جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: طبق حدیث به چه کسانی نباید سلام کرد یا جواب سلام داد!؟

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما طبق حدیث به چه کسانی نباید سلام کرد یا جواب سلام داد!؟

با سلام و صلوات
    متاسفانه در جامعه شاهد بدحجابی و بدهنجاری مردان و زنان هستیم و ممکن است در اقوام نزدیک هم باشد.
    دین اسلام در قبال اینان چه احکامی دارد؟
    -مثلا شخصی که نماز نمیخواند از دیدگاه امام محمدباقر ع کافر محسوب میشود و آیا باید به او با دیدنش سلام کرد؟ و یا اگر سلام کرد جواب داد؟ (قبلا طبق عادت همیشه من سلام کننده بودم و حالی اگر بخواهم طوری دیگر رفتار کنم برایم سخت هست)
    -کسی که بدحجابیش بیداد میکند وارد جمعی میشود و سلام میکند آیا باید جوابش را داد یا امر به معروفمان بد محلی و عدم جواب باشد؟
    - کسی هست که شرایط یک انسان معمولی و عاقل را ندارد شایسته است بر او سلام کنیم؟
    در روایات از اینکه سلام کردن باعث سلامتی میشود سخن های زیادی ایراد گردیده و خود من شاهد ثمکرات مثبتش بودم مثلا با کسی قهر کردم و با سلام گفتن و جواب او همه کدورات بر طرف شد و کینه ای در دل نداریم. اما آیا اسلام سلام کردن و جواب گفتن را همیشه جایز میداند؟
    لطفا به این موضوع با دقت فراوان جواب دهید چرا که در جامعه سر و کار داریم و باید خودمان را اصلاح کنیم.
    متشکرم

2.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

طبق حدیث به چه کسانی نباید سلام کرد یا جواب سلام داد!؟

کارشناس بحث: استاد بصیر

ویرایش توسط حکمت : ۱۳۹۲/۰۷/۰۸ در ساعت ۲۱:۵۱

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط M.javad نمایش پست
    متاسفانه در جامعه شاهد بدحجابی و بدهنجاری مردان و زنان هستیم و ممکن است در اقوام نزدیک هم باشد.
    با سلام و احترام. نسبت به بی حجابی باید نهی از منکر نمود. منتها باید شرایط آن را رعایت کرد و به گونه ای نهی از منکر نکنیم که فرد خاطی احساس کند ما خود را از او برتر یا بهتر می دانیم بلکه دلسوزانه و از سرِ خیر خواهی باشد.

-مثلا شخصی که نماز نمیخواند از دیدگاه امام محمدباقر ع کافر محسوب میشود و آیا باید به او با دیدنش سلام کرد؟ و یا اگر سلام کرد جواب داد؟ (قبلا طبق عادت همیشه من سلام کننده بودم و حالی اگر بخواهم طوری دیگر رفتار کنم برایم سخت هست)
    کسی که نماز نمی خواند مانند کافر است نه این که احکام کافر بر او جاری شود و نجس باشد. این روایت زشتیِ عمل بی نماز را می رساند و نزدیک بودن او به کفر را.
    شاید سلام کردنِ ما در برخی شرایط حتی باعث نمازخوان شدنِ طرف مقابل و جذب او به نیکی و عبادت گردد.

-کسی که بدحجابیش بیداد میکند وارد جمعی میشود و سلام میکند آیا باید جوابش را داد یا امر به معروفمان بد محلی و عدم جواب باشد؟
    بدحجابی گناه است و باید نهی از منکر شود. جواب سلام هم واجب است باید داده شود. و ایندو منافاتی باهم ندارند.

سلام کردن به طور کلی پسندیده است اثرات مثبت و سازنده ای دارد. اگر سلام کردنِ بر اینگونه افراد مفسده ای نداشته باشد، سلام به آنها نیز خوب است.

در روایات از اینکه سلام کردن باعث سلامتی میشود سخن های زیادی ایراد گردیده و خود من شاهد ثمکرات مثبتش بودم مثلا با کسی قهر کردم و با سلام گفتن و جواب او همه کدورات بر طرف شد و کینه ای در دل نداریم. اما آیا اسلام سلام کردن و جواب گفتن را همیشه جایز میداند؟
    سلام کردن همیشه پسندیده و خوب است مگر در مواقعی که در روایت از آن نهی شده است مانند:
    امام صادق(علیه السلام) نقل می کنند که پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند: شما بر اهل کتاب یعنی یهود و نصاری سلام را آغاز نکنید و اگر آنها بر شما سلام کنند بگویید: "علیکم" و با آنها مصافحه نکنید و آنها را با کنیه صدا نزنید مگر آنکه مجبور باشید.
    یا در مواقعی که سلام کردن باعث به زحمت انداختن طرف مقابل می شود که در روایت به برخی از آنها اشاره کرده است مانند :
    امام صادق(علیه السلام) فرمودند: بر سه کس سلام لازم نیست:
    1- بر کسی که با جنازه همراه است .
    2- بر آن که به نماز جمعه می رود .
    3- بر کسی که داخل حمام باشد .
    در علت و فلسفه این موضوع شاید بتوان گفت که لازم است در این موارد سه گانه توجه فرد به موضوع و کاری باشد که در حال انجام آن است و لذا سلام کردن بر آنها لزومی ندارد. کسی که با جنازه همراه ا ست به مشایعت مسلمانی می رود که نیاز دارد به او توجه شود و برای ورودش به برزخ و عالم آخرت نیازمند توجه و دعاست پس باید کسی که همراه جنازه می رود تمام توجه خود را به او معطوف نماید و در حد خود به او کمک کند. سفرش را با خاطری آسوده آغاز نماید!
    کسی هم که به نماز جمعه می رود برای یک مهمانی در روز عید جمعه حاضر می شود و باید تمام توجه خود را معطوف این موضوع نماید!
    کسی هم که در حمام است، قدر مسلم مشغول کار شست وشوست پس سلام کردن به او لزومی ندارد!

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

با سلام و احترام. نسبت به بی حجابی باید نهی از منکر نمود. منتها باید شرایط آن را رعایت کرد و به گونه ای نهی از منکر نکنیم که فرد خاطی احساس کند ما خود را از او برتر یا بهتر می دانیم بلکه دلسوزانه و از سرِ خیر خواهی باشد.

کسی که نماز نمی خواند مانند کافر است نه این که احکام کافر بر او جاری شود و نجس باشد. این روایت زشتیِ عمل بی نماز را می رساند و نزدیک بودن او به کفر را.
    شاید سلام کردنِ ما در برخی شرایط حتی باعث نمازخوان شدنِ طرف مقابل و جذب او به نیکی و عبادت گردد.

بدحجابی گناه است و باید نهی از منکر شود. جواب سلام هم واجب است باید داده شود. و ایندو منافاتی باهم ندارند.

سلام کردن به طور کلی پسندیده است اثرات مثبت و سازنده ای دارد. اگر سلام کردنِ بر اینگونه افراد مفسده ای نداشته باشد، سلام به آنها نیز خوب است.

سلام کردن همیشه پسندیده و خوب است مگر در مواقعی که در روایت از آن نهی شده است مانند:
    امام صادق(علیه السلام) نقل می کنند که پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند: شما بر اهل کتاب یعنی یهود و نصاری سلام را آغاز نکنید و اگر آنها بر شما سلام کنند بگویید: "علیکم" و با آنها مصافحه نکنید و آنها را با کنیه صدا نزنید مگر آنکه مجبور باشید.
    یا در مواقعی که سلام کردن باعث به زحمت انداختن طرف مقابل می شود که در روایت به برخی از آنها اشاره کرده است مانند :
    2- بر آن که به نماز جمعه می رود .
    3- بر کسی که داخل حمام باشد .(کافی، ج2، ص 646)
    در علت و فلسفه این موضوع شاید بتوان گفت که لازم است در این موارد سه گانه توجه فرد به موضوع و کاری باشد که در حال انجام آن است و لذا سلام کردن بر آنها لزومی ندارد. کسی که با جنازه همراه ا ست به مشایعت مسلمانی می رود که نیاز دارد به او توجه شود و برای ورودش به برزخ و عالم آخرت نیازمند توجه و دعاست پس باید کسی که همراه جنازه می رود تمام توجه خود را به او معطوف نماید و در حد خود به او کمک کند. سفرش را با خاطری آسوده آغاز نماید!
    کسی هم که به نماز جمعه می رود برای یک مهمانی در روز عید جمعه حاضر می شود و باید تمام توجه خود را معطوف این موضوع نماید!
    کسی هم که در حمام است، قدر مسلم مشغول کار شست وشوست پس سلام کردن به او لزومی ندارد!
    در برخی از روایات از سلام کردن بی مورد مردان به زنان نیز نهی شده است.

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام و صلوات
    ضمن تشکر از شما
    از کجا بدانیم که دین و مذهب طرف چیست؟
    در روایتی دیدم که منع شده از مذهب و اعتقادات کسی سئوال کرد.
    امام حسن العسکری ع هم فرمود سلام کردن به افراد از نشانه ای بزرگواری بنده است.
    فتبارک الله احسن الخالقین

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

از کجا بدانیم که دین و مذهب طرف چیست؟
    باسلام.
    لزومی ندارد که از مذهب کسی برای سلام کردنِ به او سوال کنیم. اگر در جامعه مسلمین هستیم، اصل بر این است که همه مسلمان باشند. و اگر در جامعه کفار باشیم که تکلیف مشخص است.

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

جمع بندی

سوال
    جواب:
    نسبت به بی حجابی باید نهی از منکر نمود. منتها باید شرایط آن را رعایت کرد و به گونه ای نهی از منکر نکنیم که فرد خاطی احساس کند ما خود را از او برتر یا بهتر می دانیم بلکه دلسوزانه و از سرِ خیر خواهی باشد.

در روایات از اینکه سلام کردن باعث سلامتی میشود سخن های زیادی ایراد گردیده و خود من شاهد ثمکرات مثبتش بودم مثلا با کسی قهر کردم و با سلام گفتن و جواب او همه کدورات بر طرف شد و کینه ای در دل نداریم. اما آیا اسلام سلام کردن و جواب گفتن را همیشه جایز میداند؟ در این مورد باید گفت که سلام کردن همیشه پسندیده و خوب است مگر در مواقعی که در روایت از آن نهی شده است مانند:
    2-
    بر آن که به نماز جمعه می رود
    3- بر کسی که داخل حمام باشد .

درباره علت و فلسفه این موضوع شاید بتوان گفت که لازم است در این موارد سه گانه توجه فرد به موضوع و کاری باشد که در حال انجام آن است و لذا سلام کردن بر آنها لزومی ندارد. کسی که با جنازه همراه ا ست به مشایعت مسلمانی می رود که نیاز دارد به او توجه شود و برای ورودش به برزخ و عالم آخرت نیازمند توجه و دعاست پس باید کسی که همراه جنازه می رود تمام توجه خود را به او معطوف نماید و در حد خود به او کمک کند. سفرش را با خاطری آسوده آغاز نماید!

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری