جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه در قلب فرزندانمان حبّ اهل‏بيت (علیهم السلام)را بکاریم

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,687 پست
  حضور
  105 روز 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316

  چگونه در قلب فرزندانمان حبّ اهل‏بيت (علیهم السلام)را بکاریم

  چگونه در قلب فرزندانمان حبّ اهل‏بيت (علیهم السلام)را بکاریم


  و چه دوستاني شايسته‏ تر از «اهل‏بيت»، براي عشق ورزيدن، دوست داشتن، رابطه قلبي داشتن، به ياد آنان زيستن و نفس كشيدن و با عشق و محبت آنان فرزند تربيت كردن و جامعه ساختن!

  وقتي با كسي يا كساني «رابطه» داريم، از آنان ياد مي‏ كنيم، تماس گرفته احوال پرسي مي‏ كنيم، به ديدارشان مي‏رويم، به مهماني دعوتشان مي‏ كنيم، در غم و شادي آنان شريك مي ‏شويم، در سفر و حضر پيوند با آنان را مغتنم مي ‏شماريم و اين رابطه را در همه شئون زندگي خويش، جريان و سريان مي‏ دهيم.

  اهل‏بيت عصمت و دودمان پاك پيامبر، دوست‏داشتني‏ ترين، خانواده‏اي هستند كه مي ‏توان نام برد و پاك‏تر از آنان وجود ندارد و قرآن به طهارت آنان گواهي داده است و نيز اين فرمانِ قرآن كه «كونُوا مَعَ الصادقين؛1 با راستان و راستگويان باشيد»، بر آن دودمان مطهر تطبيق و تفسير شده است و مزد رسالت حضرت رسول، «مودّت ذي ‏القربي» قرار داده شده است.2

  با اين خاندان، تا چه حد رابطه مودت و دوستي داريم؟ تا چه حدّ، «عترت پيامبر» در خانواده ما «حضور» دارند؟ آيا در گسترش عطر و بوي «محبت اهل‏بيت» در خانه و خانواده و فرزندان و بستگانمان، فعال بوده‏ ايم؟ اگر عشق و انس با خاندان پيامبر(ص) يك «وظيفه» است، تا چه حد خود و فرزندانمان به اين وظيفه عمل كرده‏ايم و ديگران را به اداي اين تكليف، فرا خوانده‏ ايم؟

  طبيعي است كه سخن از «تربيت ولايي» به ميان آيد و پروراندن نسلي علي‏دوست و محبّ خاندان رسول و دلباخته و پيرو اهل‏بيت، كه در غم‏ها و شادي‏هاي اين مجموعه نوراني، غمگين و شادمان شوند و ميان خود و آنان عُلقه و پيوندي دروني، عاطفي و روحي احساس كنند و همين پيوند را سرمايه و خميرمايه همرنگي و همراهي با آنان قرار دهند.

  بخشي از تربيت ديني فرزندان، «تربيت ولايي» است، چرا كه محبت و ولايت و اطاعت از عترت، راه ارتباطِ معرفتي و عملي نسبت به دين است و مواليان اهل‏بيت، هم دين‏ شناس‏ ترند، هم دين دارتر و هم فداكارتر در راه دين و قرآن.

  اگر خداوند، به محبت و مودت اهل‏بيت فرمان داده است، از اين فرمان تكليف و حقي بر عهده ما پديد مي‏ آيد و بي‏ مهري و بي ‏توجهي به اين دستور، ترك تكليف و تخلف از انجام وظيفه است.


  چگونه در قلب فرزندانمان حبّ اهل‏بيت (علیهم السلام)را بکاریم  ویرایش توسط صدیقه طاهره : ۱۳۹۲/۰۸/۱۸ در ساعت ۱۴:۴۶


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,687 پست
  حضور
  105 روز 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  حضرت علي(ع) مي‏فرمايد:

  «عَليكم بِحُبّ آلِ نبيّكُم، فإنّه حَقٌّ اللّه‏ِ عليكم؛3 بر شما باد دوست داشتن خاندان پيامبرتان، كه اين، حق خداوند بر شماست.»
  راستي با اين توصيه پيامبر اكرم چه كرده‏ ايم كه از ما خواسته است:

  «اَدِّبُوا اَولادَكم عَلي حُبّي وَ حُبِّ اَهلِ بَيتي ...؛4
  فرزندانتان را با محبت من و محبت خاندان من تربيت و تأديب كنيد.»

  چنين تربيتي، براي فرزندان مصونيت مي‏ آورد. دل‏هاي شيفته اهل‏بيت و فرزندان آشنا و دوستدار خاندان پيامبر، كمتر در معرض فساد اخلاق و بي‏هويتي و خودباختگي در برابر فرهنگ بيگانه و وسوسه ‏هاي شيطاني و انحرافات قرار مي‏ گيرند. وقتي خداوند آنان را از لغزش‏ها مصونيت بخشيده است (عَصمكم اللّه‏ُ مِن الزَّلل)، اين عصمت اخلاقي در مرتبه نازل ‏تري به هواداران و شيفتگان هم سرايت مي‏ كند و دوستدار اهل‏بيت، دوستدار طاعت و پاكي و بندگي و قرآن و نماز و دعا و احسان به والدين و همكاري اجتماعي و كمك به محرومان و مبارزه با ظالمان هم خواهد بود.

  آنان كه در صحنه‏ هاي مختلف جهاد و امر به معروف و نهي از منكر و ياري مردم و دفع فتنه‏ ها و عزت‏ خواهي و ظلم‏ ستيزي، از عصر امامان معصوم تا كنون، ميدان‏ دار و حاضر و فعال بوده‏ اند، مگر از علي‏ دوستان و عاشقان حسين و محبان اهل‏بيت نبوده‏ا ند كه الگويشان در اين راه، «خاندان عصمت» بوده است؟ وقتي ما آنان را تجسم همه خوبي‏ها و پاكي‏ ها مي‏دانيم و خطاب به آنان مي‏گوييم: 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  502
  مورد تشکر
  634 پست
  حضور
  10 روز 22 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  در زندگی روزمره برای اهل و عیال و فرزندان باید مورد به مورد مثال بزنیم و تذکر بدهیم و یادآوری کنیم. بگوییم که علی (ع) در مورد موضوع مشابهی این را گفتند یا اینطور عمل کردند. یا حضرت زهرا (س) در این مورد همچین موضعی داشتند. فقط هم مسایل مذهبی و سیاسی نباشد. در امور روزمره زندگی دنیوی و عادی. باید مطالعه زیاد کنیم که موارد و مثال های بیشتری برای فرزندانمان داشته باشیم.
  مطالعه ی زندگی اهل بیت (ع) + آوردن مصداق و مثال از گفتار و رفتار این بزرگواران در زندگی دنیوی = ایجاد محبت اهل بیت (ع) در دل فرزندان.
  فرزندانمان حتما رفتار و گفتاری که برایشان می آوریم با رفتار و گفتار دیگران مقایسه می کنند. و فطرت پاکی که خداوند به هر انسانی داده، میل به نیکی دارد. بدین سبب دل فرزندانمان میل به محبت اهل بیت (ع) پیدا می کنند.
  یاحق


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,687 پست
  حضور
  105 روز 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  شما سرچشمه احسان و جوديد
  صفابخش گلستان وجوديد
  شما راه سعادت را دليليد
  شما مقصود هر ابنُ‏السبيليد
  اماميد و شهيديد و گواهيد
  مصون از هر خطا و اشتباهيد
  شما راه خدا را باز كرديد
  شهادت را شما آغاز كرديد
  فدا كرديد جان، تا دين بماند
  به خون خفتيد، تا آئين بماند
  تولاّي شما فرض خدايي است
  قبول و ردّ آن مرز جدايي است
  ولايت، گنج عشقي در دل ماست
  محبت هم سرشته با گِل ماست
  اگر ناقابليم و شرمساريم
  بجز عشق شما چيزي نداريم5 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,687 پست
  حضور
  105 روز 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  اين عشق و علاقه و ديدگاه و باور، اهل محبت را به «طاعت» مي ‏كشاند و همدلي به همراهي منتهي مي‏ گردد و اين محبت، بركت خانه و خانواده و نمك زندگي مي ‏شود.

  گوهر محبت اهل‏بيت، بسيار نفيس و قيمتي است. به گفته روايات، گناهان را مي‏شويد، دل را پاك مي‏ سازد، مايه كمال دينداري انسان مي‏ شود، وسيله برخورداري از شفاعت اهل‏بيت مي ‏گردد، روز قيامت ايمني مي ‏آورد و از آتش دوزخ نجات مي‏ دهد، ثمره‏اي چون «بهشت»، پيامد اين محبت است، در آخرت هم دوستداران با دوست خود (اهل‏بيت) محشور مي ‏شوند، و آثار و بركات فراواني دارد و در يك كلمه، به گفته حضرت رسول، سود دنيا و آخرت را به همراه دارد: «... فَو اللّه‏ِ ما اَحَبَّهُم اَحَدٌ اِلاّ رَبِحَ الدّنيا و الاخرةَ».6

  اگر عشق و انس با خاندان پيامبر(ص) يك «وظيفه» است، تا چه حد خود و فرزندانمان به اين وظيفه عمل كرده‏ايم؟و ديگران را به اداي اين تكليف، فرا خوانده‏ايم؟ چرا فرزندان خود را با اين محبت بار نياوريم؟

  والدين مي ‏توانند با نامگذاري فرزندان به نام‏هاي اهل‏بيت، بردن فرزندان به مجالس جشن و عزاي امامان، بردن آنان به زيارت قبور و حرم‏هاي مطهرشان، برگزاري مجالس در ايام ولادت و شهادت معصومين در خانه‏ ها، تشويق فرزندان براي خواندن كتاب در باره آنان، نوشتن مقاله و سرودن شعر در باره شخصيت آنان، شركت در مسابقه‏ هاي مربوط به اهل‏بيت، راه‏اندازي اردوهاي زيارتي، معرفي اهل‏بيت به عنوان بهترين الگو در زمينه كمالات و خوبي‏ها، گفتن داستان‏هايي از سيره و زندگي آنان براي كودكان، نقل داستان‏هاي جذاب از دوستان و علاقه‏مندانِ اين خاندان، بيان خاطراتِ كرامت‏ديدگان و شفايافتگان از ناحيه اهل‏بيت، برگزاري جلسات و تأسيس هيئت‏هاي عزاداري، برخورد احترام‏آميز با نام و ياد ائمه پيش فرزندان و كوچك‏ترها، هديه و جايزه دادن به آنان به خاطر هم‏نام بودن با يكي از معصومان، ذكر فضائل و مناقب اهل‏بيت بر اساس روايات، و دهها راه و شيوه‏اي كه مي‏توان به كار بست، عشق اهل‏بيت و علاقه‏مندي به اين خاندان را در سرشت و نهاد و دل و جان فرزندانشان همچون بذري بكارند و همچون نهالي غرس كنند و پيوسته آن را آبياري و مراقبت كنند تا هر چه بالنده‏تر و ريشه‏دارتر شود.7


 6. تشکرها 2


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,687 پست
  حضور
  105 روز 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  برقراري «رابطه با اهل‏بيت»، بر مبناي محبت و عشق، بسيار كارساز و ثمربخش است. نوجوانان كه در پي الگويند، مي‏توانند از شخصيت دوست‏داشتني آنان الگو و سرمشق بگيرند. البته مهارت والدين و استادان و مربيان و مسئولان فرهنگي در ارائه «سيماي الگويي» از آنان، در قالب‏هاي هنري و جذاب بسيار مهم است. به گونه‏اي بايد عمل كرد كه صاحبان اين «گوهر محبت»، از داشتن آن احساس سربلندي كنند و به اين شيفتگي و دلدادگي و الگوگيري از خاندان پيامبر اكرم، افتخار كنند و حاضر نشوند آن را با هيچ چيز ديگري عوض كنند و زبان حالشان اين شعر باشد كه:
  مهر تو را به عالم امكان نمي‏دهم
  اين گنج، پر بهاست، من ارزان نمي‏دهم
  امام صادق(ع) فرمود:

  «لا تَسْتَصْغِر مَوَدَّتنا، فانّها مِن الباقياتِ الصّالحات؛8
  مودّت و دوستي ما را كم و كوچك مشمار، چرا كه از باقيات الصالحات و شايسته‏هاي ماندگار است.»

  اينكه امام امت(قدس سره الشریف) در مقدمه وصيت‏نامه خويش، مكرر با تعبير «ما مفتخريم كه ...» نسبت به پيروي از مذهب اهل‏بيت و داشتن پيشوايان و الگوهايي چون ائمه معصومين ابراز خرسندي و سربلندي مي‏كند، نشانه شناخت والا از ارزش و قيمت اين گوهر است.

  باعترتيم و چون غزل عاشقانه‏ ايم
  بر شاخه بلند ولايت، جوانه ‏ايم
  در دام عشق، دانه رنج و بلا خوش است
  عمري است ما اسير همين دام و دانه‏ايم
  9

 8. تشکرها 2


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,687 پست
  حضور
  105 روز 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  پي نوشت :


  1 ـ توبه، آيه 119.
  2 ـ شوري، آيه 23.
  3 ـ غررالحكم، حديث 6169.
  4 ـ احقاق الحق، ج18، ص498.
  5 ـ ابياتي از مثنوي «اهل‏بيت آفتاب» از نويسنده، «برگ و بار»، ص57.
  6 ـ اهل البيت في الكتاب و السّنه، ص443.
  7 ـ كتاب «عشق برتر» از نويسنده، به بحث پيرامون راههاي عملي ايجاد محبت اهل‏بيت پرداخته است.
  8 ـ بحارالانوار، ج16، ص356.
  9 ـ برگ و بار، ص62.
  منبع:www.seraj.ir


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود