صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نکات اخلاقی از زبان شیخ رجبعلی خیاط

نوشته
    2,072
    صلوات
    25000
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    61 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نکات اخلاقی از زبان شیخ رجبعلی خیاط

1. زنده باش و زندگی کن و بدان که حیات در حرکت و ممات در سکون است.

2. می‌دانید شما و دنیای شما از مجموع ذراتی خلق شده‌اند و خالق برای هر ذره جهان به این عظمت وظیفه خاصی قرار داده تا این نظم و شکوه را بیان کند و انسان از آن و گاهی در اثر غرور جزیی از آن است.
    3. هستی به سرعت غیر قابل باوری در حرکت است و همین حرکت در اندام شما وجود دارد و کل عالم با این شتاب به سوی خدا روانند، در نتیجه چنان بیاندیشید و حرکت کنید که از میدان وسیع این مغناطیس خارج نشوید که خالق را بشناسید و به عظمت خود پی ببرید و این خلقت حیرت انگیز نامش انسان است، را از دست ندهید.
    4. انسان الهی در وجود خویش خوی حیوانی را در بند می‌کند تا نیروی وجودی او پاک و سالم به کمال برسد، از نظر جهان‌بینی شیخ خشم و غضب و تندی و سرکشی انسان‌ها را غافلگیر می‌کند، از تغییر این راه که ره سنان بیشماری در آن خفته‌اند، آن است که نیکی و محبت را در وجود خود بیدار نگهدارید که اساس خوشبختی در همین عمل و اجرای آن است.
    5. نیکی و احسان سخت‌ترین دشمن را دوست و دوستان را به سوی خداوند رهبری می‌کند.
    6.ندای غیبی در درون دل مشتاق؛ مسیر الهی می‌افکند و به آرامش ابدی می‌رساند، لذا لطف و احسان به دیگر بندگان خدا در درجه اول به خود عامل باز می‌گردد که انسان بنده احسان است.
    7. از خداوند جز کرامت و احسان و خیر و رحمت و محبت و بنده‌پروری و امور سازنده عملی صادر نمی‌شود.
    8.خداوند خدای خیر و رحمت است، آن که شر می‌سازد، شیطان است.
    9. انسان به توفیق خالق و خیر خداوند معنی زنده بودن و رحمانیت و ترحم و هر نوعی از دشمنی را درک و با آن مقابله می‌کند.
    می‌داند شما و دنیای شما از مجموع ذراتی خلق شده‌اند و خالق برای هر ذره جهان به این عظمت وظیفه خاصی قرار داده تا این نظم و شکوه را بیان کند و انسان از آن و گاهی در اثر غرور جزیی از آن است

10. راهیان راه الهی با عشق و محبتی که در اعماق وجود دارد، می‌دانند که هر چه غیر خدا بخواهند موجب شکست و ناکامی آنان می‌شود.

11. شما خیال نکنید خالق کائنات را باید بیرون از دلتان پیدا کنید، بلکه او در وجود شما جلوه و مکان دارد، لذا خدا را در اعماق وجود خویش بیابید، از یکی از سالکان اهل عرفان و سیر و سلوک را پرسیدند: «خدا را در کجا بیابیم؟»، آن عارف بدو پاسخ داد: «در کجا گشتی که او را نیافتی؟!»
    12.شیخ می‌گفت: «بر می‌خیزید و خود را برای نماز آماده می‌کنید، حمد و سوره را درست می‌خوانید، بدون اینکه متوجه مفاهیم و معانی کلمات شوید، پس معلوم است این نماز، نماز وظیفه‌ای است و فقط کلمات را ادا می‌کنید».
    13. فراموش نکنید که به قول سعدی هر نفسی که فرو می‌رود، ممد حیات است و چون باز می‌گردد مفرح ذات! در واقع سعدی مفهوم رحمت خداوند و راه رسم شکرگزاری را برای ما گفته است، ولی ما خوانده و نخوانده به راحتی از این جمله معرفتی و سلوکی گذشته‌ایم و کسی آن را برای‌مان معنی و تفسیر نکرده است.
    14. به نظر می‌رسد از این پس غیر از شما شاگردان شخص دیگری با این مباحث معرفت شناسی و خداجویی به این نحو آشنا نشود، شما از رحمت و لطفی که در حقتان شده از جان و دل شاکر باشید، سعادت را به این آسانی به کسی نمی‌دهند، ایمان، خلوص، عاشقی و دنیای محبت لازم است تا خود را سالک این راه ببینید و ارزش خود را بدانید، بنگرید که مبدا خلقت چه عظمت‌هایی در وجود شما نهاده و شما از آن بی‌خبرید.
    15. ایشان مطالبشان را یک بار می‌گفتند، آنها که اهل دل بودند، به خوبی درک می‌کردند و در پایان گفتند: برای شما نگفته و ندیده‌ای باقی نگذاشتم، ان شاء‌الله خدا یاری و راهنماییتان کند، مطمئن باشید هر چه از واجب‌الوجود طلب کنید، به شما با شرایط فوق خواهد رسید.

خدایا دلم شهادت میخواهد...
    مردن رو که همه بلدن...

کمکم کن طوری زندگی کنم که لایق باشم...

2.  

نوشته
    3,183
    صلوات
    8000
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    213 پست
    حضور
    70 روز 23 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    152

۱۲ نكته از شیخ رجبعلي خياط (نکوگویان):

نكته۱-
    اگر ما به قدر ترسيدن از يك عقرب، از عِقاب خدا بترسيم، عالَم اصلاح مي شود.

نكته۲-
    تو براي خدا باش، خدا و همه ملائكه اش براي تو خواهند بود. «مَن كانَ لله، كان الله لَه»

نكته۳-
    سعي كنيد صفات خدايي در شما زنده شود؛ خداوند كريم است، شما هم كريم باشيد. رحيم است، رحيم باشيد. ستاّر است، ستار باشيد...

نكته۴-
    دل جاي خداست، صاحب اين خانه خداست. آن را اجاره ندهيد.

نكته۵-
    كار را فقط براي رضاي خدا انجام دهيد، نه براي ثواب يا ترس از جهنّم.

نكته۶-
    اگر انسان علاقه اي به غير خدا نداشته باشد، نفس و شيطان زورشان به او نمي رسد.

نكته۷-
    اگر كسي براي خدا كار كند، چشم دلش باز مي شود.

نكته۸ -
    اگر مواظب دلتان باشيد و غير خدا را در آن راه ندهيد، آنچه را ديگران نمي بينند شما مي بينيد. و آنچه ديگران نمي شنوند، شما مي شنويد.

نكته۹-
    هركاري مي كنيد نگوييد: "من كردم"، بگوييد: «لطف خداست». همه را از خدا بدانيد.

نكته۱۰-
    نفس امّاره را مهار كنيد و با آن مخالفت كنيد.

نكته۱۱-
    به سادات احترام بگذاريد، و آنان را در هر مرتبه و منزلتي هستند گرامي بداريد.

نكته۱۲-
    انسان هرقدر به دستورات پروردگار عمل كند، به همان اندازه به خدا نزديك مي شود.

ویرایش توسط منتظران ظهور : ۱۳۹۲/۱۱/۰۴ در ساعت ۱۹:۳۸
    خدایا.....

یاریم کن نگاهم در افق این فضای مجازی..."جز برای تو" نبیند

وانگشتانم "جز برای تو" کلیدی را فشار ندهند...

نوشته
    1,461
    صلوات
    1390
    تعداد دلنوشته
    23
    مورد تشکر
    14 پست
    حضور
    20 روز 17 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

داستان های کوتاهی از زندگی شیخ رجبعلی خیاط:
    1.توصیه به سفره اطعام
    شیخ علاوه بر تلاش های که با واسطه و بی واسطه برای احسان خلق و حل مشکلات گوناگون مردم داشت،به مناسبت های مختلف به ویژه اعیاد مذهبی ،در منزل کوچک خود از حاضران پذیرایی میکرد،و برای اطعام اهل ایمان گسترده بودن سفره احسان در منزل ، اهمیت خاصی قائل بود.همواره سفارش میکرد که بکوشید تا در خانه سفره اطعام داشته باشید و معتقد بود که اگر پول ان را بدهند تا نیازمندان برای خود غذا تهیه کنند،ان خاصیت را ندارد. دکتر فرزام میگوید:اطعام مساکین و فقرا از توصیه های همیشگی ایشان بود . یک وقت من به ایشان گفتم:حالا پولی بدهیم چی؟؟
    گفتندنه ! غذا دادن چیز دیگری است واثرش بیشتر است.))
    تاکید شیخ بر اطعام اهل ایمان و پافشاری او بر گسترده بودن سفره احسان در منزل و رعایت ادب مهمانداری ،در حالی بود که خود همواره در مضیقه مالی بود.
    2.إن شالله کم نمیاد:
    در یکی از مجالس ،جمعیت فراوانی برای صرف ناهار به منزل شیخ میاید،به اندازه ای که هر دو طبقه منزل پراز مهمان می شود.با ان که 8من برنج(24کیلوگرم)پخته اند ،اهل منزل بیم ان دارند کهغذا برای همه حاضران بسنده نباشد.شیخ که از این نگرانی اگاه میشود،خطاب به روحانی اشپزمیگویدآسیّد ابوالحسین !اینها چه میگویند؟درِ دیگ را باز تا ببینم.)) مقداری از ان برنج را بر میدارد و میگوید:
    ((إن شالله که کم نمیاید.))
    اتفاقا در ان مجلس نه تنها غذا کم نیامد،بلکه افزون برهمه مهمان ها جماعتی که با ظرف های خود پشت درِ منزل گرد امده بودند هیچکدام دست خالی برنگشتند..(من هم به شخصه این ماجرا رو بار ها و بارها امتحان کردم وقتی مهمون میاد خونمون همیشه همینو میگم غذا کم که نمیاد هیچ زیادم میاد)
    3.برکات خدمت به مرد
    م:
    نیکی کردن به مردم برکات فراوانی در زندگی مادی و معنوی انسان دارد.از نظر جناب شیخ مهمترین اثار احسان ،نورانیت دل و پیدایش حال دعا و مناجات و انس با خداوند متعال است.
    امام صادق(ع):همانا مومن گناهی می کند و پس از بیست سال به یادش می آید. پس،از خدا راجع به آن گناه آمرزش می خواهد و خداوند بیامرزدش و هر آینه این امر توفیقی از جانب خدا برای اوست که او را مورد لطف و بخشش خویش قرار دهد. و همانا کافر گناهی می کند و همان ساعت آنرا فراموش می کند.

نوشته
    386
    حضور
    6 روز 11 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

عجب تصادفی وچه هم فکری
    من هم چون به تازگی یه کتاب از شیخ بزرگ رو تموم کردم تصمیم داشتم یه مطلب اینجا بذارم راجع به ایشون.
    الحق والانصاف که لیاقت خدایی شدن وعلم غیب رو داشتن.

"
    خواب ديدم كه دارند در مغازه هاي سمت غربي مسجد قزوين را مي بندند .
    پرسيدم :چرا؟
    گفتند آشيخ رجبعلي خياط از دنيا رفته است .
    نگران و پر دلهره از خواب برخاستم .
    ساعت سه نيمه شب بود .خواب خود را رؤياي صادقه يافتم .
    پس از اذان صبح ،نماز خواندم و بي درنگ روانه منزل يكي از دوستان شدم
    با شگفتي از دليل اين حضور بي موقع سؤال كرد جريان رؤياي خود را تعريف كردم
    ساعت پنج بود كه به طرف منزل شيخ راه افتاديم .
    شيخ در را گشود داخل شديم و در اتاق همراه شيخ نشستيم و قدري صحبت كرديم .
    شيخ به پهلو خوابيد و گفت چيزي بگوئيد ،شعري بخوانيد ! يكي خواند :
    خوشتر از ايام عشق ايام نيست
    صبح روز عاشقان را شام نيست
    هنوز يك ساعت نگذشته بود كه حال شيخ را دگرگون يافتم
    و از شيخ خواستم كه برايش دكتر بياورم .
    فرمود:
    مختاريد ،دكتررا آوردم و شيخ را معاينه كرد و رفتم نسخه را بگيرم .
    هنگامي كه برگشتم ،ديدم شيخ را به اتاقي ديگر برده اند ،
    رو به قبله نشسته و شمد سفيدي روي پا انداخته و با انگشتانش يكسره با شمد بازي مي كند ،
    يك مرتبه حالتي پيدا شد و گويا در گوش اوچيزي گفتند كه گفت :
    ان شاءالله.
    سپس فرمود امروز چند شنبه است ؟ دعاي امرورا بياوريد تا بخوانيم.
    هر سه نفر خوانديم .
    سپس فرمود :
    دستهايتان را به سوي آسمان بلند كنيد و بگوييد :

العفو.عظيم العفو،العفو :ياكريم العفو:خدامرا ببخشايد."

نوشته
    386
    حضور
    6 روز 11 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

کاش توی زمونه ماهم شیخ رجبعلی خیاطی بود تا ماهم مثل همه آدمهای مقید اون دوره زمون پناه می بردیم بهش و اون هم واسطه می شد بین ما و خدا تا بگه این مشکل و گرفتاری بابت کدوم یکی از هزارتا گناه مون هست.

انگار که زمانه ما زمانه همه جوره دوری از خداست.زمانه پر از گناه و عذاب.زمانه ای که خدا هیچ واسطه زمینی برای ما جا نذاشته.

چقدر جای شیخ بین ما خالیه.دیروز جای همه دوستان خالی رفته بودم سر قبر شیخ خیاط.انگار که یکی از عزیزام رو دیده باشم تا عکسش رو دیدم دیگه نتونستم خودم رو نگه دارم.زیر لب زمزمه کردم:"چقدر جات بین ما خالیه مرد خدا."

نوشته
    3,183
    صلوات
    8000
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    213 پست
    حضور
    70 روز 23 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    152

کاملا موافقم باهات واقعا جای شیخ خالیه منم خیلی دوست داشتم ببینمشون و از محضرشون استفاده کنم ...سر قبر شیخ که رفتم کلی اونجا کنار قبرش نشستم و باهاش حرف زدم آخه من ارادت خاصی بهش دارم و سر موضوع جالبی با این شخص بزرگ آشنا شدم...

قبلش اصلا ایشون رو نمیشناختم ولی الانه عکسشون هم به دیوار اتاقم هست هم تو موبایلم دارمش....

خدا رحمتشون کنه.......

خدایا.....

یاریم کن نگاهم در افق این فضای مجازی..."جز برای تو" نبیند

وانگشتانم "جز برای تو" کلیدی را فشار ندهند...

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme_d نمایش پست
    کاش توی زمونه ماهم شیخ رجبعلی خیاطی بود
    سلام!!!
    هست.ما گاهی اوقات دوشنبه ها می رویم پیشش.نفس بسیار حقی دارد.کافی حرفی بزند روحت جلا پیدا می کند.با ما هم بسیار رفیق خوبی است.به ما می گوید آقا جان!
    دوستش دارم.سید بزرگواری است.
    تهران-قلهک
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    386
    حضور
    6 روز 11 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان 313 نمایش پست
    سلام!!!
    هست.ما گاهی اوقات دوشنبه ها می رویم پیشش.نفس بسیار حقی دارد.کافی حرفی بزند روحت جلا پیدا می کند.با ما هم بسیار رفیق خوبی است.به ما می گوید آقا جان!
    دوستش دارم.سید بزرگواری است.
    تهران-قلهک
    خوش به حالتون.اگر مثل جناب شیخ باشن که واقعا عالیه.

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme_d نمایش پست

خوش به حالتون.اگر مثل جناب شیخ باشن که واقعا عالیه.
    سلام!!!
    بله هستند.به شخصه خیلی استفاده ها کردم.از آن ساداتی است که بسیار دردانه هستند.نمی تونم بیشتر توضیح بدهم کلا با خدا سر و رازی دارند که خدا می داند.یکبار دیدمش عاشقش شدم!
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    1,461
    صلوات
    1390
    تعداد دلنوشته
    23
    مورد تشکر
    14 پست
    حضور
    20 روز 17 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام میشه بگید کجایه قلهک؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چون خونه ما قلهکه تا حالا چنین چیزی نشنیده بودم ماخیلی ساله ساکن اینجا!!!!!!
    امام صادق(ع):همانا مومن گناهی می کند و پس از بیست سال به یادش می آید. پس،از خدا راجع به آن گناه آمرزش می خواهد و خداوند بیامرزدش و هر آینه این امر توفیقی از جانب خدا برای اوست که او را مورد لطف و بخشش خویش قرار دهد. و همانا کافر گناهی می کند و همان ساعت آنرا فراموش می کند.

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری