جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: * يا أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطمَئِنَّةُ * آیه ای در شأن امام حسین (علیه السلام)

نوشته
    1,030
    صلوات
    110
    تعداد دلنوشته
    2
    حضور
    29 روز 9 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    72

* يا أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطمَئِنَّةُ * آیه ای در شأن امام حسین (علیه السلام)

بسم الله الرَّحمن الرَّحیم

یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ﴿٢٧﴾
    إِرْجِعِی إِلى رَبِّکِ راضِیَةً مَرْضِیَّةً ﴿٢٨﴾
    فَادْخُلِی فِی عِبادِی ﴿٢٩﴾
    وَ ادْخُلِی جَنَّتِی ﴿٣٠﴾

سوره مبارکه فجر

در فضيلت سوره فجر نیز از امام صادق عليه السلام نقل شده است: سوره فجر را در نمازهاي واجب و مستحب خود قرائت كنيد. زيرا اين سوره، سوره امام حسين عليه السلام است. هر كس اين سوره را قرائت نمايد در روز قيامت در درجه امام حسن عليه السلام و همراه ايشان خواهد بود.
    ثواب الاعمال، ص 123

ابو اسامه مي گويد: من در مجلسي كه امام صادق عليه السلام اين حديث را فرمود حاضر بودم از ايشان پرسيدم: چگونه اين سوره مخصوص امام حسين عليه السلام شد؟ فرمود: آيا اين آيه را نشنيده اي: يا ايتها النفس المطمئنة ارجعي الي ... منظور از نفس مطمئنه امام حسين عليه السلام است.
    بحارالانوار، ج 24، ص 93

ویرایش توسط گلستان قرآن : ۱۳۹۲/۰۸/۱۲ در ساعت ۱۵:۰۸
    من حیدریم...

سَر به سَرم مگذارید...

2.  

نوشته
    1,030
    صلوات
    110
    تعداد دلنوشته
    2
    حضور
    29 روز 9 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    72

حديثى از امام صادق (ع ) درباره خصوصيات قبض روح مؤ من درذيل (يا ايتها النفس المطمئنه ...)

در كافى به سند خود از سدير صيرفى روايت آورده كه گفت : به امام صادق (عليه السلام ) عرضه داشتم : فدايت شوم ، يا بن رسول اللّه آيا مؤ من از مرگ و قبض روح خود كراهت مى دارد؟ فرمود: نه به خدا سوگند، وقتى فرشته مرگ نزدش مى آيد تا روحش را قبض كند، مؤ من به جزع در مى آيد، و ملك الموت به او مى گويد: جزع مكن ، اى ولى خدا، به آن خدايى كه محمد (صلى اللّه عليه و آله و سلم ) را به نبوت مبعوث كرده من نسبت به تو دلسوزتر و مهربانتر از پدرى مهربان هستم ، اگر پدرت اينجا بود بيش از من به تو مهر نمى ورزيد، چشم خودت را باز كن و ببين .

آنگاه فرمود: در آن هنگام رسول خدا (صلى اللّه عليه و آله و سلم ) و امير المؤ منين و فاطمه و حسن و حسين و امامان از ذريه او در برابرش ممثل مى شوند، و به وى گفته مى شود: اين رسول خدا (صلى اللّه عليه وآله وسلم ) است ، و اين امير المؤ منين و اين فاطمه ، و اين حسن و اين حسين و اينان امامان از ذريه اويند، كه همه رفقاى تو هستند.

فرمود: پس مؤ من چشم خود باز نموده حضرات را تماشا مى كند، در اين هنگام ندا كننده اى از طرف رب العزه روح او را ندا مى كند و مى گويد: ((يا ايتها النفس المطمئنه ...))، اى نفسى كه با ديدن محمد و اهل بيتش (عليهم السلام ) اطمينان يافتى ، به سوى پروردگارت بر گرد، در حالى كه به ولايت راضى و به ثواب مرضى هستى ، پس داخل در بندگان من شو، يعنى در زمزه محمد و اهل بيتش در آى ، و داخل جنت شو، پس در آن هنگام هيچ چيزى در نظرش محبوب تر از مرگ و ملحق شدن به منادى نيست .
    (
    ترجمه تفسير الميزان جلد 20 صفحه 481)

ویرایش توسط گلستان قرآن : ۱۳۹۲/۰۸/۱۲ در ساعت ۱۵:۰۰
    من حیدریم...

سَر به سَرم مگذارید...

نوشته
    976
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    12 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    9

* يا أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطمَئِنَّةُ * آیه ای در شأن امام حسین (علیه السلام)

دردها از بودن است و حرفها از نبودن. ميان بودن و نبودن مرزي است باريك. شايد بتوان در آن مرز قدم زد، آبي نوشيد، شعري نوشت، بي هيچ دردي و حرفي.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)