صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امام تجسّم ارزشها

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

امام تجسّم ارزشها

امام، چشمه حیات و گنجینه اسرار بود. انسان كامل بود. او، به خصلتهای والا، سجایا و مكارم اخلاق آراسته بود. جان او جام جهان نمای معنویت را می نمایاند. بر گفتار و رفتارش، نور حقیقت پرتوافكنده بود. با اصول ارزشها می زیست و چیزی جز آن برایش مفهوم نداشت. در روزگاری كه قدرتهای استكباری و جریانهای ضد مذهبی، تلاش می كردند ارزشهای اخلاقی و معنوی را از جوامع انسانی دور سازند و طبق اصول مادی و برنامه های ضدارزشی خود، انسانها را بار آورند، او نظامی بر اساس ارزشهای معنوی وانسانی، كه از معارف اسلام نشات می گرفت، پدید آورد و تا آخرین لحظه های زندگی، ذره ای از آن عدول نكرد. بیش از همه، ملتزم به ارزشها بود. هیچ چیز و هیچ كس نتوانست براصول ارزشی امام غلبه یابد.
    تمام هویت و شخصیت آن فرزانه، از همین ارزشها شكل گرفته بود. نخستین و كاملترین مصداق سخنانش، خود او بود.

رفيق بي كلك مادر

قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم

2.  

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

آن عزیز، «شجره طیبه» ای بود كه «اصلها ثابت و فرعها فی السماء».
    او، آیینه تمام نمای مكتب و معارف دینی بود. وجودش، سرچشمه مكارم انسانی را به دیگران نشان می داد. به فرموده رهبرانقلاب:
    «آن بزرگوار قوت ایمان را با عمل صالح واراده پولادین را با همت بلند و شجاعت اخلاقی را با حزم و حكمت و صراحت لهجه را با صدق و متانت و صفای معنوی و روحانی را با هوشمندی و كیاست و تقوا و ورع را با سرعت و قاطعیت وابهت و صلابتت رهبری را با رقت و عطوفت و خلاصه بسی خصایص نفیس و كمیاب را كه مجموعه آن انسان بزرگی جمع شود همه و همه را با هم داشت. »[1]
    اكنون، دراین نوشتار به گوشه هایی از صفات عالی آن شخصیت متعالی اشاره می كنیم:

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

عزت و عظمت
    گوهر اصلی و جوهره ذاتی انسان، ارجمند و گرامی است. سرشت انسان، با عزت و شرافت نهاده گشته است. آدمی گنجینه استعدادها و تواناییهاست، ازاین روی، باید تجلیگاه ارزشها و منزلتها شود واز بردگیهای روحی، فكری و ... . اجتناب كند. زیربنای اساسی فضایل، همین احساس عزت و كرامت درانسان است، چنانكه ریشه بسیاری از رذایل نیز در زبونی و فرومایگی اوست.
    آنچه محورارزشهای اخلاقی وانسانی است و به عبارت دیگر، آن نقطه ای كه با دست گذاشتن روی آن، ارزشهای دیگر زنده می شود، احساس شرافتمندی و بزرگواری است. به همین جهت، پیام مستقیم و ضمنی بسیاری از معارف دینی، ایجاد و یا تقویت (حسن شرافت) و (عزت نفس)، درانسان می باشد. رسالت پیامبران الهی نیز، در پی اثبات این مهم واحیای همین احساس بوده است.
    شعار: (انما بعثت لا تمم مكارم الاخلاق) [2] منادی آن است كه پیامبر (ص) می كوشد تا مكرمتهای خدادای را زنده سازد و راه و رسم زندگی بزرگوارانه و توام با عزت را پیش او نهد. آری شخصیت و ارزشمندی انسانها بویژه مسلمانان و مومنان راستین، گرانبهاترین ودیعه ای است كه خداوند به آنان سپرده است و نگاهبانی از آن را بر آنان لازم شمرده است:

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

ان الله فوض الی المومن امره كله ولم یفوض الیه ان یكون ذلیلا اما تسمع الله عزوجل یقول: (ولله العزه و لرسوله و للمومنین) فالمومن یكون عزیزا ولا یكون ذلیلا، فان المومن اعز من الجبل.
    خداوند انسان مومن را در همه كارهایش آزاد گذاشته واختیار داده است، ولی به اواجازه نداده كه ذلت پذیرد و بی مقدار باشد. آیا شنیده ای كه خداوند می فرماید: عزت از آن خدا، پیامبر و مومنان است. پس مومن عزیز است، نه ذلیل و از كوه استوارتر و نفوذ ناپذیرتراست.
    حرمت و كرامت از اصول ارزشی بشری است. هیچ چیز، در دنیا با این اصل برابری نمی كند از این روی، انسان نباید به كاری دست یازد كه این اصل را خدشه دار و بی اعتبار سازد.
    امام حسین (ع)، كه انگیزه دفاع از حرمت و كرامت انسانی او را پذیرای دشواریهای فوق العاده ساخته بود، می فرماید:
    به خدا قسم، آنچه در شرق و غرب عالم، خورشید بر آن می تابد، از دریا تا خشكی از زمینهای هموار تا كوهها، اعتبار آنها نزداولیای خدا و اهل معرفت، مانند رفت و برگشت سایه ای بیش نیست. آیا آزاده ای نیست كه این لقمه جویده و پسمانده دیگران را پیش اهلش ندارد؟ چیزی جز بهشت بهای نفس شما نیست، به غیر آن نفروشید زیرا آن كه به دنیا خرسند و بسنده كند، به چیز پستی بسنده كرده است. [3]

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

در فرهنگ و معارف دینی، از هر گونه عمل و شیوه ای كه ذلت آور باشد و تحقیر ناپذیری را به دنبال داشته باشد، به شدت نهی شده است.
    امام صادق (ع)، شیعیان راستین را كسانی می داند كه دست نیاز و ذلت پیش دیگران نمی برند واز آبروی خود پلی برای رسیدن به متاع دنیایی نمی سازند:
    شیعتنا من لایسال الناس و لو مات جوعا. [4]
    پیرو ما كسی است كه دست نیاز پیش كسی نبرد، گرچه از گرسنگی بمیرد.
    در طول تاریخ ادیان، به مرداین برمی خوریم كه دراوج عزت و كرامت می زیسته اند و همواره فضیلت بخش و كرامت آفرین انسانهای دیگر شده اند و آنان را از بردگی واسارت به آزادگی و عظمت فراخوانده اند. درقرن حاضر، آن كه پرچمدار عزت و عظمت مسلمانان بود و لحظه لحظه زندگیش در آرزوی آن سپری می گشت، امام خمینی بود.
    آنچه تاروپود زندگی آن عزیز را تشكیل می داد و بر آن پافشاری واصرار داشت، عزت مسلمانان بود. كسی كه اندك آشنایی با شخصیت امام داشته باشد، این حقیقت را می یابد. از همان آغاز، آنچه باعث نا ارامی و خروش او شد، قرارداد ننگین (كاپیتولاسیون) بود لذا امام (ره) درباره آن فرمود:
    آیا ملت ایران می داند ... مجلس، به پیشنهاد دولت، سند بردگی ملت ایران را امضاء كرد، اقرار به مستعمره بودن ایران نمود، سند وحشی بودن ملت مسلمان را به آمریكا داد، قلم سیاه كشید بر جمیع مفاخر اسلامی و ملی ما، قلم سرخ كشید بر تمام لاف و گزافهای چندین ساله سران قوم، ایران را از عقب افتاده ترین ممالك دنیا پست كرد. [5]

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

مبارزه امام، با غربزدگی، شرق زدگی، استكبار و ... برای پیامدهای ذلت باری است كه در آنها بوده و هست. بیگانگان نیز، اقرار دارند كه امام، پرچمدار عزت و آقایی مسلمانان بود و رادیو مسکو چنین اظهار می دارد:
    فعالیت آیت الله (امام) خمینی، موجب تحولات و دگرگونیهای بی نظیر در حیات اقتصادی در حیات اقتصادی، سیاسی و معنوی جامعه ایران شد. [6] سه نكته، پایه واساس تعالیم امام خمینی در طول مبارزات او بود:اسلام، استقلال و مقاومت در برابر سیطره و آقایی خارجیان.
    آری امام، برای آقایی و عزت مسلمانان تا پای جان و نثار خون شریفش ایستاده بود و برای همین است که در وصیت نامه شریفشان آورده اند:
    ملاقات خدا، با خون سرخ شرافتمندانه بهتر از زندگی اشرافی زیر پرچم شرق و غرب است. [7]
    عرق عزت خواهی امام، تا بدان اوج داشت كه تاب تحمل ذلت را برای شاه، كه دشمنی او با اسلام اظهر من الشمس بود، نداشت ازاین روی، برای او، تلخ و ناگوار بود كه شاه مملكت اسلامی، گرچه غاصب، در برابر بیگانگان كوچكی كند لذا وقتی عكس شاه معدوم را در برابر فلان رئیس جمهور آمریكا می بیند كه آن طور ذلیلانه در مقابل اوایستاده، بسیار ناراحت شده و این منظره كه شاه مملكت اسلامی در برابر كافر خدانشناسی این طوراظهار كوچكی كند برای او بسیار تلخ می آید. [8]

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

(و این، عمق زاویه دید امام را می رساند. او عزت و زیست عزتمدارانه را با تمام وجود پاس می داشت. از همه مسلمانان، با هر عقیده و عمل، بجدانتظار داشت كه این حریم مقدس را پاس بدارند. او، بر این باور بود كه اگراین حریم بشكند و نامحرم در آن پا بگذارد، همه برج و باروهای مقدس دیگر فرو خواهد ریخت).
    كدام حریم، مقدس تر از حریم عزت است ؟ كسی كه عزت نداشته باشد و در زیر چكمه دیگران، چطور می تواند در برابر خدای عزیز كرنش كند؟ كسی كه به پستی خوی كرده است، چگونه می تواند سر بلندی عزت را پاس بدارد؟
    توجه به مرحومان و مستضعفان
    روح حاكم بر فرهنگ اسلام، عدالت و برادری است. دفاع از محرومان و مستضعفان و تلاش برای بازپس گیری حقوق آنان ازاستثمارگران، جزء اصول مسلم اسلام و وظیفه ای همگانی به شمار می رود. مسلمانان، همیشه و همه جا باید بكوشند دست زالوصفتان و مستبدان را كوتاه كنند و حقوق به غارت رفته خود و محرومان را زنده سازند. لحظه ای مسامحه و درنگ ننمایند، كه دراین صورت، مورد سرزنش و نكوهش قرآن قرار می گیرند:
    ومالكم لا تقاتلون فی سبیل الله والمستضعفین من الرجال والنساء والولدان. [9]

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

چرا در راه خدا و در راه مردان، زنان و كودكانی كه تضعیف شده اند پیكار نمی كنید؟
    بر مسلمانان متعهد و دین باوراست كه به پیروی از امام امیرالمومنین (ع) بیشترین بها را به مستمندان بدهند و مراقب باشند كه حقوق انسانی آنان ضایع نگردد.
    حضرت امیرالمؤمنین علی - علیه السلام - فرمود: الذلیل عندی عزیز حتی آخذالحق له، والقوی عندی ضعیف حتی آخذ الحق منه. [10]
    ضعیف نزد من گرانقدر است تا هنگامی كه حق او را بدو برگردانم، بهره مند نزد من ضعیف است تا آن گاه كه حق را ازاو بازستانم.
    با توجه به این جهت گیری و حمایت اسلام از طبقه محروم و مستضعف است كه در طول تاریخ اسلام، رادمردانی دلسوز و فداكارانی مخلص علیه استثمار و بهره كشی نامشروع انسان ازانسان، به مبارزه برخاسته اند.
    از آن جمله، امام خمینی است كه با تمام وجود به مستضعفان و پابرهنگان عشق می ورزید و در راه احیای حقوق آنان تلاش بی وقفه و پی گیر داشت.

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

[1]. روزنامه جمهوری اسلامی ، خرداد 1368.
    [2]. مقدمه مكارم الاخلاق ، طبرسی.
    [3]. بحارالانوار، ج 78، ص 309.
    [4]. وسایل الشیعه ، ج 6، ص 309.
    [5]. صحیفه نور، ج 1، ص 109.
    [6]. مجله حوزه ، شماره 37، ص 397 به نقل از رادیو مسكو.
    [7]. وصیتنامه سیاسی الهی ،امام خمینی.
    [8]. پیك هجران ، ویژه نامه امام ، ضمیمه روزنامه رسالت ، خرداد 69.55.
    [9]. سوره نساء، آیه 75.
    [10]. نهج البلاغه ، خطبه 37.

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

او، در همین راستا می فرمود:
    ما باید تمام تلاشمان را بنماییم تا به هر صورتی كه ممكن است خط اصولی دفاع از مستضعفین را حفظ كنیم. [1]
    امام راحل خدمت به محرومان را برترین عبادت می شمرد و می فرمود:
    من گمان نمی كنم عبادتی بالاتراز خدمت به محرومین وجود داشته باشد. [2]
    در دیدگاه امام، پایه های اصلی اسلام برارزشهای فرهنگی و معنوی بنا شده است واین ارزشها در شوره زار رفاه طلبی و سرمایه داری پژمرده و بی حاصل است. تنها در دلهای پاك و بی آلایش مستضعفان و پابرهنگان است كه ارزشها بارور می شوند. ازاین روی، امام خاستگاه اصلی انقلاب اسلامی و ولی نعمت دولتمردان را همین طبقات فقیر و مستضعف می دانست ... و برای همین است که درنهایت خون سلحشوران كوخ نشین، كاخهای ستم را در هم كوبید. [3]

رفيق بي كلك مادر

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری