جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: 40حق والدین بعد از وفات بر فرزندان

نوشته
    6,604
    صلوات
    1250
    تعداد دلنوشته
    18
    مورد تشکر
    501 پست
    حضور
    98 روز 4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    304

40حق والدین بعد از وفات بر فرزندان

زندگان نپندارند که مردگان از اینان بی خبرند بلکه مردگان از تمام کارهای زندگان خبر دارند بجز آنچه خداوند از آنها بپوشاند .

یکی از بلاهای آخرالزمان از بین رفتن حقوق والدین و فرزندان است که در اسلام بسیار به آن تاکید شده است مرحوم آیت الله سید محمد تقی مقدم در کتاب حقوق والدین و اولاد با استناد به قرآن و روایات چهل حق والدین بعد از وفات را بیان کرده است که تلخیص آن در زیر از نظرتان می گذرد:

1- تسریع در غسل و کفن آن دو نماید
    2-از بهاء زیاد و هزینه آنها ناراحت نشود
    3- مراسم را بدستور شرع انور انجام دهد
    4-طبق وصیت آن دو عمل نماید و خلاف آن و دلخواه خود یا دیگران نکند
    5-شب دفن نماز وحشت بخواند، تبارک و امثال آن را بخواند و بدعای آنها پردازد که وحشت آن را به برد
    6- از آنانکه در مراسم ،کاری مانند قرآن خواندن و امثال آنرا انجام داده با دادن وجه (و اگر قربت بوده)سپاس گذارد

7-اگر اهل بازار بوده حساب او را فورا تسویه کند که میت گرفتار دین نباشد
    8-اگر سفارش به ثلث کرده باید فورا جدا کنند و حق هر وارثی را به خودش دهند
    9-برای آنها هر روز قرآن بخواند اقلا(حداقل) بعد هر نماز سه قل هوالله بخواند به آن دو هدیه کند خداوند او و والدین و بچه ی او را می آمرزد

2.  

نوشته
    6,604
    صلوات
    1250
    تعداد دلنوشته
    18
    مورد تشکر
    501 پست
    حضور
    98 روز 4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    304

10-بعد از هر نماز برای آنها دعا کند به ویژه در نماز شب و اوقات دعا در زیارتگاه ها و حج و عمره

11-هر روز به نیابت آنها تصدق دهد که یک بر هفتاد هزار حساب می شود
    12- اگر بتواند هر روز نماز والدین را بخواند
    13- بر مصائب آنان صبر نماید
    14-قضاء نمازهای واجب او را بگیرد یا اجیر گیرد

15- روزه های او را هر چه هدر شده قضا کند یا بدهد بگیرند و اگر روزه ایام پرفیض می گیرد ثوابش را برای آنها بفرستد
    16- به زیارت قبر آنها رود که ثواب حج است
    17- در قبرستان آیة الکرسی و قرآن بخواند و صلوات بفرستد و برای آنان هدیه کند
    18- وقتی که به زیارت یکی از مشاهد مشرفه مانند پیغمبر و ائمه می رود به نیابت آنان هم زیارت کند
    برای آنان رد مظالم بدهی به نیت آنها وجه را به فقیر می دهی به عنوان اینکه اگر حقی از کسی به گردن آنها است ادا شود

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

با تشکر از ذکر منبع در ابتدای مبحث

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان
    ویرایش توسط صدیقه طاهره : ۱۳۹۲/۱۰/۰۷ در ساعت ۱۱:۳۷
    اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

نوشته
    6,604
    صلوات
    1250
    تعداد دلنوشته
    18
    مورد تشکر
    501 پست
    حضور
    98 روز 4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    304

برای آنان رد مظالم بدهی به نیت آنها وجه را به فقیر می دهی به عنوان اینکه اگر حقی از کسی به گردن آنها است ادا شود

19- به نیابت آنها عمره رود و اگر در حج واجب است به نیابت آنان وقت فراغت طواف کند 20- به نیابت آنان اگر حج واجب خود را کرده حج واجب برود و اگر آنها مستطیع نبوده اند برایشان مستحبی انجام دهد
    21- اگر کسی از آنها ناراحت باشد که پندارد به او ستم کرده اند او را با زبان یا وجه یا امر دیگر راضی کند یعنی خصماء او را راضی نمائی

22- برای آنان رد مظالم بدهی به نیت آنها وجه را به فقیر می دهی به عنوان اینکه اگر حقی از کسی به گردن آنها است ادا شود
    23- اگر مجلس هفتگی یا ماهیانه از مرثیه خوانی داشته احیاء نمایی
    24- اگر طعامی سالیانه داشته یا گوسفندی قربانی می کرده سنت های خوب او را بپا داری
    25- اگر کار خیر نا تمامی از او مانده باید به اتمام برسانی
    26- خدای ناکرده اگر آنان مالی را غصب کرده اند و تو بدانی باید برای خلاص آنان آنرا به صاحبش رد کنی اگر چه آنها ندانند و ادعا نکنند

برای آنها هر روز قرآن بخواند اقلا(حداقل) بعد هر نماز سه قل هوالله بخواند به آندو هدیه کند خداوند او و والدین و بچه ی او را می آمرزد

نوشته
    6,604
    صلوات
    1250
    تعداد دلنوشته
    18
    مورد تشکر
    501 پست
    حضور
    98 روز 4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    304

27- اگر خمس یا زکات بدهکار باشند حتما باید آنها را رد کنی

28- به پدر و مادر کسی بد نگویی که به والدین تو بد گوید
    29- در جامعه کاری نکنی که مردم به پدر و مادرت بد گویند که عاق می شوی مردم آزاری نکنی ظلم به مردم روا نداری
    30- با مردم به نیکی رفتار نمایی تا مردم والدین تو را دعا کنند و آن باعث بالا رفتن مقام والدین و باعث عزت تو خواهد بود
    31-دوستان و آشنایان والدین را احترام کنی زیرا آنها هرگاه ترا ببینند بیاد والدین تو می افتند
    32- احتمال گرفتاری آنها را بدهد و از پی نجات برآید
    33- آثار آنان را از کتب و حسینیه و مسجد و درمانگاه و غیره اگر گذارده اند حفظ نماید تا آنان از او خشنود باشند
    34- به جای زیارت پدر و مادر به زیارت عمو و عمه و دایی و خاله رود و آنچه پدر و مادر به آنان خوبی می کرده اند او به نیابت آن دو انجام دهد

نوشته
    6,604
    صلوات
    1250
    تعداد دلنوشته
    18
    مورد تشکر
    501 پست
    حضور
    98 روز 4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    304

34- به جای زیارت پدر و مادر به زیارت عمو و عمه و دایی و خاله رود و آنچه پدر و مادر به آنان خوبی می کرده اند او به نیابت آن دو انجام دهد

35- اگر در حال حیات به حقوق آن دو کوتاهی کرده بعد از فوتشان بکوشد تا رضای او را بدست آورد.

36- سعی کند آنان را بخواب ببیند تا از حالشان آگاه شود

37- خیرات و مبرات و زیارات و صدقات را تداوم بخشد در هر حال شده از آنان قطع نکند آنها را به مرور زمان فراموش نکند

38- احترام اسامی و قبور آنان را بلکه بهتر از حیات داشته باشد نگذارد کسی آنان را به بدی یاد کند یا در قبور آنان هتک حرمت نماید

39-چنانچه آنان مومن بوده اند باید شوق لقاء آنان را داشته باشد همان طوری که ائمه ما شوق پدران خود را داشته اند

40 -چنانچه قبر آنان ویران شده ترمیم نماید نگذارد قبرشان ویران شود.

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

لطفا یک دقیقه وقت بگذارید و این داستان را بخوانید...!

40حق والدین بعد از وفات بر فرزندانچمدونش را بسته بودیم،
    با خانه سالمندان هم هماهنگ شده بود
    کلا یک ساک داشت با یه قرآن کوچک،
    کمی نون روغنی، آبنات، کشمش
    چیزهایی شیرین، برای شروع آشنایی ...
    گفت: "مادر جون، من که چیز زیادی نمیخورم
    یک گوشه هم که نشستم
    نمیشه بمونم، دلم واسه نوه هام تنگ میشه!"

گفتم: "مادر من دیر میشه، چادرتون هم آماده ست، منتظرن."

گفت: "کیا منتظرن؟ اونا که اصلا منو نمیشناسن!
    آخه اون جا مادرجون، آدم دق میکنه ها،
    من که اینجا به کسی کار ندارم
    اصلا، اوم، دیگه حرف نمی زنم. خوبه؟ حالا میشه بمونم؟"

گفتم: "آخه مادر من، شما داری آلزایمر می گیری
    همه چیزو فراموش می کنی!"

گفت: "مادر جون، این چیزی که اسمش سخته رو من گرفتم، قبول!
    اما تو چی؟ تو چرا همه چیزو فراموش کردی دخترم؟!"

خجالت کشیدم ...! حقیقت داشت، همه کودکی و جوونیم
    و تمام عشق و مهری را که نثارم کرده بود، فراموش کرده بودم.
    اون بخشی از هویت و ریشه و هستیم بود،
    راست می گفت، من همه رو فراموش کرده بودم!
    زنگ زدم خانه سالمندان و گفتم که نمی ریم
    توان نگاه کردن به خنده نشسته برلب های چروکیده اش رو نداشتم، ساکش رو باز کردم
    قرآن و نون روغنی و ... همه چیزهای شیرین دوباره تو خونه بودن!
    آبنات رو برداشت

گفت: "بخور مادر جون، خسته شدی هی بستی و باز کردی."
    دست های چروکیدشو بوسیدم و گفتم:
    "مادر جون ببخش، حلالم کن، فراموش کن."

اشکش را با گوشه رو سری اش پاک کرد و گفت:
    "چی رو ببخشم مادر، من که چیزی یادم نمی یاد،
    شاید فراموش میکنم! گفتی چی گرفتم؟ آلمیزر؟!"
    در حالی که با دستای لرزونش، موهای دخترم را شونه میکرد
    زیر لب میگفت:
    "گاهی چه نعمتیه این آلمیزر!!"
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    6,604
    صلوات
    1250
    تعداد دلنوشته
    18
    مورد تشکر
    501 پست
    حضور
    98 روز 4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    304

وظيفه فرزند پس از درگذشت والدين

فرزند حتى پس از آن كه پدر و مادرش از دنيا مى‏روند. همچنان وظيفه ‏اى اخلاقى دارد. او بايد براى آنان نماز بگزارد و از خداوند برايشان درخواست رحمت و مغفرت كند. از امام باقر(ع) روايت شده است:

ان العبد ليكون باراً بوالديه فى حياتهما ثم يموتان فلا يقصى عنهما دينهما و لا يستغفر لهما فيكتبه اللَّه عاقاً و انه ليكون عاقا لهما فى حياتهما غير بار بهما فاذا ما تا قضى دينهما و استغفر لهما فيكتبه اللَّه باراً؛ (۲۵۸)

هر آينه كسى كه نسبت به پدر و مادر خود نيكوكار بوده پس از مرگ آنها دين آنان را ادا نمى‏كند و براى آنان استغفار نمى ‏نمايد پس خداوند او را در شمار آزار دهندگان قرار مى‏ دهد. و بسا كه كسى آزار دهنده پدر و مادرش بوده و در حياتشان به آنان نيكى نمى‏كرده است ولى پس از مرگ آنها دين آنها را ادا كرده و برايشان استغفار نموده است پس خداوند او را در شمار نيكى كنندگان به والدين قرار مى‏ده

از اين روايت فهميده مى ‏شود كه اولا: وظيفه سپاسگزارى از پدر و مادر با مرگ آنها خاتمه نمى‏ يابد و ديگر اين كه خداوند راه را براى جبران كوتاهى ‏هاى فرزند خطا كار باز گزارده است

نوشته
    1,389
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    15 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    107

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان 313 نمایش پست
    لطفا یک دقیقه وقت بگذارید و این داستان را بخوانید...!
    چمدونش را بسته بودیم،
    با خانه سالمندان هم هماهنگ شده بود
    کلا یک ساک داشت با یه قرآن کوچک،
    واييييييييييييييييييييييي يييييي خدا مگه ميشه ادم چنين كاري كنه مگه هستن چنين فرزنداني...متنفرم ازاين ادما

من اگه مادرمو صبح به صبح نبوسم تو اغوشم نگيرم روزم شب نميشه مادر مهربونم مادردلسوزم مادر...همه وجودم دوستتتتتت دارم فداي يه تارموي مادر...

هر روزموقع قران خوندن با عينك ذره بينش از دورنگاهش ميكنم لذت ميبرم از ته قلبم واسش دعا ميكنم هميشه سالم باشه واسه مادرم دعا كنيد خيلي دلتنگ پدرمه...
    چقدر دلم واسه پدرم تنگ شده دلتنگ دستان پر مهرپدر...

ویرایش توسط زینب_الگوی صبر : ۱۳۹۳/۰۲/۱۵ در ساعت ۱۵:۱۵

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط زینب_الگوی صبر نمایش پست
    واييييييييييييييييييييييي يييييي خدا مگه ميشه ادم چنين كاري كنه مگه هستن چنين فرزنداني...متنفرم ازاين ادما

من اگه مادرمو صبح به صبح نبوسم تو اغوشم نگيرم روزم شب نميشه مادر مهربونم مادردلسوزم مادر...همه وجودم دوستتتتتت دارم فداي يه تارموي مادر...

هر روزموقع قران خوندن با عينك ذره بينش از دورنگاهش ميكنم لذت ميبرم از ته قلبم واسش دعا ميكنم هميشه سالم باشه واسه مادرم دعا كنيد خيلي دلتنگ پدرمه...
    چقدر دلم واسه پدرم تنگ شده دلتنگ دستان پر مهرپدر...
    سلام!!!
    امروز داشتم از سرکار می آمدم.سوار سرویسم بودم که یکدفعه ذهنم رفت سمت پدرم.از خودم پرسیدم چند وقت است پدرم را در خاب ندیده ام.الان پدر من در بهشت چه می کند؟الان کجاست؟حالش خوبه؟تنها نباشه.آخ دلم شکست.کمی توی سرویس گریه کردم.اگر بدانید این پدر ما چقدر ماه بود.خیلی.ذاکر اهل بیت علیه السلام.یکبار ازش پرسیدم بابا شما که این همه گریه کردی چقدر اشک ریختی؟گفت اگر تمام اشک هایم را جمع می کردند می توانستند تمام صحن و سرای امام حسین علیه السلام را بشورند!!!این قدر اشک ریخته بود.بابای ما اعجوبه ای بود که حد ندارد.بماند از کارهائی که می کرد که کار مردم را راه می انداخت.
    ویرایش توسط سلمان فارسی : ۱۳۹۳/۰۲/۱۵ در ساعت ۱۹:۱۷
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری