این انسان ناسپاس از آن گردنه بزرگ بالا نرفت و می‌فرماید تو نمی‌دانی آن گردنه چیست آزاد کردن برده است یا اطعام کردن در روز گرسنگی یتیمی از خویشاوندان را یا مستمندی به خاک افتاده را.

  ..........................................

  شکوفه های برفی ( ایتام )
  ***
  آیه‌ي 8 سوره‌ي انسان:
  ﴿ وَيُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْكِينًا وَيَتِيمًا وَأَسِيرًا ﴾
  «غذای خودر را با اینکه به آن علاقه (و نیاز) دارند به مسکین و یتیم و اسیر می دهند.» ...............................
  شکوفه های برفی ( ایتام )  5- سرپرستي ايتام
  آیه‌ي 6و7و8و9و10و11 سوره‌ي ضحي:
  ﴿ أَلَمْ يَجِدْكَ يَتِيمًا فَآوَى* وَوَجَدَكَ ضَالًّا فَهَدَى* وَوَجَدَكَ عَائِلًا فَأَغْنَى* فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلَا تَقْهَرْ* وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ* وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ ﴾
  «آيا او تو را يتيمي نيافت و پناه داد؟ و تو را گمشده يافت و هدايت کرد؟ و تو را فقير يافت و بي نياز نمود؟ حال که چنين است يتيم را تحقير مکن و سؤال کننده را از خود مران و نعمت هاي پروردگارت را بازگو کن.» ................................

  در این آیات دو مسئولیت درباره یتیمان ذكر شده است:
  1-برطرف كردن نیازهای مالی آنها
  2-جبران كمبودهای عاطفی آنان
  http://danyalsalehi.blogfa.com/post/12

  ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۷/۰۴ در ساعت ۱۷:۵۱
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  اهمیت حق و حقوق ایتام در قرآن


  قرآن درباره حفظ حقوق یتیم و مراعات حال او و رسیدگی و تكفّل امور یتیمان سفارش فراوان كرده است. ولی چون احتمال لغزش مالی و سوء استفاده كردن از اموال یتیمان بسیار است، لذا هشدار بیشتری لازم است، به گونه ای كه از نزدیك شدن به آن نیز نهی شده و تصرّف ظالمانه در اموال یتیمان، خوردن آتش شمرده شده است...

  شکوفه های برفی ( ایتام )
  آیه 34 سوره اسراء «وَلَا تَقْرَبُواْ مَالَ الْیَتِیمِ إِلَّا بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ حَتَّی یَبْلُغَ أَشُدَّهُ وَ أَوْفُواْ بِالْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ كَانَ مَسْئُولاً » و به مال یتیم، جز به بهترین راه (كه به نفع یتیم باشد) نزدیك نشوید، تا آنكه به حدّ بلوغ و رشدش برسد (آنگاه اموالش را به او بر می گردانید) .
  و به پیمان وفا كنید، كه (در قیامت) از عهد و پیمان سۆال خواهد شد.
  نكته ها:

  كلمه ی «اَشُدّ» از «شَدّ»، به معنای استحكام و رشد است در اینجا منظور مرحله ی رشد یتیم و استحكام جسمی و روحی در حفظ اموالش می باشد.
  قرآن درباره حفظ حقوق یتیم و مراعات حال او و رسیدگی و تكفّل امور یتیمان سفارش فراوان كرده است. ولی چون احتمال لغزش مالی و سوء استفاده كردن از اموال یتیمان بسیار است، لذا هشدار بیشتری لازم است، به گونه ای كه از نزدیك شدن به آن نیز نهی شده و تصرّف ظالمانه در اموال یتیمان، خوردن آتش شمرده شده است. [1]

  ..............................

  http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=243509

  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.htmlاطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود