صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا من نجس هستم؟

نوشته
    110
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 12 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا من نجس هستم؟

حضرت امام خمینی (ره) :" كافر يعنى كسى كه منكر خدا است، يا براى خدا شريك قرار مى‏دهد، يا پيغمبرى حضرت خاتم الانبياء محمّد بن عبد اللَّه صلى اللَّه عليه و آله و سلم را قبول ندارد، نجس است..."-------------- كافر چه كسى است؟ حكم تماس با اهل كتاب چيست؟ آیت الله بهجت : تعريف كافر در مسأله ى 110 رساله آمده است و اهل كتاب هم، كافر و نجس اند. 363. مراد از اهل كتاب چه كسانى هستند؟ آیت الله بهجت : منظور يهود و نصارى و مجوس هستند. 364. نظر اسلام را درباره ارمنى، مسيحى، كليمى، يهودى و زرتشتى بفرماييد. آیت الله بهجت : همه كافر بوده و نجس هستند. 365. ارامنه اى كه در ايران زندگى مى كنند، چه حكمى دارند؟ آیت الله بهجت : در حكم با ساير كافران يكسان مى باشند. 366. حكم دست دادن با مسيحيان چيست؟ آیت الله بهجت : مثل ساير كفّار هستند. 367. آيا مى توان با اهل كتاب معاشرت داشت و از طعام آن ها استفاده كرد؟ آیت الله بهجت : آن ها كافر و نجس هستند.--------مطالبی که نوشتم را از اینترنت برداشتم،نمی دانم صحیح هستند یا نه؟،دو سوال داشتم اولی از کارشناس است، آیا این سخنان را تایید می کنند(یعنی منظورم این است که این سخنان ساختگیست یا واقعا سخنان آن آیت الله های بزرگوار است؟) و سوال دومم:شاید در آینده نظرم عوض شود(من همچنان در حال مطالعه ام) ولی در حال حاظر با تحقیق و بررسی ای که به عمل آوردم به این نتیجه رسیده ام که قران سخنان خدانیست!حال از دید اسلام آیا من نجس هستم و مستحق مجازات؟
    انسان چه راحت فریب می خورد
    هیچ چیز را باور نکنید مگر آن که خودتان تحقیق و برای آن ادله عقلانی پیدا کنید.

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

آیا من نجس هستم؟

کارشناس بحث: استاد صدیق

نوشته
    237
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    4 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط منطقی نمایش پست
    دو سوال داشتم اولی از کارشناس است، آیا این سخنان را تایید می کنند(یعنی منظورم این است که این سخنان ساختگیست یا واقعا سخنان آن آیت الله های بزرگوار است؟) و سوال دومم:شاید در آینده نظرم عوض شود(من همچنان در حال مطالعه ام) ولی در حال حاظر با تحقیق و بررسی ای که به عمل آوردم به این نتیجه رسیده ام که قران سخنان خدانیست!حال از دید اسلام آیا من نجس هستم و مستحق مجازات؟
    باسلام
    اما سوال اول شما:

قران کریم می فرماید: «انما المشرکون نجس»[1]
    بر اساس این ایه شریفه، تمام مشرکان نجس هستند و نباید به مسجد الحرام وارد شوند.

از سوی دیگر، قران کریم اهل کتاب را کسانی دانسته است که به خداوند شرک ورزیده اند.
    «وَ قالَتِ الْيَهُودُ عُزَيْرٌ ابْنُ اللَّهِ وَ قالَتِ النَّصارى‏ الْمَسيحُ ابْنُ اللَّهِ ذلِكَ قَوْلُهُمْ بِأَفْواهِهِمْ يُضاهِؤُنَ قَوْلَ الَّذينَ كَفَرُوا مِنْ قَبْلُ قاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ (30) اتَّخَذُوا أَحْبارَهُمْ وَ رُهْبانَهُمْ أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ الْمَسيحَ ابْنَ مَرْيَمَ وَ ما أُمِرُوا إِلاَّ لِيَعْبُدُوا إِلهاً واحِداً لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ سُبْحانَهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ»[2]

بر این اساس، اهل کتاب نیز در ظاهر به نظر میرسد که مصداق این حکم باشند و نجس هستندو نجس نیز در مقابل پاک است.[3]
    این نظر مشهور فقها و مفسرین تا دوره معاصر بوده است.

اما برخی ازفقها و مفسرین معتقدند که مراد از نجاست در این ایه شریفه، نجاست روحی است نه نجاست ظاهری و فقهی.[4]
    نجاست روحی نیز به این دلیل است که باوجود ادله و قرائن متعدد بر نبوت پیامبر اسلام ص، انان به وی ایمان نمی آورند و به همین جهت روحشان پاک نیست.

برخی نیز معتقدند به این علت که کفار، غسل جنابت انجام نمیدهند و از نجاسات دوری نمیکنند، همیشه در حال جنابت هستندو از انجا که جنب حق وارد شدن به مسجد الحرام را ندارد بنابراین این اشخاص نجس هستندو حق وارد شدن به انجا را ندارند.
    در این تفسیر، نجاست این افراد عارضی است و به خاطر انجام ندادن غسل جنانت و دوری نکردن از نجاسات دیگر است.[5]

بنابراین این مسأله میان مفسران و فقها، امری اجماعی نیست و مورد قبول همگان نیست و برخی خصوصا در دوره معاصر با تحقیقاتی که انجام شده است بر خلاف این نظر را دارندو معتقدند که اهل کتاب از این حکم مستثنا هستند.

[1] . سوره توبه، ایه 28

[2] . سوره توبه، ایه 30 و 31

[3] . کنز الدقائق، ج5، ص 429؛ جوامع الجامع، ج2، ص 47

[4] . تفسیر المیزان، ج9، ص 229؛ تفسیر نمونه، ج7، ص 329؛ الفقه و مسائل طیبه، ج1، ص 320

[5] . ر.ک، مجمع البیان، ج5 ص 33

نوشته
    237
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    4 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اما سوال دوم شما
    در این مطلبی که به عنوان سوال دوم مطرح کردید، سه مسئله باید تفکیک شود
    اولا: اینکه شما با تحقیق به این رسیدید که قرآن کریم سخن خداوند نیست.
    ثانیا: کسی که چنین اعتقادی داشته باشد، نجس است؟
    ثالثا: چنین کسی مستحق مجازات است یا نه؟

اما مسئله اول، خوب است که بیان کنید چه چیزهایی شما را به این نتیجه سوق میدهد که قرآن کریم سخن خداوند نیست؟ و شما از کجا به این نتیجه رسیده اید؟

اما مسئله دوم، چنین مسئله ای از ضروریات دین است و کسی که ضروری دین راانکار میکند، اگر قبلا مسلمان بوده است، از دین اسلام خارج شده ومرتد است. اما مرتد با مشرک تفاوت دارد. بنابراین اگر تنها مشرکان نجس باشند نه همه کسانی که اسلام را قبول ندارند، بنابراین چنین مرتدی که خود خداوند را قبول داردو شریکی برای او قائل نیست. ولی اگر نجاست فقهی وظاهری برای تمام کسانی باشد که خداوند یا یکی از اصول یا یکی از ضروریات اسلام راقبول نداشته باشد، چنین مرتدی نیز نجس است.

اما مسئله سوم، اینکه مسحق مجازات باشد یا نه، بستگی به این دارد که این اعتقادش، ارتداد باشد یا نه و اینکه ارتدادش فطری است یا ملی.
    اولا: باید ثابت شودکه این اعتقادش ارتداد هست یانه. توضیح اینکه:
    اموری که باعث ارتداد میشود عبارتند از انکار خداوند، توحید رسالت و انکار یا تکذیب رسول خدا ص. این امور به صورت مستقل ومستقیم باعث ارتداد میشود و هیچ اختلافی نیز در ان نیست.
    اما برخی امور دیگر همانند انکار ضروری دین هستند که اختلاف نظر هست که ایا همانند دسته قبل مستقلا و مستقیما باعث ارتداد میشود یا نه؟
    اگر مستقلا باعث ارتداد بشود، تمام شرایط و لوازمی که در دسته اول هست در این مورد نیز هست.[1]
    اما گر مستقلا باعث ارتداد نمیشود بلکه تنها در صورتی باعث ارتداد میشود که شخص از این مطلب اگاهی داشته باشد و بداند که انکار ان باعث انکار خداو رسولش و موجب ارتداد میشود و بعلاوه شرایط دیگر تحقق ارتداد و مجازات انرا داشته باشد.[2]

ثانیا:
    یعنی اگر از ابتدای بلوغش و قبل از اینکه از این اعتقادش دست بردارد، مسلمان بوده است و حالا مرتد شده است، ارتدادش از فطرت است ولی
    اگر از ابتدای تولد در خانواده غیر مسلمان از والدین غیر مسلمان به دنیا آمده و بعد از بلوغ، دین دیگری داشته و بعد مسلمان شده و حالا از این اعتقادش به هر دلیلی برگشته است، این ارتدادش، ارتداد از ملت است.[3]
    و مجازات مرتد فطری و مرتد ملی نیز فرق دارد.

[1] . مستمسك العروة 1/ 378.

[2] . فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بيت عليهم السلام، ج1، ص 340

[3] . ماوراء الفقه، شهید صدر، ج8، ص 503

نوشته
    110
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 12 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست
    برخی خصوصا در دوره معاصر با تحقیقاتی که انجام شده است بر خلاف این نظر را دارندو معتقدند که اهل کتاب از این حکم مستثنا هستند.
    خیلی جالب است که با پیشرفت بشر حکم مراجع هم تغییر می کتد.یعنی قبلا گروهی می گفتند اهل کتاب کافرند ولی حالا می گویند خیر.گویا قران کارش ،آیاتش خیلی دقیق و بی ابهام است!!!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست
    اما مسئله اول، خوب است که بیان کنید چه چیزهایی شما را به این نتیجه سوق میدهد که قرآن کریم سخن خداوند نیست؟ و شما از کجا به این نتیجه رسیده اید؟
    من با بررسی قران به این نتیجه رسیدن که قران پر از تناقض،ابهام،بی نظمی،محیط زدگی،آیات متناقض با علم،احکام غیر انسانی و... که عقل حکم می کند این کتاب سخن خدا نیست...
    و اینکه من قران را کلام خدا نمی دانم،پس دیگر نشانی از خدا برایم نیست.پس به خدا آن هم خدایی که در قرآن معرفی شده دیگر اعتقاد ندارم.و دلیلی نمی بینم که اعتقاد داشته باشم.شما خودتان اگر بفهمید که قران دروغ است آیا باز به خدایش ایمان دارید؟
    من در خانواده مسلمان بزرگ شده ام و حالا تصمیم دارم هم خانواده و هم آشنایان و اقوام نزدیک و دوستانم را با قران اشنا کرده و به آنها ثابت کنم که قران کلام خدا نیست.و فکر می کنم می توانم آنها را از دین خارج کنم.و احساس می کنم این وظیفه من است که آنها را با حقیقت آشنا کنم.

در خصوص سوال اول...آیا فتوای مراجع در مورد کافران یا این سخن خدا که کافران را نجس دانسته و احتمالا همچنین اهل کتاب را و حتی حکم کشتن کافران را گویا صادر کرده متناقض با این آیه نیست که در قران به این شکل بیان شده:لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ...؟
    ویرایش توسط منطقی : ۱۳۹۲/۱۰/۰۳ در ساعت ۱۳:۰۴

نوشته
    237
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    4 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خیلی جالب است که با پیشرفت بشر حکم مراجع هم تغییر می کتد.یعنی قبلا گروهی می گفتند اهل کتاب کافرند ولی حالا می گویند خیر.گویا قران کارش ،آیاتش خیلی دقیق و بی ابهام است!!!!
    خیر. حکم مراجع به واسطه گذر زمان و جو عوض نمیشود بلکه به واسطه اینکه احکامی که فقیه به ان میرسد، احکام ظاهری و براساس ظواهر ادله است، ممکن است با گذر زمان مسئله ای برای عده ای روشن شود که در گذشته نبوده است یا با گذر زمان مسئله ای که نادرست پنداشته میشده، به درستی اش برسند.
    [quote=منطقی;646345]من با بررسی قران به این نتیجه رسیدن که قران پر از تناقض،ابهام،بی نظمی،محیط زدگی،آیات متناقض با علم،احکام غیر انسانی و... که عقل حکم می کند این کتاب سخن خدا نیست...
    و اینکه من قران را کلام خدا نمی دانم،پس دیگر نشانی از خدا برایم نیست.پس به خدا آن هم خدایی که در قرآن معرفی شده دیگر اعتقاد ندارم.و دلیلی نمی بینم که اعتقاد داشته باشم.شما خودتان اگر بفهمید که قران دروغ است آیا باز به خدایش ایمان دارید؟

من با بررسی قران به این نتیجه رسیدن که قران پر از تناقض،ابهام،بی نظمی،محیط زدگی،آیات متناقض با علم،احکام غیر انسانی و... که عقل حکم می کند این کتاب سخن خدا نیست...
    این نگاه شماست. لطفا چند مورد از تناقض های انرا بیان کنید تا ما هم بفهمیم.

در خصوص سوال اول...آیا فتوای مراجع در مورد کافران یا این سخن خدا که کافران را نجس دانسته و احتمالا همچنین اهل کتاب را و حتی حکم کشتن کافران را گویا صادر کرده متناقض با این آیه نیست که در قران به این شکل بیان شده:لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ...؟
    نظر هر شخص، از مجموعه ای از گزاره ها و قرائن حالیه ومقالیه تشکیل میشود.
    یک شخص ممکن است ابتدا به واسطه شرایط خطاب، سخن عامی را بگوید و به صورت کلی یک مسئله ای را بگوید و بعد قیود و شرایط و مخصص های آن بیان کند.
    در اینجا نیز گرچه بیان شده که اکراهی در دین نیست و این مسئله را به صورت کلی بیان کرده، اما در ایات دیگری که حکم مرتد را بیان میکند و در روایاتی که در مورد این مسئله وجود دارد، قیود و شرایط انرا بیان کرده که اکراهی در ایمان اوردن ابتدایی نیست ولی اگر ایمان اورد، نباید از ایمانش برگردد و اگر برگردد و این مسئله را علنی کند و به نوعی مقابله با دین مردم بکند، مجازات دنیایی در انتظار اوست علاوه بر مجازات اخروی.

نوشته
    110
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 12 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نوشته اید:این نگاه شماست. لطفا چند مورد از تناقض های انرا بیان کنید تا ما هم بفهمیم.
    دلایل زیادند.حالا تنها من باب مثال.چیزی که دم دستم است:اینهاست:
    خورشید در قراندر این رابطه نظر داده ام به آن نگاه کنید(پست شماره 77))---->http://www.askquran.ir/thread42300-8.html#post648564
    http://www.askquran.ir/thread42620.html#post648408
    ضرورت بعثت پیامبر از جانب خدا قابل اثبات نیست همچنین می توان اثبات کرد که حضرت محمد به طور خاص پیامبر نبود.من می توانم در تاپیکی آن را ثابت کنم.اگر اجازه داده شود
    ---------------
    ویرایش توسط منطقی : ۱۳۹۲/۱۰/۱۲ در ساعت ۱۸:۴۴

نوشته
    110
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 12 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام!
    درست مثلا من می توانم سخنی بگویم که بعد شرایط و قیود آن را به قول شما در ادامه آن سخنم(در زمان دیگر!!)بیان کنم...اما فکر می کنم قطعا قبول دارید این قیود و شرایط باید با آن سخن من سازگار باشند.مثلا من به شما بگویم هفته بعد به خانه ما آمده مهمان خانه ما شوید.دیگر کمی بی معنیست که فردایش بگویم که حالا که می خواهید به مهمانی من بیایید با خودتان غذا بیاورید تا من با آن سیر شوم و الی آخر.خوب این شرط دیگر سازگار نیست با سخن اول من.چرا که شما اگر بنا باشد با خودت غذا بیاوری برای من (و الی آخر)پس دیگر شما مهمان من محسوب نمی شوی...
    حالا اینجا می گوید اکراهی در دین نیست.پس باید شروط و قیودش هم با آن سازگار باشد.حالا شما می گویید قیودش این است که اگر کسی ایمان اورد، نباید از ایمانش برگردد و اگر برگردد و این مسئله را علنی کند و به نوعی مقابله با دین مردم بکند، مجازات دنیایی(مجازات از طرف حکومت گویا) در انتظار اوست...آیا این شرط که فرمودید می تواند سازگار باشد با آن آیه؟آیا این شرط اصلا خود آن آیه را نقص نمی کند؟(مثلا ممکن است یکی مثل من بدون تحقیق همه جانبه ایمان آورده باشد بعد متوجه اشتباهش شود و بخواهد از ایمانش برگردد)
    می شود روشن گری کنید.سپاس.
    ویرایش توسط منطقی : ۱۳۹۲/۱۰/۱۲ در ساعت ۱۸:۵۷

نوشته
    205
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 15 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام آقای منطقی.با عرض معذرت از شما.
    در درجه ای نیستم که بخام شمارا نصیحت کنم و بحث کنم.ولی این صحبت های شما بیشتر جنبه ی تفرقه افکنی بین افکار گروه دارد.و به قول پروفایلتون شما منطقی هستین.شما نباید یه آیه ی قرآن را تکه کنید.اگر خداوند متعال در قرآن کریم فرموده اکراهی در دین نیست!!! بعدش هم گفته بهترین دین... اسلام ناب محمدیه ص...چندین جای قرآن اومده بعدش ما حقیر تر از اونی هستیم که بخای در مورد قرآن و پیامبران بحث کنیم.شما میگی حرف خداوند نیست؟
    Using Tapatalk

12. تشکرها 2

نوشته
    205
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 15 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

راستی؟؟؟
    اگه دین اسلام.و شیعه بهترین نیست.میشه یه دین بهتر معرفی کنی؟؟؟
    مثلا شما بخای برگردی از دین.چه دینی انتخاب میکنی؟؟؟
    Using Tapatalk

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری