جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مهربانی و مهرورزی از نگاه معصومین

نوشته
    1,188
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مهربانی و مهرورزی از نگاه معصومین

بررسي طرز بحثهاي پيامبر اسلام (ص) و امامان (ع) با مخالفانشان
    الگوي بسيار ارزنده اي براي چگونگي مبحث است.به عنوان نمونه
    به آنچه از امام صادق (ع) در اين زمينه در کنب حديث ثبت است توجه کنيد: در مقدمه اين حديث معروف توحيد«مفضل بن عمر»چنين مي خوانيم:او مي گويد من در کنار قبر پيغمبر بودم و در عظمت مقام پيامبر (ص) انديشه مي کردم .ناگهان ديدم «ابن ابي العوجاء» (از ماديون معروف) وارد شد و در گوشه اي نشست به طوري که سخنش را مي شنيدم هنگمي که دوستانش اطراف او جمع شدند شروع به سخنان کفر آميزي کردکه نتيجه آن انکار نبوت محمد (ص) و از آن بالاتر انکار خداوند تبارک و تعالي بود،بسيار شيطنت آميز و حساب شده بيان کرد. من از شنيدن سخنان او سخت خشمگين و تاراحت شدم ،برخاستم و فرياد زدم اي دشمن خدا راه الحاد پيش گرفتي؟و خداوندي که تو رادر بهترين صورت آفريده انکار کردي؟ «ابن ابي العوجاء»رو به من کرد و گفت:توکيستي؟اگر از دانشمندان علم کلامي ،دليلي بياور تا از تو پيروي کنيم و اگر نيستي سخن مگو و اگر از پيروان جعفربن محمد صادقهستي او اين چنين با ما سخن نمي گويد و مانند برخورد تو برخورد نمي کند. او از اين بالاتر از ما شنيده است هرگز به ما فحش و ناسزا نگفته و در پاسخ ما راه خشونت و تعدي نپيموده ،او بردبار ،عاقل،هوشيار و متيني است که هرگز سبکسري دامن گيرش نمي شود،او به خوبي به سخنان ما گوش فرا مي دهد ،حرفهاي ما را مي شنود و از دلائل ما آگاه مي شود،هنگامي که تمام حرف خود را زديم و گمان کرديم که ما بر او پيروز شديمبا متانت شروع به به سخن مي کند با جمله هاي کوتاه و فشرده تمام دلائل ما را پاسخ مي گويد و بهانه هاي ما را قطع مي کند ،آنچنان که گوئي قدرت بر پاسخ گفتن نداريم ،تو اگر از پيروان و ياران او هستي اينچنين با ما سخن بگو: (توحيد المفضل اوائل کتاب) . در روايات اسلامي که در تفسير آيه 29 سوره فتح آمده است تأکيد فراواني روي اصل «رحماءبينهم»ديده مي شود.از جمله در حديثي از امام صادق (ع) مي خوانيم: «مسلمان برادر مسلمان است به او ستم نمي کند،تنهايش نمي گذارد،تهديدش نمي کند و سزاوار است مسلمان در ارتباط و پيوند و تعاون و محبت و مواسات با نيازمندان کوشش کند و نسبت به يکديگر مهربان باشند تا مطابق گفته خداوند «رحماءبينهم» نسبت به يکديگر رفتار کنيد و حتي در غياب آنها نسبت به امورشان دلسوزي کنيد ،آنگونه که انصار در عصر رسول الله بودند

2. تشکر

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری