صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تکرار آیات در قران از برای چیست؟

نوشته
    149
    مورد تشکر
    631 پست
    حضور
    6 روز 10 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط منطقی نمایش پست
    من به نظرم پیامبر از برای این اون مثال لوط رو زده که به قرانش اعتبار بخشیده و یهودیان را طرفدار خود کنه.البته این یک احتماله .شاید بپرسید چطور...باید بگم ماجرای لوط،اینکه دخترانش را به مشرکان عرضه کرد...عینا در کتاب تورات سراسر خرافات آمده.(مثلا در تورات اومده که لوط به افرادی که دم خانه اش آمده اند گفته:من دو دختر باکره دارم.آنها را به شما می دهم.هر کاری خواستید با آنها بکنید...گویا پیامبر همین را از تورات شنیده در کتابش نقل کرده)
    بسم الله الرحمن الرحیم

آیا پیامبر(ص) برای اعتبار بخشیدن به قرآن این مطلب را ذکر کرد؟!

لازمه حرف شما این است که اولا: قرآن کلام خداوند نباشد بلکه کلام پیامبر(ص) باشد!

ثانیا: پیامبر(ص) برای کتاب خود اعتباری قائل نباشد و برای معتبر کردن کتابش حاضر باشد هر چیزی، چه درست چه نادرست، را در این کتاب وارد کند!

از حضرت صادق عليه السّلام روايت كرده فرمود مراد از گفتار لوط كه فرمود «هؤُلاءِ بَناتِي» آن بود كه با دختران و زنان تزويج كنند و اطفاء غريزه جنسى از طريق مشروع و عاقلانه بنمايند و چون پيغمبران پدران روحانى مردمند لذا فرمود دختران من براى ازدواج شايسته و پاكيزه‏ترند.[1]

[1] - تفسير جامع، ج‏3، ص: 291.

نوشته
    110
    مورد تشکر
    86 پست
    حضور
    5 روز 12 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

کارشناس محترم در مورد قضیه لوط من در این تایپیک http://www.askquran.ir/thread42388-5.html نظری دادم ولی چون تاپیک بسته شد جواب سوال جناب عقلانیت(که در صفحه بعدش پرسده اند)را کوتاه در این تاپیک دادم....ودر ضمن باید بگویم بله من به کلام الله بودن قران کاملا تردید دارم...در مورد آن روایت حضرت صادق هم به نظرم اولا باید ثابت شود معتبر است(ما از امامان روایت داریم مثلا که قسم خورده اند قران تحریف شده است، یادم نیست یک علما آن را در کتابش نیز آورده بود)خوب قطعا گروهی از روایات معتبر نیستند و از طرفی چه بسا حضرت صادق در خطا باشند یا....(از نظر من البته،چرا که من در اصل دین تردید دارم و می توانم ثابت کنم....)
    و این غیر عقلانیست فکر می کنم که ما برای رد گاف یا تناقض(قضیه لوط) موجود در قران یا دین به خود آن دین رجوع کنیم، خوب طبیعیست که این کار منطقی نیست...کمی خنده دار است.
    ویرایش توسط منطقی : ۱۳۹۲/۱۰/۰۹ در ساعت ۱۱:۲۹
    انسان چه راحت فریب می خورد
    هیچ چیز را باور نکنید مگر آن که خودتان تحقیق و برای آن ادله عقلانی پیدا کنید.

نوشته
    4,103
    مورد تشکر
    13,061 پست
    حضور
    41 روز 21 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    0
    گالری
    171

درسوره الرحمن، آیه‏ى «فباىّ آلاء ربّكما تكذّبان» سى و سه مرتبه تكرار شده كه بیشترین تكرار در كل قرآن است. جالب آنكه این آیه تكرارى، هم انسان‏ها را مورد خطاب قرار داده و هم جنّیان را، كه كدام یك از نعمت‏هاى بى شمار الهى را تكذیب مى‏كنید؟
    در سوره قبل، هشدار تكرار شده بود: «عذابى و نذر»، در این سوره نعمت‏ها تكرار مى‏شود. «فباىّ آلاء ربّكما...»
    سوره قبل با قیامت شروع و با قدرت الهى تمام شد: «اقتربت الساعة... ملیك مقتدر» ولى این سوره با رحمت شروع و با اكرام الهى پایان مى‏پذیرد. «الرّحمن... ذى الجلال و الاكرام»

نوشته
    4,103
    مورد تشکر
    13,061 پست
    حضور
    41 روز 21 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    0
    گالری
    171

تکرار آیات در قران از برای چیست؟
    حجت الاسلام والمسلمين قرائتي در كتاب دقايقي با قران، تكرار در قران را مثبت ارزيابي مي كند و دلايل آن را براي فرهنگ سازي، تذكر و يادآوري نعمت هاي گوناگون الهي و انس بيشتر و نهادينه شدن آن مي داند.
    وي در تفسير آيه (والارض وضعها للانام. فيها فاكهه و النخل ذات الاكمام. و الحب ذوالعصف و الريحان. فباي الاء ربكما تكذبان) و زمين را براي زمينيان قرار داد كه در آن هرگونه ميوه و خرماي غلافدار و دانه پوست دار و گياه خوش بو است. پس (اي جن و انس)، كدام نعمت پروردگار را انكار مي كنيد؟ (الرحمن، 10-13)، در اين كتاب مي نويسد:
    در اينجا به مناسبت اولين مورد از موارد تكرار آيه (فباي الاء ربكما تكذبان) در اين سوره، بحثي پيرامون تكرار ارايه مي شود.
    تكرار مثبت:
    براي ايجاد يك فرهنگ، تكرار مسايل، مهم و ضروري است.
    رسول خدا (ص) بارها فرمود: «اني تارك فيكم الثقلين كتاب الله و عترتي» تا رابطه قرآن و عترت را در ميان مردم محكم سازد.
    پس از نزول آيه « و امر اهلك بالصلاه» تا چند ماه رسول خدا(ص) هنگام صبح در خانه فاطمه زهرا(س) مي آمد و مي فرمود: «الصلاه الصلاه» تا به مردم اعلام كند اهل بيت من همان كساني هستند كه در خانه علي و فاطمه هستند.
    در حديث ديگر مي خوانيم: دليل چهار مرتبه تكرار «الله اكبر» در آغاز اذن، آن است كه مردم از غفلت درآيند، ولي هنگامي كه متوجه شدند باقي جملات به دو بار تقليل مي يابد.
    گاهي حضرت علي (ع) به خاطر ايجاد حساسيت در مردم، الفاظي را تكرار مي كردند. چنانكه آن حضرت در وصيت به فرزندانش مي فرمايد: «الله الله في الايتام...»، «الله الله في جيرانكم»، «الله الله في الصلاه»، «الله الله في القران...» كه لفظ جلاله «الله» تكرار شده است.
    تكرار نماز در هر شبانه روز، براي آن است كه هر روز گامي به خداوند نزديك شويم. كسي كه از پله هاي نردباني بالا مي رود، در ظاهر پاي او كاري تكراري انجام مي دهد، ولي در واقع در هر حركت گامي به جلو و رو به بالا مي گذارد. كسي كه براي حفر چاه كلنگ مي زند، در ظاهر كاري تكراري مي كند، ولي در واقع با هر حركت، عمق چاه بيشتر مي شود تا آنجا كه درباره پيامبر اكرم (ص) مي خوانيم: «دني فتدلي فكان قاب قوسين او ادني» چنان به خدا نزديك شد كه به قدر دو كمان يا نزديك تر شد.
    تكرار سفارش به تقوا در هر يك از خطبه هاي نماز جمعه در هر هفته، بيانگر نقش تكرار در تربيت ديني مردم است. اصولا بقاي زندگي با تنفس مكرر است و كمالات، در صورت تكرار حاصل مي شود. با يك بار انفاق و رشادت، ملكه سخاوت و شجاعت در انسان پيدا نمي شود، همان گونه كه رذائل و خبائث در صورت تكرار، در روح انسان ماندگار مي شوند.
    دلايل تكرار در قرآن
    تكرار، گاهي براي تذكر و يادآوري نعمت هاي گوناگون است. نظير تكرار آيه «فباي آلاء ربكما تكذبان»
    گاهي براي هشدار و تهديد خلافكاران است. نظير تكرار آيه «ويل يومئذ للمكذبين»
    گاهي براي فرهنگ سازي است. نظير تكرار «بسم الله الرحمن الرحيم» در آغاز هر سوره.
    گاهي براي اتمام حجت است. نظير تكرار آيه «و لقد يسرنا القران للذكر فهل من مدكر»
    گاهي براي انس بيشتر و نهادينه شدن است. نظير تكرار آيه «واذكروالله ذكرا كثيرا»
    گاهي براي بيان دستورات جديد است. نظير تكرار «يا ايها الذين آمنو...»
    گاهي به منزله قطعنامه براي هر فراز از مطلب يا سخني است. چنانچه در سوره شعراء پس از پايان گزارش كار هر پيامبري، مي فرمايد: «ان ربك لهو العزيز الرحيم»
    گاهي تكرار، ‌نشان دهنده وحدت هدف و شيوه است. در سوره شعرا بارها جمله «و اتقوا الله و اطيعون» از زبان پيامبران تكرار شده كه بيانگر آن است كه شعار و هدف همه آنان يكي بوده است.

نوشته
    149
    مورد تشکر
    631 پست
    حضور
    6 روز 10 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط منطقی نمایش پست
    .ودر ضمن باید بگویم بله من به کلام الله بودن قران کاملا تردید دارم...در مورد آن روایت حضرت صادق هم به نظرم اولا باید ثابت شود معتبر است(ما از امامان روایت داریم مثلا که قسم خورده اند قران تحریف شده است، یادم نیست یک علما آن را در کتابش نیز آورده بود)خوب قطعا گروهی از روایات معتبر نیستند و از طرفی چه بسا حضرت صادق در خطا باشند یا....(از نظر من البته،چرا که من در اصل دین تردید دارم و می توانم ثابت کنم....)
    و این غیر عقلانیست فکر می کنم که ما برای رد گاف یا تناقض(قضیه لوط) موجود در قران یا دین به خود آن دین رجوع کنیم، خوب طبیعیست که این کار منطقی نیست...کمی خنده دار است.
    بسم الله الرحمن الرحیم

به نظر می رسد شما باید ابتدا سوالات پایه ای و مبنایی خودتان را با دوستان گروه کلام و عقاید در این سایت یا سایت اسک دین مطرح کنید، و بعد از حل شدن آن مسائل و احیانا پذیرش دین و اصالت قرآن، سوالاتی که در مورد قرآن بیاریتان پیش میاید را بیان کنید.

نوشته
    149
    مورد تشکر
    631 پست
    حضور
    6 روز 10 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    خواهشا علمی و بدون اشاره به روایات و احادیث کسی به سوال زیر پاسخ بده:
    وَلَقَدْ يسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِنْ مُدَّكِرٍ(القمر/17) ما قرآن را براي تذکر آسان ساختيم؛ آيا کسی هست که متذکر شود؟!--
    آیه بالا نمونه ای از دسته آیاتی اند که در قرآن به صورت تکراری بیان شده اند!! ولی این تکرار ها از برای چیست؟ مثلا در نمونه بالا چهار آیه عین هم هستند در حالی که توجیهی معقول برای آن نیست

پاسخ:
    در مورد وجود آیات مکرر در قرآن مجید مطالب مختلف بیان شد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می شود.

در مورد ویژگی های سوره های مکی یکی از ویژگی ها، تكرار آيه معينى در فواصل معين مانند: «فَوَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِلْمُكَذِّبِينَ» در سوره «المرسلات» و «فَبِأَيِّ آلاءِ رَبِّكُما تُكَذِّبانِ» در سوره «الرحمن»، زيرا جنبه خطابى و حماسى اين قسمت از سور ايجاب مى‏كرده است كه آيات اصلى تكرار شده و توجّه خواننده هر چند يك بار به غايت و منظور سوره جلب شود و نظير اين قبيل تكرارها در كليه نثرهاى دينى مشاهده مى ‏شود.(1)

اين سوره به طور كلى، بيانگر نعمت‏ هاى مادّى و معنوى خداوند است كه بر بندگان ارزانى داشته است؛ از طرفى، تكرار آيه «فبأىّ ءالاء ربّكما تكذّبان» در مقاطع‏ كوتاه، آهنگ جالب و زيبايى به سوره داده و اين آهنگ، وقتى با محتواى آيات [بيان نعمت‏ هاى خدا] آميخته شود، جاذبه بيشترى پيدا مى‏ كند؛ به همين جهت آن را عروس قرآن مى‏ گويند.(2)

علاوه بر نکات بلاغی که در تکرار آیات یا کلمات قرآن نهفته است، اشاره به مطالب ظریف و دقیق مورد توجه می باشد. گاهی تکرار یک کلمه مانند« بل» اشاره به نکته خاصی دارد، مثلا در آیه شریفه « بَلْ قالُوا أَضْغاثُ أَحْلامٍ بَلِ افْتَراهُ بَلْ هُوَ شاعِرٌ»(3)

اعراب مشرک و مخالف پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در فهم چگونگى رابطه ميان ذات القاءكننده وحى و ذات گيرنده آن متحير گشته بودند و به اين جهت دروغ فراوان بافتند و خبط زياد گفتند. اذهان آنان حقيقت را نيافت و آراء متناقض فراوان اظهار كردند و بالاخره حتى به تفسيرى كه اقلا عقل‏ هاى بيمار آن‏ها را راضى سازد نرسيدند.

خداوند اين سرگردانى آن‏ها را چنين تصوير فرموده است:بَلْ قالُوا أَضْغاثُ أَحْلامٍ بَلِ افْتَراهُ بَلْ هُوَ شاعِرٌ. كلماتيست كه او از روى جنون مى‏ گويد. گاهى مى‏ گفتند محمد همه اين آيات را خود مى ‏سازد و به دروغ به خدا نسبت مى ‏دهد، و يا مى ‏گفتند اينها همه محصول تخيلات شاعرانه و ذوق اديبانه وى است. تكرار شدن كلمه «بل»، آن هم سه بار پشت سر هم، همين را مى ‏رساند كه اين مدعيان تا چه اندازه در اين مطلب دچار سرگردانى فكرى و اختلاف و تشتت آراء بوده‏ اند.(4)

یکی دیگر از دلایل تکرار آیات قرآن اهمیت موضوع مطرح شده بود مثلا در مورد حرمت خون؛ آيات سوره ‏هاى نحل و انعام در سرزمين مكه و آيات سوره‏ هاى بقره و مائده در مدينه نازل شده ‏اند. و تكرار حرمت خون در قرآن بخاطر تأكيد بر موضوع و خطرات جسمى و روحى آن و نيز شيوع عادت زشت خونخوارى در مردمان عصر جاهليت بوده است.(5)

نکته دیگر در مورد آیات تکراری: موضوع تكرار در قرآن مى ‏تواند اين گونه توجيه شود كه آيات تكرارى، در هر موضع وظيفه خاصى بر عهده گرفته است غير از رسالتى كه در ديگر جايها دارد و در عين حال، در بلنداى بلاغت معناى مشخصى به ذهن انتقال مى‏ دهد.(6)

(4) صبحى صالح / محمد مجتهد شبسترى‏، پژوهش‏هائى درباره قرآن و وحى، ص: 52.
    (5) محمد على رضائى اصفهانى‏، پژوهشى در اعجاز علمى قرآن، ص: 326.
    (6) عبد الهادى فقهى زاده‏، پژوهشى در نظم قرآن، ص: 148.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ در ساعت ۰۹:۰۸ دلیل: همکار ویراستار تدوین

7. تشکرها 4

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری