صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: راستی شما چطوری امر به معروف ونهی از منکر میکنید؟؟؟

نوشته
    3,183
    صلوات
    8000
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    213 پست
    حضور
    70 روز 23 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    152

راستی شما چطوری امر به معروف ونهی از منکر میکنید؟؟؟

تازه با هم رفیق شده بودیم، خیلی با محبت و بی غل غش بود.با اینکه از حجابش خوشم میومد،اما تنبلی میکردم چادر روی سرم باشه.یه روز که برای درس خوندن اومده بود خونه ما ،همراه خودش چندتاشکلات با بسته بندی های زیبا هم آورده بود.دوتا از اون هارو به من داد.خودش هم یکی از شکلات ها رو باز کرد و گذاشت وسط بشقاب .

چند لحظه ای ازدرس خواندنمان نگذشته بود که دوتا مگس مزاحم سر و کله شان پیداشد و یک راست رفتند سراغ شکلاتی که بدون بسته بندی بود.من تلاش کردم مگس ها را فراری بدهم ولی کوثرخیلی آرام گفت :"تقصیر خودشه .تا خودش رو نپوشاند ،مگس ها رهایش نمیکنند."

فهمیدم که میخواهد غیر مستقیم به من درس حجاب بدهد وبگوید :مگس ها کاری ندارند که تو به خاطر تنبلی حجاب نداری آنها کارشان مزاحمت است و فقط به ظاهر نگاه می کنند؛ پس من و تو باید خیلی به حجاب ظاهرمان برسیم."

مهرش بیشتر از قبل در دلم افتاده،تا به حال نهی از منکر به این قشنگی ندیده بودم.

*********راستی شما چطوری امر به معروف و نهی از منكرمی كنید؟؟؟؟؟!!!؟؟؟؟!

خدایا.....

یاریم کن نگاهم در افق این فضای مجازی..."جز برای تو" نبیند

وانگشتانم "جز برای تو" کلیدی را فشار ندهند...

2.  

نوشته
    90
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 21 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

خیلی وقتا خیلی جاها دلم میخواد این کارو کنم ولی روششو بلد نیستم و نمی تونم و میترسم کارم اشتباه باشه و اوضاع رو خرابتر کنم.
    خوشحال میشم از روش شما استفاده کنم.
    امام علی علیه السلام می فرمایند:

دانشی که تو را اصلاح نکند گمراهی است.

نوشته
    121
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 روز 3 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

این راهی که میگم مو لای درزش نمیره!!
    چندین بار امتحان کردم خیلی هم جواب داده. فقط محض ریا میگم!! )) خیلی ها رو اینطوری نماز خوان کردم و کم مونده بود یک کانادایی رو هم مسلمان کنم که حالا بماند نشد.

قدم به قدم.

قدم اول: آرامش و اعتماد شخص به شما
    طرف نباید کوچک ترین خطری از جانب شما احساس کنه. این اولین چیز هست. نه تنها نباید احساس خطر داشته باشه بلکه باید در کنار شما احساس امنیت، کمی خوشحالی، و آرامش داشته باشه. حالا چطور باید این احساس رو درش ایجاد کنید اون خودش بحث داره مفصل.

قدم دوم: "با اعمالتان مردم را به سوی خدا فرا خوانید نه با زبانتان".
    اگر امر به معروف هست مثلا در مورد نماز، اگه از برچسب ریا نمیترسید، میتونید یکی دو بار در حضور اون شخص نمازتون رو بخونید. این یک حس کنجکاوی درش ایجاد میکنه و میخواد در مورد این کار بیشتر بدونه

قدم سوم: آروم باشید و برای اعتراض احتمالی اش آماده باشید.
    عصبانی نشید. شاید وقتی دید کاری رو میکنید یا نمیکنید اونم فکر کنه داره شما رو از بدی دور میکنه و بهتون بگه مثلا فلانی نماز نخون یا شراب بخور واسه اعصاب خوبه. اینجا باید آروم باشید و لبخند بزنید و با آرامش تمام فقط دلایل شخصی خودتون رو برای دوری از این کارها بگید. فوری دور برمون نداره که ای بی حیا!!! ای کافر!!! ای اهل جهنم!!

قدم چهارم: ضررهای منکر و فواید معروف
    خیلی آرام و بدون جبهه گیری و باز کردن بحث، بدی های کاری رو که انجام میده رو فقط حرف بزنید. یه خانمی بود خیلی بد حجاب بود. یک روز همینطوری در حال صحبت از دین و ایمان بهش با لبخند و آرامش گفتم: فلانی میدونی اگه یه پسر تو رو تو خیابون با این وضع ببینه و احساس خاصی بهش دست بده، تو هم در عذاب اون احساس شریک هستی؟ (با لحن بسیار ملایم و صدای بسیار زیر). دیدم قبول کرد و اعتراف کرد به بعضی مسائل که بماند.

قدم های بعدی هم هست در صورتی که طرف نرم بشه. اون وقت میگم
    .Why think separately from this life and the other? When one is born from the last

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

اصلا نمی شود همه افراد را باگناهان متفاوت یکجور و به یک شکل امر به معروف و نهی از منکر کرد

در ضمن خود ما هم باید شرایطی خاص داشته باشیم و هدف از اینکار برای بالا بردن خودمان نباشد بلکه هدایت طرف مقابل یاشد

و صدالبته اگر ببینیم آن فرد گناه خاصی را ترک نمی کند باید هدایت شود مراحلش هم ابتدا قلبی و سپس با رو برگردانیدن یا اخم و ... و سپس لسانی باشد و در صورتی که درست نشد کارمان ضرب و جرخ یا کتک کاری نباشد که این مرحله آخر توسط حکومت اجرا می شود

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

نوشته
    3,183
    صلوات
    8000
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    213 پست
    حضور
    70 روز 23 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    152

امر به معروف، گل سرسبد حركت هاي اجتماعي انسان است.
    امر به معروف، مهم ترين اصل عملي اسلام است.
    امر به معروف، نشان روشن غيرت ديني مؤمن است.
    امر و نهي ديني، كليد تحقق احكام اسلام است.
    امر و نهي ديني، حضور مثبت اهل ايمان در جامعه است.

ترك امر و نهي ديني، غروب و غربت دين و دين‌داري را به همراه دارد.
    امر به معروف و نهي از منكر، قطره زلال باراني است كه از بارش ابرهاي آسمان روح مؤمن بر سرزمين جان گنهكار فرو مي ريزد و به او حيات مي بخشد.
    نهي از منكر، چراغ تابنده اي است كه راه را روشن مي سازد و دست گمشده را در دست مولايش مي گذارد.
    امر به معروف، انتشار خوبي ها و افشاندن بذر نيكي ها در كشتزار جان آدمي است تا با به ثمر رسيدن هر بذر، گلي از درون او شكفته شود و در نتيجه جامعه گلزاري از ارزش ها، نيكي ها و فضيلت ها گردد.
    امر به معروف، افزايش فضاي سبز خانه دل ها و كويرزدايي معنوي جامعه و جان كساني است كه از نيكي ها فاصله گرفته اند.
    امر به معروف، كليد خوبي هاست و ماهيت نيكي و نيك آوري دارد و نهي از منكر، چراغ تابنده اي است كه ماهيتش نيكي و ضد پليدي است.
    نهي از منكر، بارش قطرات زلال باران بر سرزمين جان گنهكار است كه شعله هاي معصيت را خاموش مي سازد و به گسترش تيرگي قلبش پايان مي بخشد.

اي عزيز! نيك بدان كه امركنندگان به خوبي ها و نهي كنندگان از بدي ها، پيام‌آوران حقند كه به آينده تو مي انديشند و به سود تو سخن مي گويند. پس با گشاده رويي و تشكر، پيام خدايت را بپذير تا قهر تو با خدا به دوستي گرايد.
    اي عزيز كه كمر همت بر امر به معروف و نهي از منكر بسته اي! نيك بدان كه كار تو يك طبابت روحي است. پس با گنهكار ستيزه مكن، بلكه با عيب او مبارزه كن كه پرخاش به ديگران، شيوه مجاهدان راه خدا نيست. صبر و مدارا و گفتار نيك را زينت خويش گردان كه اخلاق و بزرگواري تو، كلامت را گوارا سازد و بذر گفتارت را در سرزمين جان گنهكار بارور گرداند. خدايت توفيق دهد!

ویرایش توسط منتظران ظهور : ۱۳۹۲/۰۹/۰۲ در ساعت ۱۳:۵۵
    خدایا.....

نوشته
    676
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    76
    آپلود
    0
    گالری
    27

یا الله
    سلام

در قضیه امر به معروف و نهی از منکر بنده اکثرا برای دوستانم رفتار امام حسن را الگو معرفی می کنم:
    پیر مردی ناآگاه از اهالی شام در مدینه، امام حسن (علیه‌السلام) را سوار بر مركب دید، آنچه توانست از آن حضرت بدگویی كرد، وقتی كه فارغ شد، امام حسن (علیه‌السلام) كنار او آمد، و بدو سلام كرد، و در حالی كه لبخندی بر چهره داشت‏به او فرمود: «ای پیرمرد! گمانم غریب هستی، و گویا اموری بر تو اشتباه شده، اگر از ما درخواست رضایت كنی از تو خوشنود می‏شویم، اگر چیزی از ما بخواهی به تو عطا می‏كنیم، اگر از ما راهنمایی بخواهی تو را راهنمایی می‏كنیم، اگر كمك برای باربرداری از ما بخواهی، بار تو را برمی‏داریم، اگر گرسنه باشی تو را سیر می‏نماییم، اگر برهنه باشی، تو را می‏پوشانیم، اگر نیازمند باشی تو را بی‏نیاز می‏كنیم، اگر گریخته باشی به تو پناه می‏دهیم. اگر حاجتی داری آن را ادا می‏نماییم، اگر مركب خود را به سوی خانه ما روانه سازی، و تا هر وقت‏بخواهی مهمان ما باشی، برای تو بهتر خواهد بود، زیرا ما خانه آماده و وسیع، و امكانات بسیار داریم.» هنگامی كه آن پیر ناآگاه این گفتار مهرانگیز نشات گرفته از حلم و صبر انقلابی امام حسن (علیه‌السلام) را شنید، آن چنان دگرگون شد كه اشك از چشمانش جاری گردید و گفت: «گواهی می‏دهم كه تو خلیفه خدا در زمینش هستی، خداوند آگاه‏تر است كه مقام سالت‏خود را در وجود چه كسی قرار دهد، تو و پدرت مبغوض‏ترین افراد در نزد من بودید، ولی اینك تو محبوب‏ترین انسان‏ها در نزد من هستی!» سپس او به خانه امام حسن (علیه‌السلام) وارد شد، و مهمان آن بزرگوار گردید، و پس از مدتی در حالی كه قلبش سرشار از محبت‏خاندان رسالت‏بود، از محضر امام حسن (علیه‌السلام) بیرون رفت.
    كشف الغمه، ج‏2، ص‏135; بحار، ج‏43، ص‏344.

یاعلی ع

الهی و سیدی و مولای و ربی صبرت علی عذابک فکیف اصبر علی فراقک

صبرت علی حر نارک فکیف اصبر عن النظر الی کرامتک

ام کیف اسکن فی النار و رجائی عفوک

نوشته
    3,183
    صلوات
    8000
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    213 پست
    حضور
    70 روز 23 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    152

در ذهنش با خودش دیالوگ داشت:
    این همه بی حجاب و چشم چران!
    اگر به همه بخواهی بگویی که نمی شود
    به همه شون نمی خواد بگی. اقلا به یکی بگو
    فقط همین یکی ها!
    فقط همین یکی
    با خودش فکر می کرد که خیلی وقت است با این که نماز می خواند ولی نهی از منکر نمی کند
    اعصابش خرد بود
    انقدر نگفته بود که هراس داشت از گفتن
    پیش خودش گفت علی الله!
    تا سرش را بالا گرفت،
    روبروی سینما بهمن(میدان انقلاب)
    دو خانوم بی حجاب در حال خرامیدن و قاه قاه خندیدن بودند
    با خودش گفت:
    فقط همین یه بار!
    از کنارشان رد شد و با صدایی نه بلند و نه کوتاه
    اما کمی لرزان
    گفت:
    *خانوم ها! حجابتون خوب نیست. درست کنید*

و رد شد
    پشت سرش شنید که یکی شان گفت:
    به تو چه پر رو!!
    بی اختیار ایستاد
    از ذهنش گذشت که این بدبخت جاهل است
    برگشت
    جلویش بودند
    صاف ایستاد و سرش را پایین انداخت
    طوری که مشخص بود نمی خواهد نگاهشان کند
    با لحنی که کمی محکم بود و کمی دلسوزانه و البته محترمانه گفت:
    اتفاقا به من ربط داره
    من درباره ی یه مسئله ی اجتماعی با شما صحبت کردم

نه یه مسئله ی شخصی!

درسته!؟
    یکی شان که ظاهر ا همانی بود که “به توچه” را گفته بود گفت:
    بله!
    و دست برد زیر شالش و کمی جلویش کشید

پسر نا خواسته تشکر کرد
    و راهش را کشید و رفت به سمت دانشگاه
    خدا خواسته بود
    و با همین نهی از منکر
    طلسم نگفتن هایش شکسته شده بود…

خدایا.....

نوشته
    3,183
    صلوات
    8000
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    213 پست
    حضور
    70 روز 23 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    152

صبح بود و هوا کمی سوز و سرما داشت مردان جلوتر از زنان با لباس های سیاه به سوی هیئت های خود در حرکت بودند عده ای زوتر بلند شدند و گل ها را در تشت های آماده برای عزاداران فراهم کرده بودند.
    کنار هر تشتی هم آتشی برای گرم کردن بود ،کم کم صدای بلند گو ها بلند شد و هیئات منظم شدند و به سوی مسیر اصلی حرکت کردند .همه یکرنگ بودیم ، همه سیاه پوش و گل مالی شده بودیم ،ساعت به 10 صبح نزدیک شد و ازدحام جمعیت در مرکز شهرستان رفته رفته زیاد شد.سر ایستگاه های صلواتی شلوغ شلوغ بود، یک هیئت سینه زنی بود و هیئتی دیگر زنجیر زنی ،یکی علم حمل می کرد و دیگری طبل می کوبید.اما در این میان زشتی هایی در گوشه و کنار خیابان ها دیده می شد که ناخودآگاه نگاه هر جوان بلکه سالخورده عزادار را به خود جلب می کرد و برخی اوقات فکر می کردی که گویا عزاداری یادش رفته است ، دختران و پسرانی که با بدترین آرایش ها به همراه زننده ترین لباس را امروز یعنی عاشورای حسینی پوشیده بود و خود را در معرض دید عزاداران و عامه مردم قرار داده بود و خیلی راحت با جمعیت این سو و آن سو می کرد.

امر به معروف و نهی از منکر به قول رهبر معظم انقلاب وظیفه لسانی هر مسلمانی است اما با کمال تعجب در می یابیم که با وجود این منکرات در سطح جامعه کسی حتی به صورت زبانی تذکر نمی دهند و این بزرگترین خطر پیش روی دین ،فرهنگ و تمدن ماست که با لاقیدی نسبت به این موضوع راه را برای ترویج بی بند و باری در سطح شهر باز می گذاریم.

آیا شیعه روزی غم انگیز تر از عاشورا هم دارد ؟ براستی قیام امام حسین(ع) به همراه خانواده و یارانش برای چه بود ؟مگر غیر از این است که برای زنده کردن سنت جد بزرگش پیامبر اسلام (ص) این خطر را به جان خرید ؟ امام حسین(ع) می فرمایند من برای زنده کردن امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم.

خدایا.....

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

نقل قول نوشته اصلی توسط منتظران ظهور نمایش پست

تازه با هم رفیق شده بودیم، خیلی با محبت و بی غل غش بود.با اینکه از حجابش خوشم میومد،اما تنبلی میکردم چادر روی سرم باشه.یه روز که برای درس خوندن اومده بود خونه ما ،همراه خودش چندتاشکلات با بسته بندی های زیبا هم آورده بود.دوتا از اون هارو به من داد.خودش هم یکی از شکلات ها رو باز کرد و گذاشت وسط بشقاب .

چند لحظه ای ازدرس خواندنمان نگذشته بود که دوتا مگس مزاحم سر و کله شان پیداشد و یک راست رفتند سراغ شکلاتی که بدون بسته بندی بود.من تلاش کردم مگس ها را فراری بدهم ولی کوثرخیلی آرام گفت :"تقصیر خودشه .تا خودش رو نپوشاند ،مگس ها رهایش نمیکنند."

فهمیدم که میخواهد غیر مستقیم به من درس حجاب بدهد وبگوید :مگس ها کاری ندارند که تو به خاطر تنبلی حجاب نداری آنها کارشان مزاحمت است و فقط به ظاهر نگاه می کنند؛ پس من و تو باید خیلی به حجاب ظاهرمان برسیم."

مهرش بیشتر از قبل در دلم افتاده،تا به حال نهی از منکر به این قشنگی ندیده بودم.

*********راستی شما چطوری امر به معروف و نهی از منكرمی كنید؟؟؟؟؟!!!؟؟؟؟!

نوشته
    3,183
    صلوات
    8000
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    213 پست
    حضور
    70 روز 23 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    152

داشتم از يكي از خيابون هاي مركز شهرمون رد ميشدم ديد دختر خانومي يه ساپورت پوشيده با يه مانتوي نخي خيلي خيلي راحتي كه همه وجناتش پيدا بود، من كه يه خانوم بودم خجالت ميكشيدم بهش نگاه كنم.....آخه خيلي جلب توجه ميكرد
    رفتم جلو و با احترام بهش سلام دادم و روز بخير گفتم....... منو ديد گفت... ها!!......... چيه لابد اومدي بگي كه اين چه وضعشه؟........ مگه وكيل وصي مردمي؟........

ولي من بهش گفتم كه نه باهات كاري ندارم خواستم بپرسم كه ساپورت خوشكلي داري خيلي خوش رنگه بهت هم خيلي مياد از كجا گرفتي؟..............
    كم مونده بود شاخ در بياره....... با صداي آرومي گفت واقعا... ببخش فكر كردم كه شما هم مثل بعضي ها ميخواهي گير بدي..........

گفتم كه نه كاري باهات ندارم لباس خوشگلي داري ولي لباس خوشگل رو بايد جاهاي خوشگل پوشيد حيف نيست اين لباسهاي خوشگل رو براي آدمهاي هرزه نشون بدي اونهايي كه دندون براي من و شما تيز كردن؟!!!...

ديدم سرش رو انداخت پائين گفت: عوضش مي كنم ولي پول آژانس ندارم....... پيش خودم گفتم لابد از خونه تا اينجا كه ميگفت مسافت زيادي داره حتما پياده اومده.......... براي خود نمايي بوده يا؟...... چند نفر تا اينجا مزاحمش شدن؟

در هر صورت، با هم ديگه سوار آژانس شديم و رفتيم سر كوچه شون پياده شد.... پياده شدني بهم گفت كه خيلي ماهي...... چند بار ديگه بعد اون قضيه ديدمش، اين دفعه مانتوي خوبي پوشيده بود ولي ميتونه بهتر هم بشه..

با خودم گفتم كه اگه باهاش بد برخورد ميكردم آيا اون لباس زشت رو عوض ميكرد.......؟
    خداي شكر به ارزش حجابي كه برام دادي

ویرایش توسط منتظران ظهور : ۱۳۹۲/۰۹/۰۴ در ساعت ۱۴:۱۷
    خدایا.....

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)