صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آثار و نتایج انقلاب اسلامی ایران

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13

  آثار و نتایج انقلاب اسلامی ایران
  پیش گفتار
  جوانی زیباترین، درخشان ترین و به یادماندنی ترین فراز زندگی است كه همانند آن را نمی توان یافت. وقتی صحبت از جوانی است باید طراوت، تازگی و احساس كردن را باور كرد. جوانی دوران تجربه و بلوغ نیز هست و آمیختگی آن با زیبائی های دل انگیز فطرت، دنیای دیگری پدید آورده و در ژرفای آن، نگاهی دیگر و شوری دیگر. و جوان از میان تمام این «دیگرها» به یك «خود» خواهد رسید.
  او در این تجربه نو به دنبال رابطه ای تازه است با یك حقیقت گمشده، با یك كشش اصیل و یك جاذبه ریشه دار و در این راه، پیوند خویش را با آرام دلها برقرار می كند. با سرود هستی همنوا می شود و می خواند ترانه دل انگیز «بودن» را و سرود حماسی «حركت» را. «بودن» یك كشف مهم است. یك نجوای پنهان با «خویشتن» و «حركت» جهت می خواهد و «پرسش»! پرسشی برای رسیدن.
  و چه زیباست پرسیدن و رسیدن! دانستن و خواستن!
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  گوهر ارزشمند جوانی را باید باز شناخت. این جام جهان نما ابعاد و زوایای ناشناخته ای دارد كه باید در پرتو یك «نیروی درونی» و یك «نور حقیقی» به بالندگی برسد. ما، «نیروی درونی» را «ایمان» و «نور حقیقی» را «اندیشه» نامیده ایم.
  كانون اندیشه جوان با انگیزه «اندیشه بیشتر برای شناخت بهتر» تا كنون به تحقیق و تألیف آثار متعددی ویژه نسل نو همت گمارده است.
  این بار نیز، بحث و بررسی پیرامون موضوع «آثار و نتایج انقلاب اسلامی» ما را بر آن داشت تا با همكاری محقق ارجمند جناب آقای دكتر محمد باقر حشمت زاده این اثر از سلسله جوان را تقدیم محضرتان نمائیم. شما باید بتوانید پس از مطالعه این دفتر به سؤالات زیر پاسخ گوئید.
  1 - مهمترین ملاك ها در ارزیابی آثار انقلاب اسلامی كدام است؟
  2 - در مجموع، دستاوردهای انقلاب اسلامی را چگونه ارزیابی می كنیم؟
  منتظر نظرات خوب شما هستیم.
  كانون اندیشه جوان
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  طرح موضوع و مسأله
  انقلاب اسلامی برای تحقیق و بررسی، یك موضوع كلان است. از لحاظ متدولوژی و روش تحقیق سؤالات و مجهولات اساسی زیر در این رابطه طرح می شود:
  1 - تاریخچه و مراحل انقلاب اسلامی چه بوده است؟
  2 - زمینه ها، علل و عوامل شكل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی چه بوده اند؟
  3 - اهداف و شیوه های انقلاب اسلامی چه هستند؟
  4 - در مقایسه با سایر انقلابها ویژگیهای انقلاب اسلامی چه هستند؟
  5 - انقلاب اسلامی در مسیر خود با چه آفات و موانعی روبرو بوده است؟
  6 - پی آمدها، آثار و نتایج انقلاب اسلامی چه هستند؟
  در یك پژوهش بنیادی و گروهی باید پاسخهای مستند و مستدل به سؤالات فوق ارائه نمود. در آن صورت نسبت به انقلاب اسلامی شناختی وسیع، عمیق و دقیق بدست خواهد آمد. سؤال دوم از لحاظ علمی و فلسفی دشوارترین مجهول است. زیرا پرسش از علت و چرایی پدیده ها مشكل و سخت است. برای مثال در حالیكه بیش از دویست سال از انقلاب فرانسه و بیش از هشتاد سال از انقلاب روسیه می گذرد هنوز هم درباره علل و چرایی آنها نظریه پردازی می شود.[1]
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  اهمیت و ضرورت موضوع
  در بین مجهولات فوق سؤال ششم حساس ترین، سیاسی ترین و كاربردی ترین پرسش می باشد. در حالیكه سؤال دوم عمدتاً در آكادمی ها، دانشگاهها و پژوهشگاهها مطرح می باشد، سؤال ششم بطور وسیع و عمیق در عرصه جامعه و در بین دولت و ملّت، دوست و دشمن و داخل و خارج طرح می شود.
  این مدعا مبتنی بر این استدلال است كه انسانهای ذیربط با انقلاب اسلامی اعم از موافق و مخالف، واقعیت آن را پذیرفته اند و می گویند به هر دلیلی و متأثر از هر علّتی انقلاب اسلامی، دولت شاهنشاهی را براندازی كرده و جمهوری اسلامی را مستقر كرده است. پس مهم آن است كه ببینیم این پدیده كلان چه آثار و نتایجی در عمل ببار آورده است؟ و این فضای جدید چه تأثیری بر زندگی ما داشته است؟ در این میان آثار و نتایج اقتصادی انقلاب دانسته و ندانسته، كم یا زیاد، مستقیم و غیر مستقیم، بحق یا ناحق، بیشتر مورد توجه و استناد قرار می گیرد.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  ملاك اقتصادی
  برای مثال در بسیاری از محافل كه گفتگوهایی بین توده مردم صورت می گیرد مباحث به گرانی و تورم كشیده می شود و در این رابطه قیمت اجناس و كالاهای اساسی، قبل و بعد از انقلاب با هم مقایسه می شود. در این موارد تبعاً مخالفان، قیمت بالای كالاها و خدمات در شرایط كنونی را مهم ترین دلیل برای ناكامی و ناتوانی انقلاب می دانند، در مقابل موافقان، ضمن توجه به این امر، به برخی از تحولات اساسی اقتصادی و صنعتی استشهاد می كنند و از خدمات رسانی به روستاها، افزایش تولید برق و گاز، لوله كشی، جاده كشی و... سخن می گویند. در این موارد بعضاً می گویند كه اصولاً مادیات و اقتصاد هدف اصلی و اولی انقلاب نبوده و لذا به آثار و دستاوردهای سیاسی و فرهنگی انقلاب اشاره می كنند.
  در زمینه اهمیّت اقتصاد به عنوان ملاك و معیار سنجش نتایج انقلاب اسلامی می توان به تبلیغات كشور در ایام بزرگداشت پیروزی انقلاب در دهه ی فجر و همچنین ایام هفته دولت در شهریور ماه اشاره نمود. در این مقاطع نیز دیده می شود كه دولتمردان و مقامات رسمی نیز بخش عمده ای از گفتارشان درباره آثار و نتایج اقتصادی انقلاب اسلامی است. در این مناسبت ها عمدتاً آمارهایی از فعالیتهای عمرانی و اقتصادی كشور ارائه شده و با قبل از انقلاب مقایسه می شوند.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  این مقدار توجّه به اقتصاد كه به صورت دانسته یا ندانسته مبذول می شود می تواند ناشی از چند عامل باشد:
  اولاً انسان از بدو تولد، دو دسته نیازهای مادی و معنوی را بصورت بالقوّه با خود دارد. ابتدا نیازهای مادی فعلیت می یابند، گرچه نیازهای معنوی از لحاظ ارزشی تقدم و اولویت دارند و اینها نیز در وقت خودشان از قوّه به فعل می آیند. به این ترتیب ملاحظه می شود كه نیازهای مادی از نظر فعلیت تقدم دارند و لذا تحریك پذیری آنها بیشتر است.
  ثانیاً متأثر از تمدن غرب، جوّ نظام جهانی بشدت اقتصادی و مادی است و صنعت و اقتصاد بزرگترین ارزش و دستاورد فرهنگ و تمدن غربی شده است. در چنین شرایطی برای ارزش گذاری هر پدیده انسانی و اجتماعی، از جمله انقلاب ها، چنین القاء می شود كه چه دستاورد مادی و اقتصادی داشته است؟ یعنی عملاً ارزش پدیده ها تابع نتایج مادی و اقتصادی شده است.
  البته این حد افراط در اقتصاد و امور مادی تنگناهایی در آن تمّدن ایجاد كرده است و خلأهایی در آنجا بوجود آورده است كه اتفاقاً انقلاب اسلامی با پیامهای انسانی و ارزشی خود می تواند برای آنها جالب و جاذب باشد امّا در وضعیّت كنونی به هر حال نتایج مادی و اقتصادی پدیده ها و میزان رفاهی كه برای شهروندان دارند در ارزیابی و ارزش گذاری آنها نقش اصلی را دارد.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  حساس ترین مسأله در شناخت انقلاب اسلامی
  مجدداً به این مدعا باز می گردیم كه ششمین سؤال و مسأله در باب شناخت انقلاب اسلامی، مهم ترین و حساس ترین و سیاسی ترین پرسش می باشد و اذهان همگان بطور عمده متوّجه این قضیه است كه صرفنظر از اینكه انقلاب اسلامی تحت تأثیر چه علل و عواملی ایجاد شده و پیروز گردیده است، این پدیده در عمل چه آثار و نتایجی داشته است؟ طبعاً دو دهه پس از پیروزی انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی همه ما در اطراف خود مسائلی را لمس و تجربه می كنیم كه بعضاً به مذاق مان تلخ یا شیرین می نماید و آنها را نوعاً به حساب پیامدهای انقلاب اسلامی می گذاریم.
  اهمیت فوق العاده این قضیه آنجاست كه اگر اكثریت مردم به این نتیجه برسند كه در مجموع، انقلاب اسلامی دستاوردهای مثبتی داشته و مسیر نظام به سوی خیر و سعادت است، از تداوم و توسعه آن حمایت می كنند. امّا چنانچه استنتاج و استنباط عامه بر خلاف این باشد، باید در انتظار انواع و اقسام بحران ها بود كه هزینه ها و خسارت آن شاید قابل بررسی و ارزیابی نباشد.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  بنابراین جا دارد كه آثار و نتایج انقلاب اسلامی بطور عالمانه و منصفانه تحقیق و ارزیابی شده و به صورت شجاعانه و دلسوزانه تبلیغ و ترویج شود.
  اهمیت ملاكها در ارزیابی آثار و نتایج انقلاب اسلامی
  همانطور كه اشاره شد انبوه مردم و شهروندان بطور روزمره با كثیری از وقایع و حوادث مواجه می شوند كه در وهله اول با آنها برخوردهای احساسی و عاطفی دارند بطوریكه در یك لحظه ممكن است تصور كنند نظام در وضع مطلوب بوده و به سوی خیر و سعادت می رود اما در دقایقی دیگر بعكس بیندیشند.
  پژوهشگران علوم اجتماعی دنبال شناخت و كشف این مسأله هستند كه در دراز مدت جمع بندی رأی و نظر یك شهروند چیست؟ و از آن بالاتر جمع بندی افكار عمومی درباره ی شناخت و ارزیابی ساختار و كاركرد نظام چیست؟ و از همه مهم تر اینكه چطور می توان افكار عمومی را به یك تصور صحیح، وسیع و عمیق از واقعیات درباره دولت و نظام رساند تا بتوان حمایت و مشاركت شایسته ای از شهروندان كسب نمود.[2]
  اینك برخی از اخبار و وقایعی را كه مردم و شهروندان به صورت كوتاه مدت و بلند مدت با آنها مواجهند و به عنوان آثار و نتایج انقلاب اسلامی آنها را ارزیابی می كنند مورد اشاره قرار می دهیم.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  برپایی كنفرانس سران كشورهای اسلامی، مشاركت های متعدد و وسیع مردم در انتخابات، راهپیمایی ها و نماز جمعه ها، انواع آمار جرم و جنایت، گرانی و تورم، انواع آمار از عمران و خدمات رسانی در شهرها و روستاها، افزایش ظرفیت دانشگاه ها، تشدید اختلاف درآمدها در بین اقشار مختلف مردم، رواج ابتذالهای فرهنگی و اخلاقی در بین نسل جوان، تثبیت موقعیت كشور در منطقه و جهان، توسعه و بسط نماز و روزه در اقشار مختلف مردم و جوانان، تداوم اعتیاد و قاچاق مواد مخدر، افزایش حجم و ارزش صادرات غیر نفتی، افزایش تولید برخی از اقلام اساسی كشاورزی، افزایش سهم گاز در الگوی مصرف انرژی تا حد 30%، افزایش تعداد میلیاردرها، گرانی نرخ خرید و اجاره مسكن و.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13
  [1] . آلن، بیرو، فرهنگ علوم اجتماعی، ترجمه باقر ساروخانی، كیهان، 1370، ص 323.
  [2] . باقر، ساروخانی، دائرهالمعارف علوم اجتماعی، كیهان، 1370، ص 589.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريمصفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود