جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج زنان بیوه دراسلام

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

غمگین ازدواج زنان بیوه دراسلام

سلام فکرکنم سوالم قسمتیش تاریخی وقسمتیش مشاوره ازدواج باشه اگه دوتاکارشناس جواب بدن عالی میشه مدتیه ذهنم درگیراین مسئله است ومیخواستم برام روشن بشه دقیق.من درجایی خوندم که دردوران جاهلیت به زنان بیوه ومطلقه نگاه درستی نمیشد.امابااومدن اسلام به این افکارخط بطلان کشیده شدوزنان بیوه درصدراسلام تونستن راحت ترازدواج کنند.وحتی خودپیامبرص هم بازنان بیوه ومطلقه ازدواج کردند.اماازطرف دیگرهم درحدیثی سفارش به ازدواج بادختران باکره شده وحتی من درروایتی دیدم که مردی بازنی ازدواج کرده بودولی این زن بیوه بودوپیامبرص ازاون پرسیدچرابازن باکره ازدواج نکردی؟
    واون مردهم پاسخ دادبخاطرمشکلاتی که داشتم و...بااین زن ازدواج کردم.حالاسوال من اینه ایابااینکه دراسلام ازدواج این زنان اشکالی نداره ولی طبق حدیث وروایت سفارش به ازدواج دخترباکره شده!چطورباهم قابل جمعند؟اصلاایاطبق همون نظراتی که گفتم ایاواقعاقبل اسلام وضعیت زنان بیوه اینطوری بوده؟ایااسلام برای این زنان ارزش قائل شده یانه؟
    امروزخانمی میگفت شوهرش که مردباچندتابچه خواستگارداشته ازجمله پسرعمه اش داشت به خانومه میگفت من ازدواج نکردم من باسه تابچه وبیوه بودن برم باهاش ازدواج کنم!ولی من ازنظرخودم فکرکردم ازیک طرف این خانم فکردرستی نکرده چون پیامبرص سفارش به ازدواج کرده واین افکاردرست نیست اصلااسلام برای رداین افکاراومده
    ازطرف دیگه فکرکردم باتوجه به حرفی که پیامبرص به اون جوون برای ازدواج بازن بیوه زده درسته وبهترشدکه این خانم باپسرعمع اش ازدواج نکردوکاردرستی کرد!حالاکدوم درست تره؟
    اگه پیامبرص باچنین موردی برخوردمیکردن کدومومیپسندیدن؟
    من خودم خواستگارداشتم وتصمیم به ازدواج گرفتم امابرادرش بخاطراینکه من طلاق گرفتم اونوپشیمون کردبعداباخودم فکرکردم اگه ازدواج میکردم شایداگه پیامبرص بودهمین کارومیکرد.
    واقعانمیدونم ایشون باازدواج من شادمیشن یانه؟الان این افکاری که برای اینکه به این زنان که ازدواج نکنندبخاطرچیه؟بخاطرهنوزدو ران جاهلیته؟اصلااون روایتی که گفتم وجودداره؟
    خوب مااحادیثومیخونیم بهش عمل کنیم امااین درموردازدواج صدق میکنه؟

ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۲/۱۰/۲۶ در ساعت ۱۲:۵۱

2.  

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط دوبیتی نمایش پست
    حالاسوال من اینه ایابااینکه دراسلام ازدواج این زنان اشکالی نداره ولی طبق حدیث وروایت سفارش به ازدواج دخترباکره شده!چطورباهم قابل جمعند؟
    با صلوات بر محمد وآل محمد
    وسلام وعرض ادب
    روایت اول :
    قال رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم:«دَعَائِمُ الْإِسْلَامِ، عَنْ رَسُولِ اللَّهِ ص أَنَّهُ قَالَ: تَزَوَّجُوا الْأَبْكَارَ فَإِنَّهُنَّ أَعْذَبُ أَفْوَاهاً وَ أَنْتَقُ‏ أَرْحَاماً وَ أَسْرَعُهُنَّ تَعْلُّماً وَ أَثْبَتُهُنَّ مَوَدَّةً الْخَبَرَ؛ با دختران باكره ازدواج كنيد زيرا كه دهان آنان شيرين و رحمشان مناسب تر است و زود چيزى را ياد مى ‏گيرند و محبت شان پايدارتر است.(مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏14، ص: 238،بحار الانوار، ج 103، ص 237)
    روایت دوم:
    الْحَسَنُ بْنُ فَضْلٍ الطَّبْرِسِيُّ فِي مَكَارِمِ الْأَخْلَاقِ، عَنْ جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ فِي حَدِيثٍ قَالَ‏ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص: هَلْ تَزَوَّجْتَ قُلْتُ نَعَمْ قَالَ بِمَنْ قُلْتُ بِفُلَانَةَ بِنْتِ فُلَانٍ بِأَيِّمٍ كَانَتْ بِالْمَدِينَةِ قَالَ فَهَلَّا فَتَاةً تُلَاعِبُهَا وَ تُلَاعِبُكَ قُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ كُنَّ عِنْدِي نِسْوَةٌ خُرُقٌ‏ يَعْنِي أَخَوَاتِهِ فَكَرِهْتُ أَنْ آتِيَهُنَّ بِامْرَأَةٍ خَرْقَاءَ فَقُلْتُ هَذِهِ أَجْمَعُ لِأَمْرِي قَالَ أَصَبْتَ وَ رُشِدْتَ الْخَبَر؛ آيا زن گرفته‏ اي؟ گفتم: آري. فرمود: با چه کسي ازدواج کرده ‏اي؟ گفتم: با دختر فلاني که زني بيوه بود و کسي هم به او رغبت نداشت، وصلت کرده ‏ام. پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: چرا دوشيزه و دختري نگرفتي که هم‏ فکر و هم‏ بازي تو باشد؟ گفتم: يا رسول اللَّه، چون چند خواهر جوان و بي تجربه داشتم، نخواستم زن جوان و بي تجربه‏ اي بگيرم، و باعث درگيري در خانه‏ ام شوند، لذا مصلحت ديدم زن سال‏ دار و بيوه‏ اي را به همسري انتخاب کنم تا بتواند خواهرانم را جمع‏ آوري کند. پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: بسيار کار خوبي کردي.(
    مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏14، ص: 238)
    به نظر می رسد این روایات ناظر به اوصاف باشد، و در جمع بین این روایت باید گفت که اولویت با ازدواج با دختر باکره است والا ایرادی ندارد که شخص با زنانی که یک بار ازدواج کرده اند ازدواج کند.
    برای نمونه اوصاف شایسته ای که یک زن برای اردواج باید دارا باشد در ذیل آورده می شود:
    اوصاف زنان شايسته
    1. اگر شوهر در زندگي يادآور خدا شد او را همراهي و اگر خدا را فراموش كرد، يادآور او شود و به او تذكر دهد.
    2. در حفظ دين و تقوا و انجام وظايف الهي و اجتماعي، شوهرش را ياري كند.
    3.كم خرج باشد و مهرش سنگين نباشد.
    4. ودود و خوش زبان و مهربان باشد و مانند مادري مهربان از او پرستاري و محافظت كند.
    5. ولود باشد. نازا و عقيم نباشد.
    6. خانه را محل استراحت شوهر قرار دهد و هنگام بروز مشكلات و ناراحتيها دلداريش دهد.
    7. از زحمات شوهر و چيزهايي كه به منزل مي آورد تشكر و قدرداني نمايد.
    8. هيچگاه از شوهر چيزي را مطالبه نكند كه قدرت تهيه آن را ندارد.
    9. هنگام خروج شوهر از منزل، خودش و اموال شوهرش را حفظ كند و هنگام ورود او، با خوشحالي به استقبال او برود.
    10. در منزل و براي شوهرش آرايش كند و بهترين لباسها را بپوشد و برايش دلبري كند.
    11. هنگام خروج از منزل سنگين و با وقار و بدون آرايش خارج شود و با مردان بيگانه گرم نگيرد و شوخي نكند.
    12. در حضور شوهر از مردهاي ديگر تعريف و تمجيد نكند.
    13. اگر مرتكب اشتباهي شد فوراً از شوهر عذر خواهي كند.
    14. اسباب خوشنودي شوهر را فراهم كند و موجب خشم و عصبانيت شوهر نشود و اگر عصباني شد رضايت او را جلب كند.
    15. اگر شوهر فرمان داد، اطاعت كند و اگر قسم خورد، باور كند و تكليف خود را انجام دهد.
    16، اهل قناعت باشد تا در زندگي شوهر خود را به زحمت نيندازد.
    17. چنانچه از شوهر كار ناروايي سرزد، عفو و اغماض نمايد.
    18. خانه را لطيف، پاكيزه و زيبا و مرتب نگه دارد و در زندگي اقتصاد و ميانه روي را رعايت كند و از اسراف و تبذير و ولخرجي اجتناب كند. و در غذا پختن خوش سليقه و كاردان باشد. به سليقه شوهرش توجه كند.
    19. در تغذيه، بهداشت و سلامت جسم و روح بچه ها كوشا باشد و در معالجه، درمان و پرستاري از آنها جديت نمايد.
    20. امانتدار، راز نگه دار و راستگو باشد.

در ضمن این سوال قبلا در سایت گفتگوی دینی مطرح شده که لطفا آن را مطالعه بفرمایید:«http://www.askdin.com/thread32274-2.html»

نوشته
    123
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط دوبیتی نمایش پست
    سلام فکرکنم سوالم قسمتیش تاریخی وقسمتیش مشاوره ازدواج باشه اگه دوتاکارشناس جواب بدن عالی میشه مدتیه ذهنم درگیراین مسئله است ومیخواستم برام روشن بشه دقیق.من درجایی خوندم که دردوران جاهلیت به زنان بیوه ومطلقه نگاه درستی نمیشد.امابااومدن اسلام به این افکارخط بطلان کشیده شدوزنان بیوه درصدراسلام تونستن راحت ترازدواج کنند.وحتی خودپیامبرص هم بازنان بیوه ومطلقه ازدواج کردند.اماازطرف دیگرهم درحدیثی سفارش به ازدواج بادختران باکره شده وحتی من درروایتی دیدم که مردی بازنی ازدواج کرده بودولی این زن بیوه بودوپیامبرص ازاون پرسیدچرابازن باکره ازدواج نکردی؟
    واون مردهم پاسخ دادبخاطرمشکلاتی که داشتم و...بااین زن ازدواج کردم.حالاسوال من اینه ایابااینکه دراسلام ازدواج این زنان اشکالی نداره ولی طبق حدیث وروایت سفارش به ازدواج دخترباکره شده!چطورباهم قابل جمعند؟اصلاایاطبق همون نظراتی که گفتم ایاواقعاقبل اسلام وضعیت زنان بیوه اینطوری بوده؟ایااسلام برای این زنان ارزش قائل شده یانه؟
    امروزخانمی میگفت شوهرش که مردباچندتابچه خواستگارداشته ازجمله پسرعمه اش داشت به خانومه میگفت من ازدواج نکردم من باسه تابچه وبیوه بودن برم باهاش ازدواج کنم!ولی من ازنظرخودم فکرکردم ازیک طرف این خانم فکردرستی نکرده چون پیامبرص سفارش به ازدواج کرده واین افکاردرست نیست اصلااسلام برای رداین افکاراومده
    ازطرف دیگه فکرکردم باتوجه به حرفی که پیامبرص به اون جوون برای ازدواج بازن بیوه زده درسته وبهترشدکه این خانم باپسرعمع اش ازدواج نکردوکاردرستی کرد!حالاکدوم درست تره؟
    اگه پیامبرص باچنین موردی برخوردمیکردن کدومومیپسندیدن؟
    من خودم خواستگارداشتم وتصمیم به ازدواج گرفتم امابرادرش بخاطراینکه من طلاق گرفتم اونوپشیمون کردبعداباخودم فکرکردم اگه ازدواج میکردم شایداگه پیامبرص بودهمین کارومیکرد.
    واقعانمیدونم ایشون باازدواج من شادمیشن یانه؟الان این افکاری که برای اینکه به این زنان که ازدواج نکنندبخاطرچیه؟بخاطرهنوزدو ران جاهلیته؟اصلااون روایتی که گفتم وجودداره؟
    خوب مااحادیثومیخونیم بهش عمل کنیم امااین درموردازدواج صدق میکنه؟
    بسمه تعالی
    با عرض سلام و تحیت محضر جنابعالی
    بحث روایی را استاد محترم حدیث جناب مجید بیان فرمودند. در رابطه با مبحث مشاوره ای نیز عنایت بفرمایید که نیاز به ازدواج و بهره بردن از کارکردهای متفاوت ( معنوی، روانی، عاطفی، جنسی و...) آن منحصر در افرادی که تاکنون ازدواج نکرده اند نیست و این نیاز برای همه افراد چه مجرد و چه افرادی که به دلیل طلاق و یا فوت همسر، فاقد همسر هستند وجود دارد. بنابراین همانگونه که ازدواج برای یک دختر خانم مجرد شایسته است، برای یک خانم مطلقه و همسر فوت کرده نیز، شایسته و نیکو است.
    موضوعی که در این مجال باید به آن اشاره کرد این است که موفقیت ازدواج مرهون رعایت اصل همتایی است، بنابراین لازم است در ازدواج دوم و حتی بعدی یک خانم، این اصل رعایت شود و ازدواج با مردی صورت بگیرد که نسبتا از شرایط یکسانی برخوردار باشند. مثلا در مثال شما، هرچند شایسته است این خانم مجددا ازدواج کند، اما ازدواج وی در حالی که سه فرزند دارد با مردی که مثلا تا کنون ازدواج نکرده، اقدام صحیحی به نظر نمی رسد و یا لااقل نیاز به احتیاط و دقت بیشتری داردو

در پناه خدای متعال موفق باشید.

نوشته
    194
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    حکم ازدواج با دختر باکره و ازدواج زنان بیوه دراسلام چیست؟

پاسخ:
    درباره ازدواج با دختران باکره حدیثی از رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) است که فرموند: « تَزَوَّجُوا الْأَبْكَارَ فَإِنَّهُنَّ أَعْذَبُ أَفْوَاهاً وَ أَنْتَقُ‏ أَرْحَاماً وَ أَسْرَعُهُنَّ تَعْلُّماً وَ أَثْبَتُهُنَّ مَوَدَّةً الْخَبَرَ»؛ با دختران باكره ازدواج كنيد زيرا كه دهان آنان شيرين و رحمشان مناسب تر است و زود چيزى را ياد مى ‏گيرند و محبت شان پايدارتر است.(1)
    وحدیث دیگری که تحسین می کند ازدواج با زن بیوه راآن جا که فرمودند: « عَنْ جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ فِي حَدِيثٍ قَالَ‏ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص: هَلْ تَزَوَّجْتَ قُلْتُ نَعَمْ قَالَ بِمَنْ قُلْتُ بِفُلَانَةَ بِنْتِ فُلَانٍ بِأَيِّمٍ كَانَتْ بِالْمَدِينَةِ قَالَ فَهَلَّا فَتَاةً تُلَاعِبُهَا وَ تُلَاعِبُكَ قُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ كُنَّ عِنْدِي نِسْوَةٌ خُرُقٌ‏ يَعْنِي أَخَوَاتِهِ فَكَرِهْتُ أَنْ آتِيَهُنَّ بِامْرَأَةٍ خَرْقَاءَ فَقُلْتُ هَذِهِ أَجْمَعُ لِأَمْرِي قَالَ أَصَبْتَ وَ رُشِدْتَ الْخَبَر»؛ آيا زن گرفته‏ ای؟ گفتم: آري. فرمود: با چه کسي ازدواج کرده ‏ای؟ گفتم: با دختر فلانی که زنی بيوه بود و کسی هم به او رغبت نداشت، وصلت کرده ‏ام. پيامبر (صلی الله عليه و آله) فرمود: چرا دوشيزه و دختری نگرفتي که هم‏ فکر و هم‏ بازي تو باشد؟ گفتم: يا رسول اللَّه، چون چند خواهر جوان و بی تجربه داشتم، نخواستم زن جوان و بی تجربه‏ ای بگيرم، و باعث درگيری در خانه‏ ام شوند، لذا مصلحت ديدم زن سال‏ دار و بيوه‏ ای را به همسری انتخاب کنم تا بتواند خواهرانم را جمع‏ آوری کند. پيامبر (صلي الله عليه و آله) فرمود: بسيار کار خوبی کردی.»(2)

این روایات را با ملاحظات اجتماعی و اخلاقی باید بررسی کرده لذا پاسخی که داده می شود، از این منظر است.
    به طور طبیعی از محتوا و نوع بیان روایات پیامبر صلوات الله علیه، متوجه می شویم که حضرت توصیه ای ارشادی دارند. یعنی توصیه ای که لزومی به حتمیت تبعیت از آن نیست. و ازدواج با دختر غیر باکره منع خاصی ندارد. پسران اگر بخواهند ازدواج کنند، لازم نیست حتما با دختر باکره ازدواج کنند، زیرا از نظر اسلام توصیه به اصل ازدوج نیکو است.
    چه بسا انسان در ازدواج اول طعم تلخ شکست را می چشد، اما در ازدواج بعدی تجربه های شیرینی را کسب خواهد کرد. تجربه ای نوین با همسری سازگار می تواند به شیرینی ماندگاری تبدیل شود. چنان چه با چشم دیده یا با گوش شنیده ایم زن یا مردی از زندگی اولش جدا شده در حالی که خاطرات تلخی با او همراه بوده، اما در ازدواج دوم آن تلخی ها به شیرینی تبدیل شده است.
    اما حکمت چنین سفارشی از رسول خدا (صلوات الله علیه)، مبنی بر ازدواج با دختر باکره به دلیل فواید آن است. زیرا ازدواج با دختر باکره به طور طبیعی دارای مزایا و مرغوبیت خاص به خود است که در غیر باکره کمتر به چشم می خورد. (و گرنه یک حکم الزام آور و غیر قابل تخطی نخواهد بود.)

نوع مردم این رغبت را در تمام شئون زندگی از خود نشان می دهند که در طلب دست اول هر چیزی داشته باشند. خانه نو، لباس نو، وسیله نقلیه نو و خلاصه هر چیز دیگری که نو باشد. درباره ازدواج هم نگاه اولیه هر مردی انتخابی نو است. یعنی سراغ دختری می رود که ازدواج نکرده باشد. علاوه نوع زنانی که باکره اند، چون تجربه همراهی با مردی دیگر را از قبل نداشته اند، به طور طبیعی نسبت به زندگی و همسر داری حس بهتری خواهند داشت. زیرا آن چه برای مرد مهم است، این که همسرش قبلا با کسی ازدواج و زیر یک سقف زندگی نکرده باشد.

پس حکم ازدواج با دختری که دیگر باکره نیست، چیست؟
    پاسخ این ا ست که در نگاه اول حکم خاصی ندارد. مرد می تواند با دختری که باکره نیست، ازدواج کند همان گونه که دختر باکره می تواند با مردی که تجربه ازدواج داشته است، زندگی مشترکی تشکیل دهد. پس اصل ازدواج اشکالی ندارد.
    اما اگر مقصود ازدواجی باشد که به زندگی پایدار ختم شود، پاسخ این است که دقت شود افرادی (چه زن چه مرد) برای شراکت در زندگی انتخاب شوند که مشکل رفتاری، دینی و اخلاقی و اصولا هیچ گونه سوء پیشینه ای نداشته باشند.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۳/۱۵ در ساعت ۲۲:۱۰ دلیل: همکار ویراستار تدوین

6. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری