جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تقدیر و سرنوشت

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  نوشته
  5
  مورد تشکر
  6 پست
  حضور
  5 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  تقدیر و سرنوشت
  سلام یه سوال دارم؟آیا ازدواج همش سرنوشت و قسمته؟یعنی ما آدما هیچ تلاشی نباید انجام بدیم؟یکی رو میبینی انقد به طرف کم محلی میکنه بازم همون نصیبش میشه یه دفعه هم میبینی دو نفر عاشق هم میشنو ازدواج میکنن ؟واقعا داستان چیه!!!!

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  601
  مورد تشکر
  1,148 پست
  حضور
  10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با نام الله
  تقدیر و سرنوشت
  کارشناس بحث: استاد طاها


 4. تشکر


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  173
  مورد تشکر
  592 پست
  حضور
  4 روز 9 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با عرض سلام و ادب خدمت دوستان گرامی مخصوصا دوست پرسشگر

  اصل ازدواج و نیز نحوه و کیفیت انجام آن، همه و همه، جزو تقدیرات انسان است اما در شکلگیری این تقدیرات و نیز تغییر آنها، اختیار و تلاش خود انسان و نیز اطرافیان او موثر است.

  توضیح:
  ما مسلمانان به اصلی قایلیم به نام قضا و قدر و اینکه همه امور جهان طبق قضا و قدر الهی انجام میشود. قضا و قدر دو مرحله از علم خدا هستند: در مرحله قضا، خدا به اموری علم دارد که همه آنها قطعا انجام میپذیرند و هیچ عاملی نمیتواند در وقوعشان سدی ایجاد کند مثلا مرگ انسان. اینکه انسان خواهد مرد جزو قضای الهی است و هیچ عاملی نمیتواند مانع از وقوع اصل مرگ شود. اما در مرحله قدر، خداوند مقدار و کیفیت انجام آنچه در مرحله قضا آمده است را تعیین میکند مثلا زمان مرگ، جزو تقدیر است بعنوان مثال مرگ فلان شخص در 50 سالگی در مرحله قدر است. خصوصیت مرحله قدر این است که اموری که در آن ثبت و ضبط شده قابلیت تغییر را دارند مثلا مرگ آن شخص ممکن است با انجام کارهایی از 50 به 70 و یا از 50 به 40 تغییر کند. اینجاست که گفته میشود تقدیر انسان تغییر کرده است.

  در حدیثی از امام باقر آمده است: شخصی از ایشان درباره این آیه قرآن پرسید«خدا اجل و مدّتى را بعنوان عمر برای شما مقرّر داشت و اجَل حتمى نزد اوست.» امام فرمود: منظور از این دو اجل، دو زمان برای مرگ است: زمان قطعی مرگ که حتمی الوقوع است و دیگری زمان در تقدیر آمده مرگ که منوط و مشروط و قابل تغییر است. کافی/ج1/ص147

  اجازه دهید با این توضیح مختصر به مورد سوال بازگردیم.

  اصل اینکه انسان موجودی مختار و تلاشمند است جزو قضای الهی است اما نحوه استفاده از آنها و نتیجه ای که به آن میرسد، در تقدیر اوست. او میتواند با بهره گیری از تلاش و اختیار خود، اصل و کیفیت ازدواجش را انتخاب کند. البته اختیار و تلاش اطرافیان نیز میتواند در این راستا موثر باشد.
  اینکه دیده میشود دختر خانمی به پسری کم محلی میکند اما با این حال همان نصیب او میشود، اگر درست به جوانبش نگاه کنیم خواهیم دید نتیجه مجموعه ای از اختیارها و تلاشهاست: مثلا اراده و تلاش بی وقفه پسر و اطرافیان او برای مجاب کردن دختر و خانواده دختر، و انتخاب درست یا غلط دختر و خانواده او؛ درباره ازدواج عاشقانه دو نفر نیز داستان از همین قرار است. مهم این است که درست و حساب شده تصمیم بگیریم و برای رسیدن به هدف تلاش کنیم و یادمان باشد مشورت با انسانهای آگاه میتواند سمت و سوی مفیدی به انتخابها و تلاشهای ما بدهد.

  در پناه حق 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  1,456
  صلوات
  1390
  تعداد دلنوشته
  23
  مورد تشکر
  6,617 پست
  حضور
  20 روز 17 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام!!!!!!!!!ینی ما میتونیم تقدیرمون رو عوض کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  امام صادق(ع):همانا مومن گناهی می کند و پس از بیست سال به یادش می آید. پس،از خدا راجع به آن گناه آمرزش می خواهد و خداوند بیامرزدش و هر آینه این امر توفیقی از جانب خدا برای اوست که او را مورد لطف و بخشش خویش قرار دهد. و همانا کافر گناهی می کند و همان ساعت آنرا فراموش می کند.

 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  173
  مورد تشکر
  592 پست
  حضور
  4 روز 9 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  جمع بندی تاپیک (تقدیر و سرنوشت)

  آیا ازدواج همه اش سرنوشت و قسمت است؟

  اصل ازدواج و نیز نحوه و کیفیت انجام آن، همه و همه، جزو تقدیرات انسان است اما در شکلگیری این تقدیرات و نیز تغییر آنها، اختیار و تلاش خود انسان و نیز اطرافیان او موثر است.

  توضیح مطلب اینکه، ما مسلمانان به اصلی قایلیم به نام قضا و قدر و اینکه همه امور جهان طبق قضا و قدر الهی انجام میشود. قضا و قدر دو مرحله از علم خدا هستند: در مرحله قضا، خدا به اموری علم دارد که همه آنها قطعا انجام میپذیرند و هیچ عاملی نمیتواند در وقوعشان سدی ایجاد کند مثلا مرگ انسان. اینکه انسان خواهد مرد جزو قضای الهی است و هیچ عاملی نمیتواند مانع از وقوع اصل مرگ شود. اما در مرحله قدر، خداوند مقدار و کیفیت انجام آنچه در مرحله قضا آمده است را تعیین میکند مثلا زمان مرگ، جزو تقدیر است؛ بعنوان مثال مرگ فلان شخص در 50 سالگی در مرحله قدر است. [1]

  خصوصیت مرحله قدر این است که اموری که در آن ثبت و ضبط شده قابلیت تغییر را دارند مثلا مرگ آن شخص ممکن است با انجام کارهایی از 50 به 70 و یا از 50 به 40 تغییر کند. اینجاست که گفته میشود تقدیر انسان تغییر کرده است.[2]

  در حدیثی از امام باقر آمده است: شخصی از ایشان درباره این آیه قرآن پرسید«خدا اجل و مدّتى را بعنوان عمر برای شما مقرّر داشت و اجَل حتمى نزد اوست.»(انعام/2) امام فرمود: منظور از این دو اجل، دو زمان برای مرگ است: زمان قطعی مرگ که حتمی الوقوع است و دیگری زمان در تقدیر آمده مرگ که منوط و مشروط و قابل تغییر است. [3]

  بنابراین اصل اینکه انسان موجودی مختار و تلاشمند است جزو قضای الهی است اما نحوه استفاده از آن و نتیجه ای که به آن میرسد، در تقدیر اوست. شخصی که در صدد ازدواج است میتواند با بهره گیری از تلاش و اختیار خود، اصل و کیفیت تقدیر خود را رقم بزند و یا آنرا تغییر دهد.

  منابع:
  [1] جعفر سبحانى، محاضرات في الإلهيات، تلخيص از على ربانى گلپايگانى، مؤسسه امام صادق ع، 1428 ق، چاپ يازدهم، قم، ص225.
  [2] محمدتقی مصباح یزدی، آموزش عقاید (دوره سه جلدى در يك مجلد)، شركت چاپ و نشر بين الملل سازمان تبليغات اسلامى، بهار 1384، چاپ هفدهم، تهران، درس 19.
  [3] ثقة الاسلام كلينى، الكافي (دوره 8 جلدی)، دار الكتب الإسلامية، 1365ش، تهران، ج1، ص147.اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود