صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فرزندان امام حسن علیه السلام

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

فرزندان امام حسن علیه السلام

حسن مثنی يادگار امام
    از لابه لاي تاريخ در می ‏يابيم كه ايثارگران فداكاری در نشر و گسترش اخبار عاشورا دخيل بوده‏اند و به نقش حسن مُثَنّی در رساندن اخبار و گزارشهای حماسه عاشورا به نسل‏های بعدی پی می ‏بريم. او كسی است كه در مبارزه با دشمنان ارزشهای دينی، همانند ساير ياران امام حسين عليه‏السلام حماسه‏ها آفريده و از حريم عموی بزرگوارش حضرت اباعبداللّه عليه‏السلام با تمام وجود دفاع كرده است؛ اما دست تقدير و شدت جراحات وارده موجب شده است كه او بعد از آن همه جانبازی، از آن پيكار سهمناك جان سالم به در برده و بعد از بازيابی سلامت خويش، به عنوان شاهد صادقی، ديده‏ها و شنيده‏های خود را به ديگران بازگو كند.
    «حسن مُثنّی» در جنگ نابرابر با دشمن به شدّت مجروح شد و به ياری خداوند متعال از دست سربازان عمر بن سعد نجات يافته و به عنوان روايتگر وقايع و حوادث عاشورا بر مسئوليت حساس خود عمل نمود.

رفيق بي كلك مادر

قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم

2. تشکر

3.  

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

دیباچه
    حسن مثنّی يكی از تربيت يافتگان دامان فضل و كرامت می ‏باشد. مادر وی، خوله، دختر منظور فزاريه است. او در اثر تربيت پدر بزرگوارش حضرت مجتبی عليه‏السلام به كسب كمالات آسمانی و فضايل معنوی نائل شد و همانند برادرش متولّی صدقات و موقوفات جدّ بزرگوارش علی عليه‏السلام گرديد. حسن مثنّی جوانی پاك سيرت و نيكو صورت بود كه شخصيت والای خود را به فضائل و كمالات انسانی آراسته و مورد تكريم و اعتماد عموم مردم قرار گرفته بود. ازدواج وی با دختر امام حسين عليه‏السلام ، كه با صلاحديد آن حضرت انجام شد، به افتخارات وی افزود و همراهی ‏اش با كاروان كربلا و شركت در آن حماسه تاريخی نام وی را در رديف ايثارگران و فداكاران راستين تاريخ اسلام قرار داد و به عنوان يكی از ياران با وفای سرور و سالار شهيدان قلمداد شد.
    او بعد از مبارزات سختی كه با تمام وجود در مقابل لشكر يزيد انجام داد، به شدّت زخمی شده و به اسارت دشمن در آمد. يكی از سربازان عمر بن سعد به نام ابی ‏حسان اسماء بن خارجه فزاری، كه از بستگان مادرش نيز بود، او را از اسارت دشمن نجات داده و در منزل خويش در كوفه به مداوای وی همت گماشت و پس از بهبودی، او را به مدينه روانه كرد. بعد از بازگشت اسرای كربلا به مدينه، حسن مثنّی هم چنان با همسر فداكارش فاطمه بنت الحسين زندگی می ‏كرد تا اين كه به دستور عبدالملك بن مروان (از خلفای اموی) مسموم گرديده و در 35 سالگی به شهادت رسيد و در قبرستان بقيع مدفون شد.
    برخی از ويژگی ‏ها و امتيازات اين جوان برومند هاشمی را می ‏توان در موارد زير خلاصه نمود:

رفيق بي كلك مادر

5. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

داشتن پدری شايسته
    حسن مثنّی به داشتن پدری نمونه و مربّی عالی ‏قدری مفتخر بود كه رسول گرامی اسلام صلی ‏الله‏عليه‏و‏آله‏وسلم او را جانشين راستين خود دانسته و مخالفتش را، مخالفت با خود تلقّی كرده و در مورد او فرمود:
    «و امّا الحسن فانّه ابنی و ولدی و منّی و قُرَّةُ عينی و ضياءُ قلبی و ثمرةُ فؤادی و هو سيّدُ شبابِ اهل الجنّة، و حجّة‏اللّه علی الامّة، امرهُ امری و قولُهُ قولی، مَنْ تَبِعَهُ فانّه منّی و مَن عصاهُ فليس منّی؛ حسن پسر و فرزند من است، او از من است، او نور چشم و روشنايی قلب من است، او ميوه جان من است. او سيّد و سرور جوانان اهل بهشت است. او حجّت خدا بر امت من می ‏باشد. دستور او دستور من، و سخن او سخن من است. كسی كه از او پيروی كند، او از من است و كسی كه با او مخالفت كند، از من نيست.»
    حضرت مجتبی عليه‏السلام از شدت علاقه‏ای كه به اين فرزند داشت، نام او را همنام خودش قرار داد.

رفيق بي كلك مادر

7. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

در عرصه دانش حديث
    حسن مثنّی علاوه بر امتيازات ويژه‏ای كه داشته است، به عنوان يك محدّث در سلسله اسناد برخی روايات قرار دارد. احاديث وی در موضوعات اجتماعی، اخلاقی و آداب معاشرت می ‏باشد. در اينجا چند مورد از روايات وی را می ‏خوانيم:
    1. حسن مثنّی از جدّش رسول خدا صلی ‏الله‏عليه‏و‏آله‏وسلم نقل می ‏كند كه:
    مَن عال اهل بيتٍ من المسلمين يومهم و ليلتهم غفراللّه ذنوبه؛ هركس يك شبانه روز يك خانواده مسلمان (نيازمند) را سرپرستی كند، خداوند گناهان او را می ‏آمرزد.
    2. پيامبر صلی ‏الله‏عليه‏و ‏آله‏وسلم فرمود:
    من اجری اللّه علی يده فرجاً لمسلمٍ، فرّج اللّه عنه كرب الدّنيا و الآخرة؛ خداوند متعال به دست هركسی گشايشی را در گرفتاری يك مسلمانی جاری سازد، غصه‏های دنيا و آخرت آن فرد خدمت گزار را بر طرف خواهد نمود.
    3. رسول گرامي اسلام صلی ‏الله‏عليه‏و‏ آله‏وسلم فرمود:
    حيثُما كنتم فصلُّوا علی فَاِنّ صلاتكم تبلُغنی؛ هركجا باشيد، بر من صلوات بفرستيد؛ چرا كه درودها و سلام‏های شما به من می ‏رسد.
    حسن مثنّی روايات خود را از پدرش امام حسن مجتبی عليه‏السلام و همسرش فاطمه بنت الحسين عليه‏السلام و عبداللّه بن جعفر بن ابی ‏طالب نقل كرده است. و روايات وی را نيز فرزندش عبداللّه محض و عموزاده‏اش حسن بن محمد بن الحنفيه نقل نموده‏اند.

رفيق بي كلك مادر

9. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

پيوند مبارك
    حسن مثنّی هنگامی كه به سنّ ازدواج رسيد، براي خواستگاری به نزد عمويش امام حسين عليه‏السلام آمد و خواسته‏اش را به حضرت اظهار داشت. امام حسين عليه‏السلام به او فرمود: پسرم! من از تو چنين انتظاری را داشتم، برخيز و با من بيا. و آنگاه يادگار برادر را به منزل آورد و او را در انتخاب يكی از دخترانش (فاطمه يا سكينه) آزاد گذاشت. اما شرم و حياء مانع شد كه او حرف دلش را بزند. به اين جهت، امام حسين عليه‏السلام به وی فرمود: دخترم، فاطمه را انتخاب كن كه از جهاتی شبيه مادرم فاطمه زهرا عليها‏السلام می ‏باشد. سپس او را به همسری حسن بن حسن درآورد. ثمره اين ازدواج پنج فرزند بود:
    1. عبداللّه محض
    2. ابراهيم غمر
    3. حسن مثلّث
    4. زينب
    5. امّ‏كلثوم

رفيق بي كلك مادر

11. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

فاطمه بنت الحسين از بانوان فداكار عاشورايی است كه مسئوليت‏های مهمّی را در اين قيام با شكوه به سامان رسانده است. نقل وقايع حساس حادثه عاشورا، همراهی با اسرای سرافراز كربلا، شايستگی تحمل برخی از وصيت‏ها و سفارشهای پدرگرامی ‏اش در روز عاشورا، از جمله مسئوليت‏های اين بانوی قهرمان می ‏باشد. هم چنان كه امام باقر عليه‏السلام فرمود:
    چون هنگام شهادت امام حسين عليه‏السلام فرارسيد، دختر بزرگ خود فاطمه را طلبيده و نامه‏ای پيچيده به او داد و وصيت‏های ظاهری و باطنی خود را به او كرد (اين در حالی بود كه علی بن الحسين عليهما‏السلام سخت بيمار بود.) فاطمه بعد از بهبودی برادرش امام سجاد عليه‏السلام ، آن نامه را به وی تقديم كرد. فاطمه بنت الحسين، همسر فداكار حسن مثنّی، افزون بر تلاش‏های مهمّی كه در سفر كربلا به انجام رسانيد، در شهر كوفه در حالی كه ميان اسراء بود، خطابه غرّا و افشاگرانه‏ای نيز ايراد كرده و ستمگران را بيش از پيش رسوا نموده و همه را تحت تأثير قرار داد. خطابه وی حكايت از نهايت فصاحت و بلاغت اين بانوی عصمت و طهارت دارد.

رفيق بي كلك مادر

13. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

فاطمه بنت الحسين عليهما‏السلام بسياری از وقايع ريز و درشت از كربلا را برای آيندگان بازگو كرد. چرا كه او از زمان خروج كاروان حسينی از مدينه تا برگشت به مدينه، همه جا حضور داشت و نظاره‏گر بسياری از وقايع بوده است. او شريك غم و همدم عمّه‏اش زينب كبری عليها‏السلام بود. فاطمه آن چنان شكيبايی و توانايی روحی و روانی داشت كه سخت‏ترين لحظات عرصه‏های مبارزه را مشاهده و تحمل نمود. اين شير زن تاريخ را می ‏توان در پايداری و مقاومت، به عمّه‏اش زينب كبری عليها‏السلام تشبيه نمود. او بانويی شريف، محدّث و اهل ذكر، شب‏زنده داری و عبادت بود و روزها روزه می ‏گرفت. در يك كلام فاطمه بنت الحسين عليهما‏السلام از جمال ظاهری و كمال باطنی برخوردار بود. از سخت‏ترين لحظات زندگی فاطمه، زمانی بود كه در دربار يزيد، يكی از وابستگان حكومتی، از يزيد خواست كه فاطمه را به عنوان كنيز به وی ببخشد و اين عمل با اعتراض شديد حضرت زينب عليها‏السلام رو به رو شد و آن را به كفر يزيد نسبت داد. فاطمه بعد از بازگشت به مدينه مدتی با همسرش زندگي كرد و بعد از فوت حسن مثنّی، يك سال تمام بر سر قبر او خيمه‏ای برافراشت و برای شوهرش مجلس ماتم بپا داشت. او زمان امام صادق عليه‏السلام را درك نموده و در سال 117 ه. ق و در 70 سالگی در مدينه از دنيا رفته و در بقيع مدفون شد.

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

پرورش فرزندان مبارز
    با مروری اجمالی به كتاب‏های تاريخی، مشخص می ‏شود كه نسل امام حسن مجتبی عليه‏السلام توسط دو فرزندش زيد و حسن مثنّی تداوم يافته است و همه «سادات حسنی» به اين دو بزرگوار نسب می ‏رسانند. اما اكثر رهبران طاغوت ستيز در دوران خلفای عباسی از فرزندان و نوادگان حسن مثنّی می ‏باشند. پسران او عبارتند از:
    1. حسن مثلّث
    او از مبارزان سرسخت دوران منصور عباسی است كه بعد از مقابله جدّی با دستگاه طاغوتی منصور دوانقی، در زندان او درگذشت. حسين بن علی، معروف به «شهيد فخّ» نوه اوست كه به همراه جمعی از علويان قيام كرده و در منطقه فخّ به شهادت رسيد.
    2. داود
    داود، برادر رضاعی امام صادق عليه‏السلام است. وی به خاطر مخالفت با دستگاه استبدادی منصور به زندان افتاد. مادرش حبيبه رومی، به جهت رفع گرفتاری فرزندش، به محضر امام صادق عليه‏السلام شرفياب شده و چاره خواست. حضرت صادق عليه‏السلام نيز اعمالی را به وی تعليم داد كه بعدها به «عمل امّ داود» معروف شد. اين عمل را در نيمه رجب به جای می ‏آورند. آن بانوی مكرّمه با انجام عمل امّ‏داود، زمينه آزادی فرزندش را از سياه چال‏های منصور دوانقی فراهم آورد. داود با امّ‏كلثوم دختر امام سجاد عليه‏السلام ازدواج كرد و در 60 سالگی در مدينه از دنيا رفت. وی جدّ سادات «بنی ‏طاووس» نيز محسوب می ‏شود و نسب سيد علی بن طاووس، عارف و فقيه پُرآوازه قرن هفتم و صاحب كتاب معروف «اقبال» و ده ها اثر ارزشمند ديگر، با 13 واسطه به داود بن حسن مثنّی می ‏رسد.

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

3. ابراهيم الغمر
    او پدر بزرگ ابراهيم طباطبا، جدّ «سادات طباطبايی» است. سلسله نسب وی چنين است: ابراهيم طباطبا بن اسماعيل ديباج بن ابراهيم الغمر بن حسن مثنّی.
    4. عبداللّه محض
    او را «عبداللّه كامل» نيز گفته‏اند. مادر وی فاطمه بنت الحسين عليهما‏السلام است. عبداللّه كه در صفات عالی انسانی هم چون: جمال، سخاوت و كرامت شباهت تامّی به حضرت رسول صلی ‏الله‏عليه‏و ‏آله‏وسلم داشت و از طرف پدر و مادر فاطمی و علوی بود، به عبداللّه محض، عبداللّه كامل و شيخ بنی ‏هاشم موسوم گرديد. از مشهورترين فرزندان عبداللّه محض، محمد نفس زكيه است كه در مدينه بر ضدّ منصور دوانقی خروج كرده و در منطقه «احجار الزيت» به شهادت رسيد. عبداللّه بن حسن مثنّی يكی از راويان خطبه فدكيه حضرت فاطمه عليها‏السلام نيز به شمار می ‏آيد. اين شخصيت پاك سيرت، برخی از حوادث عاشورا را از پدر و مادرش نقل كرده است كه روايت ذيل، يكی از آنهاست:
    شيخ صدوق در امالی می ‏نويسد: عبداللّه بن حسن مثنّی از مادرش فاطمه بنت الحسين عليهما‏السلام چنين نقل می ‏كند: روز عاشورا بعد از شهادت پدرم امام حسين عليه‏السلام دشمن برای غارت به خيمه‏ها حمله كرد، عده‏ای از آنها به خيمه ما هجوم آوردند و من كه دختر نوجوانی بودم، با حالتی بهت زده به آنان می ‏نگريستم؛ يكی از آنان در حالی كه گريه می ‏كرد، دو خلخال زينتی را از پای من درآورد. گفتم: ای دشمن خدا، تو با اين غارتگری و قساوت چرا گريه می ‏كنی؟ او پاسخ داد: چگونه گريه نكنم و حال آنكه من زيور آلات دختر پيامبر صلی ‏الله‏عليه‏و ‏آله‏و سلم را غارت می ‏كنم!گفتم: اگر كار زشتی است، انجام نده. او گفت: اگر من اين كار را نكنم، ديگری اين كار را خواهد كرد.
    از ديگر پسران حسن مثنّی؛ جعفر، عباس، محمد و ابراهيم هستند و نام دختران او زينب، امّ‏كلثوم، رقيه و فاطمه است.

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

حسن مثنّی در كلام دانشمندان
    1. سيد بن طاووس، كه خود از نوادگان حسن مثنّی است، در مورد عظمت جدّش می ‏نويسد:
    «در ميان اصحاب و ياران پيامبر اكرم صلی ‏الله‏عليه‏و ‏آله‏و سلم هيچ كس به اندازه علی عليه‏السلام فرزندان شريف و بزرگواری نداشت و اولاد هيچ كدام در فضائل و مناقب به درجه او نمی ‏رسد. بعد از اين كه از مقام حسنين ـ كه سرور جوانان اهل بهشت اند ـ بگذريم، در ميان اولاد حسن عليه‏السلام افراد با شرافتی هم چون: حسن مثنّی، حسن مثلّث، عبداللّه بن مثنّی و محمد نفس زكيه وجود دارد و در ميان اولاد امام حسين عليه‏السلام ، بزرگوارانی هم چون: امام سجاد، امام باقر، امام صادق، امام كاظم و امام رضا عليهم‏السلام و... ديده می ‏شوند كه هر انسان با انصافی به فضائل و مناقب والای آنان معترف است تا آنجايی كه عارفان برجسته‏ای هم چون: ابويزيد بسطامی به سقايی منزل امام صادق عليه‏السلام افتخار می ‏كرده و معروف كرخی به دربانی حضرت رضا عليه‏السلام بر خود می ‏باليد و اين چنين فرزندانی كجا برای ساير اصحاب يافت می ‏شوند.»

رفيق بي كلك مادر

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری