صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: كتابها و آثار علمی امام خمینی(ره)

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 20 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13

  كتابها و آثار علمی امام خمینی(ره)
  تالیفات عرفانی و فلسفی و اخلاقی
  1- شرح دعای سحر (عربی)
  دعایی است كه با این جمله آغاز می‏شود: "اللهم انی اسالك من بهائك بابهاه و كل بهائك بهی. اللهم انی اسالك ببهائك كله. "
  از امام رضا (ع) نقل شده است كه امام باقر (ع) این دعا را در سحرهای ماه مبارك رمضان می‏خواندند. این دعا شرحهای متعددی دارد، یكی از آنها همین شرح امام خمینی است كه در سال 1347 ق. یعنی در 27 سالگی تالیف كرده‏اند.
  این كتاب از كتابهای عرفانی حضرت امام امت است و مانند تالیف دیگر ایشان "مصباح الهدایه"، فقط كسانی كه با فلسفه و عرفان آشنایی كامل داشته باشند می‏توانند از آن استفاده كنند.
  سال تالیف این كتاب مصادف است‏با سال ورود مرحوم شاه آبادی به قم و در این كتاب دو جا از ایشان یاد و مطلبی نقل می‏كنند. تالیف این كتاب در سال اول تلمذ نزد مرحوم آقای شاه آبادی، این نكته را روشن می‏كند كه حضرت امام خمینی همان طور كه خودشان در اولین برخورد و ملاقات با آقای شاه آبادی فرموده‏اند، فلسفه را قبلا خوانده بودند و در عرفان نیز كار كرده و استاد دیده بودند.
  شاهد این مطلب این است كه یك جای همین كتاب فرموده‏اند: "سمعت من احدالمشایخ من ارباب المعرفه رضوان الله علیه" و در جای سوم فرموده‏اند: " "اتفق الحضور فی محضر احد العلماء الكرام دام ظله"
  كه این تعبیر مربوط به آقای شاه آبادی نیست چون همیشه از ایشان با عبارت " شیخنا" یاد می‏كنند. در هر حال در این كتاب از اسرارالصلاه حاج میرزا جواد ملكی و تعلیقه آقا محمدرضا قمشه‏ای بر شرح فصوص قیصری و شرح اسماء حاجی سبزواری و فتوحات محیی الدین و تاویلات عبدالرزاق كاشی و شرح قیصری بر فصوص و شرح مفتاح‏الغیب فناری و قبسات میرداماد و اسفار ملاصدرا و برخی كتب فیض و نیز كتاب الهیئه والاسلام مرحوم سید هبه‏الله شهرستانی یاد و مطلب نقل می‏كند كه این آخری گواه این است كه امام خمینی كتابهای جدید را هم می‏خواندند.
  این كتاب كه به زبان عربی است ‏با ترجمه فارسی آن پس از پیروزی انقلاب چاپ شده است. (2)

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 20 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  2- مصباح الهدایه الی الخلافه والولایه (عربی)
  این كتاب در بیان حقیقت محمدیه و ولایت علویه است كه با ترجمه فارسی آن پس از انقلاب چاپ شده است. تالیف این كتاب در سال 1349 به پایان رسیده و مانند شرح دعای سحر فقط برای كسانی كه با عرفان و اصطلاحات آن آشنایی دارند قابل استفاده است و خود حضرت امام - رضوان‏الله تعالی علیه - در پایان رساله فرموده‏اند:
  "خاتمه و وصیه: ایاك ایها الصدیق الروحانی ثم ایاك . . . ان تكشف هذه الاسرار لغیراهلها . . . و ایاك ان تنظر نظرالفهم فی هذه الاوراق الا بعدالفحص الكامل عن كلمات المتالهین من اهل الذوق و تعلم المعارف عنداهلمها من المشایخ العظام والعرفاء الكرام والافمجرد الرجوع الی مثل هذه المعارف لایزید الا خسرانا ولا ینتج الا حرمانا. " امام خمینی - رضوان الله علیه - در كتابهای دیگر خود مانند " سرالصلاه" و "تعلیقه بر شرح نصوص" به این كتاب ارجاع می‏دهند و می‏گویند در آن كتاب این مطلب را تحقیق كرده‏ایم. در این كتاب از "شرح توحید صدوق" قاضی سعید قمی و نیز " البوارق الملكوتیه" او و "مفتاح الغیب" قونوی و "شرح نصوص" قیصری و "شرح قصیده" ابن فارض عبدالرزاق كاشی و "تعلیقه بر شرح نصوص" قیصری و نیز رساله در تحقیق " اسفار اربعه" هر دو از آقا محمدرضا قمشه‏ای مطالبی نقل می‏شود و مورد انتقاد قرار می‏گیرد. و همچنین از محیی الدین احیانا مطلبی نقل می‏كنند و از استادشان آقای شاه آبادی، چند جا با تجلیل فراوان یاد و مطالبی نقل می‏نماید.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 20 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  3- لقاء الله (فارسی)
  مقاله‏ای است در این موضوع به زبان فارسی در هفت صفحه كه در آن از استادشان مرحوم آقای شاه آبادی یاد می‏كنند. این مقاله یا رساله در پایان كتاب لقاءالله مرحوم حاج میزا جواد ملكی چاپ شده است.
  4- سر الصلاه، صلاه العارفین یا معراج السالكین (فارسی)
  این كتاب برای خواص از اهل عرفان و سلوك نوشته شده و تاریخ پایان تالیف آن سال 1358 ق. است و تا حال دوبار چاپ شده است كه بار اول مستقل و بار دیگر در یادنامه شهید مطهری - رحمه الله علیه - چاپ شده است.
  در این كتاب از اسرارالصلاه شهید ثانی و مرحوم آقای شاه آبادی یاد می‏شود و نیز به شرح اربعین خود ارجاع می‏دهند كه معلوم می‏شود شرح اربعین را پیش از سرالصلاه نوشته‏اند یا هنگام نوشتن سرالصلاه آن كتاب هم در دست تالیف بوده است. در صفحه 67 چاپ اول آن می‏خوانیم:
  "فرضا كه از عرفا كسی را نمی‏شناسی، از علمای بزرگ معرفت و اخلاق، آنها را كه پیش همه، علمای مسلمند پیروی كن؛ مثل جناب عارف بالله و مجاهد فی سبیل‏الله مولانا سیدابن طاووس - رضی الله عنه - و مثل مولانا عارف بالله سالك الی الله شیخ جلیل بهائی - قدس سره - و شیخ ارباب معرفت مولانا محمدتقی مجلسی - رضوان الله علیه - و شیخ محدثین فرزند بزرگوار او مولانا مجلسی - رحمه‏الله - و كتاب "شرح فقیه" مولانا مجلسی اول كه یكی از كتابهای نفیس جلیل القدر است و فارسی است مطالعه نما و اگر نفهمیدی از اهلش سوال كن و در آن كنزهایی معرفت است و همین طور كتب عزیزه شیخان نراقیان (ملامهدی نراقی و ملااحمد نراقی) و از علمای معاصر كتب شیخ جلیل‏القدر عارف بالله حاج میرزا جواد تبریزی - قدس سره - را مطالعه كنید.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 20 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  5- تعلیقه علی شرح فصوص الحكم (عربی)
  فصوص الحكم تالیف محیی الدین عربی و شرح آن از محمود قیصری است و امام خمینی شرح فصوص را در هفت‏سالی كه از محضر مرحوم آقای شاه آبادی استفاده می‏كردند، نزد ایشان خوانده و تاریخ تالیف این تعلیقه هم همان سالهاست. در این تعلیقه به مصباح الهدایه خود ارجاع می‏دهند و از مرحوم آقای شاه آبادی نیز یاد می‏كنند. كتاب شرح فصوص 495 صفحه است كه تعلیقه امام تا صفحه 396 آن است.
  این تعلیقه را حضرت امام خمینی در حواشی نسخه چاپی شرح فصوص نوشته بودند و ظاهرا به دست عمال شاه مخلوع، جزو كتابهای غارت شده ایشان، غارت شده بود، ولی خوشبختانه پس از انقلاب در همدان پیدا و به بیت‏حضرت امام تحویل داده شد و به صورت زیبایی چاپ گشت. این تعلیقه برای كسانی كه شرح فصوص را نزد استاد می‏خوانند، مفید است.
  6- تعلیقه علی مصباح الانس (عربی)
  مفتاح غیب الجمع والوجود تالیف صدرالدین محمدبن اسحاق قونوی و شرح آن به نام مصباح الانس تالیف محمدبن حمزه بن محمد عثمانی معروف به ابن فناری است. امام خمینی مصباح الانس را تا صفحه 44 از سال 1350 تا 1354ق. نزد مرحوم آقای شاه آبادی خوانده است. در صفحه اول كتاب مرقوم داشته‏اند:
  "قد شرعنا قرائه هذا الكتاب الشریف لدی الشیخ العارف الكامل استاذنا فی المعارف الالهیه حضره المیرزا محمدعلی شاه آبادی الاصفهانی دام ظله فی شهر رمضان المبارك سنه 1350ق. "
  و در صفحه 44 نوشته اند:
  "الی هنا قرات الكتاب عند شیخنا العارف الكامل الشاه‏آبادی روحی فداه و قداتفق انتقاله الی طهران مضرت محروما من فیضه دام ظله" امام خمینی - رضوان الله علیه - این تعلیقه را ظاهرا در همان زمان كه مصباح الانس را نزد مرحوم آقای شاه آبادی می‏خواندند، نوشته‏اند و پس از رفتن ایشان به تهران تعلیقه را ادامه داده‏اند تا صفحه 132 مصباح‏الانس، و تاریخ پایان تالیف 1355 در قصبه خمین است. (مصباح الانس دارای 343 صفحه است) .
  این تعلیقه به صورت زیبایی به ضمیمه تعلیقه بر شرح فصوص در سال 1406 چاپ شده است.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 20 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  7- تعلیقه علی شرح حدیث راس الجالوت (عربی)
  قاضی سعید محمدبن محمد مفید قمی از دانشمندان و عرفای قرن یازدهم، تالیفات فراوانی دارد كه یكی از آنها شرح حدیث راس الجالوت است كه در ذریعه حاج آقا بزرگ در حرف "شین" یاد شده و متاسفانه نویسنده، این رساله را هنوز زیارت نكرده است. گویا مقصود از حدیث راس الجالوت همان احتجاج حضرت رضا (ع) با اصحاب ادیان مختلفه است كه قسمتی از آن احتجاج با راس الجالوت یهودی است. حدیث در توحید و نیز عیون اخبارالرضا شیخ صدوق و احتجاج طبرسی و جلد دهم بحارالانوار و جلد دوم مسندالرضا نقل شده.
  امام خمینی - رضوان‏الله علیه - تعلیقه‏ای بر این رساله قاضی سعید نوشته‏اند كه در جلد 26 ذریعه صفحه 285 چاپ مشهد یاد شده و هنوز به چاپ نرسیده است.
  8- شرح حدیث راس الجالوت (عربی)
  امام خمینی علاوه بر تعلیقه‏ای كه یاد شد مستقلا شرحی بر این حدیث نوشته‏اند كه تاریخ تالیف آن بنا بر آنچه در كتاب آیینه دانشوران آمده است، 1348 می‏باشد و این رساله هم متاسفانه هنوز چاپ نشده است.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 20 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  9- شرح حدیث راس الجالوت (عربی)
  مرحوم سیدریحان الله یزدی در آیینه دانشوران می‏نویسد:
  از نوشته‏های ایشان است تعلیقاتی بر رساله قاضی سعید قمی در شرح حدیث راس الجالوت، با دو شرح دیگر از خود ایشان و تاریخ انجام آن، 1348 می‏باشد. بنابراین امام خمینی دو شرح بر این حدیث نوشته‏اند.
  10- تفسیر سوره حمد (فارسی)
  تفسیری است عرفانی بر سوره حمد كه امام خمینی در سالهای اول پیروزی انقلاب در پنج جلسه بیان فرمودند و مكرر چاپ شده است. امام خمینی در كتاب سرالصلاه، سوره حمد و توحید را به طور مختصر با اشاراتی عرفانی تفسیر كرده‏اند. به صفحات 139 تا 151 چاپ 1360 شمسی مراجعه شود.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 20 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  و نیز در كتاب "آداب الصلاه" سوره حمد و توحید و اناانزلناه را به گونه‏ای مفصلتر تفسیر كرده‏اند.
  البته در این كتاب اخیر می‏خواسته‏اند مطالبش برای همگان مفید باشد؛ اما به فرموده خودشان در تفسیر سوره قدر، مطالبی فرموده‏اند كه فقط خواص می‏توانند از آن استفاده كنند. به صفحه 152 تا 243 آداب الصلاه مراجعه شود. در صفحه 243 فرموده‏اند:
  "با آنكه بنای نویسنده در این رساله آن بود كه از مطالب عرفانی غیرمانوس با نوع، خودداری كنم و فقط به آداب قلبیه صلاه اكتفا كنم، اینك می‏بینم كه قلم طغیان نموده و در خصوص تفسیر سوره شریفه، بیشتر از موضع قرارداد خود، تجاوز نمودم، چاره‏ای جز آن نیست كه اكنون از برادران ایمانی و دوستان روحانی معذرت خواهی كنم. "
  بنابراین تفسیر سوره از قرآن مجید را به سبك تفسیر عرفانی از امام خمینی (س) در دست داریم. البته یك جلسه هم حضرت امام راجع به سوره علق مطالبی بیان فرمودند كه این سخنرانی هم به عنوان تفسیر سوره علق به ضمیمه تفسیر سوره حمد به چاپ رسیده است.
  11- الحاشیه علی الاسفار (عربی)
  امام خمینی - رضوان الله علیه - از مدرسین اسفار ملاصدرا بوده و گویا حواشی بر این كتاب داشته باشند؛ زیرا یكی از فضلای حوزه علمیه قم حاشیه‏ای از ایشان در مجله كیهان اندیشه نقل كردند به این شرح:
  صدرالمتالهین در اسفار جلد ششم صفحه دو ماهه درباره حدیث "ماترددت فی شئ انا فاعله كترددی فی قبض روح عبدی المومن" می‏گوید: فما معنی التردد المنسوب الیه؟ والذی سخ الهذا الراقم المسكین . . . حضرت امام خمینی در حاشیه اسفار به كلام ملاصدرا اشكال نموده و فرموداند: آنچه ملاصدرا ذكر كرده، علاوه بر آنكه فی نفسه از معنای حدیث دور است، ملائمت و تناسبی هم با ذیل حدیث ندارد و سپس حضرت امام مطلب را ادامه داده‏اند.
  به كیهان اندیشه شماره یازده و هجده مقاله مفهوم تردد در احادیث مراجعه شود. نویسنده غیر از این حاشیه در فلسفه از حضرت امام تالیفی سراغ ندارد والله العالم.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 20 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  12- آداب الصلاه (فارسی)
  این كتاب را پس از "سرالصلاه" نوشته‏اند و در آغاز آن فرموده‏اند:
  ایامی چند پیش از این رساله‏ای فراهم آوردم كه به قدر میسور از اسرار الصلاه در آن گنجانیدم و چون آن را با حال عامه تناسبی نیست در نظر گرفتم كه سطری از آداب قلبیه این معراج روحانی را در سلك تحریر در آورم شاید برادران ایمانی را از آن تذكری و قلب قاسی خود را تاثری حاصل آید.
  در این كتاب، تفسیر سوره‏های حمد و توحید و قدر به گونه‏ای عرفانی و نسبتا مفصل آمده است. امام خمینی - رضوان‏الله علیه - در این تالیف به تعلیقه فصوص و مصباح‏الهدایه خود ارجاع داده و از مرحوم آقای شاه آبادی یاد و مطلب نقل می‏كنند و ضمنا یك جا كتاب سیر و سلوك منسوب به سید بحرالعلوم را یاد و می‏گویند: انتساب این كتاب به آن حضرت مورد تردید است.
  كتاب آداب الصلاه با تصرفاتی توسط حضرت آقای فهری در دو جلد چاپ شده است. ضمن تشكر از سعی ایشان در نشر آثار امام، لازم بود این كتاب به طور كامل و بدون هیچ‏گونه تصرفی مستقلا چاپ و منتشر شود كه اخیرا اینكار انجام شده است.
  13- مبارزه با نفس جهاد اكبر (فارسی)
  رساله‏ای است اخلاقی، در موضوع "جهاد با نفس" كه تقریر سخنرانیهای حضرت امام در نجف اشرف برای طلاب و فضلا است. این رساله بارها چاپ شده است.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 20 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  14- شرح حدیث جنود عقل و جهل (فارسی)
  در كتاب شریف اصول كافی حدیثی در بیان لشگریان عقل و جهل از امام صادق (ع) نقل شده كه شامل هفتاد و چند عنوان است.
  امام خمینی - رضوان الله علیه - این حدیث را به زبان فارسی شرح كرده‏اند ولی تا عنوان 25 آن را بیشتر ننوشته و موفق به تكمیل آن نشده‏اند. این كتاب از بهترین كتابهای اخلاق و تربیت و سلوك است و به نام اخلاق اسلامی، به نام شخص دیگری در سه جلد چاپ شده است و داستانش از این قرار است: "مرحوم شهید شیخ غلامحسین حقانی، دوست چندین ساله حقیر می‏گفت‏یكی از اشخاصی كه قبل از انقلاب مورد عنایت و لطف حضرت امام بود به نجف مشرف شد. حضرت امام كتاب شرح حدیث جنود عقل و جهل را برای انتشار به ایشان مرحمت كردند. او از ترس دستگاه جبار شاهنشاهی، كتاب را با دخل و تصرفهایی به نام خود در سه جلد چاپ كرد، البته تا اواسط جلد دوم از امام، و بقیه از خود آن شخص است.
  آن شخص در اثر انحراف سر از جهنم نفاق در آورد و كتاب هم چون به نام او بود، از دایره انتشارات حزب‏اللهی‏ها خارج شد.
  امید است نسخه اصلی این كتاب پر ارج پیدا شود تا بدون هیچ دخل و تصرف به صورت اصلی خود چاپ و مورد استفاده محافل علمی و بخصوص حوزه‏های درس اخلاق حوزه علمیه قم و سایر حوزه‏ها قرار گیرد.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 20 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  15- اربعین ؛ شرح اربعین (فارسی)
  شرح چهل حدیث است كه سی و سه حدیث آن اخلاقی و هفت‏حدیث دیگر اعتقادی است. در آغاز آن فرموده‏اند:
  این بنده بی بضاعت ضعیف مدتی بود با خود حدیث می‏كردم كه چهل حدیث از احادیث اهل بیت عصمت و طهارت (ع) كه در كتب معتبره اصحاب و علما (ره) ثبت است، جمع‏آوری كرده و هر یك را به مناسبت‏شرحی كنم كه با حال عامه مناسبتی داشته باشد و از این جهت آن را به زبان فارسی نگاشته كه فارسی زبانان از آن بهره گیرند . . .
  در آغاز حدیث اول، چهار نفر از مشایخ را كه به ایشان اجازه روایت‏حدیث داده‏اند به این ترتیب نام برده‏اند:
  1- شیخ علامه متكلم فقیه اصولی ادیب متبحر شیح محمدرضا آل علامه شیخ محمدتقی اصفهانی - ادام الله توفیقه - در زمانی كه در قم مشرف بودند مقصود شیخ محمدرضا اصفهانی صاحب "وقایه الاذهان" است كه در سال 1344 و 1346 در قم به سر می‏بردند و هنگام تالیف این رساله یعنی حدود سال 1358 ق. در اصفهان بودند و در 1362 ق. وفات كردند.
  2- شیخ عالم جلیل متعبد ثقه ثبت‏حاج شیخ عباس قمی - دام توفیقه - (م 1359ق)
  3- سید سند فقیه متكلیم ثقه عین ثبت علامه سیدمحسن امین عاملی - ادام الله تائیداته - (م 1371ق)
  4- سیدعالم ثقه ثبت‏سیدابوالقاسم دهكردی اصفهانی (م 1353ق)

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريمصفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود