صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ,آیا مهریه بیش از مهر السنه جایز است؟,

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

خجالت ,آیا مهریه بیش از مهر السنه جایز است؟,

سلام!!!

آیا مهریه بیش از مهر السنه جایز است؟

به گزارش افکارنیوز، پاسخ به این سوالات:

«مهر السنة» چیست؟

«مَهر السنة» ، مهریه زنان و دختران رسول خدا صلی الله علیه و آله و نیز دختران اهل بیت علیهم السلام است که گزارشهای متعدد و نقلهای متواتر، آن را به عنوان سنتِ نهاده شده از سوی ایشان در زمینه ازدواج بیان کرده اند، مهر السنه می گویند که این مقدار در طول تاریخ رسیده از اهل بیت علیهم السلام همواره ثابت بوده و هیچگاه تغییر نکرده است.

مقدار مهرالسنه

۱. مهرالسنه پانصد درهم است که حدود ۱۲۵۰ گرم نقره بوده و قیمت آن‌را ‏می‌‌توانید بر اساس نوسانات بازار به دست آورید. ‏

۲. در اسلام حدّی برای مهریه به نحو لزوم معیّن نشده، ولی هر چه کمتر باشد بهتر است و مستحب است که مقدار مهریه از مهر‌السنه زیادتر نباشد.

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:

حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):

۱. مهرالسنه پانصد درهم است و هر درهم دوازده و شش دهم( ۶/۱۲) نخود نقره است و وزن یک نخود تقریباً معادل یک بیست و چهارم مثقال و پانزده صدم گرم( ۱۵ / ۰) گرم است و قیمت آن‌را ‏می‌توانید از بازار به دست آورید. ‏

۲. در اسلام حدّی برای مهریه به نحو لزوم معیّن نشده، ولی هر چه کمتر باشد بهتر است و مستحب است که مقدار مهریه از مهر‌السنه زیادتر نباشد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

مهرالسنه طبق مشهور پانصد درهم نقره است و قیمت دقیق آن‌را می‌‌توانید از زرگرها سؤال کنید. و توجه داشته باشید که مهریه‌‌های بسیار بالا اعتباری ندارد؛ زیرا قصد جدّی در آنها نمی‌‌باشد و اگر باشد نوعی سفاهت است.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

۱. ۱۲۵۰ گرم نقره.

۲. مکروه نیست.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):

مقدار مهر السنة پانصد درهم نقره است که تقریبا معادل دویست و شصت و دو و نیم مثقال نقره سکه دار است و مستحب است که مهریه از این مقدار بیشتر نباشد.
    ویرایش توسط صدیقه طاهره : ۱۳۹۲/۰۸/۱۹ در ساعت ۱۴:۵۷ دلیل: برداشتن لینک مطلب
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

2.  

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

خدمت به خانواده سبب افزایش حسنات می‌شود و ...
    ,آیا مهریه بیش از مهر السنه جایز است؟,
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    249
    مورد تشکر
    181 پست
    حضور
    32 روز 12 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام فکر نمیکنم مهریه سنگین خوب باشد
    تازگی ها برای دوستم خواستگار اومده بود جواب بله را داده بود که به دلیل سخت گرفتن مهریه توسط پدر عروس داماد قبول نکرد امیدوارم پدرش نظرش عوض بشه تا دوستم بره خونه بخت انشاءالله
    .
    در کلاس عاشقی عباس غوغا می کند / در دل هر عاشقی عباس مأوا می کند
    هر کسی خواهد رود در مکتب عشق حسین / ثبت نامش را فقط عباس امضاء می کند
    .

نوشته
    377
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 13 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ی سوال دارم

من دوست دارم مهرم 1سکه و سفر جمکران درماه و 1سفرحج باشه

میشه همچین چیزی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    ویرایش توسط تنهاامید : ۱۳۹۲/۰۸/۱۱ در ساعت ۰۸:۴۶
    جایی برای ارامشم

سربزنید خوشحال میشم...

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط تنهاامید نمایش پست
    ی سوال دارم

سلام!!!
    از کارشناسان بپرسید
    ولی به نظرم مهریه شما 14 تا سکه باشد وشرط کنید هو وقت خواستید شما را به جمکران ببرد در اولیم فرصت وسفر حج هم ظرط کنید.
    الله اعلم

نوشته
    12
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط تنهاامید نمایش پست
    ی سوال دارم

سلام عزیز خداوند

هرچی ک شما بخواهید.میشه.....اما ب نظر من یک سکه خیلی کمه.........

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

سلام!!!
    بحث خوبی است ولی نمی دانم چرا استقبال نمی شود
    مهریه باید چقدر باشد.هر کسی نظری دارد.
    تا الان در فایمل ما سه نفر اینگونه ازدواج کرده اند!

نوشته
    3,183
    صلوات
    8000
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    213 پست
    حضور
    70 روز 23 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    152

با سلام

در مورد مهریه هر چه که توافق طرفین باشه همون خوب هست... که معمولا اول نظر عروس خانم ملاک تعیین هست...میزان مشخصی برای مهریه نداریم ولی خوب بهترینش همون 14 سکه...

خدایا.....

یاریم کن نگاهم در افق این فضای مجازی..."جز برای تو" نبیند

وانگشتانم "جز برای تو" کلیدی را فشار ندهند...

,آیا مهریه بیش از مهر السنه جایز است؟,

10. تشکر

نوشته
    97
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 15 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوالی که من دارم اینه که اصلا فلسفه مهریه چیه؟ چرا مرد باید مهریه بده؟ چون اگر به این سوال جواب بدیم، می شه مقدار مناسب مهریه رو هم فهمید. اگر مهریه فقط یک هدیه هست که اصلا خانواده دختر نمی تونن دخالتی در تعیینش داشته باشند. نظریات دیگری که من شنیده ام این ها هستند:

- خیلی از خانواده ها این طور فکر می کنند که اگر ازدواج فرزندانشون موفق بود که هیچی (نه داماد مهریه می ده و نه عروس می گیره)، ولی اگر کار به جدایی کشید، با توجه به این که دختری که قبلا یک بار ازدواج کرده به سختی می تونه دوباره ازدواج کنه و در خیلی مواقع دیگه ازدواج نمی کنه، باید سرمایه ای داشته باشه تا بتونه زندگی خودش رو خودش تامین کنه (به جای این که شوهرش این کار انجام بده). در نتیجه از روی این استدلال میان یه ارقامی مثل 500 تا 800 سکه رو به عنوان مهریه تعیین می کنند. و این ارقام (لااقل در قشر متوسط و بالاتر جامعه) داره تبدیل به عرف می شه.

- یک نظریه دیگه هم (از سوی خانواده دختر) اینه که اگر مهریه بالا باشه، به محض این که در زندگی مشترک به مشکلی برخوردند مرد به طلاق فکر نمی کنه چون هزینه طلاق (=پرداخت مهریه) بالاست.

به نظر من در مورد اول، این طرز فکر که دختر باید ازدواج کنه تا زندگیش توسط دیگری تامین بشه اشتباهه. دختر هم در صورتی که ازدواج نکرده (یا جدا شده) باید خودش کار کنه و درآمد کافی برای تامین زندگی خودش رو داشته باشه. البته در یک مورد می شه چنین حرفی رو پذیرفت: دختری که قبل از ازدواج شغلی داره (یا تحصیلات داره و امکان پیدا کردن شغل رو داره)، ولی بعد از ازدواج شغلش رو رها می کنه و چندین سال خانه دار می شه، بعد از جدایی دیگه نمی تونه به راحتی به شغل قبلش برگرده و باید از صفر شروع کنه. (چون هیچ جا خانه داری رو جزو سابقه کاری براش حساب نمی کنند.) در این مورد، مهریه جبران کننده این موضوع هست. ولی دختری که بعد از ازدواج به شغلش ادامه داده، چرا بعد از جدایی باید برای تامین زندگی آینده اش از شوهر قبلیش طلبکار باشه؟ در نتیجه به نظر من فقط کسانی که خانه دار هستند می تونن چنین دیدگاهی نسبت به مهریه داشته باشند. البته این افراد هم باید در تعیین ارقام منصف باشند.

در مورد دوم، خوب بالا بودن مهریه هم باعث می شه به محض این که مشکلی پیش بیاد دختر به طلاق فکر کنه چون درآمد طلاق بالاست! خصوصا که امروزه دخترها حق طلاق رو هم جزو شرایط ضمن عقد ذکر می کنند. پس این دو تا (مهریه بالا و حق طلاق) با هم نمی شه.

محاسبات ریاضی!:
    اگر قیمت سکه رو 1 میلیون فرض کنیم، وقتی کسی (دست بالا) ماهی 2 میلیون درآمد داشته باشه، و 1 میلیونش رو هم پس انداز کنه، برای پرداخت 14 سکه به حدود یک سال زمان نیاز داره و برای پرداخت 110 سکه به حدود 10 سال و برای پرداخت 313 سکه به حدود 25 سال و برای پرداخت 800 سکه به حدود 65 سال! حالا اگر یه نفر میلیاردر هست و دوست داره هزار تا سکه بده، اون اشکالی نداره ولی من اصلا نمی تونم کسانی رو که هیچ سرمایه ای ندارن و مهریه های این چنینی رو قبول می کنند درک کنم.

نوشته
    386
    حضور
    6 روز 11 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من خودم قصدم مهریه پایین بود.
    اما روز مهربرون چون مادرشوهرم یکم زیاده روی کرد برادرهای منم کفرشون درآمد و شد یه کلام که ما گفتیم

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری