جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: علم و آگاهی و عدل خداوند

نوشته
    2
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    1 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

علم و آگاهی و عدل خداوند

با عرض سلام و خسته نباشید

یک سوال دارم که جوابش رو نتونستم پیش خودم حلاجی کنم .
    روایتی شنیدم که در قیامت خداوند براساس عقل انسان از او حساب میکشد و اعمال او را ارزیابی میکند به معنای این که مثلا کسی که مجنون است و چیزی نمیفهمد از او حسابی نمیخواهد چون چیزی نمی فهمد و همچنین هرکس که علم و اگاهی اش بیشتر است از او بیشتر انتظار می رود و همه در قیامت آرزو میکنند که ای کاش عقل نداشتیم !
    همچنین بحث میشود که کسی که دین اسلام یا ادیان دیگر به گوشش نخورده است او مجازات نخواهد شد و من با این مشکل دارم!

مثلا فرض کنیم یک نفر زمانی در دنیا بوده است که اسلام نیامده است یا در نقطه ای از دنیا زندگی میکند که اسلام به گوشش نمیخورد حال حساب او در اخرت چگونه است ؟

اگر خداوند اجر و پاداشی که به مومنان میدهد به او ندهد جای اعتراض دارد که اگر او میدانست مثلا باید نماز بخواند ، عمل میکرد و جایگاهش در بهشت بالاتر بود و این دست خودش نبوده است که مثلا قبل از اسلام به دنیا امده است و جبر باعث این مسئله شده است !
    اگر خداوند همان پاداشی که به یک مومن و مجاهد میدهد به او هم بدهد باز هم جای اعتراض دارد که آن شخص مومن سالها تلاش و جهاد کرده است و درجه اش با آن کسی که نمیدانسته و عمل نکرده است یکی است و آن شخص مومن میگوید کاشکی من هم نمیدانستم و باز هم یک جبر وجود داشته است که او در این موقعیت قرار گیرد !
    شاید بگویید که این که خداوند با ان کسانی که نمیدانند چگونه برخورد میکند کسی نمیداند به جیز خدا ولی اینجا یک مسئله ی مهم و اساسی پیش می اید :
    آیا پاداش یا جزای کسی که نمیداند و عمل نمی کند با پاداش و جزای کسی که میداند و عمل میکند یکی است ؟
    اگر این گونه است پس انسان در دین و احکام تحقیق نکند تا کمتر بداند که کمتر از او بخواهند یا در دنیا مقام مهم و مسئولیت پذیری را قبول نکند تا راحت تر به بهشت برود ؟
    اگر هم نه که همان بحثی که در بالا گفتم پیش می اید و بحث عدل الهی زیر سوال می رود!
    پیشاپیش ممنون از پاسختون .

2.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

علم و آگاهی و عدل خداوند

کارشناس بحث: استاد صدیق

نوشته
    237
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    4 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط just-LoveGOD نمایش پست
    یک سوال دارم که جوابش رو نتونستم پیش خودم حلاجی کنم .
    روایتی شنیدم که در قیامت خداوند براساس عقل انسان از او حساب میکشد و اعمال او را ارزیابی میکند به معنای این که مثلا کسی که مجنون است و چیزی نمیفهمد از او حسابی نمیخواهد چون چیزی نمی فهمد و همچنین هرکس که علم و اگاهی اش بیشتر است از او بیشتر انتظار می رود و همه در قیامت آرزو میکنند که ای کاش عقل نداشتیم !
    همچنین بحث میشود که کسی که دین اسلام یا ادیان دیگر به گوشش نخورده است او مجازات نخواهد شد و من با این مشکل دارم!

مثلا فرض کنیم یک نفر زمانی در دنیا بوده است که اسلام نیامده است یا در نقطه ای از دنیا زندگی میکند که اسلام به گوشش نمیخورد حال حساب او در اخرت چگونه است ؟

اگر خداوند اجر و پاداشی که به مومنان میدهد به او ندهد جای اعتراض دارد که اگر او میدانست مثلا باید نماز بخواند ، عمل میکرد و جایگاهش در بهشت بالاتر بود و این دست خودش نبوده است که مثلا قبل از اسلام به دنیا امده است و جبر باعث این مسئله شده است !
    اگر خداوند همان پاداشی که به یک مومن و مجاهد میدهد به او هم بدهد باز هم جای اعتراض دارد که آن شخص مومن سالها تلاش و جهاد کرده است و درجه اش با آن کسی که نمیدانسته و عمل نکرده است یکی است و آن شخص مومن میگوید کاشکی من هم نمیدانستم و باز هم یک جبر وجود داشته است که او در این موقعیت قرار گیرد !
    شاید بگویید که این که خداوند با ان کسانی که نمیدانند چگونه برخورد میکند کسی نمیداند به جیز خدا ولی اینجا یک مسئله ی مهم و اساسی پیش می اید :
    آیا پاداش یا جزای کسی که نمیداند و عمل نمی کند با پاداش و جزای کسی که میداند و عمل میکند یکی است ؟
    اگر این گونه است پس انسان در دین و احکام تحقیق نکند تا کمتر بداند که کمتر از او بخواهند یا در دنیا مقام مهم و مسئولیت پذیری را قبول نکند تا راحت تر به بهشت برود ؟
    باسلام
    سوال اصلی شما درمورد کسی است که دین و پیام الهی به او نرسیده است.
    تکلیف این شخص چیست و خداوند چگونه با او رفتار میکند؟

رابطه این مسئله با عدل الهی از دو جنبه قابل بررسی است.
    اول از حیث ارتباط نوع برخورد الهی با شخصی که او را مستضعف فکری می نامیم.
    و
    دیگر از حیث ارتباط این نوع برخورد با کسی که مومن بوده است.

جنبه اول، چندان برای ما مشخص نیست. فقط به صورت قطعی میدانیم که خداوند متعال او را عذاب نخواهد کرد.
    زیرا در قران کریم بیان شده است که : ما کنا معذبین حتی نبعث رسولا.(سوره اسراء، ایه 15)
    اما اینکه به چه صورتی با او برخورد میشود، چندان برای ما روشن نیست.
    البته در برخی روایات بیان شده که این شخص در ان دنیا شرایط تکلیف و اختیار برایش ایجاد میشود( نوعی شبیه سازی محیط دنیا) و به او دستوری داده میشود. انگاه اگر دستورالهی را اطاعت کرد اهل نجات میشود و اگر اطاعت نکرد عذاب میشود.

جنبه دوم این مسئله نیز مخالفت و تضادی با عدل الهی ندارد.
    زیرا عدالت الهی در مورد این شخص این است که اگر اعمال خوبی داشت، او را به بهشت ببرد و به سعادت برسد. اما اینکه خداوند با دیگران چگونه رفتار میکند، این چه ربطی به این شخص دارد.
    اگر مثلا تمام کافران را به بهشت ببرد، به این شخص ظلم کرده است.
    بله اگر کسی که عمل نیکی نداشته را در همان مرتبه ای قرار دهد که این مومن قرار دارد، میتوان قدری سوال داشت ولی بهشت که مراتب گوناگونی دارد و قرار نیست هر کسی به بهشت برود در یک مرتبه قرار بگیرد.

یک نکته باقی می ماند.
    فرمودید:
    نقل قول نوشته اصلی توسط just-LoveGOD نمایش پست
    مسئله به این صورت نیست .
    ندانستن در این جا، دراختیار شخص نبوده است و به عبارت فنی، جهل این شخص جهل قصوری بوده و او هیچ تقصیری در این نااگاهی خود نداشته است.

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

علم و آگاهی و عدل خداوند

6. تشکر

نوشته
    237
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    4 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    تکلیف کسی که در محیط یا زمانی زندگی می کند که دین حق به او نرسیده است چیست؟ با اینکه او را مجازات نمی کنند ولی باز هم اگر به او ثواب افراد با ایمان را بدهند در حق مومنان ظلم شده است و اگر به او ثواب داده نشود، خب در حق خودش ظلم شده و می تواند اعتراض بکند که اگر دین حق به او رسیده بود، ایمان می آورد.

پاسخ:
    رابطه این مسئله با عدل الهی از دو جنبه قابل بررسی است. اول از حیث ارتباط نوع برخورد الهی با شخصی که او را مستضعف فکری می نامیم. دیگر از حیث ارتباط این نوع برخورد با کسی که مومن بوده است.

جنبه اول، چندان برای ما مشخص نیست. فقط به صورت قطعی میدانیم که خداوند متعال او را عذاب نخواهد کرد. زیرا در قرآن کریم بیان شده است که: «
    وَ ما كُنَّا مُعَذِّبِينَ حَتَّى نَبْعَثَ رَسُولًا»(1) علاوه بر اینکه عذاب کردن او بدون اینکه حجت بر او تمام باشد، نوعی ظلم است و از نظر عقلی ظلم برخداوند محال است. اما اینکه به چه صورتی با او برخورد می شود، چندان برای ما روشن نیست.

اما جنبه دوم این مسئله نیز مخالفت و تضادی با عدل الهی ندارد.
    زیرا عدالت الهی در مورد هر فردی این است که اگر اعمال نیکی داشت، او را به بهشت ببرد. اما نوع رفتار خداوند با دیگران ، ربطی به او ندارد. به همین جهت است که گفته می شود خداوند بر اساس عدالتش حتما به وعده هایی که داده عمل خواهد کرد. ولی می تواند به وعیدهایش (وعده عذاب) عمل نکند.

بنابراین خداوند می تواند بر اساس علم خود بفهمد که این شخص با اراده و پشتکاری که داشته اگر با دین حق روبرو می شد، آیا به این دین ایمان می آورد و اینکه تا چه حد بر اساس آن عمل می کرد و به تعالیم ان پایند بود. آنگاه بر اساس همین علم خود، به او جایگاه بدهد. یا اینکه شرایط تکلیف را برای این فرد در آن دنیا مهیا کند و آنگاه دین حق را بر او عرضه کند و بر اساس اختیار و عملکردش به او مقام و پاداش بدهد. البته اینها در حد احتمال است ولی احتمالی که از نظر عقلی و نقلی دلیلی بر بطلانش نداریم.

________
    (1) اسرا/ 15.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ در ساعت ۲۳:۰۵ دلیل: همکار ویراستار تدوین

8. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری