جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انتخاب اسم

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

انتخاب اسم

با سلام
    ميخواستم بدونم اسم حلما با كسره در عربي داراي معني هست يا نه؟
    و اينكه اسم مناسبي براي فرزند هست؟
    و همچنين گفته شده از القاب حضرت زينب است.آيا اين موضوع صحت دارد؟
    با تشكر

2.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

انتخاب اسم

کارشناس بحث: استاد یاسین

نوشته
    149
    حضور
    6 روز 10 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

در لغت «حلم » به كسر اوّل، بردبارى معنی شده است.[1] « حِلماء» به کسر اول در کتابهای لغت یافت نشد و تا جایی که بنده اطلاع دارم در منابع معتبر به عنوان یکی از القاب حضرت زینب(سلام الله علیها) ذکر نشده است.

[1] - قاموس قرآن، ج‏2، ص: 167

نوشته
    3,183
    صلوات
    8000
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    213 پست
    حضور
    71 روز 11 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    152

سلام

میخواستم بدونم میگن اسم ائمه باید برای بچه انتخاب کرد که مطمئنا بهتر هست ولی اگه نباشه اشکال که نداره؟ چون فکر نکنم در قیامت از اسم بازخواستی بشه درسته؟ یا تاثیری روی حساب و کتاب انسان داشته باشه چون دیدم بعضی افراد به شدت افراط میکنن در این مورد.
    ممنون
    خدایا.....

یاریم کن نگاهم در افق این فضای مجازی..."جز برای تو" نبیند

وانگشتانم "جز برای تو" کلیدی را فشار ندهند...

انتخاب اسم

6. تشکر

نوشته
    149
    حضور
    6 روز 10 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط منتظران ظهور نمایش پست
    میخواستم بدونم میگن اسم ائمه باید برای بچه انتخاب کرد که مطمئنا بهتر هست ولی اگه نباشه اشکال که نداره؟ چون فکر نکنم در قیامت از اسم بازخواستی بشه درسته؟ یا تاثیری روی حساب و کتاب انسان داشته باشه چون دیدم بعضی افراد به شدت افراط میکنن در این مورد.
    بسم الله الرحمن الرحیم

حق فرزند بر پدر خود آن است كه نام‏ خوبى بر او انتخاب‏ كند، و بهترين نام، نام پيامبران و امامان عليهم السلام است و از نامگذارى به «حكم»، «حكيم»، «خالد»، «مالك»، «حارث» پرهيز كند، و اگر نام فرزند را محمد گذاردند كنيه او را «ابو القاسم» نگذارند.[1]

از امام صادق عليه السلام از پدرانش از امير المؤمنين عليهم السلام از رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله نقل كرده كه حضرت فرمود: وقتى در شب معراج به آسمانها عروج كردم، خداوند به من وحى فرمود:
    اى محمد(صلی الله علیه و آله و سلم)، من به زمين توجه نمودم و از ميان همه مردم تو را انتخاب‏ كردم و پيامبر خود نمودم و نام‏ تو را از نام‏ خودم مشتق ساختم. چون من محمود هستم و تو محمد(صلی الله علیه و آله و سلم)،. و دفعه دوم هم على(علیه السلام) را از ميان مردم انتخاب‏ كردم و او را وصى و خليفه و شوهر دخترت قرار دادم و پدر فرزندانت. و نام او را هم از نامهاى خودم مشتق نمودم. چون من اعلى هستم و او هم على مى‏ باشد.[2]

بنابراین انتخاب نیک و مناسب اسم یکی از وظایف و مسولیت های مهم پدر و مادر می باشد. آنها نه تنها حق ندارند اسم نامناسب برای فرزند انتخاب کنند بلکه باید سعی کنند بهترین و نیکو ترین نام ها را برگزینند.

[1] - الآداب الدينية للخزانة المعينية / ترجمه عابدى، ص: 306

[2] - الجواهر السنية في الأحاديث القدسية (كليات حديث قدسى)، ص: 557

نوشته
    3,183
    صلوات
    8000
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    213 پست
    حضور
    71 روز 11 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    152

نقل قول نوشته اصلی توسط یاسین نمایش پست
    بسم الله الرحمن الرحیم

حق فرزند بر پدر خود آن است كه نام‏ خوبى بر او انتخاب‏ كند، و بهترين نام، نام پيامبران و امامان عليهم السلام است و از نامگذارى به «حكم»، «حكيم»، «خالد»، «مالك»، «حارث» پرهيز كند، و اگر نام فرزند را محمد گذاردند كنيه او را «ابو القاسم» نگذارند.[1]

از امام صادق عليه السلام از پدرانش از امير المؤمنين عليهم السلام از رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله نقل كرده كه حضرت فرمود: وقتى در شب معراج به آسمانها عروج كردم، خداوند به من وحى فرمود:
    اى محمد(صلی الله علیه و آله و سلم)، من به زمين توجه نمودم و از ميان همه مردم تو را انتخاب‏ كردم و پيامبر خود نمودم و نام‏ تو را از نام‏ خودم مشتق ساختم. چون من محمود هستم و تو محمد(صلی الله علیه و آله و سلم)،. و دفعه دوم هم على(علیه السلام) را از ميان مردم انتخاب‏ كردم و او را وصى و خليفه و شوهر دخترت قرار دادم و پدر فرزندانت. و نام او را هم از نامهاى خودم مشتق نمودم. چون من اعلى هستم و او هم على مى‏ باشد.[2]

بنابراین انتخاب نیک و مناسب اسم یکی از وظایف و مسولیت های مهم پدر و مادر می باشد. آنها نه تنها حق ندارند اسم نامناسب برای فرزند انتخاب کنند بلکه باید سعی کنند بهترین و نیکو ترین نام ها را برگزینند.

[1] - الآداب الدينية للخزانة المعينية / ترجمه عابدى، ص: 306

[2] - الجواهر السنية في الأحاديث القدسية (كليات حديث قدسى)، ص: 557

با تشکر از پاسخ شما تا حدودی جواب سوال من بود ممنون.
    خدایا.....

یاریم کن نگاهم در افق این فضای مجازی..."جز برای تو" نبیند

وانگشتانم "جز برای تو" کلیدی را فشار ندهند...

انتخاب اسم

9. تشکر

نوشته
    149
    حضور
    6 روز 10 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تاپیک جمع بندی

بسم الله الرحمن الرحیم

اولین حق فرزند بر پدر و مادر انتخاب اسم نیک و مناسب است.امام علی(علیه السلام) می‌فرمایند: «حَقُّ الْوَلَدِ عَلَى الْوَالِدِ أَنْ یُحَسِّنَ اسْمَهُ وَ یُحَسِّنَ أَدَبَهُ وَ یُعَلِّمَهُ الْقُرْآن[1] حق فرزند بر پدر، آن‌ است‌ كه نام نیكو بر فرزند بگذارد، خوب تربیتش كند، و او را قرآن بیاموزد. در روایات دیگری نیز به این مساله اشاره شده است، مثلا امام صادق(علیه السلام) در روایتی از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید: «اسْتَحْسِنُوا أَسْمَاءَكُمْ فَإِنَّكُمْ تُدْعَوْنَ بِهَا یَوْمَ الْقِیَامَةِ قُمْ یَا فُلَانَ بْنَ فُلَانٍ إِلَى نُورِكَ وَ قُمْ یَا فُلَانَ بْنَ فُلَانٍ لَا نُورَ لَكَ[2] نام‌ها را نیکو انتخاب کنید، براستی که شما در روز قیامت با آن نام، خوانده می شوید.ای فلان پسر فلان! بسوی نورت برخیز! و ای فلان پسر فلان! برخیز! ولی نوری نداری»

بهترین نام ها چیست؟

در رتبه اول اسامی ای قرار دارند که عبودیت خداوند در آنها وجود دارد؛امام باقر (علیه السلام) در این‌باره می‌فرمایند: «أَصْدَقُ الْأَسْمَاءِ مَا سُمِّیَ بِالْعُبُودِیَّةِ وَ أَفْضَلُهَا أَسْمَاءُ الْأَنْبِیَاءِ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْهِمْ أَجْمَعِینَ[3] راست‌ترین نام‌ها آن است که بر بندگی الهی دلالت کند و برترین نامها، اسامی پیامبران است».و روایاتی مشابه این روایت هم داریم
    اصبغ بن نباته از امام علی (علیه السلام) از رسول اکرم (صلی الله علی و آله) روایت می کند : «مَا مِن اَهلِ بَیْتٍ فِیهِم إِسْمُ نَبِیٍّ إِلّا بَعَثَ اللهُ عَزَّوَجَلَّ اِلَیهِمْ مَلِکاً یُقَدِّسُهُمْ بِالغَدَاةِ وَ العَشِیّ[4] ساکنان هیچ خانه‌ای نیست که در بین آنان نام پیامبری باشد، مگر اینکه خداوند فرشته‌ای به سوی آنان بر‌می‌انگیزد که در صبح و شام تقدیسشان کند».شخصی به امام صادق (علیه السلام) عرضه داشت: جانم به فدایت، ما اسامی شما و پدران شما را [بر فرزندانمان] می گذاریم، آیا این کار برای ما سودمند هست؟ امام در جواب فرمودند: «ای وَاللهِ وَ هَلِ الدّینُ اَلَّا الحُبّ وَ البُغض[5]! "قالَ اللهُ: إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونی‏ یُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَ یَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ" [6]آری به خدا قسم! مگر دین؛ چیزی جز مهر ورزیدن و بغض و تنفر است؟! خداوند می فرماید: (ای رسول ما بگو) اگر خدا را دوست می‌دارید از من پیروی کنید تا او نیز شما را دوست بدارد و گناهانتان را بیامرزد»

اهمیت اسم آنقدر مهم است که پیامبر(ص) اسامی نامناسب افراد و حتی شهرها را تغییر می دادند.امام صادق علیه السلام می فرمایند: «أَنَ رَسُولَ اللهِ کانَ یغَیرُ الاَسْماءَ الْقَبیحَةَ فِی الْرِّجالِ وَ الْبُلدانِ[7]؛ رسول خدا (صلی الله علیه وآله) پیوسته نام های زشت انسان‌ها و شهرها را تغییر می‌دادند».

[1] - کلینی،الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏6، ص: 18

[2] - کلینی،الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏6، ص: 19

[3] - کلینی،الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏6، ص: 18

[4] - شیخ طوسی،الأمالي ، النص، ص: 453

[5] - علامه مجلسی،بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏65، ص: 63

[6] - سوره آل عمران،آیه31.

[7] - شیخ حر عاملی، وسائل الشيعة، ج‏21، ص: 390

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری