جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کدام خدا حقیقت است ؟

نوشته
    9
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش کدام خدا حقیقت است ؟

قبل از اینکه سوال رو کامل مطرح کنم بهتره مسئله رو باز کنم .

نه اسلام و نه دین های الهی به ما نگفتند که خدا چیست ؟ کیست ؟ از کجا آمده ؟ هدفش چیست ؟ و .. . . پس ما خدا را نمیتوانیم تصور کنیم . و اما ن تنها از روی صفاتی بیان شده که باعث میشه تا حدود مشخصی شناخت پیدا کنیم مانند بخشندگی و مهربانی و .....
    پس شناخت ما از خدایمان از روی چندین صفت است ...
    خب من چندین جا این مسئله رو مطرح کردم که خداتون چه صفاتی داره و متوجه شدم که هر شخصی ( حداقل تو ایران ) یه خدایی با صفات مختص به خودش داره ! فرقی هم نمیکنه مسلمون یا مسیحی باشه ! در واقع من نتونستم 2 نفر رو با یک خدای واحد پیدا کنم !

کدام خدا حقیقت است !؟
    خدای من یا ... ؟!
    آیا خدا در بعضی صفات برای اشخاص مختلف ، مختلف است ؟

مرسی بابت این انجمن ...

2. تشکرها 4

3.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 11 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

کدام خدا حقیقت است ؟

کارشناس بحث: استاد رئوف

ویرایش توسط طاهر : ۱۳۹۲/۰۷/۳۰ در ساعت ۱۷:۵۴ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. تشکرها 2

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

گرچه شما سوالتون رو شفاف مطرح نکردید ولی من بر طبق اون چیزی که از سوالتون متوجه شدم یه توضیحی میدم
    خدا یکی ست ولی با هزاران صفت برجسته و برای چندین دین و مذهب, ببینید من یه مسلمانم و تعریفم از خدا یه جوره و یه یهودی و مسیحی هم بر طبق اعتقادات و افکارشون خودشون به خداوند صفت و ویژگی میدند و این طبیعیه که تعریف همه از خدا یکسان نباشه گرچه ما همه یه خدا داریم ولی چون درایت و ایمان و تفکر آدمها با هم متفاوته و هرکسی برطبق شخصیت و ذات خودش خدا رو تعریف میکنه پس دیدها هم متفاوته و قشنگی قضیه هم به همینه که یه دنیا با کلی مذهب و آدم متفاوت هرکسی به یه نحوی خدا و منجی رو قبول داره و در واقع این حتی از رموز افرینش میتونه باشه و یه نوع اتحاد در کل هستی و حتی خدا خواسته با این کار قدرتش خودش رو بر کل جهان نشون بده یعنی میگه من این قدر ت رو داشتم که رنگ های مختلف (آدمها ) رو در کنار هم قرار بدم تا در این موضوع اشتراک داشته باشند حتی در بین مسلمانان هم و حتی در بین شیعیان هم تعریف از خدا یکسان نیست, یه کودک ممکنه خدا رو در داشتن یه شکلات خوشمزه ببینه و یا یه جوون در درست شدن ازدواجش ببینه و مثلا اگه درست نشه میگه حتما خدا نخواسته , پس بنظرم این تعابیر غیر طبیعی نیست که تعریف انسانها از خدا متفاوت باشه

قوانین علم را برهم زده ای ...
    نبودنت وزن دارد
    تهی......
    اما سنگین..

7. تشکرها 2

نوشته
    9
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

صرفا ایران خودمون رو فرض میکنم ...

ما 60-80 ملیون خدای متفاوت داریم در ایران و هرکی یه خدایی رو این میون میپرسته ... اصلا هم به دین ربطی نداره ! دین فقط این خداها را شبیه همدیگه کرده ...
    وقتی ذهن شناخت ناقضی از خالقش داشته باشه ناخوداگاه و غیر ارادی اون قسمت ناقصش رو خودش کامل میکنه تا بپذیره ! و چرا ؟

میدونم سوالم در کل گنگ هست و هرکسی متوجه نخواهد شد

9. تشکرها 2

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

نقل قول نوشته اصلی توسط koosha نمایش پست
    صرفا ایران خودمون رو فرض میکنم ...

ما 60-80 ملیون خدای متفاوت داریم در ایران و هرکی یه خدایی رو این میون میپرسته ... اصلا هم به دین ربطی نداره ! دین فقط این خداها را شبیه همدیگه کرده ...
    وقتی ذهن شناخت ناقضی از خالقش داشته باشه ناخوداگاه و غیر ارادی اون قسمت ناقصش رو خودش کامل میکنه تا بپذیره ! و چرا ؟

میدونم سوالم در کل گنگ هست و هرکسی متوجه نخواهد شد
    من هم فرضا برای ایران خودمون یه مثال براتون اوردم ولی اینطور که شما هم میگید نیست ما 60 - 70 میلیون خدای متفاوت نداریم و هرکی هم یه خدا نمیپرسته خدای خیلی ها بهم شبیه , چرا به دین ربط داره مسلما خدای دو تا مسلمان بیشتر بهم شبیه تا خدای یه مسلمان و یه یهودی
    درسته ذهن ها ناقصه ولی باتوجه به اینکه خدای ما توصیف شده در بیشتر موارد پس تصور کردنش اونقدرها هم کار سختی نیست ولی شرطش اینه که باید بخوای خدا رو تو ذهن بعنوان خدامون تصور کنیم نه یه موجود خیالی در واقع اینجاش به خودمون برمیگرده اینکه دیدمون به خدا چی باشه

قوانین علم را برهم زده ای ...
    نبودنت وزن دارد
    تهی......
    اما سنگین..

11. تشکر

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

شناخت خدا

نقل قول نوشته اصلی توسط koosha نمایش پست
    قبل از اینکه سوال رو کامل مطرح کنم بهتره مسئله رو باز کنم .

نه اسلام و نه دین های الهی به ما نگفتند که خدا چیست ؟ کیست ؟ از کجا آمده ؟ هدفش چیست ؟ و .. . . پس ما خدا را نمیتوانیم تصور کنیم . و اما ن تنها از روی صفاتی بیان شده که باعث میشه تا حدود مشخصی شناخت پیدا کنیم مانند بخشندگی و مهربانی و .....
    خب من چندین جا این مسئله رو مطرح کردم که خداتون چه صفاتی داره و متوجه شدم که هر شخصی ( حداقل تو ایران ) یه خدایی با صفات مختص به خودش داره ! فرقی هم نمیکنه مسلمون یا مسیحی باشه ! در واقع من نتونستم 2 نفر رو با یک خدای واحد پیدا کنم !

کدام خدا حقیقت است !؟
    خدای من یا ... ؟!
    آیا خدا در بعضی صفات برای اشخاص مختلف ، مختلف است ؟

مرسی بابت این انجمن ...

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- یکی از راه های شناخت یک موجود، شناخت او از راه آثار و ویژگی های اوست. به طور مثال در مورد شناخت میوه پرتقال دانستن اینکه دارای ویتامین ث است، به اطلاعات ما در مورد این میوه کمک می کند. به همین ترتیب در مورد شناخت خداوند نیز،دانستن صفات او، ما را در شناخت او یاری می کند. با توجه به این مطلب نمی توان گفت که ادیان در شناخت خدا، نقشی نداشته اند، بلکه برعکس، کاملا موثر بوده اند.

- مسئله دیگر این است که برخی از سوالاتی که مطرح کردید، در مورد خدا مطرح نمی شود، به طور مثال خدا از جایی نیامده است بلکه این ما هستیم که از جایی (عدم) آمده ایم.
    یا هدف خداوند از خلقت انسان ها در قرآن بیان شده است. و یا اینکه خداوند خالق جهان است، می تواند پاسخ خوبی برای سوال خدا کیست؟ باشد.

- مطلب دیگری که باید به آن توجه شود این است که خداوند موجود نامحدودی است و طبیعتا موجود نامحدود نمی تواند توسط موجود محدود درک شود. به عبارت دیگر این مسئله طبیعی است که تصور هر کسی با فرد دیگری از خدا متفاوت است زیرا اساسا درک ما از خدا درکی ناقص است و هرکسی از یک زاویه به برخی از صفات الهی نظر می کند و بنابراین تعریف اش از خداوند هم محدود به همان زاویه است.

- برای شناخت بیشتر خداوند، باید به متون مقدس مانند قرآن و احادیثی که در باب توحید و خداشناسی آمده اند مراجعه کرد تا هرچه بیشتر با صفات و ویژگی های خداوند آشنا شد البته این شناخت هیچگاه کامل نخواهد بود ولی می تواند کامل تر از قبل باشد.

موفق باشید

13. تشکرها 4

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

کدام خدا حقیقت است ؟

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

سوال:
    کدام خدا حقیقت است !؟

پاسخ:

چند مطلب:

- یکی از راه های شناخت یک موجود، شناخت او از راه آثار و ویژگی های اوست. به طور مثال در مورد شناخت میوه پرتقال دانستن اینکه دارای ویتامین ث است، به اطلاعات ما در مورد این میوه کمک می کند. به همین ترتیب در مورد شناخت خداوند نیز،دانستن صفات او، ما را در شناخت او یاری می کند. با توجه به این مطلب نمی توان گفت که ادیان در شناخت خدا، نقشی نداشته اند، بلکه برعکس، کاملا موثر بوده اند.

- مسئله دیگر این است که برخی از سوالاتی که مطرح کردید، در مورد خدا مطرح نمی شود، به طور مثال خدا از جایی نیامده است بلکه این ما هستیم که از جایی (عدم) آمده ایم.
    یا هدف خداوند از خلقت انسان ها در قرآن بیان شده است. و یا اینکه خداوند خالق جهان است، می تواند پاسخ خوبی برای سوال خدا کیست؟ باشد.

- مطلب دیگری که باید به آن توجه شود این است که خداوند موجود نامحدودی است و طبیعتا موجود نامحدود نمی تواند توسط موجود محدود درک شود. به عبارت دیگر این مسئله طبیعی است که تصور هر کسی با فرد دیگری از خدا متفاوت است زیرا اساسا درک ما از خدا درکی ناقص است و هرکسی از یک زاویه به برخی از صفات الهی نظر می کند و بنابراین تعریف اش از خداوند هم محدود به همان زاویه است.

- برای شناخت بیشتر خداوند، باید به متون مقدس مانند قرآن و احادیثی که در باب توحید و خداشناسی آمده اند مراجعه کرد تا هرچه بیشتر با صفات و ویژگی های خداوند آشنا شد البته این شناخت هیچگاه کامل نخواهد بود ولی می تواند کامل تر از قبل باشد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری