جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شیعه ی واقعی کیست!؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  462
  مورد تشکر
  1,026 پست
  حضور
  11 روز 21 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  14

  شیعه ی واقعی کیست!؟


  عرض سلام و ادب و احترام


  باتوجه به آیات و روایات شیعه ی واقعی کیست و چه خصوصیاتی دارد!؟

  چه کسی میتواند بگوید که شیعه ی واقعی است!؟ 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  نوشته
  407
  مورد تشکر
  969 پست
  حضور
  8 روز 11 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  مرحوم ابن بابویه، در کتابی به نام «صفات الشیعه» به جمع آوری روایات این بحث پرداخته است. این دانشمند بزرگ شیعی، هفتاد و یک روایت را در این کتاب گردآوری کرده است. در ادامه به معرفی برخی از ویژگی‌های شیعه در روایات اهل بیت علیهم السلام از این کتاب خواهیم پرداخت. ذکر این نکته ضروری است که ترجمه‌ی روایات انتخاب شده از اثر ارزشمند جناب آقای توحیدی در ترجمه‌ی این کتاب است.

  ۱. حب و بغض برای خداوند: یکی از صفات شیعه‌ی واقعی آن است که معیار دوستی و دشمنی‌اش اطاعت از خداوند است. با آنان که خدا دستور داده، به نیکی رفتار می‌کند و در برابر آنان با کرامت و مهربانی رفتار می‌کند و در مقابل، با آنان که با خدا یا ولی او سر جنگ دارند، به سختی برخورد می‌کند و از تکریم آنان خودداری می‌نماید. شیعه‌ی واقعی دوستان و همنشینان خود را از میان صالحان و پرهیزگاران بر می‌گزیند و از همنشینی با گناهکاران و مخالفان دین خدا پرهیز می‌کند. این ویژگی آن چنان پر اهمیت است که در روایات اهل بیت علیهم السلام در کتاب صفات الشیعه، بارها بدان پرداخته شده است. به عنوان یک نمونه از این روایات به این مورد توجه کنید. امام رضا علیه السلام فرمودند:
  «هر كس به كسى كه از ما بريده است بپيوندد، يا با كسى كه به ما پيوسته است، قطع رابطه نمايد، يا مدح و ستايش از كسى كند كه بر ما عيب مى‏گيرد، يا گرامى بدارد كسى را كه با ما مخالف است، از ما نيست و ما هم از او نيستيم.» (صفات الشیعه، روایت ۱۰)

  ۲. انجام واجبات و ترک محرمات: بی‌گمان انجام واجبات الهی و ترک محرمات، از مهم‌ترین ویژگی‌های شیعه‌ی واقعی است. کسی که خود را پیرو مکتب اهل بیت پیامبر می‌داند، باید بیش از هر کس دیگر، برای اجرای دستورات الهی تلاش کند و دامان خود را از گناهان پاک نگاه دارد. به عنوان نمونه‌ای از روایات، به این مورد توجه کنید. امام صادق علیه السلام فرمودند:
  به خدا سوگند، شيعه على عليه السّلام نيست، مگر كسى كه شكم و عورتش را از حرام نگه بدارد و اعمالش را براى [جلب رضايت‏] پروردگارش انجام دهد و به ثواب و پاداش او اميدوار باشد و از كيفرش بهراسد. (صفات الشیعه روایت ۱۲)

  ۳. تمسک به اهل بیت و معرفت آن بزرگواران: شیعه‌ی واقعی در زندگی روزمره‌ی خود، همواره ارتباط قلبی‌اش را با اهل بیت حفظ می‌کند. به آن بزرگواران متوسل و متمسک می‌شود و حاجات خود را از طریق ایشان برطرف می‌کند. امام صادق علیه السلام فرمودند: «دروغ مى‏گويد كسى كه گمان مى‏كند از شيعيان ماست، در حالى كه به غير ما تمسّك مى‏جويد.»

  ۴. ورع و تقوا: مؤمن همواره باید نسبت به سرنوشت خویش بیمناک باشد و یاد مرگ و قیامت، خوای آسوده را از چشمانش برباید. در بیان ویژگی‌های اصحاب خاص امیرمؤمنان علیه السلام، یکی از موارد همین حالت سیمای بیرونی آن مردان خدا است که از شدت هراس از سرنوشت خویش در روز قیامت، رنگ به رخسار نداشتند حتی حالت ضعف و زردی، بر چهره‌هایشان هویدا بود. مؤمن از ترس خداوند و عذاب او در روز قیامت، در سجاده‌ی عبادت با صدای بلند می‌گرید و هرگز اعمال خود را برای نجات خویش کافی نمی‌داند. در روایتی در کتاب صفات الشیعه به نقل از امام باقر علیه السلام چنین می‌خوانیم:
  شيعيان على عليه السّلام چهره‏هايشان زرد رنگ، [بدنهايشان‏] لاغر و نحيف و لبهايشان خشكيده است. خشكى لبهايشان در اثر روزه دارى است. شكمهايشان به پشتشان چسبيده و رنگ رخسارشان زرد گشته و صورتهايشان دگرگون شده است. وقتى شب آنها را فرا مى‏گيرد، زمين را بستر خويش مى‏گيرند و پيشانى‏هايشان را بر آن مى‏نهند، در حالى كه چشمهايشان گريان است و اشكهايشان فراوان. بسيار نماز مى‏خوانند و دعا مى‏كنند و كتاب خدا را زياد تلاوت مى‏كنند، مردم شادمانند و آنها اندوهگينند. (صفات الشیعه روایت ۱۹)

  ۵. کثرت عبادت خداوند: همان حالت پیش‌گفته در بخش قبلی، باعث می‌شود که مؤمنان، از تمام فرصت‌های خود در جهت عبادت خداوند استفاده کنند. شیعه‌ی واقعی شبها را به عبادت و نماز می‌گذراند و روزها را روزه دار است. به همین جهت است که زمستان را بهار مؤمن دانسته اند. چرا که روزهایش کوتاه و برای روزه داری مناسب است و شبهای طولانی‌اش برای مؤمن، فرصتی گرانقدر در جهت نماز خواندن است. امیرالمؤمنین علیه السلام در ضمن روایت مفصلی فرمودند:
  «همانا نفس مؤمن، به خودش مشغول است و مردم از او در آسايشند. هنگامى كه شب، او را فرا مى‏گيرد، رويش را بر زمين مى‏سايد و براى خداى بزرگ سجده مى‏كند و با خالق خود، در باره رهايى‏اش از آتش جهنّم مناجات مى‏كند. پس [شما هم‏] اين گونه باشيد.» (صفات الشیعه، روایت ۶۶)

  برای اطلاع بیشتر از صفات شیعه به کتاب "صفات شیعه " مراجعه فرمایید.
  ویرایش توسط شعیب : ۱۳۹۲/۱۱/۰۳ در ساعت ۲۲:۳۳
  الهي كفي بي عزا ان اكون لك عبدا و كفي بي فخرا ان تكون لي ربا انت كما احب فاجعلني كما تحب
  معبودا بس است مرا اين عزت كه بنده توام و بس است مرا اين افتخار كه تو پروردگار مني.
  تو چناني كه دوست ميدارم مرا چنان كن كه دوست ميداري.
  امام علی (علیه السلام)


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  453
  مورد تشکر
  1,042 پست
  حضور
  4 روز 5 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  از نظر من همین که دنبال روی اهل بیت ع باشیم و ترک معصیت کار تمام است.
  بهترین راه هم رجوع به وجدان شخصی است.
  حساب و کتاب دست خودمان است اما نه بصورت ظاهری .....


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  462
  مورد تشکر
  1,026 پست
  حضور
  11 روز 21 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  14

  عرض سلام و ادب خدمت کارشناس عزیز و گرامی جناب شعیب

  سپاس بابت پاسختان. 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  453
  مورد تشکر
  1,042 پست
  حضور
  4 روز 5 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  نکته دیگری !
  کلمه شیعه به معنای پیرو، تابع و مطیع است. این کلمه در قرآن نیز بکار رفته است، خداوند متعال فرمود: «و ان من شیعته لابراهیم ».1 من جمله از شیعیان حضرت نوح، ابراهیم است. به گفته استاد محمد رضا حکیمی در کتاب ارزشمند حماسه غدیر این نام را خود پیامبر به شیعه داد و اصولا اطلاق کلمه شیعه در تاریخ اسلام بر پیروان و دوستان علی ابن ابی طالب نخستین بار به وسیله خود پیامبر اکرم صورت گرفته است، یعنی در زمان حیات پیامبر و پیش از پدید آمدن هر جماعت و فرقه ای.2
  1- شیعه، پیشتاز جامعه
  ابن عباس می گوید: از پیامبر اکرم(ص) درباره فرموده خداوند [در قرآن] السابقون السابقون... پرسیدم؟ در پاسخ فرمود:جبرئیل گفت: آنان، علی(ع) و شیعیان او هستند که به سوی بهشت، پیش تاختند و به الطاف و نعمت های خداوند، نزدیک شدند.
  بحار الانوار، 68: 20 ح 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,039 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  شیعه واقعی؟؟
  گذشت زمان و فاصله افتادن بین شیعیان و زمان حضور معصومان از یک سو ،
  تهاجم فرهنگ های مختلف غربی و شرقی و ماهواره ای به جامعه تشیّع از سوی دیگر،
  و راه یافتن برخی انحرافات و بدعت ها از سوی سوم باعث شده است که در رفتار و فرهنگ شیعیان تغییرات و تحولاتی ایجاد شود. تا آنجا که متاسفانه عده ای نام شیعه داشتن و صرف اظهار محبّت اهل بیت (علیهم السلام) را باعث نجات خویش می دانند، هر چند گناهان زیادی مرتکب شده باشند؛

  غافل از اینکه حضرت صادق (علیه السلام) در مورد صفات شیعه فرمود: «از شیعیان ما نیست کسی که به زبان (شیعه بودن را) اظهار کند و در رفتار مخالف ما و رفتار ما باشد. شیعه کسی است که با زبان و قلبش موافق ما باشد و از آثار ما پیروی نماید و طبق رفتار ما رفتار کند. آنها شیعیان ما هستند».(1)

  لذا ضرورت دارد که اوصاف شیعیان حقیقی و راستین را در گفتار امام ناطق، حضرت صادق علیه السلام ـ که بر اصلاح و سازندگی شیعیان ـ سخت حساسیت و تأکید داشته است، بازخوانی کنیم تا بتوانیم خود و جامعه امروزی را با آن اوصاف مقایسه نموده و محک زنیم.

  اصناف شیعیان

  همیشه این گونه بوده و هست که مدعیان شیعه بودن و ولایت مداری فراوان، ولی شیعه راستین و امامت پذیر واقعی اندک است. امام صادق (علیه السلام) با تبیین علائم هر یک، صفوف شیعیان راستین را از مدعیان تشیّع جدا می سازد. در یک جا می فرماید:

  «شیعه سه دسته اند؛ گروهی به وسیله ما زینت می یابند [و ما را وسیله عزت و آبروی خویش قرار می دهند]
  گروهی به وسیله ما می خورند [و ما را وسیله درآمد زندگی دنیایی خویش قرار می دهند]
  گروهی از ما و به سوی ما هستند، با امنیّت ما آرامش می یابند و با ترس ما ترسانند، بذر (های کاشته شده اسرار را) پخش نمی کنند و در برابر جفاکاران خودنمایی ندارند، اگر پنهان باشند کسی سراغ آنها را نمی گیرد و اگر آشکار باشند به آنها اعتنا نمی شود ]یعنی شهرت گریز و بی نام و نشانند[ آنها چراغهای هدایتند.»(2)


  از شیعیان ما نیست کسی که به زبان ]شیعه بودن را] اظهار کند و در رفتار مخالف ما و رفتار ما باشد. شیعه کسی است که با زبان و قلبش موافق ما باشد و از آثار ما پیروی نماید و طبق رفتار ما رفتار کند. آنها شیعیان ما هستند


  اوصاف شیعیان :

  معروف است که می گویند «الناسُ عَلی دینِ مُلوکِهم» و رعیت همیشه رنگ و بوی شاهان و رهبران خود را دارا بوده اند، شیعه واقعی هم باید چنین باشد و رنگ و بوی امامان خویش را دارا باشند؛ به گونه ای که هر کس آنها را مشاهده کند، بر امامان و مربیان آنها تحسین گوید:

  نماز به اول وقت -امانتداری و صداقت - عفت دامن و شکم - تقوا و نیکی - همدردی با دیگران - دستگیری از فقراء

  برای آگاهی بیشتر به منابع ویژه مراجعه کنید؛ مثل کتاب صفات الشیعة، تألیف شیخ صدوق، با تحقیق مؤسّسة الامام المهدی علیه السلام - أهل البیت فی الکتاب والسنّة، تألیف محمدی الری شهری، نشر دارالحدیث - بحار الانوار، ج68، باب 19، «صفات الشیعة» - و میزان الحکمة،واژه شیعه.

  پی نوشت:

  1) «لَیْسَ مِنْ شیعَتِنا مَنْ قالَ بِلِسانِهِ وَخالَفَنا فی أعْمالِنا وآثارِنا وَلکِنْ شیعَتُنا مَنْ وافَقَنا بِلِسانِهِ وَقَلْبِهِ وَاتّبَعَ آثارَنا وعَمِلَ بَأعْمالِنا أولئکَ شیعَتُنا»؛ وسائل الشیعة، ج11، ص196؛ بحار الانوار، ج68، ص164.

  2) «الشّیعَةُ ثَلاثَةُ أصْنافٍ؛ صِنْفٌ یَتَزَیَّنونَ بِنا وِصِنْفٌ یَسْتَأکَلُونَ بِنا وَصِنْفٌ مِنّا وَإلَیْنا، یأمَنُون بِأمْنِنا ویَخافُونَ بِخَوْفِنا وَلَیْسوا بِالبُذُرِ المُذَیِّعینَ وَلا بالْجُفاةِ الْمُرائینَ، إنْ غابُوا لم یُفْقَدُوا وَإنْ شَهِدُوا لَمْ یُؤبَه بِهِمْ أولئکَ مَصابیحُ الهُدی»؛ المحجّة البیضاء، ج4، ص356.
  ویرایش توسط تذکره : ۱۳۹۲/۱۱/۰۵ در ساعت ۲۲:۵۲


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  نوشته
  407
  مورد تشکر
  969 پست
  حضور
  8 روز 11 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  شیعه واقعی به چه کسی می گویند و صفات آن چیست؟


  پاسخ:
  مرحوم ابن بابویه، در کتابی به نام «صفات الشیعه» به جمع آوری روایات این بحث پرداخته است. این دانشمند بزرگ شیعی، هفتاد و یک روایت را در این کتاب گردآوری کرده است. در ادامه به معرفی برخی از ویژگی‌های شیعه در روایات اهل بیت (علیهم السلام) از این کتاب خواهیم پرداخت. ذکر این نکته ضروری است که ترجمه‌ روایات انتخاب شده از اثر ارزشمند جناب آقای توحیدی در ترجمه‌ این کتاب است.

  ۱. حب و بغض برای خداوند: یکی از صفات شیعه‌ واقعی آن است که معیار دوستی و دشمنی‌اش اطاعت از خداوند است. با آنان که خدا دستور داده، به نیکی رفتار می‌کند و در برابر آنان با کرامت و مهربانی رفتار می‌کند و در مقابل، با آنان که با خدا یا ولی او سر جنگ دارند، به سختی برخورد می‌کند و از تکریم آنان خودداری می‌نماید. شیعه‌ واقعی دوستان و همنشینان خود را از میان صالحان و پرهیزگاران بر می‌گزیند و از همنشینی با گناهکاران و مخالفان دین خدا پرهیز می‌کند. این ویژگی آن چنان پر اهمیت است که در روایات اهل بیت (علیهم السلام) در کتاب صفات الشیعه، بارها بدان پرداخته شده است. به عنوان یک نمونه از این روایات به این مورد توجه کنید. امام رضا ( علیه السلام) فرمودند:
  «هر كس به كسى كه از ما بريده است بپيوندد، يا با كسى كه به ما پيوسته است، قطع رابطه نمايد، يا مدح و ستايش از كسى كند كه بر ما عيب مى‏ گيرد، يا گرامى بدارد كسى را كه با ما مخالف است، از ما نيست و ما هم از او نيستيم.»(1)

  ۲. انجام واجبات و ترک محرمات: بی‌گمان انجام واجبات الهی و ترک محرمات، از مهم‌ترین ویژگی‌های شیعه‌ واقعی است. کسی که خود را پیرو مکتب اهل بیت پیامبر می‌داند، باید بیش از هر کس دیگر، برای اجرای دستورات الهی تلاش کند و دامان خود را از گناهان پاک نگاه دارد. به عنوان نمونه‌ای از روایات، به این مورد توجه کنید. امام صادق (علیه السلام) فرمودند:
  «به خدا سوگند، شيعه على (عليه السّلام) نيست، مگر كسى كه شكم و عورتش را از حرام نگه بدارد و اعمالش را براى [جلب رضايت‏] پروردگارش انجام دهد و به ثواب و پاداش او اميدوار باشد و از كيفرش بهراسد.» (2)

  ۳. تمسک به اهل بیت و معرفت آن بزرگواران: شیعه‌ واقعی در زندگی روزمره‌ خود، همواره ارتباط قلبی‌اش را با اهل بیت حفظ می‌کند. به آن بزرگواران متوسل و متمسک می‌شود و حاجات خود را از طریق ایشان برطرف می‌کند. امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «دروغ مى ‏گويد كسى كه گمان مى‏ كند از شيعيان ماست، در حالى كه به غير ما تمسّك مى ‏جويد.»

  ۴. ورع و تقوا: مؤمن همواره باید نسبت به سرنوشت خویش بیمناک باشد و یاد مرگ و قیامت، خواب آسوده را از چشمانش برباید. در بیان ویژگی‌های اصحاب خاص امیرمؤمنان (علیه السلام)، یکی از موارد همین حالت سیمای بیرونی آن مردان خدا است که از شدت هراس از سرنوشت خویش در روز قیامت، رنگ به رخسار نداشتند حتی حالت ضعف و زردی، بر چهره‌هایشان هویدا بود. مؤمن از ترس خداوند و عذاب او در روز قیامت، در سجاده‌ عبادت با صدای بلند می‌گرید و هرگز اعمال خود را برای نجات خویش کافی نمی‌داند.

  در روایتی در کتاب صفات الشیعه به نقل از امام باقر علیه السلام چنین می‌خوانیم:
  شيعيان على (عليه السّلام) چهره‏هايشان زرد رنگ، [بدنهايشان‏] لاغر و نحيف و لب هايشان خشكيده است. خشكى لب هايشان در اثر روزه دارى است. شكم هايشان به پشتشان چسبيده و رنگ رخسارشان زرد گشته و صورت هايشان دگرگون شده است. وقتى شب آنها را فرا مى‏ گيرد، زمين را بستر خويش مى‏ گيرند و پيشانى‏ هايشان را بر آن مى‏ نهند، در حالى كه چشم هايشان گريان است و اشك هايشان فراوان. بسيار نماز مى‏ خوانند و دعا مى‏ كنند و كتاب خدا را زياد تلاوت مى‏ كنند، مردم شادمانند و آنها اندوهگينند. (3)

  ۵. کثرت عبادت خداوند: همان حالت پیش‌گفته در بخش قبلی، باعث می‌شود که مؤمنان، از تمام فرصت‌های خود در جهت عبادت خداوند استفاده کنند. شیعه‌ واقعی شبها را به عبادت و نماز می‌گذراند و روزها را روزه دار است. به همین جهت است که زمستان را بهار مؤمن دانسته اند. چرا که روزهایش کوتاه و برای روزه داری مناسب است و شبهای طولانی‌اش برای مؤمن، فرصتی گرانقدر در جهت نماز خواندن است.

  امیرالمؤمنین (علیه السلام) در ضمن روایت مفصلی فرمودند: «همانا نفس مؤمن، به خودش مشغول است و مردم از او در آسايشند. هنگامى كه شب، او را فرا مى‏ گيرد، رويش را بر زمين مى‏ سايد و براى خداى بزرگ سجده مى‏ كند و با خالق خود، در باره رهايى‏ اش از آتش جهنّم مناجات مى‏ كند. پس [شما هم‏] اين گونه باشيد.»(4)

  ___________
  (1) صفات الشیعه، روایت ۱۰.
  (2) صفات الشیعه روایت ۱۲.
  (3) صفات الشیعه روایت ۱۹.
  (4) صفات الشیعه، روایت 66.

  برای اطلاع بیشتر از صفات شیعه به کتاب "صفات شیعه " مراجعه فرمایید.


  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ در ساعت ۰۴:۳۳ دلیل: همکار ویراستار تدوین
  الهي كفي بي عزا ان اكون لك عبدا و كفي بي فخرا ان تكون لي ربا انت كما احب فاجعلني كما تحب
  معبودا بس است مرا اين عزت كه بنده توام و بس است مرا اين افتخار كه تو پروردگار مني.
  تو چناني كه دوست ميدارم مرا چنان كن كه دوست ميداري.
  امام علی (علیه السلام)

 8. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود