جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: «بحثی پیرامون کلمة الله و شجره طیبه آن»

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

«بحثی پیرامون کلمة الله و شجره طیبه آن»

بسم الله الرحمن الرحیم
    «بحثی پیرامون کلمة الله و شجره طیبه آن»
    وقتی قرآن را می خوانیم و به مفاهیم آن توجه نموده و بارها با تدبر می نگریم.
    به مفاهیم بسیاری برمی خوریم و با دسته بندی آن مفاهیم چه در موضوع قبولی توبه آدم ع و چه در بحث ابتلاء ابراهیم ع و امامت ایشان و... در می یابیم که کلمات الهی بزرگترین مفاهیمی است که در قرآن کریم از آن یاد شده است.

فَتَلَقَّى آدَمُ مِنْ رَبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَيهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ(البقرة/37)
    سپس آدم از پروردگارش کلماتي دريافت داشت؛ (و با آنها توبه کرد.) و خداوند توبه او را پذيرفت؛ چرا که خداوند توبه‌پذير و مهربان است.

وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا ...(البقرة/124)
    (به خاطر آوريد) هنگامي که خداوند، ابراهيم را با وسايل گوناگوني آزمود. و او به خوبي از عهده اين آزمايشها برآمد. خداوند به او فرمود: «من تو را امام و پيشواي مردم قرار دادم!»...
    قُلْ لَوْ كَانَ الْبَحْرُ مِدَادًا لِكَلِمَاتِ رَبِّي لَنَفِدَ الْبَحْرُ قَبْلَ أَنْ تَنْفَدَ كَلِمَاتُ رَبِّي وَلَوْ جِئْنَا بِمِثْلِهِ مَدَدًا(الکهف/109)

بگو: «اگر درياها براي کلمات پروردگارم مرکب شود، درياها پايان مي‌گيرد. پيش از آنکه کلمات پروردگارم پايان يابد؛ هر چند همانند آن (درياها) را کمک آن قرار دهيم!»

کلمة الله در میان آن کلمات الهی بالاترین جایگاه را با توجه به قرآن کریم دارا می باشد.

• ...کلِمَةُ اللَّهِ هِي الْعُلْيا...(توبه-40)

با توجه به تذکر قرآن کریم کلمات طیبه شجره ای هستند .

...كَلِمَةً طَيبَةً كَشَجَرَةٍ طَيبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاءِ(الإبراهيم/24)

آيا نديدي چگونه خداوند «کلمه طيبه» را به درخت پاکيزه‌اي تشبيه کرده که ريشه آن ثابت، و شاخه آن در آسمان است.
    ما در این بحث انشاء الله قصد داریم شجره طیبه کلمة الله را با استعانت از از پروردگار متعال و حضرت بقیة الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف و قرآن کریم از روی آیات مبارکه قرآن کریم بررسی کنیم.
    تذکر: بالاترین جایگاهی که ما می توانیم برای ایشان صفات و... وغیره قائل شده و آنها را وصف کنیم از همین جا است.
    این جایگاه باب الله الذی منه یؤتی است وگرنه پروردگار متعال اکبر "من ان یوصف" است.
    این بابی است که هیچ مانعی و غلظتی مانع آن نبوده و در حقیقت باب الله وجودی اهل بیت صلوة الله علیهم اجمعین می باشد ...
    بترتیب و با مستندات قرآنی و احدیث معتبر و محکم ویا ... این بحث را پیش خواهیم برد.
    اگر دوستان از این موضوع استقبال کنند خواهیم دید بسیاری از موضوعاتی که شروع شد و به پایان رسید از منظر قرآنی چگونه و چه جایگاهی داشته اند:
    .....
    سپاسگزارم

اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

2. تشکر

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری