جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مخالفت خانواده با خواستگاری که من ازش خوشم اومده!

شروع کننده موضوع

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

مخالفت خانواده با خواستگاری که من ازش خوشم اومده!

با نام و یاد دوست

سلام

سوال یکی از کاربران که تمایل نداشتند با مشخصات و آیدی خودشون مطرح بشه

با حفظ امانت در این تاپیک طرح می شود و جهت پاسخگویی به کارشناس محترم ارجاع داده می شود.

اما سوال ایشون:

من ازتون یه سوالی داشتم . من تا حالا سه تا خواستگار داشتم و به هیچ کدوم هم جواب ندادم اما احساس میکنم سومی خیلی مورد خوبی بوده اما با مخالفت شدید مادر و پدرم روبه رو شدم با این که میدونم اونا تجربه شون از من بیشتره و براشون احترام خاصی قائل هستم اما هر روز به اون فکر میکنم الان چهار ماهه که واقعا عاشقشون شدم نمی دونم این فکرم آیا واقعا اشکال شرعی داره؟ نمیدونم آیا من گناه میکنم که در این مورد فکر میکنم ؟
    دلیل اصلی یی که مادر و پدرم مخالفت کردند فقط به خاطر تحصیلاتشون بوده اما ایشون الان دارن ادامه تحصیل میدن . شاید از پسرای این دوره زمانه که توی این سن هستند تحصیلاتشون کمتر باشه اما معرفتو ایمانشون خیلی بالاست در حالی که هیچ صحبتی باهاشون نداشتم و هیچ رابطه ای نبوده . این آشنایی از طرف خواهرشون که دوست صمیمیم بوده صورت گرفته. ایشون به حدی توی فامیل به خاطر ایمان و معرفت و اخلاق معروفن که همه به عنوان دامادشون قبولش دارن .

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

مخالفت خانواده با خواستگاری که من ازش خوشم اومده!

کارشناس بحث: استاد امیدوار

نوشته
    123
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسمه تعالی
    با عرض سلام و تحیت محضر جنابعالی
    در رابطه با حکم شرعی توجه داشته باشید که صرف علاقه به نامحرم مادامیکه خوف از گناه نباشد ایرادی ندارد (لطفا پاسخ دقیق را از کارشناس محترم احکام جویا شوید). اما در مورد این خواستگار و یا خواستگاران مشابه، در صورتیکه به به لیاقتها و شایستگهای ایشان اعتقاد دارید لازم است با گفتگوی مستقیم و یا غیر مستقیم یعنی با قرار دادن واسطه، سعی کنید والدین محترم را متقاعد کنید چرا که اولا رعایت حریم والدین و در نهایت عملی کردن نظرات ایشان منافاتی با گفتگو و سعی در راضی کردن ایشان ندارد و ثانیا به نظر می رسد دلیل والدین مبنی بر پایین بودن سطح تحصیلات، برای رد کردن خواستگاری که دارای دیگر شایستگیهای ظاهری و باطنی است دلیل موجهی نیست.
    به هر حال اگر از ازدواج با ایشان مایوس هستید، از لحاظ روانی به صلاح شما نیست که ذهن خود را با وی درگیر نمایید. لذا شایسته است با آینده نگری از دامن زدن به اندیشه پیرامون وی خودداری کنید زیرا ممکن است بعد از ازدواج با فردی دیگر خدای ناخواسته، همچنان ایشان در گوشه ذهن و قلب شما حضور داشته باشند.
    از درگاه خدای متعال برای شما خواهر محترم سعادت و خوشبختی را مسئلت دارم

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط اميدوار نمایش پست
    اما در مورد این خواستگار و یا خواستگاران مشابه، در صورتیکه به به لیاقتها و شایستگهای ایشان اعتقاد دارید لازم است با گفتگوی مستقیم و یا غیر مستقیم یعنی با قرار دادن واسطه، سعی کنید والدین محترم را متقاعد کنید چرا که اولا رعایت حریم والدین و در نهایت عملی کردن نظرات ایشان منافاتی با گفتگو و سعی در راضی کردن ایشان ندارد و ثانیا به نظر می رسد دلیل والدین مبنی بر پایین بودن سطح تحصیلات، برای رد کردن خواستگاری که دارای دیگر شایستگیهای ظاهری و باطنی است دلیل موجهی نیست.
    به هر حال اگر از ازدواج با ایشان مایوس هستید، از لحاظ روانی به صلاح شما نیست که ذهن خود را با وی درگیر نمایید. لذا شایسته است با آینده نگری از دامن زدن به اندیشه پیرامون وی خودداری کنید زیرا ممکن است بعد از ازدواج با فردی دیگر خدای ناخواسته، همچنان ایشان در گوشه ذهن و قلب شما حضور داشته باشند.
    سلام!!!
    باتشکر و قدردانی از کارشناس بزرگوار
    بنده هم با نظر شما موافقم
    فقط حضور شما کمی کمرنگ است.
    ما نیز سوالات بسیاری داریم
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    123
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان 313 نمایش پست
    سلام!!!
    باتشکر و قدردانی از کارشناس بزرگوار
    بنده هم با نظر شما موافقم
    فقط حضور شما کمی کمرنگ است.
    ما نیز سوالات بسیاری داریم
    بسمه تعالی
    سلمان عزیز سلام علیکم
    بنده هم از حضرتعالی ممنونم.
    اگر افتخار اعتماد را داشته باشم شاکر حضرت رب خواهم بود انشاء الله
    ویرایش توسط اميدوار : ۱۳۹۲/۰۷/۲۷ در ساعت ۲۳:۲۸

نوشته
    773
    صلوات
    1214
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    13

سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست
    این آشنایی از طرف خواهرشون که دوست صمیمیم بوده صورت گرفته. ایشون به حدی توی فامیل به خاطر ایمان و معرفت و اخلاق معروفن که همه به عنوان دامادشون قبولش دارن .
    گاهی اطرافیان در ایجاد علاقه بی تاثیر نیستند ...مثلا میگن ..همه از خداشونه که بیاد خاستگاری دخترشون..همه دخترا از دم عاشقش هستن
    امیدوارم این علاقه به خاطر تشویق اطرافیان نباشه

ویرایش توسط mehrnosh : ۱۳۹۲/۰۸/۱۵ در ساعت ۱۱:۲۸

"دست پر مهر پـــــــــدر "
    تنها دستیه که اگه کوتاه از دنیا هم باشه... از تمام دستها بلند تره...

نوشته
    11
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ببین آبجی تو ولایت ما اگه پسری از دختری خوشش بیاددختر هم ، علاقمند باشه ،اما خونواده دختر ندهند یک روز دختر با هماهنگی یکی از خویشاوندان با جمع کردن یک کیسه کوچک از لباس هایش (زبان محلی بوغچا ) اقدام به فرار با پسر می کند ( البته این فرار در زبان محلی کاچیدما می گویند وبا فرار دختران فراری یا آن فرار در تهران فرق اساسی دارد یعنی شرکت در ازدواج بدون اذن پدر ) معمولا پسر دختر را درخانه یکی از اقوام مورد اعتماد از جمله خاله یا عمه آن شب را نگاه می دارد وبه پدر دختر پیام می دهند غیر مستقیم دخترتان فرار کرده بهتر است با ازدواج موافقت نمایید معمولا اکثرا موافقت می نمایند ولی اگر هم نکرد با اذن کلانتری محل ودادن نوشته کتبی بر رضایت نامه دختر در کلانتری فردای آن روز دادگاه یا اماکن یا کلانتری اجازه عقد قانونی را به دختر وپسر می دهند.
    البته ظاهرش کمی با فرهنگ شما پایتخت نشینان یا اهالی قم ومشهد در تناقض است ولی یک عرف ناپسند مورد قبول مردم منطقه ما وکشورهای مجاورما است. واکثر مردم از هر دو طرف سعی می کنند این نوع ازدواج سر بگیرد. یعنی من ندیدم به درگیری سختی بکشد. البته پسرهای اینکاره شاید نماز خوان نباشند ولی دارای غیرت هستند وبه دختر قبل از عقد دست نمی زنند . البته تو ولایت شما ها از چنین مردانی خبر ی یوخده .پس ریسک نکن وهمانا در خانه بشین.
    ویرایش توسط هادی 4 : ۱۳۹۲/۱۰/۰۶ در ساعت ۱۳:۱۱

نوشته
    590
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    4
    حضور
    6 روز 12 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    2
    گالری
    0

سلام
    واقعا خانواده ها خیلی بیشتر از ما میدونن اگر مخالفت کردند بگین چشم و تمام

کاش تا خیمه سبزت برسد فریادم
    من از آن روز که در بند توأم آزادم.

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

به نام حضرت دوست
    با سلام خدمت تمامی دوستان خوبم
    و تسلیت به مناسبت ایام اربعین حسینی و شهادت امام حسن و حضرت رسول
    من فقط یه جمله میتونم بگم.یعنی اگه اعتقاد به همون یه جمله داشته باشی همه چیز حله
    فقط با خدا باش و به دست قادرش بسپار.صلاح هرچی باشه همون میشه.البته راهنمایی هایی بعضی از بزرگواران صحیح است اما باید در نظر داشته باشیم که خدا قادر متعال است و نه اینکه تلاش نکنیم ولی باید به تقدیری که خدا برای ما و صلاح ما رقم زده و خواست اوست قانع باشیم
    موفق باشید
    یاحق
    آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
    حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری