جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بزرگان و انس با قرآن

نوشته
    4,100
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    41 روز 19 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    0
    گالری
    171

بزرگان و انس با قرآن

انس امام رضا با قرآن

امام رضا(ع) يکي از مفسران واقعي قرآن بود و در طول زندگي پر برکتش عنايت ويژه‌اي به اين راهنماي بزرگ داشت.

هر سه روز، يک ختم قرآن

ابوذکوان عشق وصف‌ناپذير امام رضا(ع) را به قرآن کريم چنين توصيف کرده است:حضرت هر سه روز يک بار قرآن را ختم مي‌کرد و آنگاه مي فرمود: اگر مي‌خواستم زودتر از سه روز آن را به پايان برسانم، مي‌توانستم، اما نخواستم چنين کنم. زيرا در هنگام تلاوت به هر آيه که مي‌رسيدم در آن فکر و انديشه مي‌کردم که درباره چه چيزي و در چه زماني نازل شده است. از اين رو در هر سه روز يک‌بار، قرآن را به پايان مي رسانم.
    قرآئت قرآن در بستر خوابعشق فراوان امام(ع) به اين کتاب آسماني او را بر آن داشت تا علاوه بر روز، در شب نيز قرآن بخواند و حتي آيات زيادي را در آستانة خواب و در رختخواب تلاوت مي‌کرد.رجاءبن‌أبي‌الضحّا ک که گزارشي از سفر امام(ع) داده است، چنين گويد: امام(ع) به هنگام خواب در رختخواب خويش فراوان قرآن مي‌خواند و هرگاه به آيه‌اي مي‌رسيد که در آن يادي از بهشت يا جهنّم آمده بود، گريه مي‌کرد.

هزار ختم قرآن در يک پيراهن

شيخ طوسي در کتاب امالي به سند خود از علي‌بن‌علي، فرزند برادر دعبل خزاعي نقل کرده است که در سال 198 ق. همراه برادرم دعبل خدمت امام رضا(ع) رسیدیم و تا پايان سال 200 ق. در محضرش اقامت داشتيم و سپس به قم رفتيم. بعد از آنکه امام به برادرم، دعبل پيراهن پشمينة سبزرنگي به همراه انگشتري با نگين عقيق هديه کرد، به او درهم‌هايي که نام حضرت بر آن منقوش بود ، مرحمت نمود و به او فرمود: اي دعبل از اين پيراهن به خوبي محافظت کن که من در اين پيراهن هزار شب هزار رکعت نماز خوانده‌ام و هزار مرتبه قرآن را در آن ختم کرده‌ام.

محدثان و راويان حديث نقل کرده اند که امام رضا (ع)پس از تلاوت برخي آيات قرآن يا در پايان برخي از سوره‌هاي قرآن به طور آهسته يا بلند جملاتي را بر زبان جاري مي‌کردند که بخشي از آن‌ها را رجاءبن‌أبي‌الضحاک براي ما نقل کرده است.
    وي مي‌گويد: امام رضا (ع) در تمام نمازهاي خود در شبانه‌روز بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم را بلند مي‌گفت و هرگاه آيه قل‌هوالله‌أحد را تلاوت مي‌کرد، پس از آن آهسته مي‌گفت: الله‌أحد و هرگاه سوره توحيد را به پايان مي‌رساند، سه مرتبه مي‌فرمود: کذلک الله ربّنا.

پي‌نوشت‌ها:امالي صدوق، ص 660؛ بحارالانوار، ج 49،ص90.
    عيون اخبار الرضا، ج 2، ص 182؛ بحارالانوار، ج 49، ص 94.
    امالي شيخ طوسي، ص 359؛ بحارالانوار، ج 49، ص 238.
    بحارالانوار، ج 49، ص 94.

2.  

نوشته
    4,100
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    41 روز 19 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    0
    گالری
    171

تدبر قرآن در كلام مقام معظم رهبري

بنده در تاملات قرآني بارها اتفاق افتاده؛ بعد از آنكه يك آيه را بيشتر از صد مرتبه خواندم و يك معناي لطيفي را از آن نفهميده بودم وقتي براي صد و يكمين بار مي خوانم و دقت مي كنم آن معنا را درك مي كنم و حال اينكه آيه همان آيه است و من هم همان آدمي هستم كه كه آيه را صد بار با دقت خواندم و نفهميدم!

لذا شما با انس به قرآن به اين سلسله تاملات قرآني خودتان ادامه بدهيد و با تدبر؛ به قرآن مراجعه كنيد. شايد بتوانيد يك معناي لطيفي پيدا كنيد.

نوشته
    4,100
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    41 روز 19 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    0
    گالری
    171

خاطره اقبال لاهورى و انس با قرآن

علامه اقبال لاهورى (دانشمند و متفكر معروف پاكستانى) از زمان كودكى، قرآن را به آواز بلند قرائت مى كرد. روزى هنگام تلاوت، پدرش از پهلوى او گذشت و گفت: «اقبال! روزى تو را نكته اى درباره قرآن خواهم گفت». چندى بعد هنگامى كه اقبال مانند هميشه مشغول خواندن قرآن بود پدر گفت: «قرآن را چنان بخوان كه گويى از جانب خدا بر تو نازل مى گردد». اين سخن پرمعنى در دلش تأثير شگفتى گذاشت.

اقبال، قرآن را هميشه با لحن جالب و دلكش قرائت مى نمود و در آن حال گريه مى كرد حتى اوراق مصحف نيز از اشك هاى او، تر مى شد. اين نسخه قرآن در كتابخانه اسلاميه كالج لاهور محفوظ مى باشد.

اقبال طى نامه اى به خواهرش نوشت: «هنگامى كه نگاهى به زندگى گذشته ام مى كنم، بسيار متأسف مى شوم كه چرا قسمت عمده زندگى ام را در مطالعات فلسفه اروپا تلف كردم. خدا به من نيروى فكرى اعطا كرده بود. اگر اين نيرو در مطالعه و تحقيق علوم دينى صرف مى شد لااقل خدمتى به دين اسلام انجام مى دادم».

آخرين كتاب اقبال لاهورى، «حواشى قرآن مجيد» نام دارد كه به زبان انگليسى نگاشته است.

نقش قرآن چون كه بر عالم نشست/نقشه هاى پاپ و كاهن را شكست
    فاش گويم آنچه در دل مضمر است/اين كتابى نيست چيزى ديگر است
    چون كه در جان رفت جان ديگر شود/جان كه ديگر شد جهان ديگر شود.

نوشته
    4,100
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    41 روز 19 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    0
    گالری
    171

در کوتاهترین فرصت قرآن می خواندند

امام در فاصله ای که بعد از نماز ظهر و عصر برای ناهار می آمدند،اگر در این مدت کوتاه چند دقیقه ای فرصت پیدا می شد قرآن

بر می داشتند و می خواندند که گاهی این اوقات کمتر از دو دقیقه بود ولی ایشان نمی گذاشتند بیهوده عمرشان به هدررود.

مرضیه حدیده چی – سرگذشتهای ویژه از زندگی امام خمینی – ج 4 – ص46

نوشته
    4,100
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    41 روز 19 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    0
    گالری
    171

بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه درس تفسیر قرآن كریم ۱۳۶۰/۱۱/۰۹

امام كه آمده بودند ايران - سال ۵۷ - خب ما اوّل يك نظر امام را ديديم، سالى كه ايشان، روزى كه ايشان وارد شدند آن‌جا زيارت كرديم

امام را بعد هم شب كه آمدند مدرسه‌ى رفاه يك نظر ديديم، نزديك هم نرفتم كه مبادا مزاحمشان بشويم كه همه‌ى دورشان را گرفته بودند، مى‌بوسيدند، من گفتم، من يك نفر حداقل اذيت نكنم امام را، نرفتم،[گفتم] بعد مى‌رويم خدمت امام.

فردا شبش بود ظاهراً، يا يكى دو شب بود كه آن مدرسه‌ى علوى بودند، فرستادند ما را خواستند، بنده و بقيه‌ى برادرانى كه عضو شوراى انقلاب بوديم ماها را خواستند. من وارد اتاق شدم، سر شب بود ديدم امام نشستند پشت قرآن دارند قرآن مى‌خوانند.

حالا كِى است؟ دو سه روز بعد از ورود امام، آن روزهايى كه شماها لابد يادتان هست در خيابان ايران و آن محوطه‌ى اطراف چه خبر بود از جمعيت و ولوله‌ى جمعيت.

امام مراجعات به او شده، آمده‌اند، رفته‌اند. حالا غير از اين‌كه مردم آمده‌اند مراجعه كردند، افراد خصوصى، سياستمداران، روحانيون، - نمى‌دانم - دوستان قديمى، افراد متفرقه آمدند خدمت امام، يكى پيشنهاد كرده، يكى پرسيده، يكى چيزى گفته، مرتب مشغول بود امام. سرشب ايشان در اين همه غوغا كه حالا بعدش هم باز يك عدّه‌اى بخواهند ملاقات كنند، يك عدّه‌اى كار دارند، تا آخر شب باز امام كار داشت، در همه‌ى اين غوغاها بعد از نماز مغرب و عشا ايشان نشسته بودند در يك اتاق تنها انگار كه در اين دنيا هيچ خبرى نيست قرآن را باز كرده بودند، مشغول قرآن خواندن بودند. يعنى امام یك روز هم قرآن خواندن يادشان نمى‌رفت؛ مرتب قرآن مى‌خواند. ببينيد اين دل با قرآن آشناست كه اين‌جورى است.

ویرایش توسط کیمیای محبت : ۱۳۹۲/۱۲/۰۷ در ساعت ۱۷:۲۵

نوشته
    4,100
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    41 روز 19 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    0
    گالری
    171

علاقه امام خميني قدِّس سرُّه به تلاوت قرآن

حضرت امام خميني قدِّس سرُّه با قرآن انس بسيار داشت، در شبانه‌روز، به خصوص هنگام نماز شب، به تلاوت قرآن مي‌پرداخت و در هر فرصتي كه به دست مي‌آورد، مشغول تلاوت قرآن مي‌شد، هنگامي كه در پاريس بود، وقتي خبرنگارها براي مصاحبه به محضرش مي‌آمدند، معمولاً حدود ده دقيقه يا يك ربع براي آماده كردن دوربين‌هايشان معطل مي‌شدند، امام در همين فرصت به تلاوت قرآن مشغول مي‌شد، بعضي از حاضران مي‌گفتند: خود را براي مصاحبه آماده كنيد (يعني فعلاً قرآن نخوانيد).

فرمود: آيا در اين چند دقيقه وقتم ضايع شود.
    علاوه بر اين، هر سال چند روز قبل از ماه رمضان، حضرت امام دستور مي‌داد براي افرادي كه مورد نظر مباركش بود، چند بار قرآن قرائت شود.
    حتي در روزهاي آخر عمر، كه در بستر بيماري بود، دوربين مخفي لحظه‌هاي دشوار زندگي‌اش را ثبت كرد و همه دريافتند كه در نيمه‌هاي شب قرآن به دست داشت و مشغول تلاوت بود.

نوشته
    4,100
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    41 روز 19 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    0
    گالری
    171

با اینکه صندلی بود ولی امام بر روی زمین نشست:

امام به طور معمول در حسينية جماران روي صندلي مي‌نشست، ولي يك روز وقتي وارد حسينيه شد، با اينكه صندلي در جاي خود بود، روي زمين نشست، زيرا آن روز نفرات ممتاز مسابقات قرآن آمده بودند و قرار بود در‌ آن جلسه چند آيه از قرآن تلاوت شود.

روزي امام طبق معمول روي صندلي نشسته بود، كه قرآني آوردند و روي زمين گذاردند، امام وقتي متوجه شد، بي‌درنگ آن را برداشت، روي ميزي كه در كنارش بود، گذاشت و فرمود: «قرآن را روي زمين نگذاريد.»

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری