جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: درباره فرشته ای به نام زوقائیل

نوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درباره فرشته ای به نام زوقائیل

سلام دوستان عزیزم

این اولین پست من تو این تاپیکه و امیدوارم منو در جمع خودتون بپذیرید .

سوالی داشتم ممنون میشم درباره این ملک که کیه کارش چطوره و چه اختیاراتی داره منو راهنمایی کنین دقیقا درباره ایشان هیچ چیزی نمیدانم
    هرچی در نت سرچ کردم به جواب نرسیدم ممنون میشم دوستان.

و ایا زوقیائیل درسته یا زوقائیل
    ؟

با تشکر

2.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

درباره فرشته ای به نام زوقائیل

کارشناس بحث: استاد اندیشمند

نوشته
    268
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 16 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    در باره فرشته ای به نام «زوقائیل» می خواستم بدانم کارش چطور است و چه اختیاراتی دارد؟

پاسخ:
    با توجه به عدم توانایی انسان برای درک دقیق از ملائکه و یا شناخت آن ها ناگزیریم به منابع دینی که در این مورد به دست ما رسیده است رجوع کنیم. در منابع دینی ما با اشاره به برخی ملائکه از اموری که آن ها بر عهده دارند سخن به میان آمده است که از جمله این ملائک فرشته ای به نام زوقائیل است. در کتاب شریف بحارالانوار در روایتی که در مورد مقام بلند حضرت زهرا (سلام الله علیها) آمده است و پیامبر به احوالات حضرت زهرا (سلام الله علیها) در قیامت اشاره می کنند از ملکی به نام زوقائیل نام برده شده که در قیامت برای حضرت زهرا مرکبی از نور می آورد. در قسمتی از این روایت چنین آمده است:

زوقائيل با مركبى از نور نزد تو مى آيد كه زمام آن از مرواريد تر است، و روى آن زيراندازى از طلا است.
    تو سوار آن مى شوى و زوقائيل زمام آن را بر دوش مى كشد، و در پيش روى تو هفتاد هزار ملك كه در دست هاى آنان علم هاى تسبيح است.(1)

در حدیث دیگری نیز در همین کتاب از ملکی به نام زوقابیل نام برده شده که در آسیاب کردن گندم به حضرت زهرا (سلام الله علیها) یاری می رساند.
    حضرت امام محمّد باقر (عليه السّلام) ميفرمايد: پيامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) سلمان فارسى را نزد فاطمه اطهر (سلام الله علیها) فرستاد، سلمان ميگويد: من نزد در ماندم و سلام كردم، شنيدم كه فاطمه (سلام الله علیها) در داخل خانه مشغول تلاوت قرآن است، آسيا مي چرخيد و كسى نزد آن نبود.
    در آخر روايت مى‏گويد: پيغمبر خدا (صلی الله علیه و آله) لبخند زد و فرمود: اى سلمان! خدا قلب و اعضاء دخترم فاطمه اطهر(سلام الله علیها) را از ايمان پر كرده؛ لذا فاطمه (سلام الله علیها) فارغ البال مشغول عبادت پروردگار مى‏شود، خدا ملكى كه نام او: زوقابيل و بروايتى جبرئيل است فرستاده تا آسيا را بگرداند، خدا عهده ‏دار كارهاى دنيوى و اخروى دخترم مى‏شود.(2)

ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــ
    (1) بحار الأنوار، ج‏43، ص: 225، نويسنده: علامه مجلسى‏، ناشر: مؤسسة الوفاء، مكان چاپ: بيروت‏، سال چاپ: 1404 ق‏
    (2) زندگانى حضرت زهراء و امام حسن (علیهما السلام)، ص: 55، نويسنده: علامه مجلسى- ترجمه محمد جواد نجفى‏، ناشر: انتشارات اسلاميه‏، مكان چاپ: تهران‏، سال چاپ: 1377 ش‏، نوبت چاپ: اول‏، ملاحظات: ترجمه ج 43 بحارالانوار

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ در ساعت ۰۲:۰۹ دلیل: همکار ویراستار تدوین

نوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام آقای اندیشمند ممنون از شما

تقریبا همه اینها را درنت خوانده بودم مطالب بیشتری میخواستم .

بنده جمله ای رو از بزرگواری یاد گرفتم ( نمیدام دعا است ، ورد است و یا از حروف ابجد) که نام این مالک در آن است البته بخش خیلی کوتاهی از آن را میگذارم شاید شما با ان آشنا باشید .

.......اجب ایهاالملک زوقائیل....

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

سیمای حضرت زهرا (سلام الله علیها) در قیامت

وقتی صفحه های کتاب "بدانید من فاطمه هستم" را ورق می زنیم با حقایقی از بانویی آشنا می شویم که از حیرت نمی توانیم وصفش کنیم و فقط اشکهایی که از شکوه و عظمت ایشان جاری می شود، گویای همان عزت و عظمت بانویی است که "روز رستاخیز فرشته ای به نام زوقائیل مرکبی از نور برای ایشان می آورد که مهارش از مروارید درخشان و جهازش از طلاست. ایشان بر آن مرکب سوار می شوند و زوقائیل آن را هدایت می کند. در همان حال، هفتاد هزار فرشته با پرچم های تسبیح، پیشاپیش ایشان راه می روند."(1) او همان بانویی است؛ که "هنگامی که به وسط جمعیت حاضر در قیامت می رسند، کسی از زیر عرش پروردگار، به گونه ای که تمام مردم صدایش را بشنود، فریاد می زند: چشم ها را فرو پوشانید و نظرها را پایین افکنید تا صدیقه فاطمه دخت پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) و همراهانش عبور کنند."(2)

او همان کسی است که "مریم، دختر عمران، همراه با هفتاد هزار حورالعین به استقبالشان می آید و بر ایشان سلام می گوید. مادرش خدیجه، همراه با هفتاد هزار فرشته که پرچم های تکبیر در دست دارند، سلام گوی اوست و حواء و آسیه رهسپار قدم قدم های ایشان می شوند."(3)

اولین درخواست بر منبری از نور
    روز رستاخیز است و فاطمه(س) وارد عرصه قیامت می شوند. برای دختر رسول خدا(ص) چه جایگاهی را می توان تصور کرد؟
    "منبری از نور برای ایشان فراهم می کنند؛ که هفت پله دارد و بین هر پله تا پله دیگر، صف هایی از فرشتگان است که در دستشان پرچم هایی از نور است. فاطمه(س) بر بالای منبر خود می نشیند. فرشته وحی، جبرئیل امین می آید و می گوید:
    ای فاطمه! آنچه مایلی از خدا بخواه."(4)

آیا اولین در خواست ایشان، چیزی جز شکایت از ستمگران است؟ جابر بن عبدالله انصاری از پیامبر اکرم(ص) چنین نقل می کند:
    "دخترم فاطمه، در حالی که پیراهن های خونین در دست دارد، وارد محشر می شود. پایه ای از پایه های عرش را در دست می گیرد و می گوید:" ای خدای عادل و غالب! بین من و قاتل فرزندم داوری کن." به خدای کعبه سوگند، به شکایت دخترم رسیدگی می شود و حکم الهی صادر می گردد."(5)

پیامبر خدا(ص) می فرمایند:
    " هنگامی که به فاطمه گفته می شود وارد بهشت شو، می گوید:" هرگز وارد بهشت نمی شوم تا بدانم پس از من، با فرزندانم چه کردند؟" به ایشان گفته می شود؛ به وسط قیامت نگاه کن. پس ایشان به آن سمت می نگرد و فرزندش، حسین را می بیند که ایستاده و سر در بدن ندارد. دختر پیامبر(ص) ناله و فریاد سر می دهند..."(6) " حسین بن علی(ع) در حالی که سر مقدسش را دست دارد، می آید. فاطمه(س) با دیدن این منظره ناله ای جانسوز سر می دهد. در این لحظه، هیچ فرشته مقرب، پیامبر مرسل و بنده ای مؤمنی نیست، مگر آنکه به حال او می گرید.(7)

خداوند به خشم می آید. هبهب( نام آتشی) سیاه را که هزار سال در آن دمیده است، فرمان می دهد:
    " قاتلان حسین بن علی را برگیر و جمع کن ... آتش به فرمان خداوند عمل کرده، همه آن ها بر می چیند..."(8)

شفاعت دوستان
    امام محمد باقر(ع) می فرمایند:
    "هنگامی که فاطمه به در بهشت می رسد، به پشت سرش می نگرد.ندا می رسد:
    ای دختر حبیب! اینک دستور داده ام به بهشت بروی؛ نگران چه هستی؟

فاطمه(س) جواب می دهد:" ای پروردگار من! دوست دارم در چنین روزی با پذیرش شفاعتم، مقام و منزلتم معلوم شود." ندا می رسد:" ای دختر حبیبم! برگرد و به مردم بنگر و هر که در قلبش دوستی تو با یکی از فرزندانت نهفته است، داخل بهشت گردان." (9)

ادامه در

http://mouood.org/mahdaviat/item/888...ponent&print=1

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

نوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

کسی از اساتید اطلاعات خاص تری از این ملک نداره ؟>

8. تشکر

نوشته
    268
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 16 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط reza.kh نمایش پست

بنده جمله ای رو از بزرگواری یاد گرفتم ( نمیدام دعا است ، ورد است و یا از حروف ابجد) که نام این مالک در آن است البته بخش خیلی کوتاهی از آن را میگذارم شاید شما با ان آشنا باشید .

با سلام

بنده اطلاعات بیشتری در این مورد پیدا نکردم.

موفق باشید

نوشته
    202
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط reza.kh نمایش پست

باسلام

جناب تا یه دستور بظاهر ساده از علوم غریبه می بینید انجامش ندید! این دستورات نیاز به استاد و اذن استاد و... دارد! تازه اغلب ناقص هم هست!

وای به کسیکه ناقص انجام دهد نحسی شدید و بسته شدن ابواب زندگی و.... ولش نمیکنه! این کارها شوخی نیست! جذاب ممکنه بنظر بیاد اما خطرش رو شما نمی بینید!

بنده زمانی که بدون استاد بودم دستوراتی انجام دادم و دو سال پدرم رو در آوردند که اساتید گفتند که چرا دستورات رو انجام دادی و خیلی سرزنشم کردند! گفتم چه میدونستم اینطور میشه! حتی شخص رو مریض میکنند که خوشبختانه قبل از اینکه اوضاعم وخیم بشه استادی یافتم و مشکلم رو حل شد!

اگر به همین راحتی بود که استاد لازم نبود! خطر شیاطین جنی و..... بماند

11. تشکرها 2

نوشته
    126
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 3 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شوخ نمایش پست

باسلام

جناب تا یه دستور بظاهر ساده از علوم غریبه می بینید انجامش ندید! این دستورات نیاز به استاد و اذن استاد و... دارد! تازه اغلب ناقص هم هست!

وای به کسیکه ناقص انجام دهد نحسی شدید و بسته شدن ابواب زندگی و.... ولش نمیکنه! این کارها شوخی نیست! جذاب ممکنه بنظر بیاد اما خطرش رو شما نمی بینید!

بنده زمانی که بدون استاد بودم دستوراتی انجام دادم و دو سال پدرم رو در آوردند که اساتید گفتند که چرا دستورات رو انجام دادی و خیلی سرزنشم کردند! گفتم چه میدونستم اینطور میشه! حتی شخص رو مریض میکنند که خوشبختانه قبل از اینکه اوضاعم وخیم بشه استادی یافتم و مشکلم رو حل شد!

اگر به همین راحتی بود که استاد لازم نبود! خطر شیاطین جنی و..... بماند

مرحبا به این توصیه
    امتی بزرگ با فرهنگی عظیم ولی بدون خودباوری و اتحاد

گاهی اوقات به خودم میگم آیا ما هم مثل ابراهیم بن مالک اشتر شدیم که باز تاریخ رو فراموش کردیم؟ آیا باز هم تاریخ داره مثل زمان دکتر مصدق تکرار میشه؟ و آیا فرزندان ما در آینده میگن چه گوهری داشتن و گول خوردن و از دست دادنش؟ و فقط بعد از خوندن اوراق تاریخ ایکاش و حسرت ثمره اون خواهد بود؟ و باز لبخند و شادی از آن ستمگران خواهد شد؟

نوشته
    394
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    درباره فرشته ای به نام «زوقائیل» می خواستم بدانم کارش چطور است و چه اختیاراتی دارد؟

پاسخ:
    با توجه به عدم توانایی انسان برای درک دقیق از ملائکه و یا شناخت آن ها ناگزیریم به منابع دینی که در این مورد به دست ما رسیده است رجوع کنیم. در منابع دینی ما با اشاره به برخی ملائکه از اموری که آن ها بر عهده دارند سخن به میان آمده است که از جمله این ملائک فرشته ای به نام زوقائیل است. در کتاب شریف بحارالانوار در روایتی که در مورد مقام بلند حضرت زهرا (سلام الله علیها) آمده است و پیامبر به احوالات حضرت زهرا (سلام الله علیها) در قیامت اشاره می کنند از ملکی به نام "زوقائیل" نام برده شده که در قیامت برای حضرت زهرا مرکبی از نور می آورد.

در قسمتی از این روایت چنین آمده است: «زوقائيل با مركبى از نور نزد تو مى آيد كه زمام آن از مرواريد تر است، و روى آن زيراندازى از طلا است. تو سوار آن مى شوى و زوقائيل زمام آن را بر دوش مى كشد، و در پيش روى تو هفتاد هزار ملك كه در دست هاى آنان علم هاى تسبيح است.»(1)

در حدیث دیگری نیز در همین کتاب از ملکی به نام "زوقابیل" نام برده شده که در آسیاب کردن گندم به حضرت زهرا (سلام الله علیها) یاری می رساند.
    حضرت امام محمّد باقر (علیه السلام) می فرمايد: پيامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) سلمان فارسى را نزد فاطمه اطهر فرستاد، سلمان می گويد: من نزد درب ماندم و سلام كردم، شنيدم كه فاطمه (سلام الله علیها) در داخل خانه مشغول تلاوت قرآن است، آسيا مي چرخيد و كسى نزد آن نبود.
    در آخر روايت مى‏ گويد: پيغمبر خدا (صلی الله علیه و آله) لبخند زد و فرمود: اى سلمان! خدا قلب و اعضاء دخترم فاطمه اطهر (سلام الله علیها) را از ايمان پر كرده؛ لذا فاطمه فارغ البال مشغول عبادت پروردگار مى ‏شود، خدا ملكى كه نام او: زوقابيل و به روايتى جبرئيل است فرستاده تا آسيا را بگرداند، خدا عهده ‏دار كارهاى دنيوى و اخروى دخترم مى ‏شود.(2)

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۴/۱۰ در ساعت ۰۰:۴۲ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری