جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برای نماز اول وقت مغرب قبل از دمیده ستاره اول نمازم را می خوانم حکمش چیست؟!

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما برای نماز اول وقت مغرب قبل از دمیده ستاره اول نمازم را می خوانم حکمش چیست؟!

باسلام و صلوات
    طبق این احادیث من نماز مغرب را قبل از دمیدن اولین ستاره میخوانم حکمش چیست؟
    در برخی شهر ها رسم شده که حتما باید هوا تاریک بشه تا وقت گفتن اذان مغرب برسد و بعد نماز حتی به جماعت خوانده شود.
    امام العصر عج فرمودند ملعون است کسی که نماز مغربش را بدون عذری بتاخیر بیندازد تا ستارگانی در آسمان پدیدار بشه.
    امام جعفر صادق ع هم در وقت سرخی خورشید نماز غفیله میخواندند.
    دوست دارم نمازم به جماعت خوانده بشه اما اذان را دیر میگویند و ستاره در آسمان دمیده تا نماز مغرب ادا شود.
    بررسی کردم از آنجا که طبق ساعات اعلام شده نماز اتفاق می افتد در حالی که طبق حدیث اشتباه هست و عملا صبر میکنند تا ستاره درآمده باشد بعد نماز خوانده میشود تازه پس از چند بار اذان گفتن و اقامه خواندن.فکر میکنم از فضیلت اصلیش بیرون می رود.
    بعضی ها گفتند نماز جماعت خوانده بشه بهتر از فرادی خواندن است قبول دارم اما این احادیث که الکی نیستند پس تکلیف چیست؟
    نمازم طوری شده که بعد از اتمام آن پس از گذشت مدتی کم ستاره در می آید و هوا کاملا تاریک نشده و هنوز هم اذانی گفته نشده.
    قبلا یکسزی میخواندم و بعد با جماعت هم می خواندم اما با گذشت زمان زمان اولی نزدم بالاتر از حتی جماعت بود.
    حدیث را هم به امام جماعت گفتم قبول داشت اما باز طبق قبل میخواندند. پس حق داشتم که فراید بخوانم و جماعت نخوانم !؟

2. تشکر

3.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 11 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

برای نماز اول وقت مغرب قبل از دمیده ستاره اول نمازم را می خوانم حکمش چیست؟!

کارشناس بحث: استاد اسراء

نوشته
    116
    مورد تشکر
    44 پست
    حضور
    1 روز 18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط M.javad نمایش پست
    باسلام و صلوات
    طبق این احادیث من نماز مغرب را قبل از دمیدن اولین ستاره میخوانم حکمش چیست؟
    در برخی شهر ها رسم شده که حتما باید هوا تاریک بشه تا وقت گفتن اذان مغرب برسد و بعد نماز حتی به جماعت خوانده شود.
    امام العصر عج فرمودند ملعون است کسی که نماز مغربش را بدون عذری بتاخیر بیندازد تا ستارگانی در آسمان پدیدار بشه.
    امام جعفر صادق ع هم در وقت سرخی خورشید نماز غفیله میخواندند.
    دوست دارم نمازم به جماعت خوانده بشه اما اذان را دیر میگویند و ستاره در آسمان دمیده تا نماز مغرب ادا شود.
    بررسی کردم از آنجا که طبق ساعات اعلام شده نماز اتفاق می افتد در حالی که طبق حدیث اشتباه هست و عملا صبر میکنند تا ستاره درآمده باشد بعد نماز خوانده میشود تازه پس از چند بار اذان گفتن و اقامه خواندن.فکر میکنم از فضیلت اصلیش بیرون می رود.
    بعضی ها گفتند نماز جماعت خوانده بشه بهتر از فرادی خواندن است قبول دارم اما این احادیث که الکی نیستند پس تکلیف چیست؟
    نمازم طوری شده که بعد از اتمام آن پس از گذشت مدتی کم ستاره در می آید و هوا کاملا تاریک نشده و هنوز هم اذانی گفته نشده.
    قبلا یکسزی میخواندم و بعد با جماعت هم می خواندم اما با گذشت زمان زمان اولی نزدم بالاتر از حتی جماعت بود.
    حدیث را هم به امام جماعت گفتم قبول داشت اما باز طبق قبل میخواندند. پس حق داشتم که فراید بخوانم و جماعت نخوانم !؟
    میدانید که وقت فضیلت نماز مغرب از اول اذان مغرب است تا حدود 30 دقیقه بعد از اذان مغرب
    از طرفی روایات فراوانی داریم که می فرمایندنسبت نماز جماعت و فرادی مثل دریا و قطره است و پیامبر مکرم اسلام صلوا ت الله علیه و اله فرمودند کسی که یک رکعت از جماعت از او فوت شود حتی اگر به اندازه ی کوهی طلای سرخ صدقه دهد ثواب فوت شده ی یک رکعت جماعت را نمی تواند بدست اورد
    ،حال اگر امر دائر باشد بین این که نماز مغرب را در اول وقت فضیلت فرادی بخوانیم و اینکه ان را در وسط وقت فضیلت بخوانیم ولی بجماعت؛ طبیعی است که اگر از ائمه ی اطهار هم سوال شود طبق این رویات قاعدتا باید نظرشان وری جماعت باشد و اصلا قابل مقایسه با نماز فرادای زودتر نیست.
    موفق باشید

6. تشکر

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط اسراء نمایش پست
    میدانید که وقت فضیلت نماز مغرب از اول اذان مغرب است تا حدود 30 دقیقه بعد از اذان مغرب
    از طرفی روایات فراوانی داریم که می فرمایندنسبت نماز جماعت و فرادی مثل دریا و قطره است و پیامبر مکرم اسلام صلوا ت الله علیه و اله فرمودند کسی که یک رکعت از جماعت از او فوت شود حتی اگر به اندازه ی کوهی طلای سرخ صدقه دهد ثواب فوت شده ی یک رکعت جماعت را نمی تواند بدست اورد
    ،حال اگر امر دائر باشد بین این که نماز مغرب را در اول وقت فضیلت فرادی بخوانیم و اینکه ان را در وسط وقت فضیلت بخوانیم ولی بجماعت؛ طبیعی است که اگر از ائمه ی اطهار هم سوال شود طبق این رویات قاعدتا باید نظرشان وری جماعت باشد و اصلا قابل مقایسه با نماز فرادای زودتر نیست.
    موفق باشید
    باسلام
    فرمایشاتی را که فرمودید تقریبا نیدانستم و متشکرم اما سئوال من را پاسخ ندادید؟
    حکمش چیست؟
    برخی میگفتند باید دوباره بخوانی برخی گفتند درست است!
    اما حقیقت چیست حتی اگر لازم باشد همه را دوباره بخوانم.
    خوبه انسان برای حقیقت زندگی کنه نه برای نادانی هایش.
    بنده قبلا روایتی دیدم که شخصی در راه با امام زمان برخورد کرد و بعد اون شخص به حضرت قلیان و سیگار تعارف کرد برخی هم گفتند چای هم بوده که حضرت فرمود ما از این فضولات مصرف نمیکنیم.
    بعد که فهمیدم تا تقریبا دوسال چای نخوردم
    روایتی دیدم که امام درخواست چای کرد و طرف چای خشک نداشت و حضرت تهیه کرد و نوشیدند.
    دوباره نوشیدم
    اگر هم بدانم حضرت چه رفتارهایی برای سلامتی مفید است و انجام میدادند را انجام میدهم.
    حالا از روایات فکر کردم اهل بیت این طور نماز میخوانند خواستم خود را تطبیق دهم شاید سئوالات من و ما هم اتمام حجتی باشد که چقدر به اوامر ایشان پایبندیم و گر نه ، نه من شما را دیدم و نه شما مرا.
    هدف رسیدن به کمال بوده و کمال هر کس هم متفاوت هست مخصوص خودش با احکام یکسان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری