جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بهترین سوره ها قبل از خواب؟

نوشته
    66
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 2 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

بهترین سوره ها قبل از خواب؟

سلام
    قبل از خوابیدن خواندن کدوم سوره های قران ثواب بیشتری دارد و بیشتر توصیه شده است؟

2.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 11 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

بهترین سوره ها قبل از خواب؟

کارشناس بحث: استاد صدیقین

4. تشکرها 2

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

سلام به شما پرسشگر گرامی

آیات کریمه قرآن، سخن خدای متعال است و همگی مایه نورانیت قلب و موجب رحمت و بشارت برای اهل ایمان است:

قَدْ جاءَكُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَ كِتابٌ مُبينٌ
    يَهْدي بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوانَهُ سُبُلَ السَّلامِ وَ يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ وَ يَهْديهِمْ إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقيمٍ (مائده/15و16)
    قطعاً براى شما از جانب خدا روشنايى و كتابى روشنگر آمده است
    خدا هر كه را از خشنودى او پيروى كند، به وسيله آن [كتاب‏] به راه‏هاى سلامت رهنمون مى‏شود، و به توفيق خويش، آنان را از تاريكيها به سوى روشنايى بيرون مى‏برد و به راهى راست هدايتشان مى‏كند.

قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِنْ رَبِّكَ بِالْحَقِّ لِيُثَبِّتَ الَّذينَ آمَنُوا وَ هُدىً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمينَ (نحل/102)
    بگو، روح القدس آن را از جانب پروردگارت بحقّ نازل كرده، تا افراد باايمان را ثابت‏قدم گرداند و هدايت و بشارتى است براى عموم مسلمانان‏

تِلْكَ آياتُ الْقُرْآنِ وَ كِتابٍ مُبينٍ
    هُدىً وَ بُشْرى‏ لِلْمُؤْمِنينَ (نمل/1و2)
    اين است آيات قرآن و [آياتِ‏] كتابى روشنگر
    كه [مايه‏] هدايت و بشارت براى مؤمنان است.

اما در عین حال، خواندن برخی سوره ها قبل از خواب، علاوه بر فواید عام همه آیات قرآنی که عبارت از نورانیت و رحمت و بشارت و مانند آنست، فواید خاص دیگری نیز دارد که در برخی روایات بدان ها اشاره شده و اگر کسی بخواهد از آن فایده های ویژه بهره مند شود، متناسب با حال و توانایی خود، می تواند هر یک از آن سوره ها را قبل از خواب بخواند؛ برخی از این روایات چنین اند:

1-سوره توحید
    در حديثى از امام صادق (عليه السلام )، يازده بار خواندن اين سوره باعث در امان ماندن خواننده آن و همسايگان اطراف وى از خطرات دانسته شده است. (1)

2- آیة الکرسی
    از رسول گرامى اسلام (صلى الله عليه وآله ) روايت شده: هر كس هنگام قرار گرفتن در بستر اين آيه را بخواند، خدا او و همسايه او و همسايه همسايه اش را و خانه هاى اطراف وى را در امان خواهد داشت. (2)

3- سوره یس
    از امام جعفر صادق (عليه السلام ) نقل شده: هر كس يس را شب قبل از خواب بخواند، خدا هزار فرشته را مأمور وى خواهد كرد تا او را از شر هر شيطان رانده شده و هر آفتى حفظ كنند. (3)

4- سوره قدر
    از امام جعفر صادق (عليه السلام ) روایت شده: هركس هنگام خواب يازده بار سوره قدر را بخواند، خداوند يازده فرشته را مأمور وى خواهد كرد كه او را تا صبح، از شر هر شيطان رانده شده اى، مراقبت كنند. (4)

5- سوره واقعه
    از امام صادق (عليه السلام ) روایت شده: هر كه هر شب پيش از خواب سوره واقعه را بخواند، در حالى خدا را ملاقات خواهد كرد كه صورتش چون ماه شب چهارده است. (5)

پی نوشت
    -----------------------------
    1- من اوى الى فراشه فقراء قل هو الله احد احدى عشر مره حفظه الله فى داره و دويرات حوله (بحارالانوار، ج 76، ص 201)
    2- من قرأها اذا اخذ مضجعه آمنه الله على نفسه و جاره و جار جاره و البيات حوله (بحارالانوار، ج 76، ص 196)
    3- من قراءها فى ليلته قبل ان ينام و كل الله به الف ملك يحفظونه من شر كل شيطان رجيم و من كل آفه (بحارالانوار، ج 92، ص 289)
    4- من قراء سوره انا انزلنا فى ليله القدر احدى عشر مره عند منامه ، و كل الله به احد عشر ملكا يحفظونه من كل شيطان رجيم حتى يصبح (بحارالانوار، ج 92، ص 210)
    5- من قراء الواقعه كل ليله قبل ان ينام لقى الله عزوجل و وجهه كالقمر ليله البدر (بحارالانوار، ج 92، ص 307)
    ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۳/۰۳/۲۰ در ساعت ۰۰:۴۳
    وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

نوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام خدمت کارشناس گرامی

میگم یک ذکری یا سوره ای که وسط خواب بیدار نشی هست؟

مثلا ساعت 10 یا 11 که خوابیدی برا نماز صبح بیدار شی
    وسط کار هی بیدار نشی و بخابی و بیدار بشی

ممنونم

7. تشکرها 2

نوشته
    66
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 2 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام و
    تشکر از پاسخ ارزشمندتون

آیا خواندن سوره تکاثر قبل از خواب از عذاب قبر کم میکند؟
    کدوم سوره ها از عذاب قبر کم میکند؟
    ویرایش توسط طاهر : ۱۳۹۲/۰۸/۱۶ در ساعت ۲۱:۵۸ دلیل: ادغام پستهای مشابه

9. تشکرها 2

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط UFA نمایش پست
    سلام خدمت کارشناس گرامی

میگم یک ذکری یا سوره ای که وسط خواب بیدار نشی هست؟

مثلا ساعت 10 یا 11 که خوابیدی برا نماز صبح بیدار شی
    وسط کار هی بیدار نشی و بخابی و بیدار بشی

ممنونم
    سلام
    اگر می خواهید برای نماز صبح بیدار شوید، می توانید آیه آخر سوره کهف را قرائت کنید.

وَ رَوَى عَامِرُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ جُذَاعَةَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ مَا مِنْ عَبْدٍ يَقْرَأُ آخِرَ الْكَهْفِ حِينَ يَنَامُ إِلَّا اسْتَيْقَظَ مِنْ مَنَامِهِ فِي السَّاعَةِ الَّتِي يُرِيدُ (من ‏لا يحضره ‏الفقيه، ج 1، ص 471 ، ح 1356)

از امام صادق (علیه السلام) روایت شده که: هیچ بنده ای نیست که آیه پایانی سوره کهف را قرائت کند، مگر آنکه در زمانی که اراده می کند، بیدار خواهد شد.

آیه آخر سوره کهف چنین است:

قُلْ إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ يُوحى‏ إِلَيَّ أَنَّما إِلهُكُمْ إِلهٌ واحِدٌ فَمَنْ كانَ يَرْجُوا لِقاءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلاً صالِحاً وَ لا يُشْرِكْ بِعِبادَةِ رَبِّهِ أَحَداً (کهف/110)
    بگو: «من هم مثل شما بشرى هستم. به من وحى مى‏شود كه خداى شما خدايى يگانه است. پس هر كس به لقاى پروردگار خود اميد دارد بايد به كار شايسته بپردازد، و هيچ كس را در پرستش پروردگارش شريك نسازد.»

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۲/۰۸/۱۵ در ساعت ۰۰:۴۲
    وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط مسافر! نمایش پست
    آیا خواندن سوره تکاثر قبل از خواب از عذاب قبر کم میکند؟
    کدوم سوره ها از عذاب قبر کم میکند؟

سلام
    از امام باقر (علیه السلام) روایت شده که قرائت سوره «مُلک»، از عذاب قبر جلوگیری می کند: عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ سُورَةُ الْمُلْكِ هِيَ الْمَانِعَةُ تَمْنَعُ مِنْ عَذَابِ الْقَبْر (الكافي ج : 2 ص 633)

از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نیز نقل شده که قرائت سوره توحید مانع از عذاب قبر و شراشره های آتش دوزخ می شود: وَ قَالَ ص هِيَ الْمَانِعَةُ تَمْنَعُ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَ نَفَحَاتِ النَّارِ (مستدرك ‏الوسائل، ج 4، ص 287)

نیز از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نقل شده که قرائت سوره احزاب و تعلیم آن به خانواده خود، موجب امان از عذاب قبر می شود: الطَّبْرِسِيُّ بِالْإِسْنَادِ عَنْهُ ص قَالَ وَ مَنْ قَرَأَ سُورَةَ الْأَحْزَابِ وَ عَلَّمَهَا أَهْلَهُ وَ مَا مَلَكَتْ يَمِينُهُ أُعْطِيَ الْأَمَانَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ (مستدرك ‏الوسائل، ج 4، ص 346)

اما درباره سوره «تکاثر» مطالب دیگری بیان شده است، از جمله:

در حديثى از پيغمبر اكرم ص مى‏خوانيم: و من قرأها لم يحاسبه اللَّه بالنعيم الذى انعم عليه فى دار الدنيا، و اعطى من الاجر كانما قرء الف آية: كسى كه آن را بخواند خداوند در برابر نعمتهايى كه در دنيا به او داده او را مورد حساب قرار نمى‏دهد و پاداشى به او مى‏دهد كه گويى هزار آيه قرآن را تلاوت كرده است. و در حديثى از امام صادق ع آمده است كه خواندن اين سوره در نمازهاى‏ فريضه و نافله ثواب شهادت شهيدان دارد. (تفسير نمونه، ج‏27، ص 272 و 273)

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۲/۰۸/۱۵ در ساعت ۰۰:۵۰

نوشته
    58
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 14 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    40
    آپلود
    0
    گالری
    5

سلام سوال من اینه که آیا باید این سوره ها(مسبحات) رو حتما قبل از خواب خوند؟ چون بعضی وقتها اونقدر خسته ام که مجبور میشم فقط سوره حشر رو بخونم.ممکنه که زودتر بخونم؟ مثلا ساعت هفت یاهشت شب! ممنون.
    .... دوست میدارید دنیای شتابنده را (20)
    و وامیگذارید آخرت را (21) ..
    ...
    سوره قيامت

13. تشکرها 2

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط سحرناز نمایش پست
    سلام سوال من اینه که آیا باید این سوره ها(مسبحات) رو حتما قبل از خواب خوند؟ چون بعضی وقتها اونقدر خسته ام که مجبور میشم فقط سوره حشر رو بخونم.ممکنه که زودتر بخونم؟ مثلا ساعت هفت یاهشت شب! ممنون.
    سلام

متن این روایت _که البته از نظر سند ضعیف است_ چنین است:

أَبُو عَلِيٍّ الْأَشْعَرِيُّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ حَسَّانَ عَنْ إِسْمَاعِيلَ بْنِ مِهْرَانَ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي حَمْزَةَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سُكَيْنٍ عَنْ عَمْرِو بْنِ شِمْرٍ عَنْ جَابِرٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع يَقُولُ مَنْ قَرَأَ الْمُسَبِّحَاتِ كُلَّهَا قَبْلَ أَنْ يَنَامَ لَمْ يَمُتْ حَتَّى يُدْرِكَ الْقَائِمَ وَ إِنْ مَاتَ كَانَ فِي جِوَارِ مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ ص (کافی، ج 2، ص 620، ح 3)

از امام باقر (عليه السلام ) نقل شده: هر كه مسبّحات (یعنی سوره های حدید و حشر و صف و جمعه و تغابن) را قبل از خواب بخواند، نمى ميرد تا قائم آل محمد را درك كند، و اگر چنانچه بميرد در كنار رسول خدا خواهد بود.

در متن روایت، تعبیر «مَنْ قَرَأَ الْمُسَبِّحَاتِ كُلَّهَا قَبْلَ أَنْ يَنَامَ» (هر كه همه اين سوره ها را قبل از خواب بخواند) آمده، پس اگر شما مثلا دو سه ساعت قبل از خواب هم سوره های مذکور را بخوانید، به دستور وارده در این روایت عمل کرده اید.
    ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۲/۰۸/۲۰ در ساعت ۰۱:۱۶

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

جمع بندی

پرسش:
    خواندن چه سوره هایی قبل از خواب مناسب است؟

پاسخ:
    آیات کریمه قرآن، سخن خدای متعال است و همگی مایه نورانیت قلب و موجب رحمت و بشارت برای اهل ایمان است:
    «قَدْ جاءَكُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَ كِتابٌ مُبينٌ * يَهْدي بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوانَهُ سُبُلَ السَّلامِ وَ يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ وَ يَهْديهِمْ إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقيمٍ»؛ قطعاً براى شما از جانب خدا روشنايى و كتابى روشنگر آمده است؛ خدا هر كه را از خشنودى او پيروى كند، به وسيله آن [كتاب‏] به راه‏ هاى سلامت رهنمون مى‏ شود، و به توفيق خويش، آنان را از تاريكي ها به سوى روشنايى بيرون مى‏برد و به راهى راست هدايتشان مى‏ كند.(1)

در عین حال، خواندن برخی سوره ها قبل از خواب، علاوه بر فواید عام همه آیات قرآنی که عبارت از نورانیت و رحمت و بشارت و مانند آن است، فواید خاص دیگری نیز دارد که در برخی روایات بدان ها اشاره شده و اگر کسی بخواهد از آن فایده های ویژه بهره مند شود، متناسب با حال و توانایی خود، می تواند هر یک از آن سوره ها را قبل از خواب بخواند؛ برخی از این روایات چنین است:

1- سوره توحید:
    امام صادق (عليه السلام ) می فرمایند:
    «من اوى الى فراشه فقراء قل هو الله احد احدى عشر مره حفظه الله فى داره و دويرات حوله»؛ يازده بار خواندن اين سوره باعث در امان ماندن خواننده آن و همسايگان اطراف وى از خطرات دانسته شده است.(2)

2- آیة الکرسی:
    از رسول گرامى اسلام (صلى الله عليه وآله ) روايت شده: «
    من قرأها اذا اخذ مضجعه آمنه الله على نفسه و جاره و جار جاره و البيات حوله»؛ هر كس هنگام قرار گرفتن در بستر اين آيه را بخواند، خدا او و همسايه او و همسايه همسايه اش را و خانه هاى اطراف وى را در امان خواهد داشت.(3)

3- سوره یس:
    از امام جعفر صادق (عليه السلام ) نقل شده:
    «من قراءها فى ليلته قبل ان ينام و كل الله به الف ملك يحفظونه من شر كل شيطان رجيم و من كل آفه»؛ هر كس يس را شب قبل از خواب بخواند، خدا هزار فرشته را مأمور وى خواهد كرد تا او را از شر هر شيطان رانده شده و هر آفتى حفظ كنند.(4)

4- سوره قدر:
    از امام جعفر صادق (عليه السلام ) روایت شده: «
    من قراء سوره انا انزلنا فى ليله القدر احدى عشر مره عند منامه ، و كل الله به احد عشر ملكا يحفظونه من كل شيطان رجيم حتى يصبح»؛ هركس هنگام خواب يازده بار سوره قدر را بخواند، خداوند يازده فرشته را مأمور وى خواهد كرد كه او را تا صبح، از شر هر شيطان رانده شده اى، مراقبت كنند.(5)

5- سوره واقعه:
    از امام صادق (عليه السلام ) روایت شده:
    «من قراء الواقعه كل ليله قبل ان ينام لقى الله عزوجل و وجهه كالقمر ليله البدر»؛ هر كه هر شب پيش از خواب سوره واقعه را بخواند، در حالى خدا را ملاقات خواهد كرد كه صورتش چون ماه شب چهارده است.(6)

(4) بحارالانوار، ج 92، ص 289.
    (5) بحارالانوار، ج 92، ص 210.
    (6) بحارالانوار، ج 92، ص 307.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۴/۰۹ در ساعت ۱۱:۵۸ دلیل: همکار ویراستار تدوین

16. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری