جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قورت دادن اب دهان برای روزه دار

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

قورت دادن اب دهان برای روزه دار

با سلام من مدتی هستش که به شک در روزه مبتلا شدم طوری که روزه گرفتن برام سخت شده سوالم از شما اینه که با توجه به اینکه اگر لب ها دو بار پشت سر هم با زبان خیس شوند وبعد اب دهان رو قورت بدیم روزه باطل میشه حالا اگر موقع صحبت کردن لب هامون پشت هم خیس بشه یا اینکه اب دهن گوشه لب جمع بشه و مدام داخل دهن بره و برگرده روزه باطل میشه ؟ ممنون میشم جوابمو بدید مرجع من اقای خامنه ای هستن

2. تشکرها 4

3.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

قورت دادن اب دهان برای روزه دار

کارشناس بحث: استاد نور

نوشته
    459
    مورد تشکر
    49 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سشص نمایش پست
    با سلام من مدتی هستش که به شک در روزه مبتلا شدم طوری که روزه گرفتن برام سخت شده سوالم از شما اینه که با توجه به اینکه اگر لب ها دو بار پشت سر هم با زبان خیس شوند وبعد اب دهان رو قورت بدیم روزه باطل میشه حالا اگر موقع صحبت کردن لب هامون پشت هم خیس بشه یا اینکه اب دهن گوشه لب جمع بشه و مدام داخل دهن بره و برگرده روزه باطل میشه ؟ ممنون میشم جوابمو بدید مرجع من اقای خامنه ای هستن
    با عرض سلام و احترام

تا زمانی که آب دهان از دهان خارج نشده و دوباره همان داخل و در حلق فرو نرود ، روزه صحیح است .

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یه سوال دیگه اگه اب از طریق بینی به حلق برسه روزه باطل میشه ؟

نوشته
    97
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 15 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال جدید رو اجازه بدهید کارشناس محترم پاسخ بدهند، ولی در سوال قبلی در مورد دو بار خیس کردن لب، البته شاید بدیهی باشه ولی من باز یادآوری می کنم که در این موارد باید مراقب باشید دچار وسواس هم نشید. وقتی با زبان لب رو خیس می کنیم، مقدار این رطوبت کم هست، بعد از چند ثانیه در مجاورت هوا (خصوصا هوای گرم یا باد) این رطوبت کمتر هم می شه. دفعه دوم که لب رو خیس می کنید ممکنه بخشی از این رطوبتی که از اولش هم کم بوده، تازه نصفش هم تبخیر شده، وارد دهان بشه. حالا اگر بالافاصله آب دهان رو قورت ندهید و مثلا یکی دو ثانیه بین این خیس کردن و قورت دادن فاصله بیافته، این رطوبت در رطوبت داخل دهان که خیلی مقدارش بیشتر هست مستهلک می شه (حل می شه) و دیگه قورت دادنش اصلا ایرادی نخواهد داشت. در حالت عادی هم معمولا همین اتفاق می افته یعنی بین خیس کردن لب فاصله چند ثانیه ای هست و قورت دادن آب دهان هم همین طور. پس افراد عادی لازم نیست دائما به این فکر باشند که الان دو ثانیه از خیس کردن لبم گذشت یا الان باید 5 ثانیه صبر کنم بعد آب دهانم رو قورت بدم و... این طوری که اصلا زندگی مختل می شه. فقط اگر فردی یه طور غیر عادی عادت داره که هر ثانیه لبش رو خیس کنه، اون فرد باید سعی کنه این عادت رو ترک کنه.

8. تشکرها 4

نوشته
    459
    مورد تشکر
    49 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یه سوال دیگه اگه اب از طریق بینی به حلق برسه روزه باطل میشه ؟
    با سلام و عرض ادب

تاوقتی وارد فضای دهان نشده باشد فروبردن آن اشکال ندارد و اگر وارد فضای دهان شود ولی عمدا فرو نبرد بلکه سهوا فرو رفت باز هم اشکال ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

سلام

امان ازاین وسوسه های شیطان

شیطان میخواهد شماراازفضیلت روزه گرفتن بازداردبه همین جهت این شک هارادردل شماایجادمی کند

اعوذبالله من الشیطان الرجیم

آیة الله العظمی بهجت:

تا رابطه ما با ولیّ امر، امام زمان (عج) قوی نشود، کار ما درست نخواهد شد.

و قوّت رابطه ما با ولیّ امر (عج) هم در اصلاح نفس است.

راه خلاص از گرفتاری ها، منحصر است به دعا کردن در خلوات برای فرج ولیّ عصر (عج)؛

نه دعای همیشگی و لقلقه زبان... بلکه دعای با خلوص و صدق نیّت و همراه با توبه.

11. تشکرها 3

نوشته
    37
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام

در فرض سوال شک شما قابل اعتنا نمی باشد و روزه ی شما صحیح می باشد

​والله العالم

13. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری