جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پذیرش توبه

نوشته
    22
    حضور
    2 روز 4 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پذیرش توبه

سلام من چند ماه پیش یه خطایی کردم .
    البته خودم نه ولی به دوستم تواین کار کمک کردم
    .به نظرتون وطبق دین،اگه من توبه کنم ودیگه کار بد انجام ندم .خدا می بخشه ؟
    ونمی ذاره آبروم بره؟ .
    کمکم کنید .باورکنید اولین وآخرین خطای زندگیمه.

ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۳/۰۴/۱۴ در ساعت ۱۳:۱۱

2.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

پذیرش توبه

کارشناس بحث: استاد اویس

نوشته
    166
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام و ادب خدمت دوست گرامی جناب نوای دل
    در پاسخ به سوال حضرتعالی باید بگویم اگر گناهی که کمک در انجامش داشته اید حق الناس نبوده باشد و واقعا از انجام ان پشیمان بوده و دیگر مرتکب آن نشوید خداوند ارحم الراحمین بخشاینده گناهتان خواهد بود.
    از حضرت صادق (ع) روايت شده است:
    «اوحى الله عزوجل الى داوود النبى على نبينا وآله و (ع) يا داوود ان عبدى المؤمن اذا اذنب ذنبا ثم رجع وتاب من ذلك الذنب واستحيى منى عند ذكر غفرت له وانسية الحفظة وابدلته الحسنة ولاابالى وانا ارحم الراحمين»

خدا به داود خطاب كرد اى داود هرگاه بنده مؤمنم مرتكب گناهى شود، سپس به سوى من باز گردد و از آن گناه توبه كند و از من هنگام ياد گناه شرمسار شود او را ميآمرزم، و گناه را از ياد حافظان عمل ميبرم و آن را تبديل به حسنه ميكنم و باك ندارم چرا كه من مهربان ترين مهربانانم.
    امید انکه همه ما جزو تائبان حقیقی و بندگان مخلص الهی قرار گیریم.

ابديت از آن توست خود را هرگز فراموش مكن

نوشته
    44
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام..من هم ی سوال داشتم ...من ی گناهی رو انجام میدادم ....که امسال اعتکاف رفتم و با خدا عهد کردم که دیگه گناه نکنم....ولی میدونم که هنوز توی عذاب همون گناهم....بعضی وقتا که فکرشو میکنم گریه میکنم که چرا من این کارو کردم....خدا که اونقدر ارحم الراحمینه...پس چرا من هنوز در عذابم ...چند شب پیش خواب دیدم که در حال انجام دادن اون گناهم ....ولی بعدش که از خواب بیدار شدم خیلی گریه کردم که چرا دوباره اون گناهو انجام دادم...با خودم فکر میکنم که شاید هنوز خدا منو نبخشیده..یا شاید هنوز تو عذابم...این چند روزه خیلی عذاب وجدان دارم...کمکم کنید....(ای خدا خودت کمکم کن)....من ی دوست واقعی داشتم اما نمیدونم چی شد که بهش خیانت کردم ...اون تنها کسی بود که میتونست کمکم کنه...دیگه کسیو ندارم.....من خیلی تنها شدم...شاید...خواست خدا بوده که من فقط فقط به خود خدا نزدیک تر بشم....

نوشته
    166
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط raz7373 نمایش پست
    سلام..من هم ی سوال داشتم ...من ی گناهی رو انجام میدادم ....که امسال اعتکاف رفتم و با خدا عهد کردم که دیگه گناه نکنم....ولی میدونم که هنوز توی عذاب همون گناهم....بعضی وقتا که فکرشو میکنم گریه میکنم که چرا من این کارو کردم....خدا که اونقدر ارحم الراحمینه...پس چرا من هنوز در عذابم ...چند شب پیش خواب دیدم که در حال انجام دادن اون گناهم ....ولی بعدش که از خواب بیدار شدم خیلی گریه کردم که چرا دوباره اون گناهو انجام دادم...با خودم فکر میکنم که شاید هنوز خدا منو نبخشیده..یا شاید هنوز تو عذابم...این چند روزه خیلی عذاب وجدان دارم...کمکم کنید....(ای خدا خودت کمکم کن)....من ی دوست واقعی داشتم اما نمیدونم چی شد که بهش خیانت کردم ...اون تنها کسی بود که میتونست کمکم کنه...دیگه کسیو ندارم.....من خیلی تنها شدم...شاید...خواست خدا بوده که من فقط فقط به خود خدا نزدیک تر بشم....
    با عرض سلام و ادب خدمت خواهر گرامی raz7373
    در مورد سوالی که فرمودید باید بگم خداوند متعال بر اساس وعده ای که در کتاب جامعش قرآن کریم وعده نموده و فرموده: «لَم یَعلَمُوا أَنَّ اللهَ هُوَ یَقبَلُ التَّوبَةَ عَن عِبادِهِ وَ یَأخُذُ الصَّدَقاتِ وَ أَنَّ اللهَ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ» (توبه /118)«آیا نمی­ دانستند که فقط خداوند توبه را از بندگانش می­ پذیرد و صدقات را می­گیرد و خداوند توبه پذیر مهربان است» بخشاینده همه گناهان (غیر از حق الناس) است و اگر شما نیز در انجام گناهان گذشته پشیمان شده و سعی در جبران آنها داشته باشید به فضل الهی بخشیده خواهید شد. اما طبیعی است که اثرات سو گناهانی که مرتکب شده اید تا چندی به صورت عذاب وجدان در شما باقی خواهد ماند و این به معنای عدم بخشش و عدم مغفرت شما نیست بلکه این حالت درونی عطایی است از جانب پروردگار که هرگز دچار خود فراموشی نشده و همواره فضل و عنایت خداوند را در مغفرتی که به شما ارزانی داشته است به یار آورید و هرگز دچار غفلت نشوید.

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و خسته نباشید اگه گناهی که حق الناس باشد و به دلایلی نشه جبران کرد و انسان از انجام ان سخت پشیمان بشه تلکیف انسان چیست

نوشته
    44
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام...ممنون از راهنمایی ای که کردید..بهم امید دادید....ان شاءالله که همگی مورد رحمت و بخشش خداوند قرار بگیریم.....اگر این گناه حق النفس بوده چی؟ بازم بخشیده میشم.؟

نوشته
    166
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط raz7373 نمایش پست
    با سلام...ممنون از راهنمایی ای که کردید..بهم امید دادید....ان شاءالله که همگی مورد رحمت و بخشش خداوند قرار بگیریم.....اگر این گناه حق النفس بوده چی؟ بازم بخشیده میشم.؟
    در مورد گناهی که حق الناس باشد بخشیده شدن و مغفرت الهی متوقف بر رضایت گرفتن صاحب حق است اما اگر هیچ امکانی برای رضایت گرفتن وی نباشد باید به نیت صاحب حق، صدقه و خیرات دهید و برای آن فرد هر وقت که او را به خاطر آوردید طلب مغفرت از گناهانش کنید در این صورت انشالله بخشیده می شوید.

نوشته
    166
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش
    آیا در صورتی که از گناهی پشیمان شده و توبه کرده باشیم خداوند گناهمان را می بخشد؟
    اگر خداوند توبه من را قبول کرده پس چرا هنوز بواسطه یادآوری گناهی که انجام دادم عذاب وجدان دارم و اشک از چشمانم سرازیر می شود؟

پاسخ
    در پاسخ به سوال حضرتعالی باید بگویم اگر گناهی که مرتکب شده اید حق الناس نبوده باشد و واقعا از انجام ان پشیمان بوده و دیگر مرتکب آن نشوید خداوند ارحم الراحمین بخشاینده گناهتان خواهد بود.
    از حضرت صادق (ع) روايت شده است:
    «اوحى الله عزوجل الى داوود النبى على نبينا وآله و (ع) يا داوود ان عبدى المؤمن اذا اذنب ذنبا ثم رجع وتاب من ذلك الذنب واستحيى منى عند ذكر غفرت له وانسية الحفظة وابدلته الحسنة ولاابالى وانا ارحم الراحمين»(1)
    یعنی خدا به داود خطاب كرد اى داود هرگاه بنده مؤمنم مرتكب گناهى شود، سپس به سوى من باز گردد و از آن گناه توبه كند و از من هنگام ياد گناه شرمسار شود او را ميآمرزم، و گناه را از ياد حافظان عمل ميبرم و آن را تبديل به حسنه مي كنم و باك ندارم چرا كه من مهربان ترين مهربانانم.

خداوند متعال بر اساس آنچه در قرآن کریم وعده نموده و فرموده: «لَم یَعلَمُوا أَنَّ اللهَ هُوَ یَقبَلُ التَّوبَةَ عَن عِبادِهِ وَ یَأخُذُ الصَّدَقاتِ وَ أَنَّ اللهَ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ» (2)«آیا نمی­ دانستند که فقط خداوند توبه را از بندگانش می­ پذیرد و صدقات را می­گیرد و خداوند توبه پذیر مهربان است» بخشاینده همه گناهان (غیر از حق الناس) است و اگر شما نیز در انجام گناهان گذشته پشیمان شده و سعی در جبران آنها داشته باشید به فضل الهی بخشیده خواهید شد. اما طبیعی است که اثرات سو گناهانی که مرتکب شده اید تا چندی به صورت عذاب وجدان در شما باقی خواهد ماند و این به معنای عدم بخشش و عدم مغفرت شما نیست بلکه این حالت درونی، عطایی است از جانب پروردگار که هرگز دچار خود فراموشی نشده و همواره فضل و عنایت خداوند را در مغفرتی که به شما ارزانی داشته است به یار آورید و هرگز دچار غفلت نشوید.

پینوشت:

1. بحار الأنوار ، جلد6 ، صفحه 28
    2. توبه /118

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۴/۰۲/۱۹ در ساعت ۰۵:۴۲

11. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری