جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا شروع کردن ختم یک سوره در ماه محرم ایرادی دارد؟

نوشته
    58
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 14 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    40
    آپلود
    0
    گالری
    5

تعجب آیا شروع کردن ختم یک سوره در ماه محرم ایرادی دارد؟

سلام آیا شروع کردن در ختم یک سوره یا ذکری مثلا صلوات در هر روز یا هر ماه از سال بدون اشکال است؟یعنی من میتوانم از فردا که اولین جمعه ماه محرم است یک ختم چهل و یک روزه سوره حشر یا ذکر صلوات به ائمه را شروع کنم و از نظر ثواب یا جواب گرفتن حاجتم ایراد و اشکالی پیش نیاید؟ اگر ممکن است تا قبل از ظهر فردا جواب مرا بدهید. ممنون.
    .... دوست میدارید دنیای شتابنده را (20)
    و وامیگذارید آخرت را (21) ..
    ...
    سوره قيامت

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 11 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

آیا شروع کردن ختم یک سوره در ماه محرم ایرادی دارد؟

کارشناس بحث: استاد مجید

5. تشکرها 2

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سحرناز نمایش پست
    سلام آیا شروع کردن در ختم یک سوره یا ذکری مثلا صلوات در هر روز یا هر ماه از سال بدون اشکال است؟یعنی من میتوانم از فردا که اولین جمعه ماه محرم است یک ختم چهل و یک روزه سوره حشر یا ذکر صلوات به ائمه را شروع کنم و از نظر ثواب یا جواب گرفتن حاجتم ایراد و اشکالی پیش نیاید؟ اگر ممکن است تا قبل از ظهر فردا جواب مرا بدهید. ممنون.
    با صلوات بر محمد وآل محمد
    وسلام وعرض ادبخدمت شما اگر چه این یک سوال فقهی است وباید به بخش فقه ارجاع داده شود ولی از آنجا که شما سریعا جواب را می خواهید بنده آن را به بخش فقهی ارجاع ندادم وتا آنجا که اطلاع داشتم خدمت شما عرض می کنم.
    «ختم» به معنای به پایان بردن یا مُهر نهادن بر چیزی و «ختم قرآن» به معنای تلاوت قرآن از آغاز تا پایان آن است. بنابر این هر گاه شروع کنید اشکال ندارد.

لذا از آغازین روزهای انتشار اسلام عنوان «ختم قرآن» برای مسلمانان آشنا بوده است، و صحابه درباره چگونگی ختم قرآن و کمترین زمانی که می‌شود قرآن را ختم کرد، از پیامبر گرامی اسلام (ص) پرسش‌هایی می‌کردند و پاسخ می‌شنیدند.
    درباره کمترین زمان برای ختم قرآن‌کریم روایت‌های متعددی از پیامبر اکرم (ص) و ائمه (ع) در دست است که کمترین زمان مناسب برای ختم کامل قرآن را سه روز و بیشترین و بلندترین زمان را شش ماه دانسته‌اند.
    به‌اعتقاد زرکشی آمادگی و استعداد قاریان در بلندی و کوتاهی زمان ختم قرآن اثر دارد. مرحوم فیض کاشانی (ره) در کتاب شریف ~محجة‌البیضاء~ می‌فرماید: برای بندگان سالک راه عمل، شایسته است قرآن را در یک هفته بخوانند؛ چنان‌که در حدیث وارد شده است؛ و آن‌هایی که سالک به اعمال قلب هستند و کارهای فکری دارند یا به نشر علم مشغولند، در یک ماه بخوانند؛ چنان‌که در دو حدیث وارد شده است؛ و اگر از اشخاصی است که در معانی قرآن زیاد دقت می‌کند، کمتر از این کفایت می‌کند؛ زیرا به تأمل و تکرار احتیاج دارد و می‌تواند حداقلِ وارد شده یعنی پنجاه آیه در روز را بخواند.

منابع

البرهان فی علوم القرآن(باحاشیه) جلد 1 : صفحه 470
    الاتقان فی علوم القرآن جلد 1 : صفحه (360-362)

امّا در مورد ثواب تلاوت سوره حشر
    ابىّ بن كعب نقل كرده است كه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود: هر كس سوره حشر را تلاوت كند، هيچ آفريده‏اى نمى‏ ماند، از دوزخ گرفته تا عرش و كرسى و حجاب ها و آسمان هاى هفت گانه و زمين هاى هفت طبقه و هوا و باد و پرندگان و درختان و كوه ها و آفتاب و ماه و فرشتگان مگر اين كه براى او طلب آمرزش كنند؛ و اگر در همان روز و يا شبى كه اين سوره را تلاوت كرده است بميرد، شهيد از دنيا رفته است.(پاداش نيكى‏ ها و كيفر گناهان، ص: 308)
    در کتاب شهاب الأخبار با ترجمه، متن، ص: 106در مورد سوره حشر آمده است: حضرت مصطفى عليه السّلام گويد كه: هر كه اين سوره را بخواند اهل آسمان و زمين بر وى آفرين كنند و بر وى صلوات دهند، و چون بميرد آن روز كه اين سوره را خوانده باشد وى شهيد بود و گويند كه هر كه از: لَوْ أَنْزَلْنا هذَا الْقُرْآنَ. تا به آخر سوره حشر بخواند شبانگاه گناهى كه در آن روز كرده باشد خداى تعالى بيامرزد و ببخشد.
    موفق باشید التماس دعا

نوشته
    58
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 14 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    40
    آپلود
    0
    گالری
    5

سلام بر شما
    و با تشکر از توضیحتان که بسیار مفید بود.اما منظور من بیشتر این بود که چون این ماه، ماه عزاداری شیعیان بر مصیبت عظیم خاندان پیامبر اعظم است اگر من شروع به خواندن ختم سوره ای برای برآورده شدن حاجتی بکنم ایرادی دارد یا نه؟ یا در ماه صفر؟چون میدانید که این دو ماه ، ماه عزاداری هستند برای همه.
    بسیار ممنون.
    .... دوست میدارید دنیای شتابنده را (20)
    و وامیگذارید آخرت را (21) ..
    ...
    سوره قيامت

8. تشکرها 2

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سحرناز نمایش پست
    سلام بر شما
    و با تشکر از توضیحتان که بسیار مفید بود.اما منظور من بیشتر این بود که چون این ماه، ماه عزاداری شیعیان بر مصیبت عظیم خاندان پیامبر اعظم است اگر من شروع به خواندن ختم سوره ای برای برآورده شدن حاجتی بکنم ایرادی دارد یا نه؟ یا در ماه صفر؟چون میدانید که این دو ماه ، ماه عزاداری هستند برای همه.
    بسیار ممنون.
    با صلوات بر محمد وآل محمد
    و با سلام وعرض ادب
    شروع در کار خیری آن هم مثل تلاوت قرآن هیچ اشکالی ندارد، ان شا الله ثواب تلاوت خود را هدیه کنید به بزرگوارانی که در این دو ماه در راه خداوند جهاد وقیام کرده اند به خواست خداوند به حاجتتان هم خواهید رسید .
    موفق باشید.

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    آیا شروع کردن در ختم یک سوره یا ذکری مثلا صلوات در هر روز یا هر ماه از سال بدون اشکال است؟ یعنی من می توانم از فردا که اولین جمعه ماه محرم است یک ختم چهل و یک روزه سوره حشر یا ذکر صلوات به ائمه را شروع کنم و از نظر ثواب یا جواب گرفتن حاجتم ایراد و اشکالی پیش نیاید؟ اگر ممکن است تا قبل از ظهر فردا جواب مرا بدهید.

پاسخ:

«ختم» به معنای به پایان بردن یا مُهر نهادن بر چیزی و « ختم یک سوره و یا ختم قرآن» به معنای تلاوت آن سوره و یا کل قرآن از آغاز تا پایان آن است.
    بنا بر این هر گاه شروع کنید اشکالی ندارد. در توضیح باید عرض کنم که از آغازین روزهای انتشار اسلام عنوان «ختم قرآن» برای مسلمانان آشنا بوده است، و صحابه درباره چگونگی ختم قرآن و کمترین زمانی که می‌شود قرآن را ختم کرد، از پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) پرسش‌هایی می‌کردند و پاسخ می‌شنیدند.
    درباره کمترین زمان برای ختم قرآن‌کریم روایت‌های متعددی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و ائمه (علیهم السلام) در دست است که کمترین زمان مناسب برای ختم کامل قرآن را سه روز و بیشترین و بلندترین زمان را شش ماه دانسته‌اند.
    به‌اعتقاد زرکشی آمادگی و استعداد قاریان در بلندی و کوتاهی زمان ختم قرآن اثر دارد. مرحوم فیض کاشانی (رحمه الله علیه) در کتاب شریف «محجة‌البیضاء» می‌فرماید: برای بندگان سالک راه عمل، شایسته است قرآن را در یک هفته بخوانند؛ چنان‌که در حدیث وارد شده است؛ و آن‌هایی که سالک به اعمال قلب هستند و کارهای فکری دارند یا به نشر علم مشغولند، در یک ماه بخوانند؛ چنان‌که در دو حدیث وارد شده است؛ و اگر از اشخاصی است که در معانی قرآن زیاد دقت می‌کند، کمتر از این کفایت می‌کند؛ زیرا به تأمل و تکرار احتیاج دارد و می‌تواند حداقلِ وارد شده یعنی پنجاه آیه در روز را بخواند.(1)

نکته دیگر درباره ثواب تلاوت سوره حشر:
    ابىّ بن كعب نقل كرده است كه رسول خدا (صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم) فرمود: هر كس سوره حشر را تلاوت كند، هيچ آفريده ‏اى نمى‏ ماند، از دوزخ گرفته تا عرش و كرسى و حجاب ها و آسمان هاى هفت گانه و زمين هاى هفت طبقه و هوا و باد و پرندگان و درختان و كوه ها و آفتاب و ماه و فرشتگان مگر اين كه براى او طلب آمرزش كنند؛ و اگر در همان روز و يا شبى كه اين سوره را تلاوت كرده است بميرد، شهيد از دنيا رفته است.(2)
    و در کتاب شهاب الأخبار با ترجمه، متن، ص: 106در مورد سوره حشر آمده است: حضرت مصطفى (عليه السّلام) گويد كه: هر كه اين سوره را بخواند اهل آسمان و زمين بر وى آفرين كنند و بر وى صلوات دهند، و چون بميرد آن روز كه اين سوره را خوانده باشد وى شهيد بود و گويند كه هر كه از: «لَوْ أَنْزَلْنا هذَا الْقُرْآنَ» تا به آخر سوره حشر بخواند شبانگاه گناهى كه در آن روز كرده باشد خداى تعالى بيامرزد و ببخشد.

(2) پاداش نيكى‏ ها و كيفر گناهان، ص: 308.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ در ساعت ۱۲:۳۰ دلیل: همکار ویراستار تدوین

11. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری