جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه نفسمان را معاقبه کنیم؟

نوشته
    58
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 14 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    40
    آپلود
    0
    گالری
    5

پرسش چگونه نفسمان را معاقبه کنیم؟

سلام

چگونه نفسمان را معاقبه کنیم؟ یا راههای معاقبه نفس چه میتواند باشد؟
    در راه سیروسلوک زیاد از چهار کلمه مشارطه- مراقبه-محاسبه و معاقبه صحبت میشود.اما سوالی که من دارم اینستکه راههای معاقبه چیست؟آیا فقط روزه کارگشاست؟چون برایم روزه گرفتن چند روز متوالی مشکل هست من چه باید بکنم.
    آیا قرآن خواندن یا ذکر استغفار ممکن است؟ یا مثلا کم غذا خوردن یا نماز مستحبی خواندن؟ لطفا اگر ممکن است چندین راه عملی ذکر کنید.
    بسیار متشکرم.
    .... دوست میدارید دنیای شتابنده را (20)
    و وامیگذارید آخرت را (21) ..
    ...
    سوره قيامت

2.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

چگونه نفسمان را معاقبه کنیم؟

کارشناس بحث: استاد سمیع

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سحرناز نمایش پست
    سلام

در راه سیروسلوک زیاد از چهار کلمه مشارطه- مراقبه-محاسبه و معاقبه صحبت میشود.اما سوالی که من دارم اینستکه راههای معاقبه چیست؟آیا فقط روزه کارگشاست؟چون برایم روزه گرفتن چند روز متوالی مشکل هست من چه باید بکنم.
    آیا قرآن خواندن یا ذکر استغفار ممکن است؟ یا مثلا کم غذا خوردن یا نماز مستحبی خواندن؟ لطفا اگر ممکن است چندین راه عملی ذکر کنید.
    بسیار متشکرم.
    باسمه تعالی
    باسلام و تشکر از سوالی که مطرح فرمودید:
    با توجه به اینکه هدف از معاقبه نفس،سختی دادن به نفس و مجازات کردن آن است و حضرت علی علیه السلام در بیانی می فرمایند:
    «انِ اسْتَصْعَبَتْ عَلَیهِ نَفْسُهُ فى ما تَكْرَهُ لَمْ يُعْطِها سُؤْلَها فى ما تُحِبُّ» هرگاه نفس در انجام وظایفى که خوش ندارد، سرکشى کند (و به راه گناه برود) او هم از آنچه دوست دارد محرومش مى ‏سازد (و از این طریق نفس سرکش را مجازات مى‏کند).

پس به فراخور حال خود راهی را باید انتخاب کنیم که انجام دادن آن برای ما سخت باشد تا نفس تنبیه شود البته در این کار نباید افراط نمود و فشار طاقت فرسا بر خود وارد نکنیم .

بله همان مواردی که بیان فرمودید بسیار مناسب است،چون هدف این است که نفس را به زحمت بیاندازیم

یکی از راه های معاقبه نفس این است که اگر خطا کرد،حتما آن شب برای نماز شب بلند شود،برخاستن از خواب آن هم در نیمه شب کار دشواری است که عمل مناسبی برای معاقب کرد نفس می باشد.
    و یا اگر راه روزه را درپیش می گیرید،لازم نیست که متوالی و پشت سر هم باشد ،بلکه یک روز هم که باشد کافی است.

البته باز هم تاکید می کنم که افراط نکنید بلکه اگر روزه به شما فشار جدی وارد می کند راه های دیگر مانند کمتر کردن غذا،نماز شب،و یا یک سجده نسبتا طولانی،قرآن خواندن.... را انتخاب نمایید.چون هدف این است که با این نوع کارها نفس خود را به زحمت بیاندازیم تا مانع وسوسه گری های او در مراحل بعدی شویم
    انشاءالله که در تمام کارهایتان موفق باشید .

پی نوشت:
    1-نهج البلاغه / خطبه 193)

ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۲/۰۷/۱۸ در ساعت ۱۲:۰۲

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسمه تعالی

جمع بندی

پرسش

پاسخ

با توجه به اینکه هدف از معاقبه نفس،سختی دادن به نفس و مجازات کردن آن است و حضرت علی علیه السلام در بیانی می فرمایند:

«انِ اسْتَصْعَبَتْ عَلَیهِ نَفْسُهُ فى ما تَكْرَهُ لَمْ يُعْطِها سُؤْلَها فى ما تُحِبُّ» هرگاه نفس در انجام وظایفى که خوش ندارد، سرکشى کند (و به راه گناه برود) او هم از آنچه دوست دارد محرومش مى ‏سازد (و از این طریق نفس سرکش را مجازات مى‏کند).

پس به فراخور حال خود راهی را باید انتخاب کنیم که انجام دادن آن برای ما سخت باشد تا نفس تنبیه شود البته در این کار نباید افراط نمود و فشار طاقت فرسا بر خود وارد نکنیم .

بله همان مواردی که بیان فرمودید بسیار مناسب است،چون هدف این است که نفس را به زحمت بیاندازیم

یکی از راه های معاقبه نفس این است که اگر خطا کرد،حتما آن شب برای نماز شب بلند شود،برخاستن از خواب آن هم در نیمه شب کار دشواری است که عمل مناسبی برای معاقب کرد نفس می باشد.
    و یا اگر راه روزه را درپیش می گیرید،لازم نیست که متوالی و پشت سر هم باشد ،بلکه یک روز هم که باشد کافی است.

البته باز هم تاکید می کنم که افراط نکنید بلکه اگر روزه به شما فشار جدی وارد می کند راه های دیگر مانند کمتر کردن غذا،نماز شب،و یا یک سجده نسبتا طولانی،قرآن خواندن.... را انتخاب نمایید.چون هدف این است که با این نوع کارها نفس خود را به زحمت بیاندازیم تا مانع وسوسه گری های او در مراحل بعدی شویم

پی نوشت:
    1-نهج البلاغه / خطبه 193

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری