جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال های متعددی دارم لطفاباذکرمنبع پاسخ داده شود...

نوشته
    2,072
    صلوات
    25000
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    61 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال های متعددی دارم لطفاباذکرمنبع پاسخ داده شود...

باسلام
    جایی رفتم ک حاج آقایی صحبت هایی کرد ک بدلیل کمبود وقت نتونستم جواب سوال هایم رو بگیریم....حالاازکاربران و خادمین وکارشناسان خواهش میکنم درصورت پاسخ حتما باذکر منابع باشه........
    باتشکر
    همیشه پای منبرا -تلویزیون ها و هرجا ک بحث از اهل بیت میشدخصوصا در روضه خانم فاطمه(س)-میگفتند قبر خانم فاطمه(س)مخفی می باشد.-دلیل مخفی شدن هم این بود ک خانم میخواستن دشمنا رو رسوا کنند..آیاحدیثی -چیزی ک این قضیه رو اثبات کنه وجود داره؟(چون در همون جلسه ک بودم گفته شد از زبان چندفقیه ک قبر خانم بعداز امام صادق(ع) گفته شده ک یا در خونش بوده یا دربقیع یا در روضه...ک احتماله خیلی کمی وجود داره ک بقیع باشه و بشوخی میگفتن ک همه سرکارن...............

میگن این چیزایی ک درمورد امام زمان(ع) گفته میشه الکیه-اینکه دجال هستشو و چ شکلی...آیا حدیثی درین باره وجود دارد؟اینکه بریم دنبال فلانی و فلانی بگردیم تاامام زمان رو پیدا کنیم-این اشتباس.............اینکه ازمیان2000نشانه ک وجود داره1995نشانه دیده شده ک فقط5نشونه باقی مونده ........ دلیلی فقهی یاحدیثی درین باره وجود داره؟واگه وجود داره اون نشانه ها چ نشانه هایی ست؟

میگن درآخرو زمان خانم هایی هستن ک موهاشونوبمانند کوهان شتر میبندند؟باورکنیم یا نه؟

وسوال هایی درین باره ک حسابی گیج شدم...........ازطرفی اون حاج آقامیگفت هرحرفی روباورنکنید مگربادلیله عقلی -منطقی...........حالا موندم وکلی سوال........

افرادی زیادی ادعای امام زمانی کردن-نمونش جناب حسین پرهنر درکرج یا درخوزستان عبدالرضاقربات(اگه اشتباه نکنم این بوداسمش)-یا علی یعقوبی ک مریدای زیادی داره-ویاافراده سرشناسه دیگه ک بعلت بعضی موارد نمیتونم اسمشونوبگم -حتی ازطلبه ها هم مریدش هستند.......واقعا باید چیکار کنیم ک گوله این افراد رو نخوریم؟-حالا اون مریدای عادی رو شاید بتونیم با دوکلوم حرف خدا وپیغمبر درست کرد اما طلبه ها ک یه پا استادن رو چیکار کنیم؟اون خوزستانیه ک ادعای امام زمانی میکرده و بعدش ادعای خدا بودن-من ک کلیپش رودیدم ک مریداش داشتن جلوش سجده میکردن-واقعا شکه شدم تازه از خونواده بسیارمتدینی بوده.....یاعلی یعقوبی ک با اجنه درارتباط بوده و البته بگم ایشان فرزند شهیده و اینکه ادعا کرده5شنبه باخانم فاطمه میره ک آموزشش بده-طوریکه پیشه حاج آقاسیستانی رفته بود-قبلش حاج آقاسیستانی ی ذکری میگه واسه دفع جن-اونوقت از علی یعقوبی میپرسه ک حالا چی داری واسه گفتن-ک می مونه...................اینکه فیلمه ملک سلیمان ی تیکش درباره همین اعتقادات اجنه علی یعقوبیه..............

وخیلی ماجراهای دیگه ک درحال گسترشه........فوق العاده وحشتناکه................

لطفا ی جایی بذارید ک ما جوابه سوال های خودمونوبگیریم وی جورایی رفع ابهام شه.......واینکه لیسته کتابای مهدویت شناسی رو اگه میشه بنویسید ک میشه بااطمینان کامل اونا رو خوند...

ممنون میشم......یاعلی

درپایان بازم باذکرمنبع گفته بشه ک طی بحثای متعدد دیگه ک ایشاا...درپیش خواهیم داشت بتونم باذکره منبع و دلیل حرفاروبزنم و ی جورایی رفع ابهام بشه...........
    خدایا دلم شهادت میخواهد...
    مردن رو که همه بلدن...

کمکم کن طوری زندگی کنم که لایق باشم...

2.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 11 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

سوال های متعددی دارم   لطفاباذکرمنبع پاسخ داده  شود...

کارشناس بحث: استاد اندیشمند

نوشته
    268
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 16 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    دلیل مخفی شدن قبر حضرت زهرا (سلام الله علیها) را می گویند خانم می خواستند دشمن را رسوا کنند. آیا حدیثی یا چیزی که این قضیه را اثبات کند وجود دارد؟

پاسخ:
    در مورد مخفی بودن قبر حضرت زهرا (سلام الله علیها) علاوه بر این که رجوع به سخنان معصومین (علیهم السلام) چاره گشا است با نگاهی تحلیلی به وقایع تاریخی می توان نتایج روشنی از چرایی مخفی بودن قبر حضرت زهرا (سلام الله علیها) به دست آورد.

نکته اول در این مورد عمل به وصیت حضرت زهرا (سلام الله علیها) می باشد آن جا که می فرمایند:
    ای پسرعمو! اگر تا چند ساعت ديگر از دنيا رفتم، جنازه‌ام را شبانه تشييع كن و مراسم تشييع مرا اعم از غسل و كفن و نماز و دفن ،بايد پنهانی به انجام رسانيد و فقط به كسانی اجازه حضور در تشييع دهيد كه مرا نرنجانده باشند و برخی گفته اند ، حضرت زهرا (سلام الله علیها) تصريح كردند كه نگذاريد ابی بكر و ...بر من نماز بخوانند و در تشييع جنازه من شركت كنند.(1)

مرحوم شیخ صدوق درباره علّت دفن شبانه آن حضرت می‌نویسد:
    عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی حَمْزَةَ عَنْ أَبِیهِ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِاللهِ علیه السّلام لِأَیِّ عِلَّةٍ دُفِنَتْ فَاطِمَةُ (علیها السّلام) بِاللَّیْلِ وَ لَمْ تُدْفَنْ بِالنَّهَارِ قَالَ لِأَنَّهَا أَوْصَتْ أَنْ لا یُصَلِّیَ عَلَیْهَا رِجَالٌ [الرَّجُلانِ‏]؛
    علیّ بن ابوحمزه از امام صادق(علیه السلام) پرسید: چرا فاطمه را شب دفن کردند نه روز؟ فرمود: «فاطمه (سلام الله علیها) وصیّت کرده بود تا در شب، وی را دفن کنند تا آن دو شخص بر جنازه آن حضرت نماز نخوانند.»(2)

مرحوم صاحب «مدارک» می‌گوید:
    إِنَّ سَبَبِ خِفاءَ قَبْرِها (عَلَیْهِا السَّلام) ما رُواه المُخالِفِ وَ المؤالفِ مِنْ أَنَّهَا (عَلَیْهَا السَّلام) أَوْصَتْ إِلی أمیرِالمُؤمِنِینَ (عَلَیهِ السَّلام) أنْ یَدْفَنُها لَیْلاً لِئَلا یُصَلَّی عَلَیْها مِنْ آذاها وَ مَنَعْها میراثِهَا مِنْ أبیها (صَلَّی اللهِ عَلَیْهِ وَ آلِهِ)؛
    علّت مخفی بودن محلّ دفن فاطمه (سلام الله علیها) آن گونه که مخالف و موافق نقل کرده‌اند این است که آن حضرت به امیرمؤمنان (علیه السلام) سفارش کرد تا او را شبانه دفن کند تا آنان که او را اذیّت کرده‌ و از ارث پدرش محروم کرده بودند، بر وی نماز نخوانند.(3)

روشن است در آن شرایط چنین وصیتی خود اشاره به ظلمی که در حق حضرت شده اشاره می کند و اشاره به این ظلم سوالات متعددی را پدید می آورد که برای دستگاه حاکم آن روز خوشایند نبود و رفتار بعد از آن نیز خود گویای این مطلب است:
    به محض انتشار خبر دفن زهرا (سلام الله علیها) مردم ناله و فریاد سر دادند و همدیگر را سرزنش کردند. کسی گفت: پیامبرتان فقط یک دختر در میان شما گذاشت، این دختر می‏میرد و دفن می‏شود؛ ولی احدی از شما، نه در وفات و دفنش حاضر است و نه در نماز بر جنازه‏اش و هیچ کدام قبرش را نمی‏شناسید تا آن را زیارت کنید؟!.(4)

با این که در مورد محل قبر حضرت سخنان مختلفی گفته شده اما باز در نتیجه می بینیم تفاوتی ایجاد نشده است و هنوز این قبر که نشان مظلومیت حضرت است مخفی است.

ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــ
    (1) ابن عبدالبر، الاستیعاب، چاپ حیدرآباد دکن، ج2، ص752 و بخاری محمد ابن اسماعیل، چاپ امیریه مصر، ج5، ص139
    (2) الصدوق، أبو جعفر محمّد بن علی بن الحسین (متوّفای۳۸۱هـ)، علل الشرایع، ج‏۱، ص۱۸۵، تحقیق: السید محمّد صادق بحر العلوم، ناشر: منشورات المکتبه الحیدریه و مطبعتها – النجف الأشرف، ۱۳۸۵ – ۱۹۶۶ م
    (3) الموسوی العاملی، السید محمّد بن علی (متوفای۱۰۰۹هـ)، مدارک الأحکام فی شرح شرائع الاسلام، ج ۸، ص۲۷۹، نشر و تحقیق مؤسسه آل البیت علیهم السلام لإحیاء التراث، الطبعه: الأولی، ۱۴۱۰هـ
    (4) عاملی، سیّد جعفر مرتضی، رنج‌های زهرا (سلام الله علیها)، ترجمه محمّد سپهری، قم، نشر ایّام، چاپ اوّل، ۱۳۷۸، ص ۲۲۱

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ در ساعت ۰۲:۰۷ دلیل: همکار ویراستار تدوین

نوشته
    2,072
    صلوات
    25000
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    61 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط اندیشمند نمایش پست
    با سلام خدمت شما بزرگوار

سوالا متعددی مطرح فرموده اید و طبیعی است پاسخ های بسیار گسترده ای میطلبد که مجال آن در یک پاسخ نمی باشد.برای اینکه بحث از پراکندگی در امان بماند قدم به قدم در مورد هر سوال بحث می کنیم تا انشاء الله به نتیجه برسیم.

در مورد مخفی بودن قبر حضرت زهرا(سلام الله علیها) علاوه براینکه رجوع به سخنان معصومین(علیهم السلام) چاره گشا است با نگاهی تحلیلی به وقایع تاریخی می توان نتایج روشنی از چرایی مخفی بودن قبر حضرت زهرا(سلام الله علیها) به دست آورد.

نکته اول در این مورد عمل به وصیت حضرت زهرا(سلام الله علیها) می باشد آنجا که می فرمایند:

اي پسرعمو! اگر تا چند ساعت ديگر از دنيا رفتم، جنازه‌ام را شبانه تشييع كن و مراسم تشييع مرا اعم از غسل و كفن و نماز و دفن ،بايد پنهاني به انجام رسانيد و فقط به كساني اجازه حضور در تشييع دهيد كه مرا نرنجانده باشند و برخي گفته اند ، حضرت زهرا(سلام الله علیها) تصريح كردند كه نگذاريد ابي‌بكر و ...بر من نماز بخوانند و در تشييع جنازه من شركت كنند.[1]

عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی حَمْزَةَ عَنْ أَبِیهِ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِاللهِ علیه السّلام لِأَیِّ عِلَّةٍ دُفِنَتْ فَاطِمَةُ (علیها السّلام) بِاللَّیْلِ وَ لَمْ تُدْفَنْ بِالنَّهَارِ قَالَ لِأَنَّهَا أَوْصَتْ أَنْ لا یُصَلِّیَ عَلَیْهَا رِجَالٌ [الرَّجُلانِ‏]؛
    علیّ بن ابوحمزه از امام صادق(ع) پرسید: چرا فاطمه را شب دفن کردند نه روز؟ فرمود: «فاطمه(س) وصیّت کرده بود تا در شب، وی را دفن کنند تا آندو شخص بر جنازه آن حضرت نماز نخوانند.»[2]

إِنَّ سَبَبِ خِفاءَ قَبْرِها (عَلَیْهِا السَّلام) ما رُواه المُخالِفِ وَ المؤالفِ مِنْ أَنَّهَا (عَلَیْهَا السَّلام) أَوْصَتْ إِلی أمیرِالمُؤمِنِینَ (عَلَیهِ السَّلام) أنْ یَدْفَنُها لَیْلاً لِئَلا یُصَلَّی عَلَیْها مِنْ آذاها وَ مَنَعْها میراثِهَا مِنْ أبیها (صَلَّی اللهِ عَلَیْهِ وَ آلِهِ)؛
    علّت مخفی بودن محلّ دفن فاطمه(س) آن گونه که مخالف و موافق نقل کرده‌اند این است که آن حضرت به امیرمؤمنان(ع) سفارش کرد تا او را شبانه دفن کند تا آنان که او را اذیّت کرده‌ و از ارث پدرش محروم کرده بودند، بر وی نماز نخوانند[3]

روشن است در آن شرایط چنین وصیتی خود اشاره به ظلمی که در حق حضرت شده اشاره می کند و اشاره به این ظلم سوالات متعددی را پدید می آورد که برای دستگاه حاکم آنروز خوشایند نبود و رفتار بعد از آن نیز خود گویای این مطلب است:
    به محض انتشار خبر دفن زهرا(س) مردم ناله و فریاد سر دادند و همدیگر را سرزنش کردند. کسی گفت: پیامبرتان فقط یک دختر در میان شما گذاشت، این دختر می‏میرد و دفن می‏شود؛ ولی احدی از شما، نه در وفات و دفنش حاضر است و نه در نماز بر جنازه‏اش و هیچ کدام قبرش را نمی‏شناسید تا آن را زیارت کنید؟![4]

با اینکه در مورد محل قبر حضرت سخنان مختلفی گفته شده اما باز در نتیجه می بینیم تفاوتی ایجاد نشده است و هنوز این قبر که نشان مظلومیت حضرت است مخفی است.

[1] ابن عبدالبر،الاستیعاب،چاپ حیدرآباد دکن،ج2ص752وبخاری محمد ابن اسماعیل ،چاپ امیریه ی مصر،ج5ص139
    [2] الصدوق، أبو جعفر محمّد بن علی بن الحسین (متوّفای۳۸۱هـ)، علل الشرایع، ج‏۱، ص۱۸۵، تحقیق: السید محمّد صادق بحر العلوم، ناشر: منشورات المکتبه الحیدریه ومطبعتها – النجف الأشرف، ۱۳۸۵ – ۱۹۶۶ م
    [3] الموسوی العاملی، السید محمّد بن علی (متوفای۱۰۰۹هـ)، مدارک الأحکام فی شرح شرائع الاسلام، ج ۸، ص۲۷۹، نشر و تحقیق مؤسسه آل البیت علیهم السلام لإحیاء التراث، الطبعه: الأولی، ۱۴۱۰هـ
    [4] عاملی، سیّد جعفر مرتضی، رنج‌های زهرا(س)، ترجمه محمّد سپهری، قم، نشر ایّام، چاپ اوّل، ۱۳۷۸، ص ۲۲۱
    سلام.ممنون از پاسخگویی شما......اما دلیله این حرفایی ک واسمون زدن چی؟

نقل قول نوشته اصلی توسط راهیان عشق نمایش پست
    قبر خانم فاطمه(س)مخفی می باشد.-دلیل مخفی شدن هم این بود ک خانم میخواستن دشمنا رو رسوا کنند..آیاحدیثی -چیزی ک این قضیه رو اثبات کنه وجود داره؟(چون در همون جلسه ک بودم گفته شد از زبان چندفقیه ک قبر خانم بعداز امام صادق(ع) گفته شده ک یا در خونش بوده یا دربقیع یا در روضه...ک احتماله خیلی کمی وجود داره ک بقیع باشه و بشوخی میگفتن ک همه سرکارن...............

ویرایش توسط راهیان عشق : ۱۳۹۲/۰۸/۰۵ در ساعت ۲۱:۱۴
    مردن رو که همه بلدن...

نوشته
    2,072
    صلوات
    25000
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    61 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط راهیان عشق نمایش پست
    میگن این چیزایی ک درمورد امام زمان(ع) گفته میشه الکیه-اینکه دجال هستشو و چ شکلی...آیا حدیثی درین باره وجود دارد؟اینکه بریم دنبال فلانی و فلانی بگردیم تاامام زمان رو پیدا کنیم-این اشتباس.............اینکه ازمیان2000نشانه ک وجود داره1995نشانه دیده شده ک فقط5نشونه باقی مونده ........ دلیلی فقهی یاحدیثی درین باره وجود داره؟واگه وجود داره اون نشانه ها چ نشانه هایی ست؟

میگن درآخرو زمان خانم هایی هستن ک موهاشونوبمانند کوهان شتر میبندند؟باورکنیم یا نه؟

وسوال هایی درین باره ک حسابی گیج شدم...........ازطرفی اون حاج آقامیگفت هرحرفی روباورنکنید مگربادلیله عقلی -منطقی...........حالا موندم وکلی سوال........

افرادی زیادی ادعای امام زمانی کردن-نمونش جناب حسین پرهنر درکرج یا درخوزستان عبدالرضاقربات(اگه اشتباه نکنم این بوداسمش)-یا علی یعقوبی ک مریدای زیادی داره-ویاافراده سرشناسه دیگه ک بعلت بعضی موارد نمیتونم اسمشونوبگم -حتی ازطلبه ها هم مریدش هستند.......واقعا باید چیکار کنیم ک گوله این افراد رو نخوریم؟-حالا اون مریدای عادی رو شاید بتونیم با دوکلوم حرف خدا وپیغمبر درست کرد اما طلبه ها ک یه پا استادن رو چیکار کنیم؟اون خوزستانیه ک ادعای امام زمانی میکرده و بعدش ادعای خدا بودن-من ک کلیپش رودیدم ک مریداش داشتن جلوش سجده میکردن-واقعا شکه شدم تازه از خونواده بسیارمتدینی بوده.....یاعلی یعقوبی ک با اجنه درارتباط بوده و البته بگم ایشان فرزند شهیده و اینکه ادعا کرده5شنبه باخانم فاطمه میره ک آموزشش بده-طوریکه پیشه حاج آقاسیستانی رفته بود-قبلش حاج آقاسیستانی ی ذکری میگه واسه دفع جن-اونوقت از علی یعقوبی میپرسه ک حالا چی داری واسه گفتن-ک می مونه...................اینکه فیلمه ملک سلیمان ی تیکش درباره همین اعتقادات اجنه علی یعقوبیه..............

وخیلی ماجراهای دیگه ک درحال گسترشه........فوق العاده وحشتناکه................

لطفا ی جایی بذارید ک ما جوابه سوال های خودمونوبگیریم وی جورایی رفع ابهام شه.......واینکه لیسته کتابای مهدویت شناسی رو اگه میشه بنویسید ک میشه بااطمینان کامل اونا رو خوند...

ممنون میشم......یاعلی

درپایان بازم باذکرمنبع گفته بشه ک طی بحثای متعدد دیگه ک ایشاا...درپیش خواهیم داشت بتونم باذکره منبع و دلیل حرفاروبزنم و ی جورایی رفع ابهام بشه...........

مردن رو که همه بلدن...

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام اگر وقت اجازه بده سوالهاتون را پاسخ می دهم جواب : میگن درآخرو زمان خانم هایی هستن ک موهاشونوبمانند کوهان شتر میبندند؟باورکنیم یا نه؟

چه در خیابان یا حتی تلویزیون گاهی حتما دیده اید خانمی موهایش را در پشت سرش جوری بسته که از بیرون و از روسرسی یا حتی چادر نگاه کنیم حالت برآمدگی موهایش که زیر حجابش بسته کاملا مشخص است

که خانمها در حدیث از این کار نهی شده اند

ادامه دارد...............

ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۸/۰۷ در ساعت ۱۹:۲۹
    اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال دیگری درمورد معرفی کتاب در مورد امام زمان عج داشتید :

به دانش آموزانم عموما خورشید مغرب مخمدرضا حکیمی را معرفی می کردم اگرچه کتب دینی زیاد است مثلا در منتهی الامال و حتی مفاتیح الجنان

حکایت دیدار امام زمان عج هست

حتی ادعیه مربوط به ایشان هم در کتب مختلف هست سرچ کنید کتابهای زیادی را خواهید یافت انشالله

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

نوشته اید : لطفا ی جایی بذارید ک ما جوابه سوال های خودمونوبگیریم وی جورایی رفع ابهام شه.......واینکه لیسته کتابای مهدویت شناسی رو اگه میشه بنویسید ک میشه بااطمینان کامل اونا رو خوند...

من هم پیشنهاد بخش مذهبی مهدی شناسی یا قسمتی درمورد حضرت مهدی عج را داده ام و منتظر ایجاد این بخشم حق با شماست انشاالله پیگیری می شود ..........

ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۸/۰۷ در ساعت ۱۹:۲۸

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال دیگر شما درمورد افرادیه که ادعای امام زمانی می کنند که چیز خیلی جدیدی نیست و متاسفانه عده ای زرنگ بی دین از مردم دین دار

ساده اینطور سوء استفاده می کنند

انشاالله با دعای خود امام زمان عج همه هدایت شوند ...............

نوشته
    394
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

سوال

دلیل مخفی شدن قبر حضرت زهرا (س) را می گویند خانم می خواستند دشمن را رسوا کنند. آیا حدیثی یا چیزی که این قضیه را اثبات کند وجود دارد؟

پاسخ
    در مورد مخفی بودن قبر حضرت زهرا (س) علاوه بر این که رجوع به سخنان معصومین (ع) چاره گشا است با نگاهی تحلیلی به وقایع تاریخی می توان نتایج روشنی از چرایی مخفی بودن قبر حضرت زهرا (س) به دست آورد.

نکته اول در این مورد عمل به وصیت حضرت زهرا (س) می باشد آن جا که می فرمایند:
    ای پسرعمو! اگر تا چند ساعت ديگر از دنيا رفتم، جنازه‌ام را شبانه تشييع كن و مراسم تشييع مرا اعم از غسل و كفن و نماز و دفن ،بايد پنهانی به انجام رسانيد و فقط به كسانی اجازه حضور در تشييع دهيد كه مرا نرنجانده باشند و برخی گفته اند ، حضرت زهرا (س) تصريح كردند كه نگذاريد ابی بكر و ...بر من نماز بخوانند و در تشييع جنازه من شركت كنند.(1)

علیّ بن ابوحمزه از امام صادق(ع) پرسید: چرا فاطمه را شب دفن کردند نه روز؟ فرمود: «فاطمه (س) وصیّت کرده بود تا در شب، وی را دفن کنند تا آن دو شخص بر جنازه آن حضرت نماز نخوانند.»(2)

إِنَّ سَبَبِ خِفاءَ قَبْرِها (عَ) ما رُواه المُخالِفِ وَ المؤالفِ مِنْ أَنَّهَا (عَ) أَوْصَتْ إِلی أمیرِالمُؤمِنِینَ (عَ) أنْ یَدْفَنُها لَیْلاً لِئَلا یُصَلَّی عَلَیْها مِنْ آذاها وَ مَنَعْها میراثِهَا مِنْ أبیها (صَ)؛
    علّت مخفی بودن محلّ دفن فاطمه (س) آن گونه که مخالف و موافق نقل کرده‌اند این است که آن حضرت به امیرمؤمنان (ع) سفارش کرد تا او را شبانه دفن کند تا آنان که او را اذیّت کرده‌ و از ارث پدرش محروم کرده بودند، بر وی نماز نخوانند.(3)

روشن است در آن شرایط چنین وصیتی خود اشاره به ظلمی که در حق حضرت شده اشاره می کند و اشاره به این ظلم سوالات متعددی را پدید می آورد که برای دستگاه حاکم آن روز خوشایند نبود و رفتار بعد از آن نیز خود گویای این مطلب است:
    به محض انتشار خبر دفن زهرا (س) مردم ناله و فریاد سر دادند و همدیگر را سرزنش کردند. کسی گفت: پیامبرتان فقط یک دختر در میان شما گذاشت، این دختر می‏میرد و دفن می‏شود؛ ولی احدی از شما، نه در وفات و دفنش حاضر است و نه در نماز بر جنازه‏اش و هیچ کدام قبرش را نمی‏شناسید تا آن را زیارت کنید؟!(4)

با این که در مورد محل قبر حضرت سخنان مختلفی گفته شده اما باز در نتیجه می بینیم تفاوتی ایجاد نشده است و هنوز این قبر که نشان مظلومیت حضرت است مخفی است.

پی نوشت:
    (1) ابن عبدالبر، الاستیعاب، چاپ حیدرآباد دکن، ج2، ص752 و بخاری محمد ابن اسماعیل، چاپ امیریه مصر، ج5، ص139
    (2) الصدوق، أبو جعفر محمّد بن علی بن الحسین (متوّفای۳۸۱هـ)، علل الشرایع، ج‏۱، ص۱۸۵
    (3) الموسوی العاملی، السید محمّد بن علی، مدارک الأحکام فی شرح شرائع الاسلام، ج ۸، ص۲۷۹
    (4) عاملی، سیّد جعفر مرتضی، رنج‌های زهرا (س)،ترجمه محمّد سپهری،ص ۲۲۱

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری