جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالاتی درمورد عشق

نوشته
    11
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوالاتی درمورد عشق

سلام
    سوالی دارم که دو سالی هست ذهنم رو مشغول کرده , البته ابتدا فکر کردم به جوابش رسیدم ولی دوباره به یک مشکل دیگه برخوردم.
    چند سال پیش (یکی دو سه سال پیش) از خودم پرسیدم آیا عشق زمینی خوبه یا بد ؟ خلاصه با کمی مطالعه و پرسش چنین نتیجه ای گرفتم : عشق زمینی میتونه انسان رو به عشق الهی برسونه. حتی در حدی که ره صد ساله رو چند شبه طی کنه. در نتیجه اگر واقعا عشق باشد و نه هوس ( که البته حالا بناند تعریف درستی از عشق نیست , منظورم از این که عشق باشه نه هوس اینه که نیت پاک باشه و منجر به فساد نشه - یه نکته دیگه رو هم بگم اصلا الان نمیخام محدودش کنم به عشق بین پسر و دختر و یا... , صرفا روی "عشق" بحث میکنم ) و به گونه ای باشه که انسان رو به عشق الهی برسونه خیلی هم خوبه. و اگه هم عشق الهی نباشه به محض وصال عاشق به معشوق عشق فروکش میکنه . اینجواب رو داشتم تا اینکه به دو تا سوال مهم تر رسیدم.
    1. این رسیدن به عشق الهی از عشق به زمینی اصلا درست هست یا نه , چون عاشق با معشوق زمینی تا وقتی عاشق خدا هم هست که نگران معشوق زمینیش باشه
    2. بر فرض که عاشق به جایی رسید که احساس کرد اینقدر به خدا نزدیک شده که اگه عشق زمینیش رو کنار بزاره و یه زور دیگه بزنه (اینبار صرفا برای عشق به خدا) میتونه عاشق خدا باشه , حالا این وسط تکلیف معشوق زمینیش چی میشه ؟ رهاش باید بکنه ؟ اصلا درسته رهاش کنه ؟
    یک سوال دیگه که اصلا اگه امکانش مجزا جواب داده بشه اینه که اصلا امکانش هست انسان هم معشوق زمینی داشته باشه هم الهی ؟

2.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

سوالاتی درمورد عشق

کارشناس بحث: استاد

نوشته
    815
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    59 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadali1375 نمایش پست
    سلام
    سوالی دارم که دو سالی هست ذهنم رو مشغول کرده , البته ابتدا فکر کردم به جوابش رسیدم ولی دوباره به یک مشکل دیگه برخوردم.
    چند سال پیش (یکی دو سه سال پیش) از خودم پرسیدم آیا عشق زمینی خوبه یا بد ؟ خلاصه با کمی مطالعه و پرسش چنین نتیجه ای گرفتم : عشق زمینی میتونه انسان رو به عشق الهی برسونه. حتی در حدی که ره صد ساله رو چند شبه طی کنه. در نتیجه اگر واقعا عشق باشد و نه هوس ( که البته حالا بناند تعریف درستی از عشق نیست , منظورم از این که عشق باشه نه هوس اینه که نیت پاک باشه و منجر به فساد نشه - یه نکته دیگه رو هم بگم اصلا الان نمیخام محدودش کنم به عشق بین پسر و دختر و یا... , صرفا روی "عشق" بحث میکنم ) و به گونه ای باشه که انسان رو به عشق الهی برسونه خیلی هم خوبه. و اگه هم عشق الهی نباشه به محض وصال عاشق به معشوق عشق فروکش میکنه . اینجواب رو داشتم تا اینکه به دو تا سوال مهم تر رسیدم.
    1. این رسیدن به عشق الهی از عشق به زمینی اصلا درست هست یا نه , چون عاشق با معشوق زمینی تا وقتی عاشق خدا هم هست که نگران معشوق زمینیش باشه
    2. بر فرض که عاشق به جایی رسید که احساس کرد اینقدر به خدا نزدیک شده که اگه عشق زمینیش رو کنار بزاره و یه زور دیگه بزنه (اینبار صرفا برای عشق به خدا) میتونه عاشق خدا باشه , حالا این وسط تکلیف معشوق زمینیش چی میشه ؟ رهاش باید بکنه ؟ اصلا درسته رهاش کنه ؟
    یک سوال دیگه که اصلا اگه امکانش مجزا جواب داده بشه اینه که اصلا امکانش هست انسان هم معشوق زمینی داشته باشه هم الهی ؟
    بسمه تعالی

عشق فراگیری محبت بر عاشق است،آنچنانکه تمام اجزاء وجود او را در بر می گیرد.او با همه ی وجود عاشق می شود و این فراگیری از نوع شمول و در آمیختگی است که سخت دردمندانه است و همچون پیچکی است که به جان درخت می افتد و حیاتش را می ستاند،دردی است که در عین فریاد،گنگ است و گوش شنوایی ندارد.این عاشق،دردمندی است که ناله اش را نمی شنوند و یا صدایی برای فریاد برآوردن ندارد.
    اما در مورد سوالات شما باید عرض کنم،برخی حقیقت عشق را واحد می دانند و چنین معتقدند که محب یک حقیقت واحد را دوست دارد،یعنی عشقِ محب به تمامی به هر یک از محبوبها تعلق می گیرد.به بیان دیگر در هر قلبی بیش از یک عشق وارد نمی شود هر چند محبوبها متعدد باشند،در این صورت هر محبوبی قلب محب را به تمامی فرا می گیرد نه اینکه قلب محب در محبت تقسیم شود.بنابراین عشق،به رغم تعدد محبوب،واحد است و ممکن است آن محبوب واحد در موجودات متعددی ظهور کند و محب همه ی اینها را به خاطر محبوب واحد دوست بدارد،مانند محبت و عشقی که ما به پدیده های نظام هستی داریم از آن جهت که مخلوق و آیت حضرت حقند:
    عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست. . . . . . .

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ،كَبرَُ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُواْ مَا لَا تَفْعَلُونَ-سوره مبارکه صف-آیه 2 و 3

نوشته
    312
    مورد تشکر
    72 پست
    حضور
    7 روز 1 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

جمع بندی

پرسش:
    آیا امکان دارد انسان هم معشوق زمینی داشته باشد هم الهی؟

پاسخ:
    عشق، فراگیری محبت بر عاشق است، آن چنان که تمام اجزاء وجود او را در بر می گیرد. او با همه وجود عاشق می شود و این فراگیری از نوع شمول و در آمیختگی است که سخت دردمندانه است و همچون پیچکی است که به جان درخت می افتد و حیاتش را می ستاند، دردی است که در عین فریاد، گنگ است و گوش شنوایی ندارد. عاشق، دردمندی است که ناله اش را نمی شنوند و یا صدایی برای فریاد برآوردن ندارد.

در مورد سوال شما باید عرض کنیم:
    برخی حقیقت عشق را واحد می دانند و چنین معتقدند که محب یک حقیقت واحد را دوست دارد، یعنی عشقِ محب به تمامی به هر یک از محبوب ها تعلق می گیرد. به بیان دیگر در هر قلبی بیش از یک عشق وارد نمی شود هر چند محبوب ها متعدد باشند، در این صورت هر محبوبی قلب محب را به تمامی فرا می گیرد نه اینکه قلب محب در محبت تقسیم شود.
    بنابر این عشق، به رغم تعدد محبوب، واحد است و ممکن است آن محبوب واحد در موجودات متعددی ظهور کند و محب همه اینها را به خاطر محبوب واحد دوست بدارد، مانند محبت و عشقی که ما به پدیده های نظام هستی داریم از آن جهت که مخلوق و آیت حضرت حقند:

عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۴/۲۱ در ساعت ۲۲:۳۷ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری