جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا نمازم ارور ميده؟

نوشته
    303
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    22 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا نمازم ارور ميده؟

سلام
    عيدتون مبارك
    مدتيه يك سوال خيلي ذهنمو درگير كرده .
    اونم تفاوت نماز من و امثال من با آيت الله بهجت و امثال ايشونه .
    خب من توصيه هايي رو كه ايشون براي ايجاد حضور قلب در نماز فرمودند تقريبا خيلي هاشونو خوندم ، اين رو هم مي دونم كه نماز نسبت به اعمال آدم واكنش نشون ميده يعني اگه در طول روز رفتارت در دايره ي ايمان و اسلام جا مي شد خب نمازت هم همراه حضور قلبه و الا فلا .
    بعضي چيزا رو هم بصورت تجربي ياد گرفتم .مثلا هر وقت غيبتي بكنم يا بشنوم نماز صبحم لب طلايي مي شه - يعني يا قضا مي شه يا لحظات ، نه حتي دقايق ، لحظات آخر وقت نماز صبح ميافته و خلاصه دم دماي طلوع آفتاب - در كل توفيق نماز اول وقت كه هيچ ، توفيق نماز وسط وقت و آخر وقتشم سلب مي شه .
    اما يه چيزي كه ذهنمو درگير كرده اينه كه چرا وقتايي هم كه نسبتا رعايت و مراقبت از اعمال در طول روز توفيق مي شه ، باز نمازم ارور ميده ؟
    بازم اون حضور قلب نيست ؟كار از كجا لنگه ؟ مراقبت ، تام نبوده ؟ حضور قلب شرايط ديگري رو هم مي طلبه ؟ يا دليل ديگه اي داره .
    ممنون ميشم راهنمايي كنيد .
    يارب نظر تو برنگردد

2.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 11 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

چرا نمازم ارور ميده؟

کارشناس بحث: جناب استاد

نوشته
    98
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 23 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نتگرد نمایش پست
    سلام
    عيدتون مبارك
    مدتيه يك سوال خيلي ذهنمو درگير كرده .
    اونم تفاوت نماز من و امثال من با آيت الله بهجت و امثال ايشونه .
    خب من توصيه هايي رو كه ايشون براي ايجاد حضور قلب در نماز فرمودند تقريبا خيلي هاشونو خوندم ، اين رو هم مي دونم كه نماز نسبت به اعمال آدم واكنش نشون ميده يعني اگه در طول روز رفتارت در دايره ي ايمان و اسلام جا مي شد خب نمازت هم همراه حضور قلبه و الا فلا .
    بعضي چيزا رو هم بصورت تجربي ياد گرفتم .مثلا هر وقت غيبتي بكنم يا بشنوم نماز صبحم لب طلايي مي شه - يعني يا قضا مي شه يا لحظات ، نه حتي دقايق ، لحظات آخر وقت نماز صبح ميافته و خلاصه دم دماي طلوع آفتاب - در كل توفيق نماز اول وقت كه هيچ ، توفيق نماز وسط وقت و آخر وقتشم سلب مي شه .
    اما يه چيزي كه ذهنمو درگير كرده اينه كه چرا وقتايي هم كه نسبتا رعايت و مراقبت از اعمال در طول روز توفيق مي شه ، باز نمازم ارور ميده ؟
    بازم اون حضور قلب نيست ؟كار از كجا لنگه ؟ مراقبت ، تام نبوده ؟ حضور قلب شرايط ديگري رو هم مي طلبه ؟ يا دليل ديگه اي داره .
    ممنون ميشم راهنمايي كنيد .
    دوست عزیز
    من برا سوال اصلیتون نظری نمیدم
    چون ارجاع شده
    ولی در باره اینکه درک می کنید که هر وقت کار خطایی می کنید
    فیض یه نماز خوب و پر خشوع رو از دست میدید
    میگم خوش بحالتون
    که خدا انقدر دوستتون داره که با این تلنگرا نمی ذاره بی راه برید و هوشیارتون می کنه
    قدرش رو بدونید

روز ها فکر من این است و همه شب سخنم
    که چرا غافل از احــــــــــــــوال دل خویشتنم
    از کجـــــــــــــــــا امده ام ؟امدنم بهر جه بود
    به کجا میروم اخــــــــــــــــــــر ننمایی وطنم

5. تشکرها 4

نوشته
    303
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    22 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط nasrinn نمایش پست
    در باره اینکه درک می کنید که هر وقت کار خطایی می کنید
    فیض یه نماز خوب و پر خشوع رو از دست میدید
    میگم خوش بحالتون
    که خدا انقدر دوستتون داره که با این تلنگرا نمی ذاره بی راه برید و هوشیارتون می کنه
    قدرش رو بدونید
    سلام
    ممنونم از اظهار لطفتون
    ولي فكر كنم كمي كه خير ، خيلي اشتباه برداشت كرديد
    دوست گرامي ! من اساسا نمي دونم خشوع چيه ؟- بصورت عملي عرض مي كنم - با اين مفهوم خيلي بيگانه ام چه برسه كه نمازم پرخشوع باشه . نه دوست بزرگوار از اين خبرا نيست . بحث سر معادلات صحيحي هست كه گاهي ارور ميده ولي نبايد بده قاعدتا.
    ببينيد ما توي قران مي خونيم كه نماز انسان رو از منكر و زشتي باز ميداره خب همينطوره البته من در سطح بسيار بسيار ابتداييشو مي فهمم يعني همينشم توفيق خداست كه مثلا غيبت كني يكي از باز خورداي منفيش اينه كه توفيق نماز در وقتش ازت سلب ميشه خب اين باعث ميشه آدم دور غيبت رو تا جايي كه توفيق بشه خط بكشه ، اين خشوع نميآره ، اين مقدار غيبت نكردن و نشنيدن به نظر من فقط باعث ميشه اون توفيق نماز اول وقت يا ... از آدم گرفته نشه ، ميگم لابد خيلي چيزاي ديگه هم توي همين ارتباط اعمالمون با نماز هست كه من نميدونم چون قراره نماز از فحشا و منكر جلوگيري كنه ، از اون طرف هم اين دوري از گناهه كه موجب حضور قلب ميشه . يادش بخير يه استاد ماه داشتيم توي دانشگاه ايشون مي گفتند اگر در طول روز در دايره حضور نباشيد و در كارهايي كه انجام مي ديد حضور قلب و توجه نداشته باشيد ، محاله كه سر نماز بتونيد حضور قلب داشته باشيد . اگر اين حرف درست باشه ، يعني ارتباط بين دوري از فحشا و منكر و نماز با حضور قلب دو طرفه و مستقيمه .
    شما نماز با حضور قلب روزيتون شد ما رو هم خدايي از دعاي خيرتون محروم نكنيد ،نماز پرخشوع براي من ، يه روياست .
    البته به قول باباي خدا بيامرزم : آرزو بر جوانان عيب نيست
    يارب نظر تو برنگردد

7. تشکرها 3

نوشته
    303
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    22 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

يارب نظر تو برنگردد

نوشته
    303
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    22 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

متشكرم
    خدانگهدار
    يارب نظر تو برنگردد

10. تشکر

نوشته
    17
    حضور
    1 روز 19 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

بنده معتقدم اگر میخواهید نمازی پر از توجه و تمرکز داشته باشید این است که ابتدا اعتقادات اساسی و محوری تان را درست کنید
    خیلی وقت ها میتواند این عدم تمرکز و توجه دلیل بر نداشتن اعتقادات صحیح باشد

دلیل دیگر ان هم میتواند عدم تمرکز در طول روز باشد ،اینکار تمرین و ممارست میخواهد

12. تشکرها 2

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ببخشید من خیلی کوچکتر از اون هستم که بخوام اظهار نظر کنم.

از طرفی همونطور که کاربرعزیزمون فرمودند سوال شما به کارشناس ارجاع داده شده و شاید کار درستی نباشه که من پاسخی در این رابطه بدم.

ولی من این طور متوجه شدم که برای داشتن حضور قلب واقعی در نمازعلاوه برلزوم و وجوب ترک گناه که مهمترین و اصلی ترین نکته هست ،باید سعی کنیم آن به آن هر کاری انجام میدیم برای حصول رضای خدا باشه. ممکنه ما کاری انجام بدیم که گناه هم نباشه ولی نیتمون هم برای رضای خدا نباشه .

یعنی سعی کنیم برای کوچکترین کاری که انجام میدیم نیتمون رو خدایی کنیم .
    مثلاً من الان دلم می خواد کاری انجام بدم که نفسم مایل به انجام اون کار هست . گناه هم محسوب نمی شه ولی برای ارضای تمایل نفسم هست ، نه برای رضای خدا.

همین کارو دقت کنیم ببینیم رضایت خدا در این کار هست یانه اگر بود که قربة الی الله انجام بدیم اگرهم نبود که کاملاً مشخصه نباید انجام بدیم.

به طور مثال من خودم رو عرض می کنم هر روز غذا میپزم . آیا هنگام غذا پختن این نیت رو از ذهنم میگذرونم که برای رضای خدا این کارو می کنم یا نه؟ آیا نظافت منزل رو از روی عادت و این که بعد ازاون احساس رضایت می کنم انجام میدم یا نیتم رضای خداست ؟

یا می خوام به یکی از بستگانم زنگ بزنم.آیا به خاطر این زنگ می زنم که اون شخص از من راضی باشه یا به خاطر خشنودی خدا این کارو می کنم؟درسته که نیت بدی ندارم و خوشحال کردن اون ، رضایت خدا رو هم در پی داره ولی این که من در هر کاری عادت کنم نیتم رو خدایی کنم روی حضور قلب در نمازم خیلی تاثیر میذاره.

وقتی بینش ما اینطور شد متوجه می شیم خیلی از کارهایی که انجام می دیم لزومی نداره انجام بشه و از روی عادته و باید ترک بشه .

منظور من این نیست که اگه اینطورعمل نکنیم گناه کردیم . ولی می خوام بگم اگه اینطورعمل کنیم تاثیر فوری اونو در نمازمون خواهیم دید انشاالله.

مسلما این کارعلاوه برنماز تاثیر شگرفی درهمه ابعاد زندگیمون هم میذاره .

کار سختیه نمی خوام بگم که خودم کاملاً اینطور عمل می کنم ولی آروزی همیشگی منه وبه نظرم باید تا جاییکه میشه سعی کنیم اینطور باشیم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری