جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطور از حال اموات و رفتگان با خبر شویم؟

نوشته
    66
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 2 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

چطور از حال اموات و رفتگان با خبر شویم؟

سلام
    چطور میتوان از اوضاع و احوال رفتگان با خبر شد؟
    آیا دعایی هست که با خواندن آن بتوان از احوال اموات در خواب مطلع شد؟
    اگر خواب ببینیم که مرده کتاب قران را به ما هدیه می دهد، باید برایش قران خواند یا تعبیر خاصی دارد؟

2.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

چطور از حال اموات و رفتگان با خبر شویم؟

کارشناس بحث: استاد مجید

ویرایش توسط طاهر : ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ در ساعت ۲۱:۰۸ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

سلام!!!
    در مفاتیح الجنان نوشته عالم جلیل القدر شیخ عباس قمی رضوان الله تعالی علیه مطلبی وجود دارد که اگر با دقت انجام دهید مطلبی که نیت کرده باشید می بینید.
    من امتحان کردم شد!
    ولی اگر ندیدید ناامید نشوید ممکن است به مصلحت نباشد!
    راز ندیدن مرده های خود در خواب
    مرحوم آقا شيخ عباس قمى در همين كتاب مفاتيح‏الجنان مى‏گويد، هر كس بخواهد مرده خود را خواب ببينيد، اين دعا را بخواند و اين كار را بكند، بعد مرده خود را در خواب ببيند. يك كسى تمام اين كارهايى را كه شيخ عباس قمى گفته بود، انجام داد، ولى مرده خود را درخواب نديد. براى همين، از دست شيخ عباس خيلى ناراحت شد و پيش خود گفت: آخر شيخ عباس اين چه مطالبى بود كه كه در كتابت مفاتيح نوشتى. عمل اين مطالب سودى نداد و نتيجه‏اى در برنداشت. از اين بابت خيلى عصبانى شده بود. دوست من گفت، شب شيخ عباس به خواب او آمد و گفت: من هم اين مطالب را درست نوشتم. آن فرد گفت: پس من آن‏ها را غلط انجام دادم. شيخ عباس گفت: نه، تو اتفاقاً هم آن كارها را هم درست انجام دادى. آن فرد گفت: پس چرا مرده‏ام به خوابم نيامد؟ شيخ عباس گفت: حالا چرا معطل اين هستى كه او به خوابت بيايد. من با اين كه مرده‏ام، به اين طرف آمده‏ام و آلان هم من در عالم بعد هستم.

خداوند متعال نمى‏گذارد مرده‏هايى كه به خاطر گناهان و اشتباهاتى داشتند، اكنون دچار رنجند، به خواب بيداران در دنيا بيايند؛ مبادا كه آبروى مرده بريزد. به اين كه آن مرده در خواب آن زندگان بيايد و بگويد، بله، ما را به زنجير كشيدند و ما را داخل آتش بردند. براى همين خداوند متعال اصلًا نمى‏گذارد كه آن مردگان به خواب زنده‏ها بيايند.

با اين پرده‏پوشى خداوند، زندگان مى‏گويند، اين بند خدا كه مرده، عجب آدم خوبى بوده است و خدا او را رحمت كند، و همان مرد گرفتار كه خداوند نمى‏گذاشت به خواب كسى بيايد، اگر همين‏طور چهل نفر آدم خوب دربار او بگويند، خدايا او را بيامرز، خطاب مى‏رسد كه عذاب او را برداريد؛ چون چهل نفر از بندگانم از من درخواست آمرزش او را كردند. اين خداست.

erfan.ir
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

5. تشکرها 2

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مسافر! نمایش پست
    سلام
    چطور میتوان از اوضاع و احوال رفتگان با خبر شد؟
    با صلوات بر محمد وآل محمد
    وسلام وعرض ادب واحترام
    اصل این که می توان با اهالی عوالم دیگر ارتباط برقرار نمود، جای تردید نیست، چنان چه در قرآن نیز آمده است«فَتَوَلىَ‏ عَنهْمْ وَ قَالَ يَاقَوْمِ لَقَدْ أَبْلَغْتُكُمْ رِسَالَةَ رَبىّ‏ِ وَ نَصَحْتُ لَكُمْ وَ لَكِن لَّا تحُبُّونَ النَّاصِحِينَ(اعراف/79) سپس از آنها روى گردانيد و گفت: «اى قوم من! من پيام پروردگارم را رساندم و پندتان دادم ولى شما نصيحت كنندگان را دوست نداريد.»
    حضرت صالح(ع) خطاب به قوم خود که از دنیا رفته بودند کرد واین سخنان را فرمود تا عبرتی برای افراد بازمانده باشد.
    هم چنين این نوع گفتگوها در تاریخ نمونه دارد، چنان كه در تاريخ زندگانى على (علیه السلام) مى‏ خوانيم پس از جنگ جمل در كنار جسد طلحه ايستاد و گفت:« اى طلحه! تو در اسلام خدمات قابل ملاحظه‏ اى داشتى، حيف كه آنها را براى خود حفظ نكردى» و نيز در حکمت 130 نهج البلاغه مى‏ خوانيم كه على (علیه السلام) به هنگامى كه از جنگ صفين باز مى‏ گشت در پشت دروازه كوفه رو به قبرستان كرده وفرمود:« يَا أَهْلَ الدِّيَارِ الْمُوحِشَةِ وَ الْمَحَالِّ الْمُقْفِرَةِ وَ الْقُبُورِ الْمُظْلِمَةِ يَا أَهْلَ التُّرْبَةِ يَا أَهْلَ الْغُرْبَةِ يَا أَهْلَ الْوَحْدَةِ يَا أَهْلَ الْوَحْشَةِ أَنْتُمْ لَنَا فَرَطٌ سَابِقٌ وَ نَحْنُ لَكُمْ تَبَعٌ لَاحِقٌ أَمَّا الدُّورُ فَقَدْ سُكِنَتْ وَ أَمَّا الْأَزْوَاجُ فَقَدْ نُكِحَتْ وَ أَمَّا الْأَمْوَالُ فَقَدْ قُسِمَتْ هَذَا خَبَرُ مَا عِنْدَنَا فَمَا خَبَرُ مَا عِنْدَكُمْ ثُمَّ الْتَفَتَ إِلَى أَصْحَابِهِ فَقَالَ أَمَا لَوْ أُذِنَ لَهُمْ فِي الْكَلَامِ لَأَخْبَرُوكُمْ أَنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوَى ؛اى صاحبان سراهاى وحشت زا، و مكان هاى بى‏ آب و گياه، و قبرهاى‏ تاريك، اى خاكيان، اى غريبان، اى بى‏ كسان، اى وحشت زدگان، شما ما را پيشرويد كه بر ما پيشى جستيد، و ما شما را پيرويم كه به دنبال شما مى‏ رسيم. اما خانه‏ ها: غير شما در آن ساكن شدند، امّا همسران: ديگران با آنان ازدواج كردند، اما اموال: همه آنها تقسيم شد. اين است خبرى كه نزد ماست، خبر آن چه نزد شماست چيست پس رو به جانب ياران كرد و فرمود: اگر به آنان اجازه سخن مى‏ دادند به شما مى ‏گفتند كه بهترين توشه تقواست.»
    پس با توجه به آیات و روایات امکان ارتباط با عوالم دیگر وآگاهی از اوضاع رفتگان وجود دارد امّا این خود مستلزم آگاهی به امری است که هر کسی نمی تواند به آن آگاهی پیدا کند،که در جایگاه خود بحثی مفصل دارد.

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مسافر! نمایش پست
    آیا دعایی هست که با خواندن آن بتوان از احوال اموات در خواب مطلع شد؟
    با صلوات بر محمد وآل محمد
    وبا سلام وعرض ادب
    الفصل الحادي عشر فيما يعمل عند النوم‏
    و رأيت بخط الشهيد رحمه الله : أنه من أراد أن يرى ما يشاء في نومه فليضطجع على جانبه الأيمن و يقرأ الشمس و الليل و الجحد و الإخلاص و المعوذتين ثم يقول اللهم أرني في منامي كذا و اجعل لي من أمري فرجا و مخرجا ليلة و إلا فثلاث ليال و آكده سبع فإنه يرى إن شاء الله ما يريدآ(جنةالأمان‏ الواقيةوجنةالإيمان‏ الباقية ص : 48 )
    فصل یازدهم در آن چه که هنگام خواب باید انجام داد
    هر که می خواهد هر چه را در خواب بیند در وقت خواب به پهلوی راست بخوابد و سوره الشمس و اللیل و الجحد (قل یا ایها الکافرون) و توحید و معوذتین (یعنی قل اعوذ برب الفلق و سوره قل اعوذ برب الناس) را بخواند و بعد بگوید ( اللَّهُمَّ اَرِنی فِی مَنامی کَذا ) یعنی ؛خدایا ببینم در خوابم فلان شخص را به جای «کذا»نام آن شخص را بگوید .ودر ادامه بگوید اِجعَل لی اَمری فَرَجَا وَ مَخرَجاً ؛ قرار بده برای من گشایش ومحل خروجی در این شب) و بخوابد هر گاه شب خواب دید فبها و الا تا سه شب به همین طریق عمل کند و تأکید شده تا هفت شب پس ان شا الله می بیندآن چه را که می خواهد.
    و مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان نقل می کند از: شیخ کفعمی در مصباح ومحدث فیض در خلاصه الاذکار فرموده که دیدم در بعض کتب اصحاب امامیه که هر کس خواسته باشد در خواب ببیند يكى از پيغمبران و امامان(عليهم السلام) را یا یکی مردمان يا والدین خود را بخواند سوره "شَمس" ، "لَیل" ، "قَدر" ، "قُلْ يا اَيُّهَا الْكافِرون" وسوره اخلاص ومعوذتین (ناس وفلق) راپس بخواند صد مرتبه سوره ی "اخلاص" و صد مرتبه "صلوات فرستادن" بر پيامبر اکرم (صل الله علیه و آله و سلم ) و بخوابدبا وضو بجانب راست که خواهد دید هر که را اراده کرده ان شا الله وتکلم خواهد کرد با او ان شاالله هر چه بخواهد در نسخه دیگر دیدم که این عمل را بجا آورد در هفت شب بعد از آنکه این دعا را می خواند:« اَللّهُمَّ اَنْتَ الْحَىُّ الَّذى لايُوصَفُ وَالاْيمانُ يُعْرَفُ مِنْهُ مِنْكَ بَدَتِ الاَْشْياءُ وَ اِلَيْكَ تَعُودُ فَما اَقْبَلَ مِنْها كُنْتَ مَلْجَاَهُ وَ مَنْجاهُ وَ ما اَدْبَرَ مِنْها لَمْ يَكُنْ لَهُ مَلْجَاءٌ وَلامَنْجامِنْكَ اِلاّ اِلَيْكَ فَاَسْئَلُكَ بِلا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ وَ اَسْئَلُكَ بِبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ وَ بِحَقِّ حبيبِكَ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ سَيِّدِ النَّبِيّينَ وَ بِحَقِّ عَلىٍّ خَيْرِ الْوَصِيّينَ وَ بِحَقِّ فاطِمَةَ سَيِّدَةِ نِسآءِ الْعالَمينَ وَ بِحَقِّ الْحَسَنِ وَالْحُسَيْنِ اللَّذَيْنِ جَعَلْتَهُما سَيِّدَىْ شَبابِ اَهْلِ الْجَنَّةِ عَلَيْهِمْ اَجْمَعينَ السَّلامُ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تُرِيَنی مَيِّتی فِى الْحالِ الَّتى هُوَ فيها
    خدایا تویی زنده که وصف نشود و ایمان از او شناخته شود از تو شروع شود چیزها و به سوی تو بازگردد پس هر یک به تو رو کنند تویی ملجاء و پناهگاهش و هر کدام پشت کنند ملجاء و پناهی از تو نیست جز به سوی خودت پس از تو خواهم به كلمه "لااله الاّ انت" و از تو خواهم به "بسم اللَّه الرحمن الرحيم" و به حق حبیب تو محمّد صلّ الله و علیه و آله آقای پیامبران و به حق علی بهترین اوصیاء و به حق فاطمه بانوی زنان جهانیان و به حق حسن و حسین که قرارشان دادی آقای جوانان اهل بهشت بر همه شان سلام باد که درود فرستی بر محمّد و آل محمّد و سپس مرده ام را در همان حالی که دارد به من نشان دهی.

التماس دعا

8. تشکر

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پست جمع بندی موضوع
    پرسش:
    سلام
    چطور می توان از اوضاع و احوال رفتگان با خبر شد؟آیا دعایی هست که با خواندن آن بتوان از احوال اموات در خواب مطلع شد؟
    اگر خواب ببینیم که مرده کتاب قران را به ما هدیه می دهد، باید برایش قران خواند یا تعبیر خاصی دارد؟

پاسخ:

با سلام وعرض ادب
    پرسش گرگرامی اصل این که می توان با اهالی عوالم دیگر ارتباط برقرار نمود، جای تردید نیست، چنان چه خداوند در قرآن نیز به آن اشاره فرموده اند: «فَتَوَلىَ‏ عَنهْمْ وَ قَالَ يَاقَوْمِ لَقَدْ أَبْلَغْتُكُمْ رِسَالَةَ رَبىّ‏ِ وَ نَصَحْتُ لَكُمْ وَ لَكِن لَّا تحُبُّونَ النَّاصِحِينَ(1) سپس از آن ها روى گردانيد و گفت: «اى قوم من! من پيام پروردگارم را رساندم و پندتان دادم ولى شما نصيحت كنندگان را دوست نداريد.»
    حضرت صالح(ع) خطاب به قوم خود که از دنیا رفته بودندکرد واین سخنان را فرمود تا عبرتی برای افراد بازمانده باشد.
    هم چنين این نوع گفتگوها در تاریخ نمونه دارد، چنان كه در تاريخ زندگانى على (علیه السلام) مى‏ خوانيم پس از جنگ جمل در كنار جسد طلحه ايستاد و گفت:« اى طلحه! تو در اسلام خدمات قابل ملاحظه‏ اى داشتى، حيف كه آن ها را براى خود حفظ نكردى» و نيز در حکمت 130 نهج البلاغه مى‏ خوانيم كه على (علیه السلام) به هنگامى كه از جنگ صفين باز مى‏ گشت در پشت دروازه كوفه رو به قبرستان كرده وفرمود:« يَا أَهْلَ الدِّيَارِ الْمُوحِشَةِ وَ الْمَحَالِّ الْمُقْفِرَةِ وَ الْقُبُورِ الْمُظْلِمَةِ يَا أَهْلَ التُّرْبَةِ يَا أَهْلَ الْغُرْبَةِ يَا أَهْلَ الْوَحْدَةِ يَا أَهْلَ الْوَحْشَةِ أَنْتُمْ لَنَا فَرَطٌ سَابِقٌ وَ نَحْنُ لَكُمْ تَبَعٌ لَاحِقٌ أَمَّا الدُّورُ فَقَدْ سُكِنَتْ وَ أَمَّا الْأَزْوَاجُ فَقَدْ نُكِحَتْ وَ أَمَّا الْأَمْوَالُ فَقَدْ قُسِمَتْ هَذَا خَبَرُ مَا عِنْدَنَا فَمَا خَبَرُ مَا عِنْدَكُمْ ثُمَّ الْتَفَتَ إِلَى أَصْحَابِهِ فَقَالَ أَمَا لَوْ أُذِنَ لَهُمْ فِي الْكَلَامِ لَأَخْبَرُوكُمْ أَنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوَى ؛اى صاحبان سراهاى وحشت زا، و مكان هاى بى‏ آب و گياه، و قبرهاى‏ تاريك، اى خاكيان، اى غريبان، اى بى‏ كسان، اى وحشت زدگان، شما ما را پيشرويد كه بر ما پيشى جستيد، و ما شما را پيرويم كه به دنبال شما مى‏ رسيم. اما خانه‏ ها: غير شما در آن ساكن شدند، امّا همسران: ديگران با آنان ازدواج كردند، اما اموال: همه آن ها تقسيم شد. اين است خبرى كه نزد ماست، خبر آن چه نزد شماست چيست پس رو به جانب ياران كرد و فرمود: اگر به آنان اجازه سخن مى‏ دادند به شما مى ‏گفتند كه بهترين توشه تقواست.»
    پس با توجه به آیات و روایات امکان ارتباط با عوالم دیگر وآگاهی از اوضاع رفتگان وجود دارد امّا این خود مستلزم آگاهی به امری است که هر کسی نمی تواند به آن آگاهی پیدا کند،که در جایگاه خود بحثی مفصل دارد.
    اما در کتاب «جنةالأمان‏ الواقيةوجنةالإيمان‏ الباقية، الفصل الحادي عشر فيما يعمل عند النوم‏» آمده است:
    و رأيت بخط الشهيد رحمه الله : أنه من أراد أن يرى ما يشاء في نومه فليضطجع على جانبه الأيمن و يقرأ الشمس و الليل و الجحد و الإخلاص و المعوذتين ثم يقول اللهم أرني في منامي كذا و اجعل لي من أمري فرجا و مخرجا ليلة و إلا فثلاث ليال و آكده سبع فإنه يرى إن شاء الله ما يريد.
    هر که می خواهد هر چه را در خواب ببیند در وقت خواب به پهلوی راست بخوابد و سوره الشمس و اللیل و الجحد (قل یا ایها الکافرون) و توحید و معوذتین (یعنی قل اعوذ برب الفلق و سوره قل اعوذ برب الناس) را بخواند و بعد بگوید ( اللَّهُمَّ اَرِنی فِی مَنامی کَذا ) یعنی ؛خدایا ببینم در خوابم فلان شخص را و به جای «کذا»نام آن شخص را بگوید .ودر ادامه بگوید: اِجعَل لی اَمری فَرَجَا وَ مَخرَجاً ؛ قرار بده برای من گشایش ومحل خروجی در این شب) و بخوابد هر گاه شب خواب دید فبها و الا تا سه شب به همین طریق عمل کند و تأکید شده تا هفت شب پس ان شا الله می بیندآن چه را که می خواهد.(2)
    و مرحوم شیخ عباس قمی نقل می کند از: شیخ کفعمی در مصباح و محدث فیض در خلاصه الاذکار فرموده که دیدم در بعض کتب اصحاب امامیه که هر کس خواسته باشد در خواب ببیند يكى از پيغمبران و امامان(عليهم السلام) را یا یکی مردمان يا والدین خود را بخواند سوره "شَمس" ، "لَیل" ، "قَدر" ، "قُلْ يا اَيُّهَا الْكافِرون" وسوره اخلاص ومعوذتین (ناس وفلق) راپس بخواند صد مرتبه سوره ی "اخلاص" و صد مرتبه "صلوات فرستادن" بر پيامبر اکرم (صل الله علیه و آله و سلم ) و بخوابد با وضو به جانب راست که خواهد دید هر که را اراده کرده ان شا الله وتکلم خواهد کرد با او ان شاالله هر چه بخواهد در نسخه دیگر دیدم که این عمل را به جا آورد در هفت شب بعد از آن که این دعا را می خواند:« اَللّهُمَّ اَنْتَ الْحَىُّ الَّذى لايُوصَفُ وَالاْيمانُ يُعْرَفُ مِنْهُ مِنْكَ بَدَتِ الاَْشْياءُ وَ اِلَيْكَ تَعُودُ فَما اَقْبَلَ مِنْها كُنْتَ مَلْجَاَهُ وَ مَنْجاهُ وَ ما اَدْبَرَ مِنْها لَمْ يَكُنْ لَهُ مَلْجَاءٌ وَلامَنْجامِنْكَ اِلاّ اِلَيْكَ فَاَسْئَلُكَ بِلا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ وَ اَسْئَلُكَ بِبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ وَ بِحَقِّ حبيبِكَ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ سَيِّدِ النَّبِيّينَ وَ بِحَقِّ عَلىٍّ خَيْرِ الْوَصِيّينَ وَ بِحَقِّ فاطِمَةَ سَيِّدَةِ نِسآءِ الْعالَمينَ وَ بِحَقِّ الْحَسَنِ وَالْحُسَيْنِ اللَّذَيْنِ جَعَلْتَهُما سَيِّدَىْ شَبابِ اَهْلِ الْجَنَّةِ عَلَيْهِمْ اَجْمَعينَ السَّلامُ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تُرِيَنی مَيِّتی فِى الْحالِ الَّتى هُوَ فيها(3)
    خدایا تویی زنده که وصف نشود و ایمان از او شناخته شود از تو شروع شود چیزها و به سوی تو بازگردد پس هر یک به تو رو کنند تویی ملجاء و پناهگاهش و هر کدام پشت کنند ملجاء و پناهی از تو نیست جز به سوی خودت پس از تو خواهم به كلمه "لااله الاّ انت" و از تو خواهم به "بسم اللَّه الرحمن الرحيم" و به حق حبیب تو محمّد صلّ الله و علیه و آله آقای پیامبران و به حق علی بهترین اوصیاء و به حق فاطمه بانوی زنان جهانیان و به حق حسن و حسین که قرارشان دادی آقای جوانان اهل بهشت بر همه شان سلام باد که درود فرستی بر محمّد و آل محمّد و سپس مرده ام را در همان حالی که دارد به من نشان دهی.
    پی نوشت:
    1) سوره اعراف/79 .
    2) جنة الأمان‏ الواقية وجنة الإيمان‏ الباقية ص : 48.
    3) مفاتیح الجنان.

ویرایش توسط مجید : ۱۳۹۳/۱۲/۰۳ در ساعت ۱۲:۲۳

10. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری