جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شهاب سنگ تیری است که به سوی شیطان و جن پرتاب می شود

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شهاب سنگ تیری است که به سوی شیطان و جن پرتاب می شود

با سلام و عرض ادب
    لطفا در رفع شبهه زیر یاری بفرمائین.
    با تشکر.

وَلَقَدْ زَیَّنَّا السَّمَاء الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ وَجَعَلْنَاهَا رُجُومًا لِّلشَّیَاطِینِ وَأَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَابَ السَّعِیرِ (ملک 5)
    ترجمه: و همانا نزدیک ترین آسمان را با چراغ هایی (ستارگانی) زینت کرده ایم و آنها را وسیله راندن شیاطین (از استراق سمع) قرار داده ایم، و برای آنها عذاب آتشِ برافروخته آماده ساخته ایم.

شبهه: در آیه ی فوق ستارگان را همان شهابهای ثاقب دانسته است و گفته این شهابهای ثاقب تیرهایی هستند که در هنگام گوش دادن شیاطین (یا جن در آیه ی 9 سوره ی جن) بسوی شیاطین پرتاب میشوند. اما امروزه ما میدانیم که ستارگان کرات آسمانی فروزانی شبیه خورشید هستند که با سوخت هسته ای حرارت و نور تولید می کنند و ربطی به شهاب ثاقب ندارند. آنچه ما به عنوان شهاب ثاقب می بینیم و خرده های سنگ ناشی از انفجارهای ستارگانند که در فضا پراکنده اند و هنگامیکه زمین در مسیر حرکتش در معرض این قطعات سنگ قرار می گیرد، برخورد سنگها با جو زمین موجب سوختن آنان و ایجاد نور میشود. زمان و موقعیت برخورد جو با این قطعات نیز قابل محاسبه و پیش بینی است. بنابراین نه ستارگان شهابند و نه شهاب برای زدن شیطان پرتاب میشود.
    جالب است بدانید که این باور خرافی در دوره ی جاهلیت در نزد اهل کهانت عربستان هم وجود داشته است. به طور خلاصه یکی از اصحاب حضرت محمد (ص) می گوید روزی در حضور پیامبر از کهانت صحبت شد. من گفتم به پدر و مادرم سوگند من اولین کسی هستم که در مورد حفاظت و حراست آسمان از شنیدن شیاطین آگاه شدم. سپس از قول کاهنی به نام خطر بن مالک نقل می کند که گفته است شهاب سنگها برای دور کردن شیاطین پرتاب می شوند. ]1[

]1[ عیون الاثر فی المغازی و السیر، ابن سید الناس

2. تشکر

3.  

نوشته
    1,384
    مورد تشکر
    74 پست
    حضور
    13 روز 20 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و ادب
    در این رابطه قبلا در سایت مفصل بحث شده است که لینک اونها رو میدم خدمتتون مطالعه کنید و اگر حل نشد در خدمتم:
    http://www.askquran.ir/thread28744.html
    http://www.askquran.ir/thread21398.html

شهاب سنگ تیری است که به سوی شیطان و جن پرتاب می شود

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری