جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قرآن و عترت دو محور وحدت و حركت

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  صلوات
  500
  تعداد دلنوشته
  8
  مورد تشکر
  25,770 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281

  قرآن و عترت دو محور وحدت و حركت
  قرآن و عترت دو محور وحدت و حركت
  خداي سبحان همه‌ي مؤمنان را به وحدت بر محور ريسمان الهي كه همان قرآن كريم و عترت طاهرين ـ عليهم السّلام ـ مي‌باشد دعوت مي‌نمايد: «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا وَ اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْداءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْواناً وَ كُنْتُمْ عَلي شَفا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَكُمْ مِنْها»[1] يعني همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد و به راه‌هاي متفرّق نرويد و به ياد آريد اين نعمت بزرگ خدا را كه شما با هم دشمن بوديد و خدا در دلهاي شما الفت و مهرباني انداخت و به لطف خداوند برادر ديني يكديگر شديد و در پرتگاه آتش بوديد كه شما را نجات داد.

  انسان موجودي تكامل‌طلب و متصاعد است و براي بالا رفتن و تعالي يافتن نياز به دستگيره و ريسمان الهي دارد كه همان قرآن و عترت است. قيد «جميعاً» در آيه نشان مي‌دهد كه چنگ زدن فردي به ريسمان محكم الهي كافي نيست بلكه بايد همگي با هم در خدمت قرآن و عترت باشند و بدان اتصال داشته باشند. بنابراين، در اين كريمه يك تكليف براي همة مؤمنان است كه اداي آن با چنگ زدن جمعي حاصل مي‌شود، نه اينكه هر شخصي دستور داشته باشد به تنهايي به ريسمان خدا تمسّك جويد. 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  صلوات
  500
  تعداد دلنوشته
  8
  مورد تشکر
  25,770 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281  وقتي انسان مي‌بيند كه بار امانت الهي را همه بايد بردارند، احساس سبكي و نشاط مي‌كند، وقتي به بيند كه تمسّك به ريسمان الهي همگاني است و مسئوليتهاي ديني تنها متوجّه او نيست، احساس تنهايي و افسردگي نمي‌كند و طبق اصل «فإنَّ يدالله مع الجماعة»[2] قدرت و توان چند برابري مي‌يابد؛ علاوه بر اين كه اساساً عمل به دين و اجراي احكام نوراني قرآن كريم بدون حضور همه جانبه‌ي افراد جامعه امكان پذير نيست.

  اگر چه هر اجتماعي محوري دارد، ولي اگر اين محور، ريسمان الهي نباشد، آن جامعه در ضلالت است و ره به مطلوب و سعادت نخواهد يافت؛ از اين رو، هر اجتماع و اتّحادي مطلوب و پسنديده نيست، بلكه وحدت بر محور قرآن و عترت است كه انسان را از تاريكي‌هاي وابسته به غير خدا خارج مي‌سازد و به «الله» كه نور مطلق است مي‌رساند. 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  صلوات
  500
  تعداد دلنوشته
  8
  مورد تشکر
  25,770 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281  حضرت اميرالمؤمنين ـ سلام الله عليه ـ مي‌فرمايد: ما پيش از اسلام با هم بوديم، نظام اسلامي بين ما تفرقه افكند؛ زيرا آن اتحاد بر محور شرك و جاهليّت بود و اسلام طبق دستور « وَ امْتازُوا الْيَوْمَ أَيُّهَا الُْمجْرِمُونَ»[3] صف مسلمانان را از صف مشركان جدا ساخت و همه‌ي مسلمانان را با يكديگر متحّد ساخت. آن حضرت در خطبه‌ي «شقشقيه» خود را محور حكومت و سياست معرّفي مي‌نمايد. همان‌گونه كه سنگ آسياب برمحور خود مي‌چرخد و به آن محور نياز دارد. «أما والله لقد تقمّصها ابن أبي قحافة و إنه ليعلم أنّ محلّي منها محلّ القطب من الرحا».[4]


  در اين صعود و پرواز جمعي، آنها كه قدرت پرواز دارند، بايد پر و بال خويش را براي بي‌پناهان و بي‌پر و بالها بگسترانند تا پس از پرورش، خود آنها نيز بتوانند به آسمان معرفت و معنويّت و قرب خداي سبحان پر كشند؛ چنانكه خداوند به رسول خود مي‌فرمايد: « وَ اخْفِضْ جَناحَكَ لِمَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ»[5] تو كه قدرت پرواز داري و مي‌تواني تا حدّ «دَنا فَتَدَلَّي فَكانَ قابَ قَوْسَيْنِ أَوْ أَدْني»[6] اوج‌گيري، تنها به محضر ما نيا، بلكه بكوش تا مؤمنان را نيز با خود بياوري!


  مانند كبوتري كه پرخود را پهن مي‌كند تا جوجه‌هايش را زير بال پرورش خود قرار دهد و زماني برسد كه آنها نيز توان پرواز داشته باشند و به آنها آيين پرواز مي‌آموزد، تو نيز براي فرزندان ايماني خود خفض جناح كن يعني بالهايت را پايين بياور و آنان را تحت پرورش آسماني خود قرار ده تا بتوانند به همراه تو به آشيانه‌ي قرب خدا پر بكشند.

  ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۲/۰۹/۰۶ در ساعت ۰۰:۲۶


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  صلوات
  500
  تعداد دلنوشته
  8
  مورد تشکر
  25,770 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281  [1] ـ سورة آل عمران، آية 103.
  [2] ـ نهج البلاغه، خطبة 127؛ دست خدا با جماعت است.
  [3] ـ سورة يس، آية 59؛ (و به آنها مي‌گويند: ) جدا شويد امروز اي گنهكاران!
  [4] ـ نهج البلاغه، خطبة 3؛ به خدا سوگند و (ابوبكر) رداي خلافت را بر تن كرد در حالي كه خوب مي‌دانست من در گردش حكومت اسلامي همچون محور سنگ‌هاي آسيابم.
  [5] ـ سورة شعرا، آية 215.
  [6] ـ سورة نجم، آيات 8 و 9؛ نزديكتر و نزديكتر شد، تا آنكه فاصله‌ي او (با پيامبر) به اندازه‌ي فاصله‌ي دو كمان يا كمتر بود. 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  15
  مورد تشکر
  54 پست
  حضور
  8 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  قرآن و عترت


  بسم الله الرحمن الرحیم

  قرآن سید الکلام است و امام حسین علیه السلام سیدالشهدا ، قرآن مردم را به رشد و کمال هدایت می کند : یهدی الی الرشد (سوره جن/2) و امام حسین علیه السلام نیز می فرماید : من شما را به راه رشد و سعادت دعوت می کنم : ادعوکم الی سبیل الرشاد . قرآن شفادهنده است : و ننزل من القرآن ما هو شفاء ( سوره اسرا / 82 ) عشق حسینی ، راه حسین و حتی تربت قبر امام حسین علیه السلام هم شفاست .
  قرآن ثقل اکبر است و اهل بیت علیهم السلام ثقل کبیرند این دو لازم و ملزوم یکدیگرند . قرآن در وصف اهل بیت علیهم السلام می فرماید : انما یریدالله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا ( احزاب / 33 ) در جای دیگر می فرماید : لا یمسّه الی المطهرون . جز پاکان نمی توانند به آن دست بزنند( دست یابند ) ( سوره واقعه / 79 ) این آیه علاوه بر مسّ ظاهری بیشتر به مسّ باطنی قرآن اشاره دارد یعنی فقط کسانی از معارف عمیق قرآن مطلع و آگاه هستند که مطهر از هرگونه گناهی هستند .
  نمی شود فقط با یک طهارت ظاهری به درجات بالا رسید مقصود آیه از رسیدن به معارف عمیق قرآن فقط طهارت ظاهری نیست بلکه طهارت باطنی لازم است و هر چه مرتبه طهارت باطنی بالاتر رود مرتبه درک حقایق و معارف قرآنی نیز بالاتر خواهد بود از اینجا نتیجه می شود یقینا این مطهر بودن به معنای معصوم بودن است و اهل بیت علیهم السلام تنها وسیله رسیدن به حقایق عمیق قرآن هستند
  رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلّم و ائمه اطهار علیهم السلام معلم و راهنمای انسان هستند بدون راهنما چگونه می توان به مقصد رسید . خداوند متعال در سوره مبارکه مائده آیه 35 می فرماید : یا ایها الذین آمنوا اتقوالله وابتغوا الیه الوسیله . که منظور از وسیله پیامبر و امام است اگر کسی بگوید من کاری به واسطه و وسیله ندارم بداند خداوند خودش وسیله تعیین کرده خدا را از همان راهی عبادت و بندگی کنیم که خودش فرموده نه راههای دیگر . حتی برای پیامبر (ص) نیز جبرئیل واسطه و پیام آور وحی بود . برای ما بندگان نیز وجود پیامبر و امام به عنوان وسیله برای رسیدن به رشد و کمال انسانی لازم است . آیا یک دانشجوی پزشکی بدون استاد و تنها با خواندن کتاب و استفاده از عقل خودش می تواند پزشک شود ؟ ما نیز بدون تبعیت از فرامین و رهنمودهای پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) نخواهیم توانست قرآن را بفهمیم و به صراط مستقیم برسیم و در آن ثابت قدم بمانیم . چنانچه پیامبر بزرگوار اسلام (ص) فرمودند : من در میان شما دو چیز گرانبها را به یادگار می گذارم قرآن و عترتم مادامی که شما به این دو محور متمسک باشید هرگز گمراه نخواهید شد.
  در واقعه جانگداز عاشورا می بینیم یکی از عوامل بسیج مردم مسلمان کوفه و شام علیه سیدالشهدا علیه السلام فتوای شریح قاضی لعنة الله علیه ، شخصیت فقیه ، مجتهد ، مفسر ، ملا و قاضی خلفای راشدین مبنی بر وجوب جهاد با حسین بن علی علیه السلام بود. علت گمراهی مسلمانان در آن زمان و جنگ با امام (ع) یا بهتر بگوییم قتل فرزند پیامبرشان که صالح ترین و پاک ترین مردم بود همین عدم تمسک به قرآن و عترت پیامبر (ص) با هم بود وقتی انسان اسیر دنیای پر رزق و برق شود وسیله ای هم نباشد که بیدارش کند آنوقت از شدت علاقه به دنیا و از ترس جانش عاقبت حتی مقابل امام زمان خویش هم می ایستد .
  اگر قرآنی شدن ما منجر به حسینی شدن نشود در حقیقت قرآنی نبوده ایم وگرنه یقینا حسینی می شدیم و اگر حسینی شدن ما منجر به قرآنی شدن نشود در حقیقت حسینی نبوده ایم وگرنه قرآنی می شدیم . این دو لازم و ملزوم یکدیگرند .
  اللهم ارزقنی شفاعة الحسین یوم الورود و ثبت لی قدم صدق عندک مع الحسین و اصحاب الحسین الذین بذلو مهجهم دون الحسین علیه السلاماطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود