جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا نمازم ارور ميده؟

نوشته
    300
    مورد تشکر
    532 پست
    حضور
    22 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا نمازم ارور ميده؟

سلام
    عيدتون مبارك
    مدتيه يك سوال خيلي ذهنمو درگير كرده .
    اونم تفاوت نماز من و امثال من با آيت الله بهجت و امثال ايشونه .
    خب من توصيه هايي رو كه ايشون براي ايجاد حضور قلب در نماز فرمودند تقريبا خيلي هاشونو خوندم ، اين رو هم مي دونم كه نماز نسبت به اعمال آدم واكنش نشون ميده يعني اگه در طول روز رفتارت در دايره ي ايمان و اسلام جا مي شد خب نمازت هم همراه حضور قلبه و الا فلا .
    بعضي چيزا رو هم بصورت تجربي ياد گرفتم .مثلا هر وقت غيبتي بكنم يا بشنوم نماز صبحم لب طلايي مي شه - يعني يا قضا مي شه يا لحظات ، نه حتي دقايق ، لحظات آخر وقت نماز صبح ميافته و خلاصه دم دماي طلوع آفتاب - در كل توفيق نماز اول وقت كه هيچ ، توفيق نماز وسط وقت و آخر وقتشم سلب مي شه .
    اما يه چيزي كه ذهنمو درگير كرده اينه كه چرا وقتايي هم كه نسبتا رعايت و مراقبت از اعمال در طول روز توفيق مي شه ، باز نمازم ارور ميده ؟
    بازم اون حضور قلب نيست ؟كار از كجا لنگه ؟ مراقبت ، تام نبوده ؟ حضور قلب شرايط ديگري رو هم مي طلبه ؟ يا دليل ديگه اي داره .
    ممنون ميشم راهنمايي كنيد .

نقل قول نوشته اصلی توسط nasrinn نمایش پست
    در باره اینکه درک می کنید که هر وقت کار خطایی می کنید
    فیض یه نماز خوب و پر خشوع رو از دست میدید
    میگم خوش بحالتون
    که خدا انقدر دوستتون داره که با این تلنگرا نمی ذاره بی راه برید و هوشیارتون می کنه
    قدرش رو بدونید
    سلام
    ممنونم از اظهار لطفتون
    ولي فكر كنم كمي كه خير ، خيلي اشتباه برداشت كرديد
    دوست گرامي ! من اساسا نمي دونم خشوع چيه ؟- بصورت عملي عرض مي كنم - با اين مفهوم خيلي بيگانه ام چه برسه كه نمازم پرخشوع باشه . نه دوست بزرگوار از اين خبرا نيست . بحث سر معادلات صحيحي هست كه گاهي ارور ميده ولي نبايد بده قاعدتا.
    ببينيد ما توي قران مي خونيم كه نماز انسان رو از منكر و زشتي باز ميداره خب همينطوره البته من در سطح بسيار بسيار ابتداييشو مي فهمم يعني همينشم توفيق خداست كه مثلا غيبت كني يكي از باز خورداي منفيش اينه كه توفيق نماز در وقتش ازت سلب ميشه خب اين باعث ميشه آدم دور غيبت رو تا جايي كه توفيق بشه خط بكشه ، اين خشوع نميآره ، اين مقدار غيبت نكردن و نشنيدن به نظر من فقط باعث ميشه اون توفيق نماز اول وقت يا ... از آدم گرفته نشه ، ميگم لابد خيلي چيزاي ديگه هم توي همين ارتباط اعمالمون با نماز هست كه من نميدونم چون قراره نماز از فحشا و منكر جلوگيري كنه ، از اون طرف هم اين دوري از گناهه كه موجب حضور قلب ميشه . يادش بخير يه استاد ماه داشتيم توي دانشگاه ايشون مي گفتند اگر در طول روز در دايره حضور نباشيد و در كارهايي كه انجام مي ديد حضور قلب و توجه نداشته باشيد ، محاله كه سر نماز بتونيد حضور قلب داشته باشيد . اگر اين حرف درست باشه ، يعني ارتباط بين دوري از فحشا و منكر و نماز با حضور قلب دو طرفه و مستقيمه .
    شما نماز با حضور قلب روزيتون شد ما رو هم خدايي از دعاي خيرتون محروم نكنيد ،نماز پرخشوع براي من ، يه روياست .
    البته به قول باباي خدا بيامرزم : آرزو بر جوانان عيب نيست

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۷/۰۴/۲۹ در ساعت ۱۴:۴۶
    يارب نظر تو برنگردد

2. تشکرها 3

نوشته
    4,599
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    10,076 پست
    حضور
    147 روز 4 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    17

با نام و یاد دوست

چرا نمازم ارور ميده؟

کارشناس بحث: استاد کافی

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

چرا نمازم ارور ميده؟

4. تشکرها 3

نوشته
    4,556
    مورد تشکر
    2,218 پست
    حضور
    24 روز 9 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نتگرد نمایش پست
    سلام
    عيدتون مبارك
    مدتيه يك سوال خيلي ذهنمو درگير كرده .
    اونم تفاوت نماز من و امثال من با آيت الله بهجت و امثال ايشونه .
    خب من توصيه هايي رو كه ايشون براي ايجاد حضور قلب در نماز فرمودند تقريبا خيلي هاشونو خوندم ، اين رو هم مي دونم كه نماز نسبت به اعمال آدم واكنش نشون ميده يعني اگه در طول روز رفتارت در دايره ي ايمان و اسلام جا مي شد خب نمازت هم همراه حضور قلبه و الا فلا .
    بعضي چيزا رو هم بصورت تجربي ياد گرفتم .مثلا هر وقت غيبتي بكنم يا بشنوم نماز صبحم لب طلايي مي شه - يعني يا قضا مي شه يا لحظات ، نه حتي دقايق ، لحظات آخر وقت نماز صبح ميافته و خلاصه دم دماي طلوع آفتاب - در كل توفيق نماز اول وقت كه هيچ ، توفيق نماز وسط وقت و آخر وقتشم سلب مي شه .
    اما يه چيزي كه ذهنمو درگير كرده اينه كه چرا وقتايي هم كه نسبتا رعايت و مراقبت از اعمال در طول روز توفيق مي شه ، باز نمازم ارور ميده ؟
    بازم اون حضور قلب نيست ؟كار از كجا لنگه ؟ مراقبت ، تام نبوده ؟ حضور قلب شرايط ديگري رو هم مي طلبه ؟ يا دليل ديگه اي داره .
    ممنون ميشم راهنمايي كنيد .

باسمه تعالی
    با عرض سلام و خسته نباشیید
    برای به دست آوردن حضور قلب در نماز، علاوه بر کسب طهارت، مراقبه و دوری از گناه که نقش مهمی را در این زمینه دارد باید نکات دیگری را هم رعایت نمود:
    1- تقویت نگاه توحیدی
    یعنی اینکه بدانیم خدایی که می پرستیم چگونه خدایی است؟ آیا به راستی این خدا جدای از ما است و ما در برابرش ایستاده ایم؟ خدایی که غیر زمین و آسمان و ماه و خورشید و انسان و حیوان و ملک و فلک است آیا به راستی همان خدایی است که در قرآن کریم خود را «هو الاول والاخر و الظاهر و الباطن» (1)معرفی نموده است؟!
    آیا اینکه به جانب قبله می ایستیم و او را تعظیم مینمایم بدان معنا است که او در روبروی ما حضور دارد و در بالا و پایین و عقب و راست و چپمان نیست؟ آیا این حق جدای از خلق و بیرون از شئون و اطوار گوناگون خلق است؟
    باید بدانیم حق تعالی در سراسر زندگی ما وجود دارد و چنان به ما نزدیک است که خود می فرماید: « وَ لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ وَ نَعْلَمُ ما تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَ نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَريدِ (2) و ما انسان را آفريديم وسوسه نفس او را مى‏دانيم و ما به او از رگ گردنش نزديكتريم.»
    «دوست نزدیکتر از من به من است
    وین عجب تر که من از وی دورم
    چه کنم با که توان گفت که او
    در کنار من و من مهجورم»
    در بیان دیگر نیز به این قرب اشاره می شود: «وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ‏ بَيْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِه‏ (3) و بدانيد كه خدا در ميان شخص و قلب او حايل مى‏شود و از اسرار درونى همه آگاه است»

خلاصه آنکه ادراک معنای توحید صمدی قرآنی و علم به این که حق تعالی این گونه به او نزدیک است، نقشی شگرف در حضور قلب دارد.
    2- سعی کنیم افکار خود را در غیر از اوقات نماز، کنترل کنیم. اگر فکر منفی به ذهن انسان خطور می کند، به جای توجه و دامن زدن به آن، سریعا با تغییر مکان، مشغول شدن به کاری و خواندن سوره ناس و صلوات و... باید برای خود انصراف ذهنی ایجاد نمود، تا اثر سوء خود را در نماز نگذارد.

3-انتخاب محل و مکان نماز و سایر عبادات نیز در این امر، اثر دارد. به همین دلیل، نماز خواندن در برابر اشیاء و چیزهایى که ذهن انسان را به خود مشغول مى‏ دارد مکروه است، و همچنین در برابر درهای باز و محل عبور و مرور مردم، در مقابل آئینه و عکس و مانند اینها پرهیز شود و سجاده خود را در مکانی که از این خصوصیات عاری است قرار بدهیم.
    4- انجام مستحبات نماز و آداب مخصوص آن چه در مقدمات و چه در اصل نماز نیز کمک مؤثرى به این امر مى‏ کند.
    5-
    توجه به فلسفه نماز و مطالعه پیرامون آن و اسرار نماز و کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده مانند:
    الف: اسرار نماز/ جوادی آملی
    ب: اسرار الصلاة/امام خمینی
    ج: پرتوی از اسرار نماز / محسن قرائتی
    از جمله راه های تقویت حضور قلب در نماز است.
    البته حضور تام قلب امری دشوار است و بايد به تدريج مستقر شود بنابراين كسي كه در ابتداي راه كمال و خودسازي قرار دارد نبايد از خود انتظار حضور قلب كامل داشته باشد و بايد آن را به تدريج تمرين كند و بدست آورد. بايد با نفس مانند کودکي نوآموز مدارا کرد و به تدريج و با آهستگي آن را مهار و رام نمود. بنابراين بايد از مقدار بسيار کم شروع کرد و به تدريج بر ميزان تمرکز و توجه و حضور قلب افزود.
    پی نوشت:
    1.حدید/3.
    2.ق/16.
    3.انفال/24.

ویرایش توسط کافی : ۱۳۹۷/۰۴/۲۹ در ساعت ۱۶:۱۱

نوشته
    4,556
    مورد تشکر
    2,218 پست
    حضور
    24 روز 9 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    در مورد نماز چرا اوقاتی هم كه نسبتا رعايت و مراقبت از اعمال در طول روز توفيق مي شود، ولی باز هم حضور قلب نيست؟ حضور قلب شرايط ديگري را هم مي طلبد؟
    پاسخ:
    برای به دست آوردن حضور قلب در نماز، علاوه بر کسب طهارت، مراقبه و دوری از گناه که نقش مهمی را در این زمینه دارد باید نکات دیگری را هم رعایت نمود:
    1- تقویت نگاه توحیدی
    یعنی اینکه بدانیم خدایی که می پرستیم چگونه خدایی است؟ آیا به راستی این خدا جدای از ما است و ما در برابرش ایستاده ایم؟ خدایی که غیر زمین و آسمان و ماه و خورشید و انسان و حیوان و ملک و فلک است آیا به راستی همان خدایی است که در قرآن کریم خود را «هو الاول والاخر و الظاهر و الباطن» (1)معرفی نموده است؟!
    آیا اینکه به جانب قبله می ایستیم و او را تعظیم مینمایم بدان معنا است که او در روبروی ما حضور دارد و در بالا و پایین و عقب و راست و چپمان نیست؟ آیا این حق جدای از خلق و بیرون از شئون و اطوار گوناگون خلق است؟
    باید بدانیم حق تعالی در سراسر زندگی ما وجود دارد و چنان به ما نزدیک است که خود می فرماید: « وَ لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ وَ نَعْلَمُ ما تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَ نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَريدِ (2) و ما انسان را آفريديم وسوسه نفس او را مى‏دانيم و ما به او از رگ گردنش نزديكتريم.»
    «دوست نزدیکتر از من به من است
    وین عجب تر که من از وی دورم
    چه کنم با که توان گفت که او
    در کنار من و من مهجورم»
    در بیان دیگر نیز به این قرب اشاره می شود: «وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ‏ بَيْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِه‏ (3) و بدانيد كه خدا در ميان شخص و قلب او حايل مى‏شود و از اسرار درونى همه آگاه است»

خلاصه آنکه ادراک معنای توحید صمدی قرآنی و علم به این که حق تعالی این گونه به او نزدیک است، نقشی شگرف در حضور قلب دارد.
    2- سعی کنیم افکار خود را در غیر از اوقات نماز، کنترل کنیم. اگر فکر منفی به ذهن انسان خطور می کند، به جای توجه و دامن زدن به آن، سریعا با تغییر مکان، مشغول شدن به کاری و خواندن سوره ناس و صلوات و... باید برای خود انصراف ذهنی ایجاد نمود، تا اثر سوء خود را در نماز نگذارد.

3-انتخاب محل و مکان نماز و سایر عبادات نیز در این امر، اثر دارد. به همین دلیل، نماز خواندن در برابر اشیاء و چیزهایى که ذهن انسان را به خود مشغول مى‏ دارد مکروه است، و همچنین در برابر درهای باز و محل عبور و مرور مردم، در مقابل آئینه و عکس و مانند اینها پرهیز شود و سجاده خود را در مکانی که از این خصوصیات عاری است قرار بدهیم.
    4- انجام مستحبات نماز و آداب مخصوص آن چه در مقدمات و چه در اصل نماز نیز کمک مؤثرى به این امر مى‏ کند.
    5-
    توجه به فلسفه نماز و مطالعه پیرامون آن و اسرار نماز و کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده مانند:
    الف: اسرار نماز/ جوادی آملی
    ب: اسرار الصلاة/امام خمینی
    ج: پرتوی از اسرار نماز / محسن قرائتی
    از جمله راه های تقویت حضور قلب در نماز است.
    البته حضور تام قلب امری دشوار است و بايد به تدريج مستقر شود بنابراين كسي كه در ابتداي راه كمال و خودسازي قرار دارد نبايد از خود انتظار حضور قلب كامل داشته باشد و بايد آن را به تدريج تمرين كند و بدست آورد. بايد با نفس مانند کودکي نوآموز مدارا کرد و به تدريج و با آهستگي آن را مهار و رام نمود. بنابراين بايد از مقدار بسيار کم شروع کرد و به تدريج بر ميزان تمرکز و توجه و حضور قلب افزود.
    پی نوشت:
    1.حدید/3.
    2.ق/16.
    3.انفال/24.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری