صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تبلیغات ناکار آمد برای حجاب

نوشته
    281
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    18

تبلیغات ناکار آمد برای حجاب

سلام. وقتی افراد مذهبی اعمالی خلاف دین می بینند، عموماً واکنشهای مختلفی نشان می دهند: گروهی می گویند به من چه! گروهی نمی گویند به من چه ولی می گویند کاری نمی شود کرد! گروهی می خواهند عمل کنند، ولی عمل کردنشان بدتر از عمل نکردنشان است، زیرا بیشتر با اعمال متعصبانه، باعث دوری جوانان از دین می شوند، مثل زمان دولت اصلاحات که با افزایش موج دوری از مذهب، در برخی از هیئات مذهبی، مداحان اقدام به خواندن اشعار غلوآمیز نمودند و یکی از آنها هم عوعو کرد تا بگوید سگ امام حسین است! گروه دیگری نیز، سعی می کنند فعالیت مثبتی انجام بدهند که متعصبانه نباشد، ولی با زبان غیرمذهبیها آشنا نیستند!

مصادیق این نوع آخر در این سایت زیاد است و در فضای اینترنت نیز به وفور دیده می شود! شبیه شدن به حضرت زهرا(س)، ارث حضرت زهرا(س) بودن چادر، وصیتهای شهدا و بحث پایمال شدن خونشان در اثر بدحجابی و خاطره گویی از دختری که یادش میره موقع خروج از امامزاده چادرشو در بیاره و هیچکس بهش متلک نمی پرونه یا اون خانمی که می خواسته برای دفاع از خودش چاقو حمل کنه و بهش میگن شما چادر سر کن، از این دست استدلالهاست!

ایراد این استدلالها هم اینه که استدلالهای هیجانی هستند و اگر بخش هیجانی ذهن مخاطب نسبت به مقدمه واکنشی نشون نده، نتیجه رو هم نمی پذیره! افراد غیرمذهبی هم عموماً نسبت به خون شهدا و لباسی که یادگار حضرت زهرا(س) باشه حس خاصی ندارن و براشون همگام بودن با مد، مهمتره از اینکه کسی بهشون نگاه چپ نکنه!

در واقع این روش، به زبان اونها نیست و اونها نسبت بهش حسی ندارن. اگر دوستان خواستن می تونیم در مورد این بحث کنیم و اگر نه، من مواردی از این استدلالها رو ذکر و نقد می کنم و در عین حال مواردی رو پیشنهاد می دهم.

(لطفاً پست اوّل به هیچ وجه ویرایش نشود)

سلام هی حتی مطلع الفجر

2.  

نوشته
    281
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    18

دشمن کردن جوانان با امام زمان!

یکی از استدلالات عجیبی که من گاهی از دهان خطبا و نیز مداحان می شنوم، این است که گفته می شود که خانمهای ناقص الحجاب، باعث دشمنی جوانان با امام زمان می شوند. فکر کنم در این
    فایل صوتی
    هم به این مسئله اشاره می شود. یکی از مداحان هم در یکی از جلسات ماه رمضان چند سال پیش، اینگونه می فرمودند: «خدایا به دل این زنها و دخترهای ما بنداز حجابشونو حفظ کنن... نمی دونه چقدر جوونا رو با امام زمان دشمن می کنه...» راستش من نمی دانم این فرمایش اساسی عقلی یا نقلی دارد یا خیر، ولی این را به خوبی می دانم که وقتی یک فرد غیرمذهبی این فرمایش را می شنود، حس می کند که به او برچسب زده شده است. این سخن حسی منفی ایجاد می کند و اگر دختری ناقص الحجاب، با این فرمایشات حجابش را ناقصتر نکند، جای خوشحالی دارد.

سلام هی حتی مطلع الفجر

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

به نام حضرت دوست
    با سلام خدمت شما گرامیان
    امیدوارم حال همه خوب باشه
    نقل قول نوشته اصلی توسط tazkie نمایش پست
    یکی از استدلالات عجیبی که من گاهی از دهان خطبا و نیز مداحان می شنوم، این است که گفته می شود که خانمهای ناقص الحجاب، باعث دشمنی جوانان با امام زمان می شوند.(لطفا بفرمایید چرا نمیشه) فکر کنم در این
    فایل صوتی
    هم به این مسئله اشاره می شود. (واقعا زیبا بود و حرف حق که دیگه جواب نداره)یکی از مداحان هم در یکی از جلسات ماه رمضان چند سال پیش، اینگونه می فرمودند: «خدایا به دل این زنها و دخترهای ما بنداز حجابشونو حفظ کنن... نمی دونه چقدر جوونا رو با امام زمان دشمن می کنه...» بهتر بود میگفت خدایا به دل این زن ها و مردها بنداز که چشم هایشان را ببندند روی گناه و امر به معروف و نهی از منکر کنند(البته علاوه بر خانم ها باید آقایان هم مراعات کنند هم از حجاب و هم از ...)راستش من نمی دانم این فرمایش اساسی عقلی یا نقلی دارد(هر دو را دارد) یا خیر، ولی این را به خوبی می دانم که وقتی یک فرد غیرمذهبی این فرمایش را می شنود، حس می کند که به او برچسب زده شده است.(یه سوال؟وقتی به کسی کنایه میزنیم یا حرفی میزنیم که طرف مد نظر است دیگه چرا باید احساس کنه بهش برچسب خورده؟خب منظورمون بی حجاب ها یا بدحجاب ها هستند.ضرب المثل آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است برای این مواقع است.) این سخن حسی منفی ایجاد می کند(اون موقعی که من جوون حس منفی برام ایجاد میشه و از اون شخص و نوع حجابش تنفر پیدا میکنم چرا کسی نمیبینه؟مشکل ما اینه که خیلی نی نی به لالای اینا گذاشتیم.باید صحیح و اصولی برخورد بشه ولی به قول شما خیلی و اگر دختری ناقص الحجاب، با این فرمایشات حجابش را ناقصتر نکند، جای خوشحالی دارد.(پس طرف مشکل داره.چون کسی که خواب میشه بیدارش کرد ولی اونی که خودش را به خواب زده سخته بیدار کردنش)
    یاد این داستان افتادم
    کی گفته اونایی که چادر ندارن امام زمونو دوس ندارن؟
    بهش گفتم: امام زمان عج رو دوست داری؟
    گفت: آره ! خیلی دوسش دارم
    گفتم: امام زمان حجاب رو دوست داره یا نه؟
    گفت: آره! گفتم : پس چرا کاری که آقا دوست داره انجام نمیدی؟
    گفت: خب چیزه!.... ولی دوست داشتن امام زمان عج به ظاهر نیست ، به دله
    گفتم: از این حرف که میگن به ظاهر نیست ، به دله بدم میاد
    گفت: چرا؟

براش یه مثال زدم:
    گفتم: فرض کن یه نفر بهت خبر بده که شوهرت با یه دختر خانوم دوست شده و الان توی یه رستوران داره باهاش شام می‌خوره. تو هم سراسیمه میری و می‌بینی بله!!!! آقا نشسته و داره به دختره دل میده و قلوه می‌گیره. عصبانی میشی و بهش میگی: ای نامرد! بهم خیانت کردی؟
    بعد شوهرت بلند میشه و بهت میگه: عزیزم! من فقط تو رو دوست دارم. بعد تو بهش میگی: اگه منو دوست داری این دختره کیه؟ چرا باهاش دوست شدی؟ چرا آوردیش رستوران؟ اونم بر می‌گرده میگه: عزیزم ظاهر رو نبین! مهم دلمه! دوست داشتن به دله...
    دیدم حالتش عوض شده
    بهش گفتم: تو این لحظه به شوهرت نمیگی: مرده شور دلت رو ببرن؟ تو نشستی با یه دختره عشقبازی می‌کنی بعد میگی من تو دلم تو رو دوست دارم؟ حرف شوهرت رو باور می‌کنی؟
    گفت: معلومه که نه! دارم می‌بینم که خیانت می‌کنه ، چطور باور کنم؟ معلومه که دروغ میگه
    گفتم: پس حجابت... .
    اشک تو چشاش جمع شده بود
    روسری اش رو کشید جلو
    با صدای لرزونش گفت: من جونم رو فدای امام زمانم می کنم، حجاب که قابلش رو نداره
    از فردا دیدم با چادر اومده
    گفتم: با یه مانتو مناسب هم میشد حجاب رو رعایت کرد!
    خندید و گفت: می دونم ! ولی امام زمانم چــــــادر رو بیشتر دوست داره
    می گفت: احساس می کنم آقا داره بهم لبخنــــــــــد می زنه
    ادامه دارد(البته نظر به مباحث دوستان)
    موفق باشید
    یاحق
    آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
    حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

و این یهو یادم افتاد
    ز حضرت عبدالعظیم حسنی است که از امام جواد (ع) و آنحضرت ازپدران خود (امامان) نقل فرموده تا به حضرت امیر المومنین (ع)و فاطمه الزهراء(ع) میرسد که محضرحضرت رسول(ص)شرفیاب شده مشاهده میکنند آنحضرت سخت گریانند ودرپاسخ به سؤال از سبب گریه میفرمایند :شبی درمعراج زنهایی از امت خود رادرحال عذابی شدید دیدم وعذاب وگناه آنها رابیان می فرمایند. که ما بخاطر اختصار در اینجاآن قسمت مربوط به بد حجابها و بی حجابها را ذکر می نماییم زنی را دیدم بموی سرش آویخته شده ومغزسراومی جوشد‍‍‍‍‍‍‍‍... وزنی رادیدم که گوشت بدن خود را می خوردوآتش از زیربدن اوشعله ور است ... و زنی را دیدم گوشت بدن خود راازجلووازپشت باقیچیهایی ازآتش، میبرد ... ،ای دخترم اماآنکه بمویش آویزان گشته بود او موی خود راازمردان نمی پوشانده ...وآنکه گوشت بدنش را می خورد ،خود را برای مردم آراسته می کرد ... وآنکه گوشت خودراباقیچیها می چید،درمقابل نامحرمان ظاهر می شد )1 البته روشن است که مردها هم باید در ش‍اٌن خود حیاوحجاب در پوشش وخودآرایی داشته که مفاد احادیث حضرات پیغمبر اکرم (ص) وامامان(ع)آنست که حتی نبایدلباسهای آنها از نظر رنگ هم در برابر دیگران جلف وزننده ومثلاقرمز و رنگارنگ و نازک و امثال آن باشد ومیفرمایند «خدالعنت کندمردی راکه خود راشبیه زنهاوزنی راکه خودرا شبیه مردهانماید.»(وسائل- احکام الملابس ب14- 13)
    تذکر- اگرچادریاروپوش وروسری زن به گونه ای باشد که ازنظررنگ وغیره جلب نظروتوجه کندازمصادیق بی حجابی است، زیرامقصودازحجاب پوشش دراسلام وقرآن آنستکه بدن ولباس وتزئینات زن که جلب نظرمیکند. پوشیده شود، نه صرف انداختن پارچه ای برسر. نیزاولیاء دختران کوچک مکلفند آنها رابا پوشش متناسب باغیرت وعفت وپاکی نگاه جامعه قراردهند همان گونه که درپاسخ به استفتاءاتی ازمراجع دراین باره به همین مفاد آمده است وازحضرت امیر( ع) است که :« لعن الله من لا یغار» (خدا لعنت کندکسی راکه غیرت ندارد ).

حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

نوشته
    281
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    18

نقل قول نوشته اصلی توسط jahangardkocholo نمایش پست
    به نام حضرت دوست
    با سلام خدمت شما گرامیان
    امیدوارم حال همه خوب باشه

یاد این داستان افتادم...
    با سلام.

این قصه ها رو لطفا بذارید برای یک جای دیگه.

اینجور قصه ها بچه مذهبیها رو دلگرم میکنه، ولی روی غیرمذهبیها کوچکترین اثری نداره. اگر اثر داشت که وضع فعلی جامعه ما این نبود. ما اینجا قصد داریم روشهای تبلیغ حجاب را بررسی کنیم، نه اینکه خود را دلگرم نماییم.

هیچ فرد غیر مذهبی به خاطر اینکه چادر ارث حضرت زهراست یا اینکه امام زمان حجاب را دوست دارد، محجبه نمی شود، زیرا علاقه آنها به معصومین، در حد علاقه به چند چیز مقدس است، دیگر نمی آیند همه چیزشان را مثل آنها کنند.(در مورد این استدلال و عدم کارایی آن در آینده بحث خواهیم کرد...)

یکی از استدلالات عجیبی که من گاهی از دهان خطبا و نیز مداحان می شنوم، این است که گفته می شود که خانمهای ناقص الحجاب، باعث دشمنی جوانان با امام زمان می شوند.
    (لطفا بفرمایید چرا نمیشه
    )

اثبات به عهدۀ مدعی است. کسانی که چنین ادعای گزافی دارند، باید ادعایشان را ثابت کنند.

راستش من نمی دانم این فرمایش اساسی عقلی یا نقلی دارد
    (هر دو را دارد)
    یا خیر

ادعا که کاری ندارد. شما ثابت کنید که اساس عقلی و نقلی دارد.

(یه سوال؟وقتی به کسی کنایه میزنیم یا حرفی میزنیم که طرف مد نظر است دیگه چرا باید احساس کنه بهش برچسب خورده؟خب منظورمون بی حجاب ها یا بدحجاب ها هستند.ضرب المثل آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است برای این مواقع است.)

این فرمایش شما مثل این است که الان من در پاسخ شما بگویم: «خدا پدر هرچی خره بیامرزه!» بعد بگم من خرها رو گفتم، شما چرا به خودت می گیری؟ آنرا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است!

از دید یک غیرمذهبی، و همچنین از دید من که اگر خدا قبول کند مذهبی هستم، این روش تهمت و افترا به فرد است، و هیچ اثر مثبتی ندارد که هیچ باعث دفع افراد غیرمذهبی می شود.

یک لحظه اندیشه کنیم: ما می خواهیم کسی را به اسلام دعوت کنیم، اگر اینکار به او بگوییم: تو، چون مسلمان نیستی، دشمن خدا هستی! آیا با این حرف او را جذب کرده ایم یا دفع کرده ایم؟

آیا غیر از این است که امر به معروف و نهی از منکر، باید با زبانی دوستانه باشد و نه با زبان تحقیر؟

اون موقعی که من جوون حس منفی برام ایجاد میشه و از اون شخص و نوع حجابش تنفر پیدا میکنم چرا کسی نمیبینه؟مشکل ما اینه که خیلی نی نی به لالای اینا گذاشتیم.باید صحیح و اصولی برخورد بشه

من هم می گویم برخورد اصولی بشود، نه اینکه این روشهای غلط و انگ و برچسب زدن پیش گرفته شود.

پس طرف مشکل داره.چون کسی که خواب میشه بیدارش کرد ولی اونی که خودش را به خواب زده سخته بیدار کردنش

خب من هم می تونم همینجا همین استدلال رو علیه خود شما به کار ببرم: شما خودتونو به خواب زده اید و نمی خواهید حقایق را ببینید، و بیدار کردن شما سخته!

این روشهای جدلی، هیچ فرد مذهبی ای رو جذب نمی کنن، بلکه فقط دفع کننده هستن. ما نباید بگیم خودش رو به خواب زده، باید منطقی بحث کنیم، اگر خواست بپذیرد، اگر نخواست هم نپذیرد. خدا حتی به پیامبرش می فرماید: «فذکر انما انت مذکر، لست علیهم بمسیطر»

با سپاس

ویرایش توسط tazkie : ۱۳۹۲/۱۱/۰۹ در ساعت ۱۲:۲۳
    سلام هی حتی مطلع الفجر

نوشته
    281
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    18

و این یهو یادم افتاد
    ز حضرت عبدالعظیم حسنی است که از امام جواد (ع) و آنحضرت ازپدران خود (امامان) نقل فرموده تا به حضرت امیر المومنین (ع)و فاطمه الزهراء(ع) میرسد که محضرحضرت رسول(ص)شرفیاب شده مشاهده میکنند آنحضرت سخت گریانند ودرپاسخ به سؤال از سبب گریه میفرمایند :شبی درمعراج زنهایی از امت خود رادرحال عذابی شدید دیدم وعذاب وگناه آنها رابیان می فرمایند. که ما بخاطر اختصار در اینجاآن قسمت مربوط به بد حجابها و بی حجابها را ذکر می نماییم زنی را دیدم بموی سرش آویخته شده ومغزسراومی جوشد‍‍‍‍‍‍‍‍... وزنی رادیدم که گوشت بدن خود را می خوردوآتش از زیربدن اوشعله ور است ... و زنی را دیدم گوشت بدن خود راازجلووازپشت باقیچیهایی ازآتش، میبرد ... ،ای دخترم اماآنکه بمویش آویزان گشته بود او موی خود راازمردان نمی پوشانده ...وآنکه گوشت بدنش را می خورد ،خود را برای مردم آراسته می کرد ... وآنکه گوشت خودراباقیچیها می چید،درمقابل نامحرمان ظاهر می شد )1 البته روشن است که مردها هم باید در ش‍اٌن خود حیاوحجاب در پوشش وخودآرایی داشته که مفاد احادیث حضرات پیغمبر اکرم (ص) وامامان(ع)آنست که حتی نبایدلباسهای آنها از نظر رنگ هم در برابر دیگران جلف وزننده ومثلاقرمز و رنگارنگ و نازک و امثال آن باشد ومیفرمایند «خدالعنت کندمردی راکه خود راشبیه زنهاوزنی راکه خودرا شبیه مردهانماید.»(وسائل- احکام الملابس ب14- 13)
    تذکر- اگرچادریاروپوش وروسری زن به گونه ای باشد که ازنظررنگ وغیره جلب نظروتوجه کندازمصادیق بی حجابی است، زیرامقصودازحجاب پوشش دراسلام وقرآن آنستکه بدن ولباس وتزئینات زن که جلب نظرمیکند. پوشیده شود، نه صرف انداختن پارچه ای برسر. نیزاولیاء دختران کوچک مکلفند آنها رابا پوشش متناسب باغیرت وعفت وپاکی نگاه جامعه قراردهند همان گونه که درپاسخ به استفتاءاتی ازمراجع دراین باره به همین مفاد آمده است وازحضرت امیر( ع) است که :« لعن الله من لا یغار» (خدا لعنت کندکسی راکه غیرت ندارد ).

این بحثها مربوط به عذاب مربوط به گناه است و ربطی به بحث ما، فعلاً ندارد.
    سلام هی حتی مطلع الفجر

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

به نام حضرت دوست
    نقل قول نوشته اصلی توسط tazkie نمایش پست
    با سلام.
    سلام خدمت شما گرامی و دوستان دیگر
    این قصه ها رو لطفا بذارید برای یک جای دیگه.

اینجور قصه ها بچه مذهبیها رو دلگرم میکنه، ولی روی غیرمذهبیها کوچکترین اثری نداره. اگر اثر داشت که وضع فعلی جامعه ما این نبود. ما اینجا قصد داریم روشهای تبلیغ حجاب را بررسی کنیم، نه اینکه خود را دلگرم نماییم.به شما پیشنهاد میکنم یکبار دیگر داستان را مطالعه بفرمایید.یه نکته خدمت شما عرض میکنم و بارها در کانون عرض کردم.جامعه از چه کسانی تشکیل میشه؟از من و شما و غیره.یه مثال برای وضع فعلی و مقصر بودن خانواده ها و خودمون میزنم.مثلا من یه خانم بدحجاب.امروز نیت کردم از خونه برم بیرون و با وضع بدی از خانه خارج میشم.درخانه مادر و پدرم و برادرم وضع منو دیدن ولی چیزی بهم نگفتن و تازه برادرم لذت برده من همچین اندامی دارم.اومدم داخل کوچه و بقال محله کنار مغازه نشسته و وضع منو می بینه و با نگاهی از سر شهوت منو می پاد.میام سر خیابان.یکی از همسایه ها منو می بینه و با این که با من نامحرمه ولی خیلی تحویلم می گیره و هی قربونم میره و هیچ چیز جز شهوت در اون نیست.میام داخل تاکسی و راننده هی منو از توی اینه می پاد و ..... همانطور که شما مشاهده کردید همه در پی لذت جویی بودند و روح امر به معروف و نهی از منکر در هیچ موردی مشاهده نشد.مشکل اول که در منزله و سرچشمه مشکلات محسوب میشه.خب برمیگردیم به جامعه که در مثال من فعلا خانه است.روش تبلیغی مشاهده نشد.چرا؟چون در آموزه های پدر و مادر بوده و شاید هم نباشه اما ....مابقیش رو دیگه توضیح نمیدم.یه کم فکر میخاد

هیچ فرد غیر مذهبی به خاطر اینکه چادر ارث حضرت زهراست یا اینکه امام زمان حجاب را دوست دارد، محجبه نمی شود، زیرا علاقه آنها به معصومین، در حد علاقه به چند چیز مقدس است،(البته یه توضیح بدم کسی که به چندتا چیز مقدس اهمیت می ده .....) دیگر نمی آیند همه چیزشان را مثل آنها کنند.(در مورد این استدلال و عدم کارایی آن در آینده بحث خواهیم کرد...)

اثبات به عهدۀ مدعی است. کسانی که چنین ادعای گزافی دارند، باید ادعایشان را ثابت کنند.

ادعا که کاری ندارد. شما ثابت کنید که اساس عقلی و نقلی دارد.ببینید من برمیگردم به مبحث خانواده و جامعه.هر شخصی دارای دو حریم است.یکی شخصی و دیگری اجتماعی.من اگر در حریم شخصی خودم بد حجاب و یا بی حجاب باشم این مشکلی رو ایجاد نمیکنه چون فقط خودم هستم.اما در مورد جامعه فرق میکنه.من بدحجاب در جامعه حاضر میشم و کسی اگه اعتراض کنه میگم حریم شخصیم است.شاید این تا حدودی درست باشه (که صد در صد اشتباهه) اما در همین جامعه شما هم زندگی میکنید و نوع حجاب من در دید شما و تحریک جوانها بسیار تاثیر داره و اون باعث میشه حریم اونا نادیده گرفته بشه(دلیل عقلی) و در مورد دلیل نقلی هم که فراوان است نمونه اش در پست قبلی که شما بزرگوار فرمودید مربوط به عذابه مشاهده میکنید.البته بحث عذاب سطحی است و اگر عمیقانه تفکر کنید به این دلیل هم می رسید

این فرمایش شما مثل این است که الان من در پاسخ شما بگویم: «خدا پدر هرچی خره بیامرزه!» بعد بگم من خرها رو گفتم، شما چرا به خودت می گیری؟ آنرا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است!(البته من این موضوع رو متوجه نشدم.چون منظور من واضح بود و شما به هر کی بگی خدا پدر هرچی خره بیامرزه میگه خب من که خر نیستم(کنایه ای اش فرق دارد) ولی وقتی حرف از بد حجاب و بی حجاب میزنیم حدود اون مشخص شده.در دین اسلام که برای مذهبی هاست و طبق قانون برای غیر مذهبی ها

از دید یک غیرمذهبی، و همچنین از دید من که اگر خدا قبول کند مذهبی هستم، این روش تهمت و افترا به فرد است، و هیچ اثر مثبتی ندارد که هیچ باعث دفع افراد غیرمذهبی می شود.(بحث تهمت و افترا رو یه تحقیقی در موردش بفرمایید.اینجا صدق نمیکنه.وقتی من حجاب ندارم این که دیگه تهمت و افترا نداره)

یک لحظه اندیشه کنیم: ما می خواهیم کسی را به اسلام دعوت کنیم، اگر اینکار به او بگوییم: تو، چون مسلمان نیستی، دشمن خدا هستی! آیا با این حرف او را جذب کرده ایم یا دفع کرده ایم؟(البته یه توضیحی عرض کنم اگر برای کسی که برای اولین بار است میخواهیم چنین حرفی را بزنیم باید طریقه لحن سخن رو عوض کنیم.مصداق این که بفرما و بتمرگ و بمیر یه معنی رو میده اما نوع بیان مهمه.اما جامعه با این حجم تبلیغات رسانه ای در مورد حجاب و این بحث ها موضوع فرق داره.البته سیاست من همیشه با پنبه سر طرف را بریدن است.(مزاح کردم) ولی تایید حرفهای شما نوع بیان مهم است

آیا غیر از این است که امر به معروف و نهی از منکر، باید با زبانی دوستانه باشد و نه با زبان تحقیر؟(لطفا در مورد مراتب امر به معروف و نهی از منکر تحقیقی بفرمایید)

من هم می گویم برخورد اصولی بشود، نه اینکه این روشهای غلط و انگ و برچسب زدن پیش گرفته شود.(متاسفانه یه سری طرح هایی اجرا شد که اصولی نبود و تقریبا در بیشتر موارد نتیجه بالعکس بود.اما جدیدا یه سری طرح هایی داره اجرا میشه که انشاله جواب میده)

خب من هم می تونم همینجا همین استدلال رو علیه خود شما به کار ببرم: شما خودتونو به خواب زده اید و نمی خواهید حقایق را ببینید، و بیدار کردن شما سخته!

این روشهای جدلی، هیچ فرد مذهبی ای رو جذب نمی کنن، بلکه فقط دفع کننده هستن. ما نباید بگیم خودش رو به خواب زده، باید منطقی بحث کنیم، اگر خواست بپذیرد، اگر نخواست هم نپذیرد. خدا حتی به پیامبرش می فرماید: «فذکر انما انت مذکر، لست علیهم بمسیطر»

با سپاس

البته خدمت شما بزرگوار عرض کنم سعی کنیم منصفانه نگاه به این موضوعات بکنیم و در پی اثبات سخنان خود نباشیم
    موفق باشید
    یاحق

نوشته
    281
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    18

به نام حضرت دوست

البته خدمت شما بزرگوار عرض کنم سعی کنیم منصفانه نگاه به این موضوعات بکنیم و در پی اثبات سخنان خود نباشیم
    موفق باشید
    یاحق
    بسمه تعالی

بنده هم دنبال همین هستم.

یا لطیف
    سلام هی حتی مطلع الفجر

نوشته
    281
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    18

حجاب خون بهای شهیدان

یکی از دلایل عجیب و غریبی که به شدت در تبلیغات حجاب اینترنت دیده می شود، این بحث است که شهدا رفتند تا زنان حجابشان را جفظ کنند!

موارد مشابه بسیارند:

این مطلب را نیز که آنقدر در اینترنت کپی-پیست شده است که منبع نخستین آن نامشخص است، بخوانید:

خانم موسوی یکی از پرستاران دوران دفاع مقدس، از میان همه تصویر های آن روزها یکی را که از همه آن ها در ذهنش پر رنگ تر است.
    اینچنین روایت می کند:يادم مي آيد يک روز که در بيمارستان بوديم، حمله شديدی صورت گرفته بود. به طوري که از بيمارستان هاي صحرايي هم مجروحين زيادي را به بيمارستان ما منتقل مي کردند. اوضاع مجروحين به شدت وخيم بود.
    در بين همه آنها، وضع يکيشان خيلي بدتر از بقيه بود. رگ هايش پاره پاره شده بود و با اين که سعي کرده بودند زخم هايش را ببندند، ولي خونريزي شديدي داشت. مجروحين را يکي يکي به اتاق عمل مي برديم و منتظر مي مانديم تا عمل تمام شود و بعدي را داخل ببريم. وقتي که دکتر اتاق عمل اين مجروح را ديد، به من گفت که بياورمش داخل اتاق عمل و براي جراحي آماده اش کنم. من آن زمان چادر به سر داشتم.
    دکتر اشاره کرد که چادرم را در بياورم تا راحت تر بتوانم مجروح را جابه جا کنم. همان موقع که داشتم از کنار او رد مي شدم تا بروم توي اتاق و چادرم را دربياورم، مجروح که چند دقيقه ای بود به هوش آمده بود به سختي گوشه چادرم را گرفت و بريده بريده و سخت گفت: من دارم مي روم که تو چادرت را در نياوری. ما براي اين چادر داريم مي رويم... چادرم در مشتش بود که شهيد شد. از آن به بعد در بدترين و سخت ترين شرايط هم چادرم را کنار نگذاشتم.

مثالهای گوناگون از این امر در انواع و اقسام داستانها بسیار است.

این روش تبلیغی، از این جهت ناکارآمد است که

این روش تنها بر روی افراد مذهبی اثر دارد، و در واقع به درد باحجاب ماندن باحجابها می خورد، نه باحجاب شدن ناقص الحجابها! چنانکه در حقایق جاری در جامعه می بینیم!

دلیل این است که در افراد غرمذهبی آن حس ما نسبت به دفاع مقدس و شهدا وجود ندارد. آیا ما آن حس را در آنها ایجاد کرده ایم؟

ضمناً عمل به وصیت شما، دلیلی خوب و کافی برای این امر نبوده، و باید هدف کسب رضای خدا باشد، و نه ادای دین به شهدا.

ضمن اینکه به نظر من اکثر شهدا برای رضای خدا و دفاع از ناموس رفتند، و نه برای اینکه کسی را مدیون خود کنند.

اینو هم اضافه می کنم خون شهدای انقلاب برای کسانی حرمت داره که به نظام جمهوری اسلامی، اعتقاد دارن، و اکثر افراد غیرمذهبی، اصلاً چنین اعتقادی ندارن که حالا بخوان بر مبناش، حرمت شهدای انقلابو هم نگه دارن، تا بعدش بخوان مصادیقی که مذهبیها از این حرمت می شناسن رو هم بپذیرن.

سلام هی حتی مطلع الفجر

11. تشکر

نوشته
    281
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    18

مغالطه "تله گذاری" در تبلیغ حجاب

مغالطه "تله گذاری" چیست؟

گاهی افراد برای اینکه دهان مخاطبان را ببندند و مورد انتقاد قرار نگیرند از دو شیوه ی تهدید و تطمیع استفاده می کنند. یعنی گاهی بعد از مطرح کردن ادعا ، صفت مذموم و زشتی را به مخالفان آن ادعا نسبت می دهند و عملا این یک تهدیدی است که هر کسی بخواهد نقدی بکند ، مصداقی از آن صفت زشت خواهد شد. به این شیوه مغالطه ی «مسموم کردن چاه» می گویند. و گاهی هم فرد پس از طرح ادعا ، صفات مثبت و ممدوحی را به موافقان این ادعا نسبت می دهد تا مخاطبان برای آنکه مخاطب این صفات قرار گیرند ، ادعا را ، بپذیرند. به این مغالطه «تله گذاری» گویند.

مثال:
    1. قالوا یا شعیب أصلاتک تامرک أن نترک ما یعبد ءاباؤنا أو أن نفعل فی أموالنا ما نشاء انک لانت الحلیم الرشید! : گفتند ای شعیب آیا نمازت تو را بر آن می دارد که (ما را تکلیف کنی) دست از آنچه پدرانمان می پرستیدند برداریم یا در اموالمان هر کاری که می خواهیم نکنیم؟! تو بی تردید شخص بُردبار و فَهیمی هستی (و این سخنان از تو شایسته نیست)!
    2.عکس روبرو:

منبع: مغالطات-علی اصغر خندان-نشر بوستان کتاب-ص 126-129
    (با تلخیص)

منبع:
    http://www.askquran.ir/group176-disc...#gmessage16905

استفاده از مغالطه تله گذاری در تبلیغ حجاب:

«زنی که زیبایی اندیشه پیدا کرده ،زیبایی تنش را نشان نمیدهد.»

و دهها مثال دیگر...

سؤال: به نظر شما می توان با مغالطه کسی را به عمل به دین واداشت؟ آیا غیر از این است که سفسطه و مغلطه، با عقل سلیم سازگار نیست و وقتی استدلال غیرمنطقی باشد، نمی توان از مخاطب انتظار پذیرش داشت؟

بیایید، منطقی سخن بگوییم تا سخنمان پذیرفته شود.

سلام هی حتی مطلع الفجر

13. تشکر

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری